Ponad 200 piratów drogowych z mandatem, są też wnioski do sądu. Policja podsumowuje środową akcję

Policjanci gliwickiego garnizonu realizowali w środę działania pod nazwą Wolniej – Bezpieczniej. Patrole można było spotkać na wszystkich ulicach miasta i powiatu, nawet tych mniej uczęszczanych.

Mundurowi eliminowali z ruchu piratów drogowych, wykorzystując ręczne mierniki prędkości oraz wideorejestratory, zainstalowane w nieoznakowanych radiowozach. Dyscyplinowali także tych, którzy nagminnie łamali przepisy, narażając innych na niebezpieczeństwo.

Skontrolowali 253 kierowców, z czego aż 213 nie respektowało obowiązujących ograniczeń prędkości.

– Kierujący, którzy przekraczają dozwolone prędkości, są zagrożeniem dla nas wszystkich. Prawa fizyki są nieuchronne – żadne systemy bezpieczeństwa, nowoczesne opony czy hamulce nie zatrzymają pojazdu w miejscu. To prędkość zabija – mówi podinspektor Marek Słomski, rzecznik prasowy KMP Gliwice.

Policjanci z drogówki codziennie zatrzymują za tego typu wykroczenia, ale szeroko zakrojone akcje, podczas których na działaniach koncentruje się więcej funkcjonariuszy niż zwykle, mają nie tylko ujawniać sprawców wykroczeń, lecz być profilaktyką. W ten sposób stróże prawa chcą uświadamiać, że nie warto przekraczać prędkości, choćby z tak prozaicznego powodu, jak grożące kary finansowe czy punkty karne.

Nie wszyscy kierowcy mają przeświadczenie, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, a kara za takie zachowanie nieuchronna.

Na sprawców wykroczeń nakładano mandaty karne, a w niektórych przypadkach kierowano wnioski o ukaranie do sądu.

– Jak już wspominaliśmy, policjanci dysponują miernikami prędkości i szybkimi samochodami z wideorejestratorami – dzięki nim codziennie wyłapują „piratów”. Jednak działania wzmożone, typu akcyjnego, będą ponawiane (będziemy o nich informować, choć nie zawsze – warto więc być czujnym i nie łamać przepisów) – przestrzega Słomski.

(żms)/KMP Gliwice
fot. Śląska Policja

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ers
ers

Droga policjo, nie tylko w środę, codziennie poproszę! Włosy się jeżą na plecach jak się widzi że na co dzień większość kierowców ma przepisy w głębokiej dudzie.

Jolka
Jolka

Dziś święto kobiet. Masa kierowców będzie wracała z pracy na cyku.

,,
,,

Masa kobiet kierowców.

,,
,,

Wszystkiego najlepszego z okazji komunistycznego święta.

Marcin
Marcin

1 maja na pewno pracujesz.

,,
,,

Nawet w niedzielę, kiedy mam ochotę.

EuGeniusz
EuGeniusz

“To prędkość zabija” – mówi podinspektor Marek Słomski, rzecznik prasowy KMP Gliwice.
NIEPRAWDA! Zabija przyspieszenie lub opóźnienie, czyli ogólnie zmiana wartości lub kierunku prędkości

Bachor w auteczku
Bachor w auteczku

Dokładnie. Skoro już mówi o prawach fizyki, to powinien być precyzyjnym w całej rozciągłości.

Jarek
Jarek

Właśnie! A Ziemia jest płaska i jest też w workach (widziałem w Leroy Merlin). I nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe!

,,
,,

Ziemia jest płaska ale morze wypukłe bo na morzu widać horyzont.

,,
,,

A nie czasem wzrost przyśpieszenia, czyli zryw i jego odwrotność ?

123
123

To przerażające, że nasze społeczeństwo “olewa” przepisy, zasady… czego to objaw? Zdziczenie? Brak kultury? O co chodzi? Ci sami którzy tu gnają na łeb i szyję za granicami jadą przepisowo. Na takie zachowania potrzeba WYŻSZYCH KAR. Jeżdżę przepisowo i … nie obawiam się policji, nie płacę mandatów – to proste.

ja234
ja234

To jest efekt rządów pisiorów. Dają przykład swoim zachowaniem, tym co i jak mówią i efekty są.
Suweren schamiał, odbiło mu, zrobił się bardziej wsiowy tak jak pisiory.

Zuza
Zuza

Jedna wielka akcja na rok a problem byłby rozwiązany po ustawieniu kilku fotoradarów. Na takich ulicach jak Wrocławska, Dworcowa, Wyszyńskiego, Zwycięstwa, Toszecka fotoradar codziennie nagradzałby wyrywnych idiotów i debili którzy muszą przejechać nawet “na czerwonym”.

Bogusia
Bogusia

Szczególnie irytuje bezkarność wjeżdżających na skrzyżowanie ogromną prędkością na czerwonym wyświetlanym od kilku sekund.

Jan
Jan

Ale wszędzie jest “inteligentny monitoring” za pierdyliady

,,
,,

Inteligentny monitoring sponsorowała policja ?

Jan
Jan

Aby zrobić omlet musisz mieć jaja.

,,
,,

Dlatego omlety robią kobiety.

gmG
gmG

Panowie Policjanci!. Zapraszam (codziennie) na Daszyńskiego, szeroki odcinek od Ostropy godz. 5.00-6.00 w kierunku centrum jadą ci co za późno wstali, czasami trzech obok siebie lub luzik ale za to metr od pojazdu poprzedzającego. Nie wiem co ludzie tak rano biorą. Do tego jeszcze wyścigi wanienek do Kotlarni po piasek.

Danuta
Danuta

Przed wjazdem do tunelu są fotokomórki, z drugiej strony też, dlaczego nikt nie korzysta z tych urządzeń? Prosta kasa dla miasta i to jaka! bo nikt prawie nie przestrzega obowiązującej prędkości 70 km/h tylko gna ile może.

się ubawiłem
się ubawiłem

Przed wejściami do budynków są domofony, dlaczego nikt nie słucha na nich radia?

ja234
ja234

I bardzo dobrze.Skoro kierowcy nie chcą stosować się do przepisów to należy ich wytresować mandatami i punktami karnymi.
Mandaty po 20 tys plus 15 punktów karnych do skutku aż się nauczą.

pavel
pavel

Tępogłowy fanatyk tak by opisał Ciebie Paweł Jasienica

bogna
bogna

@ja234, skuteczność wysokich mandatów 100 procentowa. Również na niektórych tutaj opiniujących.

Edi
Edi

Analiza i podsumowanie opinii: forumowiczów popierających działania ok 50 procent, drugie 50 procent hejterow. Co to oznacza? Że ci drudzy jeżdżą nieprzepisowo i przekraczają limity. Tym samym znamy skalę problemu.

No tak.
No tak.

Skontrolowali 253 kierowców, z czego aż 213 nie respektowało obowiązujących ograniczeń prędkości.

Co się w Gliwicach wyprawia???

Podobnie jest ze SM, zupełnie nie daje sobie rady z autami parkującymi gdzie popadnie, czyli niezgodnie z przepisami.

Kiedyś w TV osoba publiczne powiedziała:

Zgodnie z przepisami, to kierowca w Polsce jedzie, jak jest pod wpływem lub bez uprawnień. Co jeszcze można dodać?

krzysztof
krzysztof

Marek Słomski Policja na w/w obrazku zastawiła 2 wyjazdy z bramy proszę ukarać swoich kolegów w/g taryfikatora mandatem i punktami karnymi ,aby karać trzeba być samemu w porządku.proszę o powiadomienie na forum jakie kroki pan poczynił w/w sprawie

Igor
Igor

Na “kogutach” – policja może stać wszędzie nawet na Rynku przy fontannie Neptuna i na autostradzie.

krzysztof
krzysztof

no chyba że ciebie kontroluje naucz się przepisów gdzie można dokonać kontroli

zorro
zorro

gdzie widzisz koguty,a nawet to zastawia wyjazd a to jest karalne,kodeks drogowy definiuje gdzie i w jaki sposób,tu ewidentnie złamali przepisy

,,
,,

Jakie bramy ? To błąd paralaksy i masz strita w oczach.

ot i prawda
ot i prawda

Tak ma przebiegać kontrola i zatrzymanie pojazdu
Kontrola następuje w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza. Nie może jednak zagrażać bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu, a także go utrudniać. Jeśli nie ma możliwości zjazdu na parking lub wydzieloną z jezdni zatoczkę, dozwolony jest postój na obszarze niedozwolonym, zakazanym przez przepisy lub znaki drogowe. W takiej sytuacji radiowóz musi mieć włączone niebieskie, pulsacyjne światła błyskowe i stać w miejscu widocznym przez nadjeżdżających kierowców.

krzysztof
krzysztof

wiecie jak ucieszy się”JA 234″ i będzie mu mało że nie 20 tyś i zabranie auteczka

zxc
zxc

A jak skończą się auteczka to będzie zabierał rowerki :)

Imię
Imię

kolega ja234 reprezentuje punkt widzenia osoby niezmotoryzowanej i nie można mieć do Niego o to pretensji.

Bachor w auteczku
Bachor w auteczku

To nie jest punkt widzenia osoby niezmotoryzowanej. To klasyczna FOBIA w najczystszej postaci.

Urko
Urko

Uwielbiam te idiotyczne statystyki szanownej policji. Jak ktoś przekroczy prędkość o 3 km ponad dozwoloną , to już jest “piratem drogowym” . I owszem panie Słomski . Prawa fizyki są “nieuchronne” ( sic!). Ale prawa logiki potrafią być jeszcze bardziej bezwzględne. A zgodnie z nimi, wasze , powtarzane od wielu lat akcje pod nazwą Wolniej – Bezpieczniej , Błyszczący Lizak itp. dają w praktyce zerowe efekty edukacyjne .

Jorg
Jorg

Ale wiesz dlaczego tak jest, że w Polsce efekt edukacyjny jest zerowy a już za Odrą jest bardzo wysoki? Jak wiesz, to nie będziesz winił policji.

Urko
Urko

Wiem. Inna tzw. krzywa przyswajania wiedzy. A policji “nie winię ” za przeprowadzanie spektakularnych, okazjonalnych akcji , tylko za pełne satysfakcji przekonywanie wszystkich, że mają one jakiś głębszy sens i przynoszą skutki.

Jorg
Jorg

Jest jeszcze coś takiego jak nieuchronność kary, czego w Polsce praktycznie nie ma. Skala niezapłaconych mandatów nie ma precendensu w UE, tak jak przyzwolenie społeczne dla łamania prawa. Polacy te “normy” zaczynają przywozić na zachód i liczba zagranicznych mandatów szybko rośnie. W 2018 liczba zapytań z krajów UE o dane polskich kierowców przekroczyła 1,5 mln a to tylko liczba mandatów za przekroczenie prędkości. Niektórzy są oburzeni, że nie wiedzieli o akcji policji i chcieliby być lepiej informowani zanim się takie odbędą. To pokazuje skalę problemu, ale czy policja w Polsce jest w stanie monitorować bezpieczeństwo na drogach w skali takiej… Czytaj więcej »

miki
miki

Grażyny, nie macie Yanosika? To chyba czas zakupić xd

zdz
zdz

w tej akcji nie chodziło o bezpieczeństwo tylko o o kase którą zgarneli

Konstancja
Konstancja

Przez Gliwice nie szybciej niż 50 km/h bo inaczej srogi mandat. Brawo policjo

palmface
palmface

janusze i grażyny motoryzacji nie lubią ograniczeń. To są pany i nikt im nie zabroni cisnąć do dechy.