Policjanci w nieoznakowanym VANie obserwują pieszych i kierujących. Trwają działania NURD

Policjanci w nieoznakowanym białym vanie na ulicy Dworcowej od rana obserwują uczestników ruchu, o czym uprzedzają się kierowcy w mediach społecznościowych. Trwają działania NURD.

 
Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo pieszych, którzy w razie zdarzenia drogowego z ich udziałem, mają najmniejsze szanse na wyjścia z tej sytuacji bez poważnych obrażeń. Akcja „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” prowadzone w środę, mają skalę ogólnopolską.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie dochodziło do potrąceń – przekazuje policja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch.

Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów – dodaje policja.

Mundurowi przypominają, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi – zaznacza policja, która podkreśla przy okazji, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

(żms)/Policja.pl
fot. 24gliwice.pl/żms

20 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Urko
28/09/2022 12:52

„Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo pieszych…”
Nie proszę państwa . Chodzi oczywiście o kasę. Gdyby chodziło o bezpieczeństwo pieszych , SzanPan kierowca złapany na tym wykroczeniu spędził by parę dni w roli „lolipopa” na najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu w mieście. Uchylanie się przed zderzakami innych kierowców utrwala pewne nawyki

Star
28/09/2022 15:21
W odpowiedzi na  Urko

Nic innego niż kasa nie przemawia do polskiego kierowcy. Gdyby jeździli zgodnie z przepisami i ze zdrowym rozsądkiem, nie wylewaliby łez, że im kasa znika. Głupota, chamstwo i brak znajomości przepisów muszą słono kosztować.

AndrzejD
28/09/2022 18:40
W odpowiedzi na  Urko

…dodam jeszcze, że gdyby chodziło o bezpieczeństwo pieszych to gdyby SzanPan pieszy przechodzący przez ulicę i mając uszy zakorkowane słuchawkami, miał te słuchawki zarekwirowane przez stróża prawa, to utrwaliłoby mu (pieszemu) nawyk że nie należy korkować sobie uszu będąc uczestnikiem ruchu drogowego.

Urko
28/09/2022 19:56
W odpowiedzi na  AndrzejD

W pełni się zgadzam. Przy okazji scena z piątku wieczorem. Łabędzka koło d. Tesco . Dwójka mocno starszych panów idzie do przejścia . Zwalniam, hamuję ,staję . Dziadki też stają tuż przed jezdnią . I stoją przed przejściem przez jakąś minutę . Po czym jeden patrząc mi w oczy puka się w głowę a drugi pokazuje mi tzw. fakulca . Następnie odwracają się na pięcie i odchodzą . Realizm. k… wa, magiczny w wydaniu polskim.

Star
29/09/2022 09:55
W odpowiedzi na  Urko

A inteligentni za kierownicami grzecznie stoją przez minutę lub dłużej, kolejni za nimi nie trąbią, bo są bardzo empatyczni. Nigdy nie rozmawiają przez telefony, nie przeglądają internetu i zawsze ale to zawsze postępują zgodnie z przepisami – cały czas skupieni na drodze. Z jednostkowych przypadków robić regułę, to nadużycie, czego inteligentni ludzie nie robią. Ale jak widać z większości komentarzy kierowców, inteligencja kończy się w chwili złapania za kierownicę i stopniowo zanika w innych sytuacjach. Na waszą nędzną pociechę dodam, że może to być nawet kierownica roweru lub hulajnogi i nie ważne, czy to inżynier kreślarz, ekspedientka, czy rzecznik prasowy.… Czytaj więcej »

Urko
29/09/2022 15:47
W odpowiedzi na  Star

Nic nie zrozumiałem z tego twojego słowotoku . O inteligencji kierowców możemy dyskutować jak już zrobisz prawo jazdy.

Star
29/09/2022 16:30
W odpowiedzi na  Urko

W sensie, że z prawem jazdy łatwiej się porozumiemy, bo skretynieję jak szczęśliwy posiadacz tej przepustki do świata „nic nie zrozumiałem”? Jesteś Miszcz.

Urko
29/09/2022 17:35
W odpowiedzi na  Star

Aha. Czyli znowu się nie udało?

Star
01/10/2022 08:15
W odpowiedzi na  Urko

Oprócz wypisywania bredni zajmujesz się też jasnowidztwem i jesteś skuteczny jak inni oszuści. To może tak: 94 % wypadków z udziałem pieszych powodują kierowcy samochodów. Lobby kretynów za kierownicą trzyma się mocno, co widać chociażby po lajkach i tak jest, kiedy zaprzecza się faktom. Dlatego im wyższe kary finansowe dla kierowców, tym większe szanse na podniesienie bezpieczeństwa na drogach. Ideałem będzie, kiedy wprowadzi się limit 30 km/h w terenie zabudowanym. To też pomoże kierowcom zmądrzeć.

jurkoz
29/09/2022 18:05
W odpowiedzi na  Star

jak przez minutę postoju jak paliwo drogie można przeglądać internet coś ci się pomieszało

Tomasz Jan
29/09/2022 09:58
W odpowiedzi na  AndrzejD

Dokładnie to samo dotyczy kierowców z muzyką ustawioną na full w ich „wypasionych” furmankach.

gliwicjus
28/09/2022 13:54

Obecnie zagrożeniem (również dla siebie) są rowerzyści i użytkownicy hulajnóg, nie zważający na jakiekolwiek przepisy.

Andreas
28/09/2022 16:15
W odpowiedzi na  gliwicjus

Niech się pozabijają na rowerkach czy. hulajnogach ,co mnie tam

stary dziad w eterze
29/09/2022 00:19

tablica SG 5387 (zapomniałem ost. znak), biały ford Transit. Stali tyłem do przodu na wysokości sklepu Piasta.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez stary dziad w eterze
Nieudolny naśladowca
29/09/2022 08:01
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Ostatni znak „E”

Blofeld
28/09/2022 21:15

Czy zawsze jest potrzebny byle jaki pretekst, żeby walnąć kilka mandatów i poprawić policyjne statystyki?

Tomasz Jan
29/09/2022 07:55

” – Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi.”
Jestem do głębi wstrząśnięty i zaskoczony tą diagnozą. Byłem pewien, że ofiary wśród pieszych to dzieło kosmitów i reptilian. Edzia Górniak też zresztą podziela ten pogląd.

Gliwiczanin
28/09/2022 16:01

Gdyby chodziło o bezpieczeństwo każdy kto złamie przepisy powinien odbębnić godzinę na miejscu i uświadamiać kolejnych łamiących przepisy. Niestety władza wykonawcza otrzymuje wytyczne czyli maksymalna ilość mandatów bo kasa musi się zgadzać. Odnośnie pieszych i rowerzystów hulajnogowców to proponuje w końcu wyodrębnić drogi w centrum miasta oddzielnie dla pieszych i rowerzystów bo co będziecie karać rowerzystów to oni wsiądą do swoich starych diesli i będą kopcić. Byłbym za karaniem dosłownie wszystkich pod jednym warunkiem każda złotówka przeznaczona była by na bezpieczeństwo czyli oświetlone przejścia i inne lub pomoc ofiarom wypadków. A nie na premie pisowców. Gdzie te pieniądze z mandatów… Czytaj więcej »

Ampuła
28/09/2022 12:50

Kryjówka inteligentnie ostentacyjna, jak za Gierka. Byłoby dużo taniej dla podatników utrzymujących reżimową policję PiSocjalizmu katolickiego, gdyby jeden z drugim aspirant czy sierżant siedział we własnej wannie i podglądał pieszych na tablecie.

Nick
28/09/2022 17:11
W odpowiedzi na  Ampuła

Kryjowka rownie ostentacyjna, jak twoja nienachalna inteligencja Ampulo.