Pomnik Powstań Polskich na placu Krakowskim ma już fundamenty. Wśród sponsorów prezydent Gliwic

Apel 41 osób ze świata nauki oraz publicystów do prezydenta Gliwic o wstrzymanie budowy w tym miejscu niczego nie zmienił – na pl. Krakowskim trwa budowa pomnika Powstań Polskich. Widoczne są już fundamenty obiektu.

 
– Budowa pomnika nie jest inicjatywą miejską. Środki na jego budowę również nie są publiczne – zaznaczał w lipcu br. rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak w wiadomości do naszej redakcji.

Za przedsięwzięciem tym stoi gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, które finansowo wspierają darczyńcy i to nie są bynajmniej anonimowi obywatele. Wśród sponsorów wspomnianych na stronie SPAK-Gliwice.pl na pierwszym miejscu znajdujemy prezydenta Adama Neumanna.

Są tam także wymienieni: Wiesław Kucharski – Nadleśniczy z Nadleśnictwa Rudziniec, Robert Zasina – Prezes Tauron S.A. Dystrybucja Oddział w Gliwicach, Elżbieta Wawrzynkiewicz – była już Prezes BUMARu Łabędy S.A. (w tym roku złożyła rezygnację), Zenon Górniak – Prezes Huty Łabędy S.A. (odwołany w 2018 roku), Roman Urbańczyk – Przewodniczący Zarządu nieistniejącego już KZK GOP (obecnie prezes PKM Katowice) oraz Wojciech Wajda – Prezes WASKO S.A..

Przedsięwzięcie to, jako efekt wieloletnich starań na różnych szczeblach administracji państwowej oraz powszechnego poparcia ze strony radnych miasta, jest hołdem dla czynów narodowo-wyzwoleńczych naszych rodaków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, które ostatecznie przyniosły nam wolność i niepodległość

– pisze na temat budowy pomnika stowarzyszenie SPAK Gliwice.

Przypomnijmy, pomnik będzie miał formę żelbetowego obelisku, 11 metrów wysokości, granitową podstawę i kolumnę zwieńczoną rzeźbą. Napisy na pomniku wykonane mają zostać z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

Decyzja o powstaniu pomnika została zatwierdzona przez Radę Miasta w 2017 roku. Wówczas miał on znajdować się bliżej ulicy Wrocławskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie środkowego wejścia na plac Krakowski. W 2018 roku pod obrady wniesiono propozycję postawienia go w miejscu rozebranej sceny i tam właśnie jest obecnie budowany.

Pomnik Powstań Polskich ma upamiętniać wszystkie najważniejszy zrywy niepodległościowe w historii kraju.

Zgodnie z życzeniem pomysłodawców mają to być:

  • Na tablicy czołowej: Powstanie Listopadowe (1830r.), Powstanie Lwowskie (1918r.), Trzecie Powstanie Śląskie (1921r.), Powstanie Solidarności (1980r.).
  • Na tablicy prawej: Konfederacja Barska (1768r.), Powstanie Krakowskie (1846r.), Powstanie Wielkopolskie (1918r.), Powstanie Warszawskie (1944r.).
  • Na tablicy lewej: Powstanie Wielkopolskie (1806r.), Powstanie Styczniowe (1863r.), Drugie Powstanie Śląskie (1920r.), Strajki Robotnicze (1970r.).
  • Na tablicy tylnej: Insurekcja Kościuszkowska (1794r.), Powstanie Wielkopolskie (1848r.), Pierwsze Powstanie Śląskie (1919r.), Poznański Czerwiec (1956r.)

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG