Potrącenie na przejściu dla pieszych przy ul. Rybnickiej. Poszkodowany z obrażeniami ciała trafił do szpitala

Na ul. Rybnickiej w Gliwicach doszło do potrącenia pieszego na oznakowanym przejściu. Poszkodowany młody mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala.

 
Zdarzenie miało miejsce we wtorek, tuż po godzinie 7:00 w rejonie skrzyżowania z ul. Bajana.

50-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego kierujący fordem focusem potrącił na przejściu dla pieszych 21-letniego mieszkańca województwa opolskiego. Poszkodowany doznał złamań i został przetransportowany do szpitala. Policja wyjaśnia okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Kierującemu pojazdem zatrzymano uprawnienia do kierowania oraz dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność w rejonie tzw. pasów. – Podpowiadamy też i sugerujemy, aby każdy kierujący samochodem zbliżając się do przejścia, traktował je jak normalne skrzyżowanie, na które wjeżdżając, stosujemy zasadę ograniczonego zaufania. Ze względów oczywistych piesi też powinni się do tej zasady stosować – zaznacza Słomski.

Warto tu dodać, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu grożą teraz wysokie kary. Dla przykładu w poniedziałek, 10 stycznia, w Zabrzu kierowcę osobówki ukarano mandatem o wysokości 2,5 tys. złotych i 10 punktami karnymi.

– Przez oznakowane przejście dla pieszych przechodził 15-latek, a kierujący volkswagenem nie zauważył go w porę. Jego auto zatrzymało się dopiero na przejściu dla pieszych. Aby uniknąć potrącenia pieszy musiał odskoczyć i na szczęście nic mu się nie stało – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Więcej na ten temat pisaliśmy w portalu 24zabrze.pl.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Arak
11/01/2022 16:08

Pieszy potrzebuje 1 metra żeby się zatrzymać auto potrzebuje tych metrów ze 20 więc nie wchodźcie pod jadący samochód mimo że macie pierwszeństwo

Bazyl
11/01/2022 16:45
W odpowiedzi na  Arak

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zmniejsz prędkość zachowaj szczególną ostrożność

Ad
11/01/2022 17:07
W odpowiedzi na  Bazyl

Komentując na publicznym forum włącz myślenie.

zyx
11/01/2022 17:14
W odpowiedzi na  Ad

Ale Bazyl do pieszych mówił

Ad
12/01/2022 22:13
W odpowiedzi na  zyx

Aaa, to zmienia postać rzeczy!

Lama
11/01/2022 17:57
W odpowiedzi na  Ad

Komentując na publicznym forum włącz myślenie
Zbliżając się do przejścia dla pieszych zmniejsz prędkość zachowaj szczególną ostrożność

black_horse
11/01/2022 20:58
W odpowiedzi na  Lama

Jak ktoś ma skłonności samobójcze, to nie wiem jaką ostrożność miałbym zachować.

mieszczuch
12/01/2022 08:55
W odpowiedzi na  Lama

Na wyskakujących jak przysłowiowy dudek zza krzaka nie ma normy prędkości zbliżania się samochodem do przejścia gdzie niejednokrotnie zasłaniają drzewa ,słupy zaparkowane auta itp. Najlepiej to ażeby auta w ogóle nie jeździły.

Arak
11/01/2022 17:22
W odpowiedzi na  Bazyl

Chodzi mi o pieszych co to wchodzą wprost pod jadące auto i nie ma możliwości wychamiwania a nie każdemu na chodniku który pójdzie prosto a drugi skręci na pasy prosto pod auto .pozdr

Bogna
12/01/2022 07:23
W odpowiedzi na  Arak

Niektórym trudno okiełznać dawne nawyki czyli nadmierną prędkość. Widzisz przejście – ZWOLNIJ.

Jerry
12/01/2022 08:07

Może się mylę ale powinno to wyglądać tak:
Pieszy podchodzi do przejścia zatrzymuje się i upewnia że nie wejdzie wprost pod auto.
Auto widzi takiego pieszego i ustępuje mu pierwszeństwa.
Kierujący ma ustąpić pierwszeństwa a pieszy nie może wymuszać nagłym wtargnięciem na jezdnię.
Każdy jest pieszym, kazdy jest kierowcą.
Trzeba włączyć myślenie.

.!
12/01/2022 10:01
W odpowiedzi na  Jerry

dokładnie to jest napisane w obowiązujących obecnie przepisach, ani pieszy nie ma prawa wtargnąć ani kierowca nie ma za…lać po mieście
a do spieszących się pseudokierowców (szczególnie tych co “paaaaanie ja od 20 lat mam prawko, ja wiem jak jeździć szybko i bezpiecznie” i “kierowców zawodowych”) – jeśli jedziesz po ulicy w centrum gdzie co 100m jest przejście to nawet nie próbuj rozpędzać samochodu do 50km/h (przypominam że to max w mieście, obojętnie czy jedziecie za kimś, przed kimś czy wyprzedzacie kogoś, tak samo jak nie macie prawa wjeżdżać na ciągłą)

Ad
12/01/2022 22:25
W odpowiedzi na  Jerry

Powiem tak, od kilku lat zauważałem znaczny wzrost kultury jazdy naszych kierowców, stojąc PRZED przejściem dla pieszych, wielu zatrzymywało się żeby mnie przepuścić, sam też przepuszczałem pieszych czekających PRZED przejściem.
NA ZMIANIE PRZEPISÓW STRACILI ZARÓWNO PIESI (POTRĄCENIA NA PASACH), JAK I KIEROWCY (MANDATY), ZYSKUJE TYLKO BUDŻET PAŃSTWA.

Danus
12/01/2022 05:04

A na grobie będzie napisane mieli pierwszeństwo
Z telefonem w ręku
Wystarczy przejechać się Zwycięstwa
biedni poszkodowani piesi

Anty Obserwujacy
11/01/2022 13:20

Łaża jak barany , nie zawszejest wina kierowcy , ale oczywiście niedla prokuratora

Kek
11/01/2022 18:23
W odpowiedzi na  Anty Obserwujacy

A może jeżdżą jak barany? A ty pewnie będziesz mądrzejszy od powołanego biegłego?

ŚlepaWrona
12/01/2022 08:50

Z perspektywy osoby kierującej: PRZEJŚCIIA DLA PIESZYCH W GLIWICACH SĄ SŁABO OŚWIETLONE!!!

ŚlepaWrona
12/01/2022 09:01
W odpowiedzi na  ŚlepaWrona

Oczywiście po zmroku :DDD

Noktowidzący
12/01/2022 14:08
W odpowiedzi na  ŚlepaWrona

Z perspektywy mieszkańca: CAŁE GLIWICE SĄ SŁABO OŚWIETLONE!!!

Nowy Wkład
13/01/2022 19:50

A gdzie zasada pieszego, ze przed wejściem na jezdnię trzeba się zatrzymać, popatrzeć w lewo, prawo i jeszcze raz w lewo i dopiero jak droga bedzie wolna to mozna przejsc… Sorry ale 21 latek…

Grzegorz
15/01/2022 11:56

W okolicach kościoła na Sikorniku na 100 metrach drogi jest 5 przejść dla pieszych, ciężko przejechać…

Kolik
12/01/2022 08:31

Przepisy obecnie obowiązujące ni jak mają się do tego co dzieje się na ulicach i przejściach. Ktoś kto je wprowadził, nie ma zielonego pojęcia o ruchu drogowym. Należało wprowadzić obowiązek ustąpienia przez kierujących przejścia pieszym. Pozbawiając pieszych pierwszeństwa.

Ech
12/01/2022 14:10
W odpowiedzi na  Kolik

Równie bezsensowny bezsens.

fansa
11/01/2022 16:36

Przyjechał do miasta i go ruch przerasta

Kp
11/01/2022 23:00
W odpowiedzi na  fansa

Widzialem na rybnickiej jak kierowca uzywał klaksonu na przychodzącej na zielonym świetle na rybnickuej jest RODEO

Grzesław
12/01/2022 09:42
W odpowiedzi na  Kp

Kp w jakim filmie to było i co bierzesz może się podziel ,bądź człowiek.

Rany boskie !!!
12/01/2022 14:12
W odpowiedzi na  Kp

W sensie, że co? Walił ją klaksonem po głowie?