Powstaną cztery nowe odcinki dróg rowerowych. ZDM ogłosił przetarg na projekt

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ogłosił przetarg na projekty planowanych dróg dla rowerów. W ramach 4 zadań ma zostać zaprojektowane łącznie 2,6 km tras.

O planowanych inwestycjach poinformowała Gliwicka Rada Rowerowa.

Zamówienie publiczne “Wykonanie dokumentacji projektowych przebudowy dróg w Gliwicach” obejmuje m.in. rozbudowę odcinków ul. Jana Pawła II i Nowy Świat o szlak dedykowany użytkownikom jednośladów.

W ramach dwuetapowego zadania zaplanowano budowę drogi dla rowerów od Katedry do Teatru Miejskiego, gdzie połączy się z rowerową al. Sikornik. Łączna długość odcinka to 800 m

– pisze Tomasz Herud, prezes stowarzyszenia GRR.

Oprócz tego ciąg dla jednośladów ma powstać wzdłuż ulicy Knurowskiej między skrzyżowaniami tej drogi z ulicami Chmielną i św. Brata Alberta (400 m), a także wzdłuż ulicy Kujawskiej od wiaduktu A1 do mostu nad rzeką Kłodnicą. Będzie to uzupełnienie trasy do Sośnicy o odcinek o długości 500 m.

W przyszłości rozbudowany miałby zostać odcinek przy ulicy Portowej.

Przewidziana jest tam budowa ciągu pieszo-rowerowego na długości od posesji 74 do ul. Kanałowej w Gliwicach. Długość brakującego odcinka wynosi 900 m.

– Najpilniejszą potrzebą rowerową w Gliwicach jest połączenie wszystkich dzielnic Gliwic i miejscowości sąsiednich z centrum Gliwic. Te 4 zadania bardzo dobrze wpisują się w tę potrzebę, ponieważ wydłużają nieukończone jeszcze trasy rowerowe do Łabęd, Sikornika, Sośnicy i sąsiedniego Knurowa. Z niecierpliwością czekamy na ich realizację – komentuje Tomasz Herud.

Projekt w oparciu o nowe standardy

Jednym z wymagań przetargu jest zgodność ze standardami kształtowania infrastruktury rowerowej, opracowanymi na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w grudniu 2018. Tym samym będzie to pierwszy projekt w Gliwicach (a być może nawet w całej GZM) opracowany zgodnie z nowym wytycznymi.

(żms)/GRR.org.pl
fot. Gliwicka Rada Rowerowa

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
,,
,,

Skoro najpilniejszą potrzebą jest połączenie wszystkich dzielnic z centrum, to kiedy powstanie ścieżka rowerowa łącząca Falklandy (oś. Waryńskiego) z Brzezinką tak aby na rowerze można było dojechać do Gliwickiej Strefy Ekonomicznej ? Zdaje się, że tej potrzeby jakoś nie dostrzega Gliwicka Rada Rowerowa.

Urko
Urko

Bo oni jeżdżą turystycznie i rekreacyjnie, podziwiając rosnące świerki , a nie do pracy .

,,
,,

Do pracy jeżdżą wielkimi vanami i pick upami, zajmującymi dwa miejsca parkingowe, co ze świerkowej tarcicy mają skrzynie ładunkowe.

czytelniczka
czytelniczka

Ajj to trzeba śledzić, o czym pisze Gliwicka Rada Rowerowa – już jakiś czas temu pojawiła się informacja, że w 2019 roku będzie opracowywany projekt na drogę dla rowerów od Brzezinki w stronę centrum
https://grr.org.pl/statystyki/rowery-w-projekcie-budzetu-miasta-na-2019-rok

,,
,,

A kiedy wybudują to gdzie można wyśledzić ? A według śledztwa to od kiedy istnieje Brzezinka i strefa ekonomiczna ?

drzewo
drzewo

Cieszę się, że powstaną nowe odcinki dróg rowerowych. Mam przy tym nadzieję, że w związku z tym nie wytną żadnego drzewa.

jurek
jurek

A osiedle Zachodnie pozbawione stacji roweru miejskiego ścieżek rowerowych

Grut
Grut

Na pewno w badaniach wyszło, że mieszkają tam starzy i otyli. Nie warto.

,,
,,

W badaniach wyszło, że się zestarzejesz i roztyjesz. Warto ?

ers
ers

Ścieżki rowerowe!?? Po co to? Przecież wkrótce wszyscy gliwiczanie będą grubi i starzy. Trzeba budować jak najwięcej autostrad przez sam środek miasta, a nie jakieś dziwoty z których już wkrótce nikt nie będzie korzystał.

ja234
ja234

Dwa kilometry dróżek rowerowych.Zaszaleli nie ma co. Ważne żeby auteczka miały dobrze.

toja
toja

Mam tylko nadzieję, że nie skończy się tak, jak w przypadku obecnie budowanego fragmentu ścieżki rowerowej przy ul. Andersa, gdzie z powodu 200 m ścieżki wycięto 7 lub 8 dorodnych lip, tworzących szpaler wzdłuż ulicy. Na pytanie dlaczego drzewa zostały wycięte urzędnik ZDM rozbrajająco odpowiedział – bo tak było w projekcie. Myślę, że cykliści będą zachwyceni ;)

,,
,,

Ścieżki rowerowe wzdłuż ulic dla amatorów jazdy na rowerku z rurą wydechową w ustach.

Zatroskany
Zatroskany

Nie, żebym się czepiał, ale imponujące są te plany rozwoju: w sumie aż 2,6 km!!! Robi wrażenie…
Jeśli do tego dodamy plany “rozbudowy” sieci stacji rowerów miejskich, to dzieje się w naszym grodzie, oj dzieje…

VAkk
VAkk

Proszę o ścieżkę rowerową wzdłuż z rujnowanej ulicy Edisona. Stare Gliwice – centrum

Radek
Radek

Znając Gliwice budowa drogi rowerowej na ul. Nowy Świat będzie się wiązać z wycinką wszystkich drzew. Urzędasy inaczej nie potrafią

Ampuła
Ampuła

Wynajęci akrobaci, sprzęt ze zbiorów prywatnych, kostiumy z piwnic operetkowych, sztuczna roślinność, cienie wycinane z folii, wielogodzinna sesja. Tak powstała kultowa focia, a na niej Trzej Muszkieterowerowie. Trzech, to już prawie peleton. To forpoczta milionów, które rzucą się pedałować do upadłego całą dobę, jak tylko pasemka asfaltu połączą zadupia z city, peryferia z rynkiem, centrum z przysiółkami.

MariannaA
MariannaA

Znów ten radziecki polski: “o szlak d e d y k o w a n y użytkownikom jednośladów.”