Policja godzinami pilnująca ciała zmarłego na ulicy. Takie sytuacje już się w Gliwicach nie powtórzą

Czy to koniec wieloletnich problemów władz miasta z powołaniem tzw. koronera, czyli lekarza wystawiającego akt zgonu? Wszystko na to wskazuje. Gliwice dołączą do miast i powiatów od dawna finansujących taką czynność.

Pełniący funkcję prezydenta Gliwic, Janusz Moszyński poinformował, że w ubiegłym tygodniu zostały rozesłane zapytania ofertowe w zakresie świadczenia usług stwierdzenia zgonu.

Temat braku tzw. koronera, był od lat wyjątkowo bulwersujący. Zdarzały się bowiem przypadki, gdy policja lub straż miejska musiała przez kilka godzin pilnować ciała zmarłej osoby, do czasu znalezienia lekarza, który wystawi akt zgonu.


Również na łamach 24gliwice opisywaliśmy takie skandaliczne sytuacje. Na przykład, ciała mężczyzny zmarłego w rejonie ul. Zygmunta Starego, policja musiała pilnować ponad 7 godzin, ponieważ nie było lekarza, który zgodziłby się wystawić akt zgonu.

– Nie mamy koronera więc… Pogotowie do zwłok nie przyjeżdża, nie ma takiego obowiązku. Policja musi znaleźć lekarza, który przyjedzie na miejsce, możemy jedynie liczyć na jego empatię i poczucie obowiązku, dodajmy, lekarz musi też mieć czas. A przy pełnych poczekalniach jest o to trudno. Czyli jak długo policjanci pilnują zwłok zależy od… dobrej woli i czasu przypadkowo znalezionego lekarza – komentował już w 2018 roku zapytany o tę sytuację Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Dlaczego tak się działo? Po części winne są przestarzałe przepisy. Według ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie. W razie niemożności dopełnienia tego przepisu, stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę.

Jak się jednak okazuje, inne samorządy potrafiły poradzić sobie z problemem już kilka lat temu. W 2011 r. własne rozwiązanie wypracowały władze Łodzi, zawierając na każdy rok umowę na realizację tej usługi z podmiotem wybieranym w trybie zapytania ofertowego.

Poprzednie władze Gliwic tej bulwersującej kwestii nie potrafiły lub nie chciały rozwiązać, zasłaniając się brakiem uregulowań prawnych.

– Byliśmy jednym z nielicznych w okolicy miast i powiatów, które takiego koronera nie zatrudniały. W przypadku zgonu, nie daj Boże na ulicy, miała miejsce sytuacja, że zmarły leżał nieraz 8 lub więcej godzin, był pilnowany przez policję lub straż miejską – komentował podczas konferencji prasowej Janusz Moszyński. – To sytuacja zahaczająca o brak szacunku dla majestatu śmierci.

Umowa zostanie podpisana w najbliższych tygodniach. Według zapowiedzi p.o. prezydenta, bedzie sformułowana w taki sposób, żeby decydowała nie tylko cena, ale również czas dojazdu do miejsca zgonu. – Mam nadzieję, że tę umowę uda się podpisać już z początkiem stycznia – skomentował Moszyński.

(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic

Kolejny, mądry i pożyteczny ruch ze strony p.o. prezydenta. Widzę, że stara się ponaprawiać poważne niedoróbki poprzedniej, długo panującej władzy.
Brawo Ty.

Szczyt Kompetencji

To wsxystko co może dla was zrobić !

:))))

Wasze truchła bez stwierdzenia o zgonie, Remondis będzie wywoził na wysypisko

Bezpłatne Porady Nie Od Parady

Samorządy nie zatrudniają koronerow bo
UWAŻAJĄ TO ZA NIELEGALNE !
Musi wejść USTAWA MINISTERSTWA ZDROWIA O STWIERDZANIU, DOKUMENTOWANIU I REJESTROWANIU ZGONÓW !
TAKZE ZNOWU PUDŁO !!!!

Dziadek

@Bezpłatne Porady Nie Od Parady
Złej tanecznicy przeszkadza rąbek u spódnicy.
Ustawa WCALE NIE MUSI BYĆ uchwalona,tym bardziej wejść w życie.
Problemy trzeba rozwiązywać a nie czekać,albo udawać ,że takich nie ma.
Przykładów,ze można rozwiązać taką sprawę jest wiele,nie zawsze trzeba czekać na centralne rozwiązanie.
A tak nawiasem Parady w Gliwicach przez ostatnie lat NIE BYŁY BEZPŁATNE…..:))

Genialne !

Po co tam jakieś glupie PRAWO I USTAWY ?
Przecież wystarcza komentarze babek i dziadków na forum!

Ale lipa!

Może chociaż te źle zaparkowane samochody z Mickiewicza usunie.
Tu nie trzeba myśleć !

Dziadek

@Ale lipa!
Żle zaparkowane samochody to pojęcie bardzo subiektywne!
Jeśli ktoś zaparkuje samochód NIEZGODNIE z przepisami ,to moim zdaniem trzeba właśnie myśleć co zrobić ,żeby do takich sytuacji nie dochodziło.
W okolicy gdzie mieszkam,jeśli ktoś parkuje samochód NIEZGODNIE z PRZEPISAMI zawartymi w Kodeksie Drogowym,to wykonuję foto telefonem samochodu z widocznym nr.rejestracyjnym,następnie telefonuję do “drogówki”…..zapewniam,że bardzo szybko reagują i KASUJĄ !

Dziadek

@Genialne !
Zgadzam się z Tobą,że głupie PRAWO I USTAWY..do niczego i nikomu nie są potrzebne-przysparzają tylko zamieszania,kłopoty,koszty,a czasem krzywdę!
Komentarze babć i dziadków..na ty forum..mogą być bezcenne…;))).

Przemo

Dziadek
Na tym też się znasz?
Geniusz!

Dziadek

@Przemo.
Jeśli posiadasz Prawo Jazdy….to też powinieneś zaliczyć się do
GENIUSZY. ;))..a dalej… to TYLKO TRZEBA CHCIEĆ !!!
I jeszcze posiadać odpowiedni telefon :)…tylko nie zalicz mnie znowu do wyjątkowych posiadaczy ;)…i jeszcze jedno….
Nie choruję na żadną z trzech powszechnie występujących chorób
“NIE CHCE MI SIĘ” ,”TO MI WISI” , “NIE DA SIĘ”.

parszywa kontynuacja

Dobra zmiana nie potrafiła w jeden dzień uchwalić ustawy a prezydent pilnujący żyrandola aby mu nie było ciemno w ciągu jednej nocy nie potrafił jej podpisać ? Ziobro się w kieszeni otwiera. Bezpartyjny Moszyński prowizorką reperuje swoje gniazdo z którego się wyPiSklaczył ?

marzycielka

Mam nadzieję, że to koniec ery niedasizmu.

realista

Mam pewność, że to początek ery prowizorkowizmu.

AAA

I wyszedł na jaw kolejny tumiwisizm frankiewicza (celowo małą literą) i jego kliki, która traktuje miasto i jego mieszkańców jak swoją prywatną firmę – byle po jak najmniejszych kosztach

Obserwujący

No i proszę.Aż komisarz musiał zrobić to, co mógł zrobić zygmunt, co zwiał do senatu.Bo przecież za zygmunta nic się ni dało.
Widzicie urzędasy?Dało się?Dało się.Dobrze, że moszyński was wywala,skoro jesteście niekompetentni.Ja bym wywalił wszystkich z UM i innych urzędów i spółek miejskich.

kolik

A co on takiego zrobił? Bo jak dla mnie to tylko bije piane!

Tomi

To bij i ty , ważne by poprawić procesów które zawodzą

Siwy

Swiete slowa.

Cliper

Byłem świadkiem jak policjanci czekali kilka godzin w szpitalu miejskim z delikwentem którego zatrzymali w wilczym gardle.chodziło o zwykle badanie krwi..

kolik

AAA tak to w stu procentach wina Franka!

Dziadek

Hej,dyżurny Redaktor.
Jak napiszę Jasia Franka ,będzie oki?

Cliper

A swoją drogą..skąd pewność że człowiek zmarł skoro lekarz tego nie stwierdził?

Ewelina

Niech Remondis się zajmie trupami bo trupy bardzo śmierdzą

Słoneczny poranek

Dobry ruch Moszyńskiego. Pokazał, że szacunek dla zmarłych i ich bliskich jest ważniejszy od pierdyliona ustaw i regulacji.

Słoneczny poranek

Dobry ruch Moszyń

dzik

A tak w sprawie tej warty przy zwłokach, to panowie policjanci byli po studiach medycznych, skoro nie wzywali karetki. Skąd wiedzieli że gość nie żyje? A jak wiedzieli, to trzeba było wezwać ekipę śledczą i patologa!

krzysztof

adam neumann co ty na to ? Jak się chce to się da,Jesteś kolejną zawalidrogą do normalności Gliwic

Dziadek

Zawsze i wszędzie mówiłem,że “NIE DA SIĘ” i “NIE CHCE MI SIĘ” to dwie najcięższe i szeroko rozpowszechnione choroby społeczne w Polsce!

Fircyk

Niektórym to nawet koroner nie jest potrzebny !!
Wystarczy, że zabranie komentarza pod jakimś artykułem, to będzie znaczyło, że już go nie ma !

Siwy

Takie cos moze byc tylko w gliwicach.
Zeby mögl napisac co mysle o tych urzednikach,
to by ich wszystkich szlak trafil

parKing

A który koroner stwierdzi zgon Gliwic?

Zbigniew

Jedno małe pytanko.Gdzie są te wszystkie umarlaki z lat 50,60….80,kiedy to nie było jeszcze tzw.koronerów,których to nazwę wzięto szumnie z “hameryki, a dokładnie z juesej”?
Czy my musimy wszystko małpować? Jeżeli już tak ma być,to dlaczego KORONER? Nie można było wymyślić jakiejś nazwy brzmiącej po polsku??? Nawiasem mówiąc,zwykły lekarz medycyny jest za mało wykształcony,żeby wystawić akt zgonu???

Dziadek

Uważam,że nie powinno się małpować również: Halloween,parad LGBT,świąt Przesilenia Zimowego,eutanazji,przerywania ciąży na życzenie(szczególnie 18 latek),Dziadka Mroza i wielu innych “wynalazków” z hameryki i ewropy

Dziadek

Jajeczkiem się dzielić w Wigilię,golonkę w piwie podczas Wieczerzy Wigilijnej spożywać też chcecie?Rozmów kontrolowanych też NIEKTÓRYM brakuje ?

Tolik

To co wymieniłeś nam nie przeszkadza. Nam przeszkadza to, że Tobie to przeszkadza. A ma być tak jak my chcemy a reszta jest nieważna.

Dziadek

@Tolik
Wesołego spotkania Noworocznego z Dziadkiem Mrozem zatem życzę.

Dziadek

@Tolik
“A ma być tak jak my chcemy a reszta jest nieważna”
Już coś takiego w 1954 czytałem..to było sprawozdanie z posiedzenia
Biura Politycznego KC PZPR.

Imiu

tyle dekad było PO staremu a teraz nadszedł czas za zmiany? Lepiej późno niż później lub jeszcze w tym żydziu.

kolik

Coś się temu gościowi pomieszało! Do nie przytomnego na ulicy czy w domu nie wzywamy koronera tylko pogotowie i lekarz pogotowia wystawia ewętualnie kartę zgonu. Do nieboszczyka policja na ulicy wzywa prokuratora, a ten koronera śledczego. Jak nie stwierdzi nic podejżanego, przyjeżdza auto zakładu pogrzebowego!

Tomi

Widać coś nie działa skoro jest tyle przypadków , więc widać panie królik to nie jest takie proste a aktualne procedury zawodzą

Dziadek

@kolik
Przeczytałeś artykuł pod którym komentujemy?W Polsce nie ma i projekt procedowanej Ustawy nie przewiduje funkcji Koronera Śledczego,tylko Koronera.

kolik

Masz racje! Chciałem podpiąć się pod tego koronera. A chodziło mi o Patologa.

WRD

Jak policja pilnuje to pogotowie już było. Musi być formalne wystawienie karty zgonu. A tego opd nie wystawia. Takie przepisy durne. Kiedyś to robili, ale kiedyś było źle.

Kipuś

Jeśli każdy temat łączony jest z wyborami,to ja mam pytanie?Czy są dostępne jakieś sondaże poparcia dla tych czterech kandydatów na prezydenta miasta?Słabo to wygląda medialnie.

Przemo

Ten portal jest zaangażowany po jednej ze stron. Wszystkie artykuły są tendencyjne i jednowymiarowe. Redaktor dawno zapomniał co to jest rzetelność dziennikarska i obiektywizm. Tu przeczytasz coś w stylu pasków TVP INFO. Dowiesz się, że PRUIM za komisarza daje tansze oferty choć to bzdura, bo zmieniono zasady przetargu. Albo że Piast to miejsce gdzie miasto straciło kontrolę kolejna fałszywka. Nie usłyszysz za to jak Moszyński wysłał limuzynę do Piasta po 2 bilety dla kolegów z PiS, którym te bilety nie przysługują. —- RED: Informacje, które publikujemy są zawsze dokładnie zweryfikowane. Co do limuzyny, rzeczywiście nie podjęliśmy tematu, nie dysponujemy tu… Czytaj więcej »

Ampuła

Nie udało się rozdać żywym bonifikat i trudno już będzie zrealizować program wypłat jałmużny, przyznawania zasiłków, nadawania dopłat i darowania dodatków. Może bezpartyjny komisarz na PiSocjalistycznego prezydenta zdąży chociaż przynieść ulgę zmarłym.

Edmund

Ampuła byle coś napisać negatywnego, a swoją drogą ciekawym czy jak by tragedia spotkała kogoś z twojej rodziny czy też byś pisał czy tam pisała takie frazesy ?
bo ciężko powiedzieć kim lub czym ty jesteś po twoim zachowaniu

kolik

To rodzina dzwoni po pogotowie, a nie po koronera, Nikt postronny nie jest kompetentny by stwierdzić w 100% że ktoś nie żyje! A nie przytomny koronera nie potrzebuje!

Zbyś

Przeczytaj ze zrozumieniem artykuł potem dawaj rady