Miasto szykuje ogromną podwyżkę opłat za parkowanie. Nawet o ponad 100 procent! Co na to radni?

25 złotych za dzień zamiast 12 złotych w tańszej strefie. Zaproponowane przez miasto nowe stawki za parkowanie samochodów w centrum Gliwic mocno uderzą kierowców po kieszeni.

 
Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą głosować nad uchwałą dotyczącą podniesienia opłat za parkowanie samochodu w SPP. Jeśli zostanie przyjęta, już za pierwszą godzinę postoju w strefie A zapłacimy o 33% więcej, w strefie B wzrost będzie 50-procentowy.

Najbardziej podwyżki odczują przedsiębiorcy prowadzący firmy w centrum miasta. Z samochodów korzystać i tak muszą przez cały dzień, a w Gliwicach nie mogą liczyć na żadne, nawet najmniejsze ulgi.

Drastyczny wzrost cen ma wymusić rotację samochodów – tłumaczą władze Gliwic. W rzeczywistości niewiele się zmieni, bo jak sprawdziliśmy, co trzecie auto blokujące miejsca np. pod magistratem korzysta z przywileju abonamentu mieszkańca, który w teorii miał pozwalać na parkowanie pod własnym domem.

 

Nowy cennik w SPP

Z 3 złotych na 4 złote w strefie A, z 2 złotych na 3 złote w strefie B – o tyle wzrosnąć mają koszty parkowania za pierwszą godzinę. Za cały dzień postoju na terenie Strefy Płatnego Parkowania zapłacimy 35 zł (A) i 25 zł (B) (obecnie są to opłaty rzędu – odpowiednio – 25 i 12 zł). W strefie B przewidywany jest więc ponad 100-procentowy wzrost.

Dotychczasowe stawki prezentuje poniższa tabela.

Zgodnie z projektem przygotowanym na czwartkową sesję Rady Miasta, nowe opłaty będą wyglądały tak:

– w podstrefie A:
a) za pierwszą godzinę postoju 4,00 zł,
b) za drugą godzina postoju 4,50 zł,
0) za trzecią godzinę postoju 5,00 zł,
d) za czwartą i kolejne godziny postoju 4,00 zł,
c) opłata wnoszona z góry za cały dzień postoju 35,00 zł.

– w podstrefie B:
a) za pierwszą godzinę; postoju 3,00 zł,
b) za drugą godzina postoju 3,50 zł,
c) za trzecią godzinę postoju 4,00 zł,
d) za czwartą i kolejne godziny postoju 3,00 zł,
e) opłata wnoszona z góry za cały dzień postoju 25,00 zł.

Wzrośnie też wysokość opłaty dodatkowej za postój bez ważnego „biletu” parkingowego ze 100 na 150 zł (opłacona w terminie 14 dni wyniesie 50 zł – do tej pory było to 30 zł).

Znikną naklejki „Abonament Mieszkańca”

Zniesiony ma być też obowiązek umieszczania na przedniej szybie winiet „Abonament Mieszkańca” (oraz „Ryczałt wielodniowy”). To wygoda dla kierowców, ale przy okazji nie będzie już widać jak masowo nadużywane jest korzystanie z przywileju abonamentu mieszkańca, którego władze miasta nie chcą lub nie potrafią uszczelnić.

Rotacji i tak nie będzie

– Celem podwyżek nie jest dodatkowy zarobek miasta, tylko przywrócenie strefie jej funkcji – zniechęcania do długotrwałego parkowania w centrum – wyjaśniał dwa lata temu, przy poprzedniej podwyżce stawek Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. Podobnie podwyżkę tę wytłumaczono w uzasadnieniu do listopadowej uchwały.

W poniedziałek sprawdziliśmy, jaki procent samochodów zaparkowanych pod Urzędem Miejskim i Sądem Administracyjnym, z dala od zabudowań mieszkalnych, korzysta z abonamentu mieszkańca. Na 93 zaparkowane samochody aż 27 posiadało odpowiednie naklejki.

Wprowadzenie tak drastycznych podwyżek nie rozwiąże więc blokowania na cały dzień co trzeciego miejsca, uderzy jedynie po kieszeni tych, którzy za parkowanie już w tej chwili płacą niemało.

Podwyżki zamiast alternatywy

Miasto po raz kolejny pokazuje, że oprócz podwyżek opłat za parkowanie nie ma do zaproponowana kierowcom niczego innego. Przy braku dróg rowerowych i solidnych inwestycji w ich rozbudowę, drogiej i pozostawiającej wiele do życzenia komunikacji miejskiej, braku pomysłu na powstanie stref park&ride, trudno zapowiadane podwyżki traktować inaczej niż „skok na kasę” mieszkańców.

Jeśli radni przyjmą projekt uchwały, podwyżki wejdą w życie od początku stycznia.

(żms/emef)
fot. 24GLIWICE/ŁG

77 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
08/11/2022 14:32

Chciałbym tylko zaznaczyć że w sąsiednim Zabrzu, strefa płatnego parkowania znajduje się jedynie w strefie dworca i do tego od początku pandemii zadecydowano o rezygnacji z poboru opłat do odwołania, czy w takim razie Gliwice na pewno muszą tak nas doić?

Nie kpij
08/11/2022 20:57
W odpowiedzi na  Łukasz

Ale Zabrze to przecież bieda i upadek a tu same Rockefellery i dobrobyt jak w Hameryce.

Jasnowidz
09/11/2022 07:11
W odpowiedzi na  Łukasz

Zabrze niema hali bankruta .Za glupote musi ludnosc gliwicka placic.

stary dziad w eterze
09/11/2022 22:54
W odpowiedzi na  Jasnowidz

Ale ma niedokończony stadion.

Informacja Turystyczna
10/11/2022 09:31
W odpowiedzi na  Łukasz

Z okazji pandemi zrezygnowano też z idiotycznych przycisków, armagedon nie nastąpił ale i tak je przywrócono do działania.

PS: a da się w ogóle po Zabrzu jeździć, przecież tam grasują TRAMWAJE!!!

klod jachir
08/11/2022 14:07

Ten nowy prezydent miasta to wypisz wymaluj Frankiewicz, choć małą różnicę widzę. Nowy ma lepszy stosunek do zieleni, reszta to samo, czyli dno

Woodoo
08/11/2022 07:36

Radni przyjmą projekt uchwały. Tego typu uchwały zawsze mogą liczyć na ich poparcie.

stanisław
08/11/2022 18:03
W odpowiedzi na  Woodoo

Bo przy najbliższych wyborach czas wymienić radnych .To jest chore że niektórzy siedzą w radzie po kilka kadencji ,ten sam problem jest z posłami i senatorami. W ten sposób rodzą się układziki ,zobowiązania pomiędzy nimi itd. Wyborcy są potrzebni przy wyborach potem to TO MY RZĄDZIMY a naród jest głupi i kupi!!!!!

Ole wator
09/11/2022 10:01
W odpowiedzi na  stanisław

Niektórzy radni są nieodwoływalni i potrafią trwać dekady.

Tadek
08/11/2022 18:24
W odpowiedzi na  Woodoo

Czy te pieniądze z parkingów idą do budżetu miasta? Oli wiem to jakaś firma obca.

Beton
08/11/2022 13:06

Miasto zamiast ratować budżet opłatami za parkowanie, powinno zweryfikować swoją postawę wobec dostawców usług, takich jak firmy wykonujące np. przebudowy. Każda inwestycja miejska jest oddawana z mniejszym, lub większym opóźnieniem i nikt nikomu złego słowa nie powie. Przy zawieraniu umów z wykonawcami należy zabezpieczyć tą umowę potencjalnymi karami za niedotrzymanie jakości, lub terminów i kary te skutecznie egzekwować. Tylko jak to zrobić, żeby np. takiego PRUiMU, który zupełnym przypadkiem wygrywa większość przetargów na remonty i przebudowy ulic w mieście, nie doprowadzić do upadłości?

stanisław
08/11/2022 15:49
W odpowiedzi na  Beton

Beton 100% racji.Czytając o tych wszystkich usługach na rzecz miasta czyli nas mieszkańców mam wrażenie że UM ogłaszając przetarg na inwestycję od razu zakłada że będzie przedłużać terminy i podnosić wynagrodzenie za usługę.To brzydko pachnie!

Informacja Turystyczna
10/11/2022 09:35
W odpowiedzi na  Beton

PRUIM do bankructwa same mandaty za łamanie przepisów mogły by doprowadzić.

Marek
08/11/2022 12:03

Słuchajcie a może to problem prezydenta że nie wybuduje jakiegoś parkingu w którym mogliby ludzie parkować za normalne pieniądze. Te które są to są w pełni nabite samochodami mieszkańców. Może winę za taki syf parkingowy w mieście ponosi Prezydent Gliwic oraz gliwiccy radni.

Jes
08/11/2022 12:16
W odpowiedzi na  Marek

Wielopoziomowe parkingi w centrum są w połowie puste. Bo Janusz z Grażynką nie chcą płacić.

Piter
08/11/2022 19:54
W odpowiedzi na  Jes

Wielopoziomowe parkingi to powinny być na obrzeżach i połączone z komunikacją miejską. A nie w centrum Januszku.

Jes
08/11/2022 21:03
W odpowiedzi na  Piter

Piterku, ale są i pomimo braku miejsc na placach są puste i wiadomo dlaczego: nie da się zaparkować bez opłaty. A na tych na chodnikach, ulicach i placach można, bo już nikt nie kontroluje opłat. Polak to taki entuzjasta kapitalizmu kiedy ma zarobić a komunizmu kiedy ma zapłacić. Kiedyś biegało pełno kontrolerów a dziś nie widać ani jednego.

Informacja Turystyczna
10/11/2022 09:49
W odpowiedzi na  Jes

To onucokapitalizm korwinistyczny: zbiorkom zły bo państwowy, ale jak państwo ma drogi i parkingi to cacy i najlepiej jak będą za darmo udostępniane zamiast sprywatyzowane.

Informacja Turystyczna
10/11/2022 09:44
W odpowiedzi na  Piter

Jeśli tylko uda ci się zlikwidować DTŚ to owszem.

Adrianek
09/11/2022 21:43
W odpowiedzi na  Jes

Mnie Janusza nie zmuisisz bym korzystał z parkingu .kina,pływalni czy koscioła

Jan
08/11/2022 07:27

Słabo. Najbardziej boli tragiczna komunikacja miejska.

Urko
08/11/2022 11:45
W odpowiedzi na  Jan

Cóż . Przez ostatnie 100 lat budowaliśmy miasta z myślą o samochodach. Staliśmy się uzależnieni od czegoś, co miało dać nam wolność. Teraz zaczynamy ponosić tego konsekwencje. Parafrazując przy okazji Katona Starszego Cenzora , „Ceterum censeo PiSem esse destructam” :-)
Print screen

Informacja Turystyczna
10/11/2022 09:53
W odpowiedzi na  Jan

No to wymuś likwidacją miejsc parkingowych pod urzędem i służbowych limuzyn a zastąpienie tego abonamentem na autobusy i tramwaje.

Jan
08/11/2022 17:08

Wiadomo.. Kierowcy przyjeżdżają do centrum na złość władzom miasta W ogóle nie muszą, ale skoro opłaty są niskie to sobie podskoczą, żeby zająć wolne miejsce.
Tłumaczenie opłat i ich podnoszenie takimi argumentami, jakie czytamy, świadczy o poziomie tych, którzy je głoszą. Nie są warci głosu w następnych wyborach.
Ile razy trzeba tłumaczyć włodarzom oczywistości.
Skoro nie da się prosto i sprawnie dojechać do centrum komunikacją zbiorową to kierowcy muszą tu przyjeżdżać i parkować. Zdzieranie z Nich coraz większych kwot to jest grabież czyli rozbuj w majestacie prawa.
Brak naszym włodarzom instynktu i umiejętności sprawnego zarządzania.

Ostatnio edytowany 19 dni temu przez Jan
CUBA
08/11/2022 13:05

Proszę państwa o co chodzi? Mamy Centrum Przesiadkowe jedziemy autobusem przesiadamy się na rower i wszystko jest ok. Tylko nie wiem co mamy zrobić w zimie gdy śnieg i lodowica. Panowie Prezydenci nie mają tych problemów parkują za nasze. Byle do wiosny.

Adrianek
09/11/2022 21:47
W odpowiedzi na  CUBA

Na hulajnodze jechać ,a zresztą co jest tam do załatwiania w tym balszoj centrum Gliwic .w U.M istnieje Inter co blachy zabierasz na codzien z urzedu

CUBA
11/11/2022 19:57
W odpowiedzi na  Adrianek

Adrianku nie wszyscy co dopiero skączyli 16 lat. Są osoby w starszym wieku i wolą dowiedzieć się w urzędzie osobiście jakie są ich prawa. W naszym prawodawstwie interpretacje są różne. Niestety.

Piter
08/11/2022 19:25

Inflacja w kraju Ok 20 %. W Gliwicach 100. Gratuluje PO i życzę szczęścia w najiższych wyborach.

Informacja Turystyczna
10/11/2022 10:05
W odpowiedzi na  Piter

Przeprowadź się do Torunia i podłącz do geotermii co ma ryja to dopiero zobaczysz inflację.

Tomasz
17/11/2022 09:14
W odpowiedzi na  Informacja Turystyczna

Ale w Toruniu już parkingi podrożały o 100% i do tego w ścisłym centrum wprowadzili nową jeszcze droższą strefę. Tam dopiero doją kierowców. Fakt, komunikacja miejska działa tam o wiele lepiej.

Tomek
08/11/2022 11:43

Te podwyżki smucą i słusznie tylko tych którzy muszą parkować w centrum z powodu pracy itd.mieszkam na obrzeżach miasta i bardzo zadko zdarza mi się parkować w centrum.tam niema nic takiego żeby warto tam było zaglądać.brod smród i ubóstwo

Realista
08/11/2022 12:08
W odpowiedzi na  Tomek

Z tym brudem i smrodem to fakt, ale centrum miasta to też jest centrum absurdu i tam się mieszczą wszystkie instytucje opatrzone czerwonymi tabliczkami przy wejściach, a w takich niestety czasami człowiek jest zmuszony coś załatwić. No wiesz, odebrać papierek, dostarczyć papierek, poprosić o przełożenie papierka z czerwonego segregatora do zielonego itp.

Jes
08/11/2022 12:15
W odpowiedzi na  Realista

A mieli okazję przynajmniej niektóre referaty przenieść np. do „słynnych” Nowych Gliwic, zamiast sprzedawać prywatnej firmie za bezcen Cechownię itd. Tylko jeden wydział komunikacji znacząco ograniczyłby ruch w centrum.

andzrzej
08/11/2022 21:54

Jak ja nie nawidze centrum Gliwic a jeszcze bardziej tych co zarzadzaja tym miastem .Jako mieszkaniec mieszkający od wielu lat w tym mieście twierdzę iż miasto robi wszytko aby mieszkańca mieć głęboko w d…e

Pawel
09/11/2022 08:01

Rozliczymy ich na wyborach

Adam
09/11/2022 13:56

W większości miejsc w Gliwicach opłaty za parkowanie pobierane są bezprawnie. Żeby pobierać opłaty miejsca parkingowe muszą być oznaczone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu. W Gliwicach praktycznie takich miejsc nie ma. Jest to prawdziwy skandal, że tyle lat władze Gliwic łamią prawo i nie są wobec nich wyciągnięte żadne sankcje prawne.

Zita
08/11/2022 14:58

Lobby rowerowe znów działa. A kto w zimie będzie jeździć po ścieżkach??¿

WRD
08/11/2022 22:52
W odpowiedzi na  Zita

I gdzie zostawić ten rower, jak brakuje stojaków? Liczba drzew coraz to zmniejsza się, a i znaków nie starczy.

Ole wator
09/11/2022 10:21
W odpowiedzi na  WRD

No znaków to akurat ci w mieście dostatek. Oprócz znaków można oko zawiesić też na tablicach zmiennej treści, tablicach niezmiennej treści, kolorowych bannerach, … A już takie tablice podświetlane i już nie podświetlane , błędnie nazywane przez niektórych „neonami”, to aż serce radują feerią barw, różnością stylów, odmiennością rozmiarów i kształtów. A niektóre bannery mają już nawet status zabytku. Przykładowo, taki baner na murze przychodni na Kozielskiej 16 (naprzeciw LO IV) kończy już drugą dekadę i tylko wujek G. (street view) pamięta, co było pierwotnie na nim napisane, bo dziś już napis wypłowiał i wisi tylko brudna szmata. Ech, kocham… Czytaj więcej »

Ole wator
09/11/2022 10:26
W odpowiedzi na  Ole wator

Ha! a ileż wspaniałych tagów, mazów i fraktali jest na murach. Czyż to nie świadczy o prawidłowym rozwoju naszej gliwickiej młodzieży i o prawidłowym działaniu służb miejskich w trudzie i znoju rozeznających rynek środków anty-graffiti obłożonych wyjątkowymi obostrzeniami?
Serce rośnie.

Adrianek
09/11/2022 21:49
W odpowiedzi na  Zita

Rowerowi ślizgać się bedą na oponach letnich ,kończąc swój żywot pod kołami zimowymi kól autek

Blofeld
08/11/2022 23:50

W świetle tak szlachetnego celu, jaki zaprezentował złotousty z-ca prezydenta uważam, że podwyżki są zbyt skromne.

kasandra
09/11/2022 12:32

Bylem dzis w UM. U nas w pracy temp 19 stopni w urzedzie 23. Oszczednosci ich nie dotycza. Podatnik zaplaci

Piter
08/11/2022 18:23

Panie Śpiewok niech Pan podjedziemy do Obi, kupi młotek i się nim mocno pieprznie w część ciała gdzie inteligentni ludzie mają mózgi. Jaka rotacja w strefie. Do momentu kiedy strefiarze będą parkowali tylko w miejscu zamieszkania , a za inne parkowanie nie będą płacić zwykłych stawek rotacji nie będzie. Miasto jak zwykle pokazuje, że oprócz podwyżek opłat za parkowanie nie ma do zaproponowana kierowcom niczego innego Od razu pan powiedz że o kasę na diety chodzi. Do zobaczenia przy urnie wyborczej.

Marek
08/11/2022 08:19

w Gliwicach bardzo wielu kierowców parkuje w miejscach niedozwolonych na trawniku obok znaku gdzie kończy się strefa i parkują za darmo bo zgodnie z prawem kontroler nie może poza wyznaczoną strefą dać komuś mandatu a ściągnięcie Policji czy Straży Miejskiej w takie miejsce to tylko wołami można by było. Dlaczego tolerujemy cwaniactwo? Dlaczego ktoś kto płaci ma być frajerem a ten co zaparkuje na trawniku czy za znakiem koniec parkingu jest lepiej traktowany?

Adi
08/11/2022 11:06
W odpowiedzi na  Marek

Pokaż mi miejsce na parkingu to zapłacę i stanę.

Marek
08/11/2022 12:00
W odpowiedzi na  Adi

Mnie to na prawdę nie obchodzi czy są miejsca czy ich nie ma. To że nie ma miejsc nie znaczy że można parkować na chodniku zastawiając przejście ludziom czy rozjeżdżać trawniki.

Ryszard
08/11/2022 11:37

Niech żyje Borys budka niech żyje peło strach pomyśleć po wyborach

pelo
08/11/2022 11:56
W odpowiedzi na  Ryszard

Rysiu nie pij tyle …

Łukasz
08/11/2022 14:50
W odpowiedzi na  Ryszard

Typowa pisowka mentalność, politycy po podawali się do dymisji za niewpisanie zegarka do oświadczenia majątkowego, ale dla wyznawców kaczora okradanie polski z funduszy unijnych, zajebanie obywateli 18% inflacją czy defraudacja miliardów złotych na bzdurne projekty jest ok.

wiesław
08/11/2022 16:26

Ja ignoruje te wszystkie nowe przepisy i opłaty. We wrześniu zabrali mi nawet prawko, mam tam coś do zapłacanie, ale olewam. Jeżdżę jak jeżdziłem i nie płacę. Będą musieli mnie chyba zamknąć, żebym zrezygnował z samochodu.

Jan
09/11/2022 08:02
W odpowiedzi na  wiesław

Złoto XD

Jarosław
08/11/2022 13:45

Proponuję zamienić te pustostany sklepów z ulicy Zwycięstwa na miejsca parkingowe….będzie dochód dla miasta i miejsca się zapełnią

Ksenomorf
08/11/2022 15:31
W odpowiedzi na  Jarosław

Akurat właścicieli tych pustostanów nie żal mi . Tak windowali cenę najmu , że zarznęli kurę znoszącą złote jajka.

Piotr
08/11/2022 13:54

Super jeszcze za mało szczególnie za pierwszą godzinę

Wojtek
08/11/2022 22:45

Jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda naprawdę drogie parkowanie to zapraszam np do Gdańska. Tam naprawdę trzeba się dwa razy zastanowić, zanim zostawi się auto na cały dzień.

Adam
11/11/2022 05:03

Takie są rządy P.O.Pogonić w najbliższych wyborach.

antunojman
21/11/2022 22:33

ciągle słyszę bełkot o zastępowaniu aut rowerami i aurobusami, czy ktoś wie, że istnieją np. firmy , które zajmują się montażem przykładowo internetu? czy taki montażysta ma jechać kablem wiertarką czy drabiną w autobusie albo rowerem ?