Pomnik Powstań Polskich na placu Krakowskim ma już fundamenty. Wśród sponsorów prezydent Gliwic

Apel 41 osób ze świata nauki oraz publicystów do prezydenta Gliwic o wstrzymanie budowy w tym miejscu niczego nie zmienił – na pl. Krakowskim trwa budowa pomnika Powstań Polskich. Widoczne są już fundamenty obiektu.

 
– Budowa pomnika nie jest inicjatywą miejską. Środki na jego budowę również nie są publiczne – zaznaczał w lipcu br. rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak w wiadomości do naszej redakcji.

Za przedsięwzięciem tym stoi gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, które finansowo wspierają darczyńcy i to nie są bynajmniej anonimowi obywatele. Wśród sponsorów wspomnianych na stronie SPAK-Gliwice.pl na pierwszym miejscu znajdujemy prezydenta Adama Neumanna.

Są tam także wymienieni: Wiesław Kucharski – Nadleśniczy z Nadleśnictwa Rudziniec, Robert Zasina – Prezes Tauron S.A. Dystrybucja Oddział w Gliwicach, Elżbieta Wawrzynkiewicz – była już Prezes BUMARu Łabędy S.A. (w tym roku złożyła rezygnację), Zenon Górniak – Prezes Huty Łabędy S.A. (odwołany w 2018 roku), Roman Urbańczyk – Przewodniczący Zarządu nieistniejącego już KZK GOP (obecnie prezes PKM Katowice) oraz Wojciech Wajda – Prezes WASKO S.A..

Przedsięwzięcie to, jako efekt wieloletnich starań na różnych szczeblach administracji państwowej oraz powszechnego poparcia ze strony radnych miasta, jest hołdem dla czynów narodowo-wyzwoleńczych naszych rodaków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, które ostatecznie przyniosły nam wolność i niepodległość

– pisze na temat budowy pomnika stowarzyszenie SPAK Gliwice.

Przypomnijmy, pomnik będzie miał formę żelbetowego obelisku, 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Decyzja o powstaniu pomnika została zatwierdzona przez Radę Miasta w 2017 roku. Wówczas miał on znajdować się bliżej ulicy Wrocławskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie środkowego wejścia na plac Krakowski. W 2018 roku pod obrady wniesiono propozycję postawienia go w miejscu rozebranej sceny i tam właśnie jest obecnie budowany.

Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju.

Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być:

  • Na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.).
  • Na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.).
  • Na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.).
  • Na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mark

Kilkanaścieie lat temu podczas remontu placu krakowskiego za miejskie pieniądze zbudowano scenę z zadaszeniem. Po kilku latach zadaszenie zagrażające bezpieczeństwu zostalo rozebrane. Niedawno została zlikwidowana scena. NADMIENIę że wszystko za nasze miejskie pieniądze. Nikt nie poniósł jakichkolwiek konsekwencji. Teraz buduje się pomnik, podobno za pieniądze darczyńców. (i to jakich osobistości:) ). Czy aby tylko???? Czy miasto GLAJWICE nie dokłada kasy??????. BAGNO

Bor

To są Gliwice. Gleiwitz już dawno nie ma. W niemieckim Gleiwitz nie byłoby miejsca dla takich jak ty.

Erwin

Niestety mój prawdziwy komentarz usunięto. Został tylko Twój ;-)

404

Niestety pomniki w Polsce są trudne do ruszenia, bo zawsze znajduje się rzesza fanatyków skłonnych do samospalenia w obronie czegoś tam. Nasuwa się pytanie dlaczego akurat tu a nie np. w lesie miejskim albo na terenie giełdy samochodowej? Moim zdaniem o to właśnie chodziło. Tym sposobem miasto pozbyło się na zawsze placu Krakowskiego, a raczej problemu, jakim powoli zaczyna być. Zaczęły pojawiać się głosy ludu pracującego m. Gliwice, że plac w obecnej formie to marnotrawstwo przestrzeni i propozycje zrobienia tam skweru / zieleńca lub pluskadełka, albo jednego i drugiego. Jako, że dyletanci z UM i ratusza nie mają w zwyczaju… Czytaj więcej »

Czesław

Ale czy pomnik nie mógłby stać równie dobrze na zielonym skwerze, jak dzieje się to w wielu innych przypadkach?
Nie wiem czy akurat plac Piłsudskiego byłby najlepszym przykładem, choć tam jeszcze drzew nie wycięto i to przyjemne miejsce, ale jest Chopin i pomnik Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów na skraju parku Chopina na przykład

404

Pomnik Piłsudskiego również wyłączył z użytku połowę placu. Tak właściwie to zabrał go mieszkańcom, bo basen ppoż, który niegdyś się tam znajdował z wodnymi tryskami i kolorowymi reflektorami realnie przyciągał ludzi. Dzisiejsze pluskadełko to tylko “nawiązanie do” tego co było. Teraz jest zimny, kamienny, ponury metraż służący raz do roku eventowi i tak hejtowanemu przez społeczeństwo. Normalnie w Gliwicach, to każdy m2 trawnika musi zarobić na swoje utrzymanie pełniąc rolę platformy dla małej gastronomii albo bannerów reklamowych, ale jak widać platformy do drapania ran mogą stać odłogiem i blokować najlepsze miejscówki. Zdecydujcie się może na jedno miejsce i skupcie tam… Czytaj więcej »

BezpieczneGliwice

ciekawe po co to komu w tym miejscu

Anka

Polskie dziadostwo

Obłuda

Ale z tego co widzę, klawiaturę masz polską.

Anka

Napisać Ci po śląsku czy po niemiecku ? Tylko czy zrozumiesz ?

Dlaczego więc?

nadal widzę w twojej klawiaturze ą ę ź ć ś ł ż zamiast ä ö ë ü ẞ.

Okulista

Niepisz po slasku,ani po niemiecku bo to sa, same Pawlaki i Kargule.Prawdziwi gliwicjanie juz wyjechali,albo odeszli na wieczny spoczynek.

ers

Jak to po co… Jest bardzo potrzebne polskim “patriotom” żeby kolejny raz udowadniać “polskość” Śląska. Kolejny raz trzeba gloryfikować polskie działania dywersyjne na Górnym Śląsku “a’la Donbas” w latach 1919-1921. Kolejny kawałek śląskiej ziemi zrepolonizowany! Sukces! Nota bene, proponuję jeszcze dwie ogromne granitowe kule po bokach tego obelisku i będzie kompletny.

Pro

Co śląskie to polskie, śląska ziemia to też polska ziemia. A granitową kulę to przywiąż se do szyi i skocz do Kłodnicy

Ruppert

Ej, kopiujesz Ferdka Kiepskiego, a i pomysł kiepski jest.

Ślązak z urodzenia

Chwała Bohaterom

wikt

Więcej pomników! Miasto tego potrzebuje! A czy dla Frankiewicza już jest też pomnik przygotowywany? Neumann sam dla siebie też już zaplanowałeś gdzie stanie monument?

404

Frankiewicz już sobie sam postawił pomnik. Taki duży, okrągły, pusty w środku. Chyba najdroższy w historii miasta.

rex

To tak jak w filmie Konsul. Ów Konsul pyta się jakie miasto ma potrzeby.. Dygnitarze myślą, myślą.. Miasto ma tyle potrzeb -mówią :Może jakiś pomnik?? Polskie myślenie nie zmienia się od czasów komuny. Pomniki, ulice, wszędzie stawia się jakieś dziadowskie potworki, nadaje się nazwy ulic, które kiedyś też będą zmieniane, bo pewnie wszystkich drażnić. Zamiast stawiania takich ARYCYDZIEŁ lepiej byłoby może jakieś ubikacje w domach zrobić tam gdzie ich ludzie jeszcze nie mają mimo że to XXI wiek? Albo wspomóc zakup pieców czy zrobić cokolwiek dla mieszkańców. To nie pomniki krzewią pamięć historyczną. I teraz taki olbrzymi plac z pomnikiem… Czytaj więcej »

Tadeusz

A na ulicach syf i malaria. Śmieci zalegają od zeszłej zimy. Bo nie ma śmietników. Jeżeli są to 300 metrów od siebie a nawet więcej. Ale pomnik załatwi czystość.

skuba

“… z szlifowanego jasnego marmuru…” a nie “ze”?

Numernabis

Ściągnij jak najwięcej robotników i zrób fundamenty o tam.
A tam obok tej palmy będzie aleja z mnóstwem posągów: Aleja imienia Mnóstwa Posągów.
A tam ogrody, no wiesz: figowce, bananowce, daktylowce, wierzby płaczące, brzoza.
A tam pałac ogromny, przestronny, taaaka chata i dziedziniec pełen tancerek i wszystkie będą robić tak:
A tutaj malutkie geranium.
Tak, pełen wypas, wypas po pachy. Odrobinę wyobraźni!

Pisolska 2021

Pomniki pomniki pomniki pomniki pomniki pomniki…ch.. tam z przedszkolami,szkołami,placami zabaw,ekologicznym transportem miejskim,z nowymi drogami i chodnikami

krzok

A pomnika Schabika jak nie było tak nie ma…

lolo

A gdzie napis: “2001 – Powstanie pisu”

Bardziej na miejscu byłby napis “13 grudnia spanie do południa”

Sebastian

Czy ktoś zna numer konta? Chciałbym jeszcze się dołożyć do budowy tego pomnika.

Podatnik

Spokojna głowa. Dołożysz się. Wszyscy się dołożymy. Właściwie to już to zrobiliśmy płacąc pensję baranom, którzy podjęli decyzję o lokalizacji.

walter
hanek mały

Rudziniec ! to przecież piękne miejsce na taki pomnik ! dlaczego pchacie się do Gliwic ?

Obserwując

Glajwickie pisiory postawią sobie pomnik.Radni oczywiście stchórzyli.
Jaki będzie następny?destruktora zymunta a może pomnik naczelnika tysiąclecia?
Porażka te glajwice na wstcznym.

krzysztof

a mam te pomniki głęboko w,,,,,,, psku

AndrzejD

Leśne dziady z tęsknoty za PRL-em postanowili postawić sobie UB-lisk poświęcony porażkom narodowym.
Tylko dlaczego my będziemy musieli to oglądać ?
…ale, jak to mówią historia kołem się toczy, więc za chwilę ten fallus narodowy wyląduje na wysypisku.

Perez

czekamy na pomnik kaczynskiego!!!!

Ww.

Jak się czyta komentarze to się zastanawiam gdzie są obecnie polscy patrioci. Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości jest niewiele wart.

Ostatni Sprawiedliwy

Masz patriotów: sowieckich i niemieckich. Normalny człowiek nie przejmuje się takimi wypowiedziami. Jak jest w powiedzeniu: “Psy szczekają a karawana idzie dalej”.

prawdziwy patriota

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wyrażają więcej niz 1000 słów.

404

Poszanowanie przeszłości a głupia i zła decyzja urbanistyczna to dwie rożne rzeczy.

Erwin

Nawet 10 takich pomników nie zmieni historii Gliwic i Śląska. A nie jest to polska historia.

Ostatni Sprawiedliwy

@Erwin. W 1945 r. dzielni Niemcy którzy paręnaście lat wcześniej z dumnym wynikiem prawie 97% oddanych głosów na NSDAP, porzucili miasto i uciekli jak szczury z tonącego statku. Miasto w którym były cztery podobozy KL Auschwitz. 97% mieszkańców ówczesnego Gleiwitz jest odpowiedzialna w takim procencie za wszystkie zło IIWŚ wyrządzone przez swoich rodaków – czyli Niemców. Przypomnę za co: za morderstwa na ludności cywilnej zwłaszcza te ze szczególnym okrucieństwem – te z początków wojny z Gdańska, gdy miotaczem ognia potraktowano 10 letnią dziewczynkę by konała w męczarniach przez kolejne 7 tygodni – a to był sam początek wojny. Później tylko… Czytaj więcej »

mms

Teraz jest poprawnie mówić/pisać ze to nie Niemcy tylko naziści, taka nacja z marsa

ers

“Począwszy od przywiązywania dzieci jako żywych tarcz pod Cedynią,” — RILI?? BYŁEŚ TAM? Chłopie, idź łyknij coś na mózg. Urojenia powinny być leczone.

Pro

To było pod Głogowem, za Bolesława Krzywoustego, nie musimy być świadkami tych wydarzeń, od tego są kroniki historyczne.

Erwin

Tak jak te Kadłubka… ;-)

Erwin

@Ostatni Sprawiedliwy. Nie przesadzaj… Jedni uciekali, inni na szaber za ruskimi w furmankach przyjechali

Ostatni Sprawiedliwy

Brali z kogoś przykład, kiedy najpierw wyszabrowano całą Europę zaczynając od dzieł sztuki a kończąc na złotych zębach ludzi zagazowanych w komorach.

krzok

Większych bzdetów dawno nie czytałem! O tym co zrobiono z mieszkańcami Gliwic i okolic niewygodnie pisać! Oprawcami byli i sowieci i Polacy! Niemców cywili i Ślązaków wywożono do pracy przymusowej w kopalniach i do obozów kierowanych przez Polaków. Miasto splądrowano. Gorol którego furmanką 2 tygodnie wieźli na Śląsk nie ma o tym pojęcia. Odpowiedzialność starych mieszkańców jest podobna do tych którzy byli dla nich katami

Mody

Jeszcze trochę i pomnik Stalinowi postawia ze Śląsk do Polski dołączył

gerrarde

zawrzyj twarz młody

Anka

Ale to prawda, Gleiwitz nie jest polskim miastem i wasze pomniki tego nie zmienią

Ostatni Sprawiedliwy

@Anka. Chyba żyjesz w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. Jakim miastem są Gliwice. Oświeć nas wszystkich swoją mądrością.

Nie karmić trolla

Zostaw ją, wg niej New Hampshire, Massachusetts, Maine, Connecticut, New York, Tennessee, Kentucky, .. to brytyjskie kolonie. Floryda to terytorium Hiszpanii a Alaska nadal należy do Rosji.

W Niemczech niedawno postawili pomnik Lenina.

Wojtek

Świat się kończy za demolowanie polski w powstaniach stawiają pomniki

Pro

Demolowali to zaborcy. Powstańcy próbowali odzyskać ojczyznę.

Książę Drucki Lubecki współpracując z z rosyjskim zaborcą uczynił na ziemiach polskich cud gospodarczy.