Poznajecie? To początki Politechniki Śląskiej. Przy ul. Akademickiej powstała wystawa zdjęć

Lata 50. ubiegłego wieku Wydział Górnictwa

Na terenie kampusu Politechniki Śląskiej powstały murale z fotografiami prezentującymi uczelnię w dwóch ujęciach czasowych. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, pozwalając przechodniom poznać wybrane momenty z jej ponad 75-letniej historii.

Murale wzdłuż ul. Akademickiej pojawiły się 8 listopada. Galeria wielkoformatowych zdjęć ukazuje początki, rozwój i współczesność jedynej uczelni badawczej na Śląsku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Wydział Architektury w latach 70.

Murale to jeden z elementów refleksji na 75-lecie Politechniki Śląskiej, które świętujemy. Epidemia SARS-CoV-2 spowodowała, że nie mogliśmy przeprowadzić uroczystości tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Zależało nam, by mimo utrudnień pokazać społeczeństwu, jak Politechnika rozwijała się na przestrzeni lat. Mieszczące się przy ul. Akademickiej murale, stanowią symbol otwarcia Uczelni na społeczeństwo. Mają przyciągnąć uwagę przechodniów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia murali i zapoznania się z prezentowanymi na nich scenami z życia Uczelni – wyjaśnia prof. Mężyk.


Zobaczyć można zarówno te pierwsze kroki, które czynili profesorowie lwowscy, wkraczając na teren przyszłej Politechniki, jak i samolot, który symbolizuje ostatnie osiągnięcia Uczelni w zakresie rozwoju kształcenia i technologii

– dodaje rektor.

Wydział Budownictwa, lata 50. XX wieku.

Kompozycja każdego z murali składa się z warstwy wizualnej i tekstowej. Krótkie opisy towarzyszące poszczególnym obrazom pomagają w rozpoznaniu przedstawianych scen, osadzając fotografię na osi czasu. Murale zaprojektował prof. Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

(żms)/UM(Pol.Sl.)
fot. 24gliwice/emfab

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

Eeeh, piękne to były czasy…

mi.strz

“Politechnika przoduje! Są tu same tęgie …. głowy! O tumanach nie ma mowy!” Najlepsze lata życia

Ad

Który rocznik?

Obserwujący

Pewnie lata 50 te.

Stanisław Anioł

Generalnie pomysł z pokazaniem zdjęć z życia Politechniki nie jest zły, chociaż ten mur to nie jest najszczęśliwsze miejsce do ich umiejscowienia. Przykro też uświadomić sobie, że Politechnika od tamtych czasów z uczelni technicznej nr.1 jaką była za czasów lwowskich i kilkadziesiąt lat po wojnie osunęła się poza pierwszą piątkę uczelni technicznych.

ASP

To nawet nie leżało kilometr od murali, ale nie ma się co dziwić – takie nadinterpretacje – łagodnie mówiąc – są “normą” w Gliwicach. Dziwi, że taki błąd robi rektor uczelni, ale można znaleźć proste wytłumaczenie żenującej ignorancji – to Politechnika Śląska. Chociaż nie, nie da się tego tak łatwo zbyć, bo od rektora wymagamy więcej niż wiedzy ucznia podstawówki, a od takiego, który jakby nie było ma w uczelni wydział architektury musimy oczekiwać znacznie więcej. I tu jest kolejny problem. Prof. Klaudiusz Fross nadaje się na dziekana Wydziału Architektury, jak prof. Czarnek na ministra edukacji. I to on z… Czytaj więcej »

olo

Moim zdaniem Profesor Czarnek bardzo się nadaje na ministra edukacj

Imiu

Fontanna na Placu Akademickim to Pomnik kunsztu Politechniki…Wiele takich pomników jest w Polsce.
Okej, Arena to teraz Symbol Gliwic XD

Franek

Mural… jest ich autor. A kto jest autorem fotografii na podstawie których powstały murale?
Nie jest trudno się stroić Panie profesorze w cudze piórka!

Pro morte

Czy na tym forum, nawet jak będą rozdawać po 1000zł, to i tak muszą się znaleźć sami krytykujący? Idź, kochany Franiu, obejrzyj zdjęcia… i jak nie znajdziesz podpisów złóż zawiadomienie do prokuratury o naruszenie praw autorskich. Jak umorzą, załóż sprawę cywilną. Wynajmij prywatnie prawnika Załóż fundację w obronie zdjęć i oskub Profesora z Jego piórek. Albo dopij tą wódkę i daj ludziom spokój. Bo fajne zdjęcia są. Kawał dumnej historii jest. I jest Franiu….

Urko

Ale czemu 1000 PLN ? Dlaczego tylko po 1000 PLN ? Po 2000 byłoby lepiej. A jeszcze lepiej po 5000 PLN Jak już dostawać, to konkret a nie jakieś tam 1000 PLN . I dlaczego tylko w banknotach po 100 zł?? Ja drobne bym wolał . Tak po 20 PLN . Co znaczy , że nie ma drobnych ??? Do dudy z takim rozdawaniem. Lipa , popelina i ogólna porażka.