Podróżni nie rozumieją komunikatów na gliwickim dworcu. Koleje obiecują wreszcie poprawić nagłośnienie

Koniec z bełkotliwym zapowiadaniem pociągów. PKP obiecują, że do końca sierpnia poprawi się system informacji głosowej na dworcu w Gliwicach.

 
– Proponuję zainteresować się bełkotem, jaki wydobywa się z głośników, które mają informować, a jedynie wszystkich irytują – poinformował redakcję pan Tomasz.

Gliwiczanin wspomina jedną z wizyt na gliwickim dworcu kolejowym. Twierdzi, że z zapowiedzi nic nie zrozumiał, a z podsłuchanych rozmów innych podróżnych, w hali głównej czy na peronie, wywnioskował, iż mieli problem podobny. Nikt nie usłyszał, jaki pociąg nadjeżdża, z którego peronu i czy czasem nie ma opóźnienia.

– Bełkot jest taki, że głośniki nadają się jedynie do demontażu i utylizacji – twierdzi nasz czytelnik. Zanim problem zgłosił redakcji, zrobił to w biurze kierownika dworca, i to zaraz po zakończeniu remontu obiektu. Bez skutku.

Dworzec za miliony, nagłośnienie dla nikogo

Rzeczywiście – trudno zrozumieć, co dobiega z umieszczonych na peronach głośników. Pasażerom pozostaje tylko pytać się siebie nawzajem: „jaki pociąg”, „gdzie”, „z którego peronu”. Każdy wzrusza jednak ramionami – nie usłyszał. Pal sześć, jeśli pociąg przyjeżdża punktualnie i nie następują żadne nagłe zmiany. Gorzej, gdy trzeba, na przykład, szybko przemieścić się na inny peron. Nie zrozumiesz komunikatu – nie zdążysz.

Skoro taki kłopot mają Polacy, to co z obcokrajowcami?

– Podeszła do mnie młoda Ukrainka, chciała dostać się do Wrocławia. Biegała po tunelu z biletem w ręku tam i z powrotem, nie wiedząc, na który peron wjechał jej pociąg. Udało mi się jej pomóc, chyba w ostatniej chwili – mówi jedna z kobiet na co dzień korzystających z dworca.

Dziwi fakt, że o odpowiednim nagłośnieniu nie pomyślano podczas generalnego oraz kosztownego remontu. Teraz PKP chcą ten błąd naprawić, i to jeszcze w te wakacje.

– Zamierzamy poprawić jakość działania systemu informacji głosowej na dworcu w Gliwicach – obiecuje Paulina Jankowska z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych. – Planujemy przeprowadzić te prace do końca sierpnia.

Spółka PKP problem znała. Szkoda, że za jego rozwiązanie nie wzięła się od razu.

(sława)

36 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
AndrzejD
18/08/2022 22:25

A kiedy PKP ma zamiar w końcu regularnie myć ten dworzec ? Przecież na tych peronach jest syf do kwadratu ! Jak się wymyśliło że konstrukcja ma być biała i szklana, to powinno to być myte raz w tygodniu. Teraz ten brud już tak się wżarł w farbę że to jest nie do domycia. Kolejna sprawa to naprawa zabezpieczeń i dziurawych siatek przeciwko gołębiom na mostach kablowych pod dachem. Przez to że są dziurawe gnieżdżą się tam dziesiątki gołębi co powoduje że peron i tory są pokryte ekskrementami (których nikt nie sprząta) …no ale czemu się dziwić – PKP to… Czytaj więcej »

Beton
19/08/2022 07:31
W odpowiedzi na  AndrzejD

Nie tylko perony. Hala dworca i tunele prowadzące do peronów to jeden wielki syf. Brud wżarty w posadzki w takim stopniu, że teraz już nie da się go usunąć. Ogólnie dworzec robi przygnębiające wrażenie.

lol
19/08/2022 10:39
W odpowiedzi na  AndrzejD

Mycie w tym kraju nie przyjęło się niestety. To, że już pół roku po oddaniu do użytkowania będzie syf to było wiadomo. Zero zdziwienia. Jak się im popsuje zabawka i dworzec będzie cuchnął szczyną jak kiedyś to powiedzą, że się zepsuł i zbudują nowy za pieniądze publiczne. A co im szkodzi.

Marcus
19/08/2022 17:05
W odpowiedzi na  AndrzejD

Ciekawe jak za kilka miesięcy po otwarciu będzie wyglądać tzw. centrum przesiadkowe?
Kto To cudo będzie sprzątał?

Obserwując
24/08/2022 11:45
W odpowiedzi na  AndrzejD

Żartujesz.Przecież PKP to komuchy.Zupełnie jak pisiory i glajwickie urzędasy.Nie ma komu sprzątać.

Benek
18/08/2022 21:53

Przy okazji remontu ktoś chyba wziął kasę za to nagłośnienie i ktoś podpisał odbiór owego? Czekano z „naprawą problemu” aż gwarancja minie aby wydać na ten sam cel kolejne pieniądze? Zdanie w artykule „Dziwi fakt, że o odpowiednim nagłośnieniu nie pomyślano podczas generalnego oraz kosztownego remontu.” sugerowało by, że zamontowano nagłośnienie, które już było wcześniej w co raczej wątpię…

ktos
18/08/2022 20:45
policjant
19/08/2022 16:14
W odpowiedzi na  ktos

hhahahahaha znalazłem coś lepszego https://www.youtube.com/watch?v=FWB05oFun4k hahahha stare dobre czasy Pozdrawiam gliwiczan i nie tylko

Michal
19/08/2022 07:24

To prawda, nie słychać nic a szczytem bezczelności są odwołane pociągi po 6 rano do Katowic i zero informacji na ten temat

Henryk
19/08/2022 11:27
W odpowiedzi na  Michal

Powiedzcie mi czy w obecnych czasach ktoś zainteresowal się pasażerem wszystko mają w ***** byle była kasa

Jan
19/08/2022 08:53

Jakość dźwięku bardzo zła, ale jakość informacji równie tragiczna. Braki informacji o odwołaniu pociągów, informację o zmianie peronu w ostatnim momencie. Trzeba być solidnie wprawiony aby coś z tego wyłowić. Najlepiej stać w przejściu z hali do tunelu, bo tam jest tablica, z której jeszcze można się coś zorientować
Ciekawe jak zintegrują systemy info z centrum przesiadkowym
Pewnie jjak zwykle.

Achim
19/08/2022 16:54
W odpowiedzi na  Jan

Dodałbym jeszcze beznadziejnie wysoko umieszczone w poczekalni koło dawnego Rossmana pionowe displeje, na których trudno cokolwiek odczytać, ze względu na mikroskopijną wielkość czcionki.
Idąc tunelem, wyświetlacze przy wyjściach na perony są ulokowane wzdłuż ścian, przez co, żeby je przeczytać trzeba wręcz do nich podejść. Gdyby były pod sufitem zamontowane prostopadle do ścian, można by już z daleka zorientować się, co i na którym peronie odjeżdża.
Czy ktoś, kto to projektował słyszał kiedykolwiek o ergonomii?

marcin.marysia@wp.pl
19/08/2022 07:32

A przez długi czas te zaniki głosu w głownej hali? Czy ktos się tym przejąl?

Wrzodzisław
19/08/2022 08:15

Nagłośnienie jest dużo gorsze, niż było poprzednio. JESZCZE gorzej jest na peronach dworca katowickiego. Ciekaw jestem, który kolega partyjny miał zlecony projekt takiego nagłośnienia, bo jest to koncertowo z*****ne w obu przypadkach. Na starym dworcu katowickim było mnóstwo głośników o małej mocy skutkiem czego rewerberacja była właściwie zerowa. Dodatkowo, w czasach głębokiego PRLu spikerzy na dworcu mieli regularne ćwiczenia z dykcji prowadzone przez aktorów pobliskiego teatru.

Benek
19/08/2022 11:35
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Można wzorem Wrocławia „zatrudnić” syntezator mowy i po kłopocie – komunikaty nadawane są automatycznie, są dobrze słyszalne – „żywy” speaker włącza się tylko w przypadku jakichś zmian w rozkładzie… Na przykładzie tegoż dworca również widać że można zrobić dobre nagłośnienie słyszalne w każdym miejscu – trzeba jednak zatrudnić fachowców…

Ampuła
19/08/2022 11:23

„Komunikat przerywany” jest po prostu jedną z nowoczesnych technik przekazu werbalnego. Jest to działanie podwójnie korzystne dla podróżnych korzystających z usług PKP. Primo, komunikat przerywany trwale wzmaga skupienie stałych odbiorców, którzy już po pierwszych dźwiękach czy taktach porzucają wszelkie czynności mogące zakłócić nasłuch. Na przykład pasażerowie nie tylko przestają jeść, ale wręcz wstrzymują przełykanie – aby uniknąć zakłóceń wynikających z połączenia kanału słuchowego z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Ustaje także grzebanie w bagażu oraz operacje odzieżowo-obuwnicze. Milkną te wszystkie upiorne zgrzyty zamków w kufrach, cmokanie podeszew odklejanych od biokisielu porastającego dworcową posadzkę i przenikliwy świst ortalionu o chropawe łokcie. Głowy… Czytaj więcej »

kalasanty
19/08/2022 12:13

Dworzec kolejowy to pierwsze miejsce z którym styka się przyjezdny. Zostawia jakieś wrażenie. Bardzo dobrze że został wyremontowany ale hala główna dworca z kasami PKP robi wrażenie wielkiej stodoły. Wprawdzie jedna ze ścian pokryta jest ceramiką o wartościach artystycznych / tak twierdzi konserwator zabytków/ to pozostałe tylko pomalowano na biało. To są duże puste powierzchnie. Kłują w oczy. Można je wykorzystać na efektowne zdobienia (rola plastyków). Ociepliło by to wizerunek dworca. Od Szczecina po Przemyśl na budynkach dworcowych od strony miasta umieszczona jest nazwa miejscowości. Przy remoncie dworca oczywiście w Gliwicach się nie dało. W latach 60 – 70 na… Czytaj więcej »

Koral
19/08/2022 13:14

Których komunikatów, tych w, których mowa o tym, że ponownie kolejny pociąg spóźnił się 200 minut?

Gliwiczanka
19/08/2022 13:36

Wczoraj właśnie korzystałam z usług PKP i to samo pomyślałam. Dworzec za miliony a nie byłam w stanie usłyszeć jaki pociąg przyjeżdża.

Anna8
19/08/2022 13:42

Podrozni maja racje to belkot nikt nic nie wie. A podrugie metalowe lawki tylko zima siedziec by przymarznac. Tele kasy wydano jest brzydko brudno nawet nie mozna kupic gazety i cos do picia. Tragedia pkp

Ktoś
19/08/2022 15:52
W odpowiedzi na  Anna8

Przecież są na dworcu 2 sklepy + subway a w dodatku w promieniu może 100-200 metrów od dworca jest kilka żabek.

Grzegorz
21/08/2022 11:13

Mozna powiedzieć: „w końcu”, ale trzeba również zapytac: „co tak długo? „. Czyżby tylko podróżni mieli problem ze zrozumieniem komunikatów??? Otóż nie, zawsze bedac na dworcu, przed odjazdem zgłaszałem ten problem w kasie i zawsze byla ta sama odpowiedź że już nad tym pracują… Zajęło im to parę lat…

Darek
31/08/2022 14:36

Potwierdzam, że bełkot jest niemożliwy do zrozumienia. Czy redakcja mogłaby zająć się tym problemem bliżej? Opóżnienia, i zmiany peronów są częste więc zapowiedzi są bardzo potrzebne. Nie trzeba być obcokrajowcem, by czuć się zagubionym na Gliwickjim Dworcu.

Gliwice to fajne miasto
20/08/2022 00:56

Byłem 18.08 na dworcu i słysząc zapowiedź od razu pytam żonę czy kojarzy te kluski i szklankę i co ? Skojarzyła:)

Michał
20/08/2022 01:48

Oprócz narzekania, potraficie coś jeszcze robić ?

AndrzejD
20/08/2022 09:34
W odpowiedzi na  Michał

To nie jest narzekanie tylko krytyka nieudolnego PKP które nie potrafi zadbać o swój obiekt

gliwicjus
20/08/2022 10:01
W odpowiedzi na  Michał

Tak, zbierzemy się razem i pójdziemy naprawić nagłośnienie na dworcu, bo odpowiedzialne za to służby są niekompetentne.

Sheik
19/08/2022 09:46

Pociągiem nie jechałem ponad 25 lat . Cenię sobie ten fakt

AndrzejD
20/08/2022 09:35
W odpowiedzi na  Sheik

Wzruszyła mnie twoja historia.

gliwicjus
20/08/2022 10:01
W odpowiedzi na  Sheik

Zgłoś się do „trudnych spraw”.

Ktoś
19/08/2022 11:54

Ja jakoś nie mam problemu zrozumieć komunikatów

Obywatel Pozytywny
19/08/2022 12:47
W odpowiedzi na  Ktoś

A ja zawsze zdanżam.

Sławek
19/08/2022 14:09
W odpowiedzi na  Obywatel Pozytywny

ZdanRZasz jak juz..

Sławek
19/08/2022 14:10
W odpowiedzi na  Obywatel Pozytywny

Bądź konsekwentny..

Obywatel Pozytywny
19/08/2022 14:18
W odpowiedzi na  Sławek
marta
19/08/2022 14:37

Gdyby zamiast podsłuchiwać ludzi na dworcu, nasłuchiwał informacji płynącej z głośników, to by wszystko rozumiał.