Potężny wybuch gazu w Ostropie. Jedna osoba nie żyje

W niedzielę rano doszło do wybuchu gazu w jednym z garaży na posesji przy ul. Daszyńskiego. W wyniku zdarzenia jedna osoba zginęła.

Do wypadku doszło w centrum dzielnicy, vis-a-vis dyskontu spożywczego Dino. Wybuch spowodował zawalenie się garażu. Strażacy na miejscu zdarzenia znaleźli wiele butli gazowych propan-butan. Jedna z nich była rozszczelniona. Dokładne przyczyny wypadku są jeszcze ustalane, ale duża liczba butli wzmacnia prawdopodobieństwo, że to właśnie gaz był przyczyną wybuchu. Niestety znajdujący się w garażu mężczyzna nie przeżył.

– W sąsiadującym budynku mieszkalnym znajdowały się jeszcze trzy osoby. Nic im się nie stało, ale wszystkim została zapewniona pełna pomoc psychologiczna

– mówi bryg. Dariusz Mrówka, rzecznik prasowy gliwickiej Straży Pożarnej.

Uszkodzenia budynku nie są duże (to głównie popękane szyby). Istnieje szansa, że domownicy będą mogli wkrótce do niego wrócić. Ostateczną decyzję podejmie pracujący na miejscu inspektor nadzoru budowlanego.

Strażacy nadal przeszukują gruzowisko. Z uwagi na prowadzone prace, na razie kierowcy, jadąc ul. Daszyńskiego muszą liczyć się z utrudnieniami.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie….

wilil
wilil

W TV podawali że to acetylen a nie butan

Cuma
Cuma

telewizja kłamie

Anonim
Anonim

Straszna tragedia. Butle z gazem są przyczyną wybuchu kilka razy w roku w naszym kraju. Ginie nieraz po kilka osób. Zastanawiam się, dlaczego nadal stosowane są zawodne mechanizmy zabezpieczania przed rozszczelnieniem.

RamPamPam
RamPamPam

To nie wina butli,choć pewnie i też. Ale główną przyczyną tego są wszechobecne wspolnoty mieszkaniowe,które blokują możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej. Niestety,ale sam korzystam z takowego ogrzewania,gdyż troje lokatorów nie zgadza si3 na podłączenie do PEC,z racji tego,że zrobili sobie ogrzewanie na własną rękę.

Insta lator
Insta lator

Oh wait. Przecież w artykule jest mowa o rozszczelnieniu butli gazowych w garażu. Ogrzewanie to tam pewnie węglowe lub gazowe z sieci.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@RamPamPam.
Masz mieszkanie własnościowe czy kwaterunkowe? Bo to całkowicie zmienia podejście do tematu.

Ad
Ad

Jesteś pracownikiem PEC-u? Wolnoć Tomku w swoim domku, mają swoje gazowe, więc po co by mieli zmieniać na gorsze?

szd
szd

we wspólnocie większość decyduje nie można ich przegłosować?

,,
,,

Może w jego wspólnotowym bloku są tylko 4 mieszkania ?

Ad
Ad

Nie! Nie można właściciela lokalu zmusić do rezygnacji z własnego ogrzewania na poczet innego. Natomiast nie ma przeszkód, żeby PEC przyłączył budynek, w którym tylko część lokatorów zdecyduje się na ogrzewania z sieci. Trzeba tylko chcieć podziałać i być może wyłożyć trochę większe pieniądze, a nie tylko narzekać na kilku sąsiadów!

Ola z Pola
Ola z Pola

To jest prywatny dom ..Z tego co wiem od ponad 10 lat w Ostropie jest możliwość podpięcie do gazociągu..no ale po co skoro można,,szporowac ,, i mieć zapas gazu w garażu. Bezmyślność właściciela.

,,
,,

Możliwość zawsze jest, tylko że mieszkańcy Ostropy musieliby pociągnąć gazociąg na swój koszt.

Ad
Ad

Jeśli ktoś ogrzewa dom kotłem węglowym i nie zamierza tego zmieniać, to wykonanie przyłącza gazu dla samej kuchenki gazowej jest zupełnie NIEOPŁACALNE

MM
MM

Tyle że to nie byly butle które służyły do ogrzewania tylko do pracy przy spawaniu . Więc bezmyślny jest Twoj komentarz.

drobiazgowy
drobiazgowy

Konkretnie jakie? CO2, Argon?

Ad
Ad

@drobiazgowy -> azot kuźwa, najbardziej wybuchowy z gazów

drobiazgowy
drobiazgowy

@Ad
myślałem, że najbardziej wybuchowy jest wodór

lorl
lorl

Ale takie decyzje (przyłączenie do PECu) zapadają większością a nie na zasadzie veta. Więc jak rozumiem owe trzy lokale stanowią większość, a Ty z kolegą jesteście mniejszością zainteresowaną PECem.

Kuba
Kuba

A po co podłączać się do sieci ciepłowniczej tam gdzie jest gaz sieciowy? Przerabiałem to w kamienicy gdzie mieszkałem. 8 mieszkań. Na pec było 5 chętnych. Którzy mieli jeszcze stare piece kaflowe lub węglowe. Pozostali (w tym ja) nie blokowali ale nie zgodzili się by inwestycja poszła ze wspólnych środków. Bo dlaczego miałaby iść??? Właściciele 5 mieszkań po chwili namysłu zdecydowali się podzielić koszt na siebie. Było to w 2013. Dziś żałują że nie zdecydowali się na indywidualne kotły gazowe. Ja pozostałem przy gazie w moim mieszkaniu i płacę mniej niż oni. Dodatkowo płacę tylko za to ile zużyję. Gdy… Czytaj więcej »

Ad
Ad

Zawodny jest człowiek a nie butla.

młody chemik
młody chemik

Dokładnie. Widać to pod twoim wpisem o wybuchowości azotu

Ad
Ad

inteligencją nie grzeszysz…

Ewa
Ewa

To było w garażu a nie w domu.facet szedł odpalić samochód i wtedy butla z propan butanem wybuchła

,,
,,

A BMW chce wprowadzić samochody na wodór, teraz już diesle BMW zapalają się jak pochodnie a te na wodór to chyba zapłoną jak Zeppelin.

ers
ers

Widzę że twoja fantazja też ostro płonie.

,,
,,

Ciekawe, czy zaczną również płonąć Toyoty, bo po ostatniej wpadce jakościowej w postaci erozji bloków silników, kupuje od BMW silniki diesla, cała nadzieja w tym, że może montuje własną chłodniczkę EGR zamiast tej felernej z BMW.

,,
,,

Życie przerosło twoją fantazję chłopaczku.

ers
ers

Masz rację, w drodze do pracy dzisiaj sam widziałem z trzy płonące beemki.

,,
,,

Założę się, że czwartą ty jechałeś ?

,,
,,

Oczy ci płonęły do beemki a ozór ślinił się.

XXI w
XXI w

gaz z butli – brak przyłącza do sieci
ścieki do szamba – brak przyłącza do kanalizacji
ciepło z własnego węgla – brak przyłącza do PEC
Dalej zwalajcie winę smogu na samochody. “Przyszłość jest tu”. Cud że prądu sami nie muszą wytwarzać w tych dzielnicach domków.

,,
,,

Masz coś przeciwko ogniwom fotowoltanicznym w ogóle i w szczególności przy każdym domu ? Będziesz się musiał chyba do tego przyzwyczaić, bo tak zdaję się będzie kształtować się przyszłość, nie zależnie od tego co bełkota lokator pałacu.

XXI w
XXI w

Jeśli chodzi o ładowanie bateryjki do laptopa, to nie mam nic. Jeśli chodzi o zasilanie domu, to w naszym klimacie musisz mieć ogniwa o powierzchni równej Azji, wydzielone pomieszczenie na akumulatornię jak na niemieckim U-Bocie i jeszcze jedno na przetwornice i falowniki. Gdy to nastąpi to zamiast o wybuchach gazu z butli będziemy czytać o wybuchach wodoru wydzielającego się z akumulatorów podczas ładowania bo wentylacja zawiodła, o wyciekach kwasu do gleby, i megatonach starych akumulatorów i baterii zalegających na nielegalnych wysypiskach podpalanych co jakiś czas.

,,
,,

A słyszało ci się o ogniwach słonecznych nowej generacji, wykonanych np. w technologii “kropek kwantowych”, które pełną sprawność będą uzyskiwały nawet w pochmurny dzień ? Zdaje się, że rozmawiamy o przyszłości, jak sam wcześniej zaznaczyłeś, chociaż mentalnie dalej siedzisz przy ognisku jak napisałeś.

XXI w
XXI w

Ta “pełna sprawność” i tak z trudem wystarczy do naładowania komórki. Z jednego m2 ogniwa wydusić z bólem 5V/500mA co daje oszałamiające 2,5VA WOW! Chyba mi urwało dolną część pleców :)

,,
,,

Znam osobiście gościa, który zainwestował w obecną technologię, kwotę wartości samochodu osobowego i energii wystarcza mu na prowadzenie małego warsztatu spawalniczego i jeszcze nadmiar sprzedaje zakładowi energetycznemu i dzięki temu stać go na auto co urywa dolną część pleców :))

P=UI
P=UI

@,,
Okłamał Cię

The Tiger@
The Tiger@

Magazyn energii robisz na litowo-jonowych i nie masz problemu. Generalnie w naszym klimacie jest to możliwe, ale jeszcze nieopłacalne.

XXI w
XXI w

Tak wiem. Jeżdżą takie autobusy z 400 kg Li-Ion garbem na grzbiecie, dzięki któremu można odzyskać kilka % energii. Niestety ilość energii zużyta na wyprodukowanie takich baterii oraz późniejszą ich “utylizację” wystarczyłaby do oświetlenia przez kwartał Las Vegas.

The Tiger@
The Tiger@

I tu się mylisz, bo utylizacja takiej baterii polega na przekształceniu jej właśnie w magazyn energii. Poza tym zawsze można stosować zarówno baterie dachowe jak i silnikowe…. które produkowane są w Gliwicach.

XXI w
XXI w

I co, utylizacja to naklejenie nowej naklejki? To że część materiałów się odzyskuje i ponownie wykorzystuje nie zmienia faktu, że każda utylizacja pochłania ogromne ilości energii i szkodzi środowisku.

The Tiger@
The Tiger@

Utylizacja w tej wersji to po prostu wsadzenie “packów” ogniw do innej budowy. W zasadzie można to zrobić przy świeczce w warsztacie jeśli jest dobrze pomyślane. A jest.Masz doświadczenie w branży?

XXI w
XXI w

Mam doświadczenie i znam wiele przejawów kreatywności przemysłu “by ruch w branży nie ustał”, zwłaszcza branży elektronicznej. Ale, że “utylizacja” (a może nawet recycling?) to przełożenie starego/zużytego elementu do nowego opakowania to jeszcze nie słyszałem.

The Tiger@
The Tiger@

To jest dosyć specyficzne, ale w innych branżach też się to spotyka, np. maszynowym gdzie są przewijane silniki albo regenerowane części maszyn. Wracając do rozwiązania w bateriach litowo-jonowych. Na ogół po 1000 pełnych cyklach mogą zmagazynować jeszcze ok. 60% energii (zależy od chemii i danego ogniwa i oczywiście jak są użytkowane). Zejśćie z 60 do 40% przy dobrym BMS i nie stresowaniu ich (czyli użytkowaniu domowym) to może być i następne 2000 cykli, czyli w zasadzie i 20 lat.

,,
,,

Tematyka superkondensatorów, które w przyszłości najprawdopodobniej zastąpią akumulatory też jest ci obca ? Utknąłeś w XXI wieku przed naszą erą, chociaż nawet od starożytnych Egipcjan powinieneś się też czegoś nauczyć.

XXI w
XXI w

Wiesz jakie gabaryty mają kondensatory? Zwykły elektrolit 1000µF/250V ma wielkość szklanki. Jest zawodny, ma średnią żywotność 1000h przy 85°C, sporą upływność, niską wrażliwość na zwarcia, jest drogi i skrajnie nieefektywny przy poborach prądu jakie są potrzebne do funkcjonowania nawet małego gospodarstwa. Kondensator to nie akumulator. Pojemność jednego Farada (a to jest duża pojemność) wystarczy co najwyżej do mocniejszego pierdnięcia w głośnik samochodowy. Przestańcie czytać bajki

,,
,,

Zapomniało ci się napisać o jednym parametrze kondensatora, mianowicie szybkości ładowania w porównaniu do akumulatora (jak się kształtuje “efektywność w tym względzie”), akumulator jest może odporny na zwarcia ? Weź przestań.

XXI w
XXI w

Takaż sama jest szybkość jego rozładowania. Kondensator nie służy do magazynowania energii właśnie przez jego dużą upływność tylko do chwilowego zgromadzenia ładunku celem oddania go w krótkim czasie w dużych ilościach

,,
,,

Mówimy o przyszłości, czy nie ?

XXI w
XXI w

Akurat w temacie bateryjek, akumulatorów i ogólnie pojętego “magazynowania” energii elektrycznej przyszłość nie rysuje się różowo. Powiem inaczej. Ludzkość chodzi w kółko po własnych śladach i drobne usprawnienia i nieznaczne polepszanie parametrów baterii, kondensatorów, akumulatorów i ogniw fotowoltaicznych, to nawet nie kropla w morzu potrzeb. Potrzebny jest przełom. Nowy sposób pozyskiwania energii z pominięciem paliw kopalnych. A eko-bajki być może są łatwo przyswajalne przez Greenpeace i spadkobierców Mendelejewa, ale nie przez spadkobierców Pana Ohma. Efekty dzisiejszej chemiczno-plastikowo-litowo-jonowej pseudoekologii widać na dnie oceanów i na skażonych milionach hektarów ziemi. Widać to na całych wyspach zamienionych w składowiska zużytych (zrecyklingowanych) baterii, elektroniki,… Czytaj więcej »

dziadek
dziadek

Do wybuchu w garażu strażacy wysłani wóz z drabiną, która sięga do 10 piętra .

gracjan
gracjan

sory ;(;(;(

xxx
xxx

Pewnie takie dostali informacje

Żoliborska kanalia
Żoliborska kanalia

..przy okazji mała kryptoreklama zakładu pogrzebowego….
Niesmaczne.