Policyjne statystyki przerażają. Przy podobnej liczbie kontroli wykryto 25% więcej pijanych kierowców

fot. archiwum 24gliwice

W 2017 roku gliwicka policja dokonała ponad 109 tysięcy kontroli stanu trzeźwości. Więcej niż siedmiu kierowców na 1000 badanych było „na podwójnym gazie”. Rok wcześniej niespełna sześciu.

Od stycznia do grudnia ujawniono o 25% więcej pijanych kierowców niż w roku poprzednim. Liczba ta wzrosła z 638 do 799. Niestety, nie jest to efekt częstszych kontroli, bo tych przybyło nieznacznie (o 2,1%, z około 107 tys. do 109 tys.).

– Poziom zamożności rośnie, a auta tanieją, więc kierowców jest coraz więcej. Wśród nich znajdują się także te osoby, które cechuje brak wyobraźni co do skutków wypadku drogowego. Zauważalny jest też rosnący udział w tych statystykach nietrzeźwych obcokrajowców – komentuje nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji.


To temat badawczy dla socjologów: dlaczego do pewnych grup społecznych nie dociera żadna profilaktyka, kampania społeczna czy przestroga

– dodaje nadkomisarz.

Jak podkreśla oficer prasowy, w ostatnim czasie powiększa się grupa ludzi, którzy nie wahają się interweniować, dzwonić na policję i informować o pijanych za kółkiem. Większe wykrycie osób jeżdżących „na podwójnym gazie” przekłada się wprost na statystyki dotyczące wypadków drogowych z ich udziałem.

Rośnie bezpieczeństwo na drogach

Na ulicach Gliwic w 2017 roku było nieco bezpieczniej, niż rok wcześniej. Liczba wypadków drogowych zmniejszyła się do 186 (w tym 61 przypadków, ok. 30% zostało spowodowanych przez pijanych kierowców). Spadła także ilość rannych – w zdarzeniach drogowych ucierpiało 214 osób, o 20 osób mniej, niż w 2016.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Inaczej jest w przypadku ofiar śmiertelnych. Na obszarze całego powiatu zginęły łącznie 23 osoby – to o 4 więcej, niż w 2016, ale o 4 mniej, niż w 2015. [/perfectpullquote]

Wśród zabitych na drodze znalazło się 7 pieszych, 10 kierowców samochodu, 1 rowerzysta, 1 kierujący motorem oraz 4 pasażerów. Najwięcej osób ucierpiało w Gliwicach (12) oraz w Pyskowicach (3).

Nieznacznie zmalała liczba kolizji drogowych. W 2017 było ich ponad 4 tysiące. Wśród przyczyn tych zdarzeń najczęstszą było niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami (793), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (650), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (608), a także nieprawidłowe cofanie (437).

(żms)