Prezydent Gliwic bez maseczki. Policja potwierdza, że otrzymała zawiadomienie w tej sprawie

Screen: FB Adam Neumann

Czy prezydent miasta Adam Neumann i jego małżonka zapłacą grzywnę za niezakrywanie ust i nosa w miejscu publicznym? Bardzo możliwe. Sprawą zainteresował nas gliwiczanin – złożył zawiadomienie w komendzie policji. Poinformował, że para złamała przepisy.

 
Inny mieszkaniec napisał do redakcji.

„W wolnej chwili przeglądałem profil prezydenta Gliwic Adama Neumanna na Facebooku i natknąłem się na jego zdjęcie, wykonane 14 lutego 2021 roku na rynku. Na zdjęciu tym prezydent, wraz z małżonką, prezentuje się bez maseczki. Bez odpowiedniego zabezpieczenia podchodził także do dzieci, co widać na kolejnym zdjęciu” – pisze czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji).


I dalej: „W moim odczuciu jest to w absolutnym stopniu bulwersujące i naganne, bo osoba pełniąca taką funkcję powinna świecić przykładem, a nie manifestować swoją pogardę dla obowiązujących przepisów. Chciałbym w związku z tym zwrócić na tę sprawę uwagę lokalnych mediów”, czytamy w mailu.

Dowód na złamanie przepisów ustawy antycovidowej istnieje na publicznym profilu Adama Neumanna do dziś.

Prezydent i jego żona pozują do zdjęć, uśmiechają się, stoją blisko innych osób, które, w większości przypadków, twarz zakrywają. Prezydent ma szary szal, małżonka kolorową chustkę, ale się nie zasłaniają. Te elementy garderoby tylko chronią ich przed zimnem. Nosy i usta widać doskonale. Mowy nie ma też o półtorametrowym dystansie.

Screen: FB Adam Neumann

Jest za to wpis. „W Dzień Zakochanych nawet słońce okazało swoje uczucia. Dla mnie to też wspaniała okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, wspólnego spaceru, miłych gestów i rozmów (…)”.

Pogromcą uśmiechu prezydenta chciała stać się najwyraźniej jedna „maruderka”. Internautka przytomnie zwróciła uwagę, pytając: „a gdzie maseczki?”.

Odpowiedzi jednak się nie doczekała. Nie doczekała się i autorka niniejszego artykułu. Pytanie o brak maseczek wysłano do prezydenckiego rzecznika prasowego. Łukasz Oryszczak komentarza odmówił.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje także na wolnym powietrzu – na ulicy czy spacerze. Na gliwickim rynku, w walentynki – również. Obowiązek zapisany jest w ustawie i, cóż, należy go przestrzegać. Kara za nieprzestrzeganie może wynieść teraz nawet tysiąc złotych.

Być może prezydenta lub jego żonę zwalniają z obowiązku względy zdrowotne – tego nie wiemy, bo rzecznik mówić nie chciał. Jedno wiadomo na pewno – przy innych okazjach Adam Neumann pojawiał się w przyłbicy, więc zasad przestrzegał. Czemu tym razem, tak oficjalnie, je złamał? Rzecznik nie odpowiedział.

Tymczasem jeden z gliwiczan, widząc łamanie obostrzeń przez najważniejszą osobę w mieście, złożył zawiadomienie na policję.

– Potwierdzam, że do gliwickiej policji wpłynęło zawiadomienie tego rodzaju – mówi oficer prasowy podinsp. Marek Słomski. – Funkcjonariusze z pierwszego komisariatu, na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, prowadzą teraz czynności wyjaśniające.

Czynności te powinny zakończyć się w ciągu miesiąca od ich podjęcia (zgłoszenie przyszło w minionym tygodniu). Finał sprawdzimy.

Na koniec: ludzie mają prawo do błędu – niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto w kwestii maseczki jest bez winy. Źle jednak, że prezydent chwali się zdjęciami na swoim profilu. I nie tłumaczy, dlaczego złamał przepis. Teraz ma jednak szansę zachować się honorowo – sam zgłosić na policję i zapłacić grzywnę.

Marysia Sławańska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ewa

Nie jestem za noszeniem maseczek, ale skoro jest taki przepis to prezydent musi dawać przykład a nie siać anarchię. Wszyscy musimy się męczyć w maskach.

Laszlo_egesz

A co gdy wyjdzie przepis, że trzeba nosić chomąto w postaci np. deski sedesowej?

#bezkagańca

Chomąta to znakomita większość już nosi, tylko z tego sobie sprawy nie zdaje. A jak zdaje to jest jeszcze z tego dumna.

teddi

Jak wejdzie to się wtedy będziesz martwić.

Jan

To pretensje do słońca żoliborza

Xsenofob

W Szwecji i na Białorusi nie noszą maseczek i nic specjalnego tam się nie dzieje z tego powodu.
Można sobie pogooglać i poszukać informacji o badaniach nad ich skutecznością.

Kazik

A w Korei Płn nawet nie słyszeli o pandemii. Pakuj się.

parKing

Nie musi się pakować żeby być wkrótce częścią Korei Północnej

Zeg

Pomysl, zanim coś napiszesz

teddi

Masz tu informację z prosto z cudownie walczącej z covidem Szwecji:
“Premier Szwecji Stefan Löfven przyznał przed świętami Bożego Narodzenia, że strategia kraju, przez niektórych stawiana za wzór, nie sprawdziła się. Doniesienia ze szpitali wskazywały, że oddziały intensywnej opieki zdrowotnej zbliżają się do granicy wydolności.”

O Białorusi nie będę pisał bo nie mam wiedzy czy lepiej sobie radzi z pandemią od Korei Północnej czy innych małych dyktatorskich państw z Afryki.

Poprawka

“czy innych małych dyktatorskich państw z Afryki” – no przecież tenkraj leży w Europie (geograficznie).

4141

W Szwecji prawie 700 tysięcy zakażonych i prawie 13 tysięcy zmarło. Poza tym super. A już podawanie Białorusi gdzie jak prezydent mówił że nie ma czegoś takiego jak COVID to już lekka przesada.

Rumcola

Ciekawe, że jak spotyka się z mediami, to nosi jakiś plastikowy badziew na nosie i ani jeden dziennikarz nie pyta go o odpowiedzialność w czasie pandemii.

Bajtek

Przyłbice do tej pory były zalecane jako alternatywa dla maseczek, więc się nie czepiaj.

Rumcola

Każdy inteligentny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że nie były i nie są żadną alternatywą. Przyłbice stosuje się wyłącznie razem z maską. Tylko wtedy używanie przyłbic ma sens.

Zawisza Tenczowy

Przyłbice były przydatne w średniowieczu dla zakutych łbów!

karibu

Przyłbica cię uchroni jak stringi od mrozu.

Laszlo_egesz

Co daje przyłbica poza głupszym wyglądem?

Rett

Ten “plastikowy badziew” – jak to nazywasz – był wpisany w Rozporządzenie RM, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Więc zdecyduj się czy krytykujesz mocodawców czy też bezmyślnie podążasz za papką serwowaną przez media.

BTW. Jeszcze nie widziałem nikogo, kto kichałby w maskę – no, ewentualnie pchał gluta w łokieć, ale co poszło na boki to poszło.

Ordo Blasfemia

Powoływanie się na rozporządzenia tego rządu kompromituje bardziej niż zarzucanie mediom serwowanie papki. Chyba że miałeś na myśli media rządowe. Osobiście z nimi nie obcuję i nikt przyzwoity, kto ma rozum tego nie robi.

Janek

Sądy odrzucają wnioski o ukarania za to, że nie wykonuje się ograninczen nałożonych rozporządzeniem, ponieważ konstytucja wymaga, aby każde ograniczenie wolności obywatelskich było zawarte w ustawie. Dlatego policja może wysyłać wn\nioski o ukaranie, a sąd je odrzuci.

Anna Br.

W ustawie czy rozporządzeniu Małgorzato Sławińska?? A to różnica

Wujek dobra rada

Ja mogę rzucić, zasad przestrzegam i nie chodzę bez maseczki, wiec oczekuje że bez względu kto to jest poniesie konsekwencji, a nie będzie ponad prawem. W innym przypadku dajmy sobie wszyscy spokój z tymi maseczkami, bo najwidoczniej te zalecenia to pic na wodę i żadnych kar za to nie będzie

Rumcola

Też mogę rzucać kamieniami. Może nie będzie mandatu, ale może być śmierć lub ciężkie powikłania pozakażeniowe. Nie będę sprawdzał.

Tomek

Bardzo dobre działanie mieszkańca. Mam nadzieję, że prezydent zapłaci karę i zostanie dyscyplinarnie usunięty ze swojego stanowiska.

Roni

A tatuś był w ORMO czy tylko zwykłym konfidentem?

Andrzej

A Kaczyński zapłacił za wielokrotne łamanie prawa, a Ci co byli na urodzinach u Rydzyka zapłacili ? Zacząć trzeba od góry karać. Niestety niektórym się dalej komuna marzy i “uprzejmie donoszę, że ……………

Olek

Ma kasę to płaci, i chodzi bez maseczki a ty sknera 500 zł nie zapłacisz za nienoszenie maseczki

Laszlo_egesz

Nie wymagaj, on funkcjonuje bez trybu.

teddi

Prezesa Polski w to nie mieszaj

Rett

“Względy zdrowotne” w nowym brzmieniu rozporządzenia to wyłącznie “całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa”. Tak że nie tędy droga…

mamut

W sumie to dziwne, że media lokalne nie obserwują co się dzieje na profilu fb prezydenta miasta – takie coś powinni sami wychwycić, a nie czekać na jakieś zgłoszenie. I nie chodzi o tropienie skandalu, tylko o to jakie stanowisko ma prezydent w sprawie noszenia maseczek zamieszczając taką fotkę na fb (i nie odpowiadając na pytanie pod postem) – czy chciał nas przez to zachęcić do tego, żeby ich nie nosić? Na pustej ulicy maseczka jest bez sensu, ale jak się podchodzi do kogoś obcego, to chyba lepiej ubrać? Czy nie?

KiL

Na Nowinach teraz czytałem o sprzeczce o alkohol miedzy radnymi ;ddddd
no, ALKOHOL NAJWAŻNIEJSZY w POLSCE.
Te ŻABKI to już mnie…*****

KiL

aha i w temacie.
Menele bez maseczek prawie cały czas,
ale maja takie jednorazówki wielokrotnego użytku to jak widzą patrol to małpke do kieszeni i maseczka nawet na NOS :DDDDD

czujny

… brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Co za wspaniała obywatelska postawa i ta “proletariacka czujność”. Wraz z lady Dziuk w pierwszym szeregu prawych i sprawiedliwych. Kto się kapusiem urodził to i kapusiem zemrze

#bezkagańca

Duch ormowca nie zaginął w narodzie. Kapusty mają jeszcze łatwiej, bo nie muszą już donosu z gazet wyklejać, wystarczy mail.

Adaśko

A rzecznik prasowy to sobie może tak nie odpowiedzieć ?? Chyba się mu płaci za to żeby odpowiadał mediom ??

Anna Br.

Wszystkie mandaty za niestosowanie się do rozporządzenia Sądy odrzucają

mieszczuch

I co mi zrobisz jak mnie złapiesz ???

teddi

Tylko czerwony ludek przestrzega obostrzeń

łańcuch do piły

Zakutany był szalikiem a zsunął go tylko do fotografii aby było widać, że to on, każdy tak robi.

Wolf

Widac w miescie ormo dziala

Gennaro

Ale ku**wa sensacja, prezydent bez maseczki, czy wy ku***a żeście powariowali i nie widzicie co się dzieje, sterują wami jak chcą, ten bez maseczki to kablujemy tan w maseczce to może przejść, ten taki owaki a kurde przestańcie już wierzyc w ta zarsaną nagonkę na obywateli.

Mro

No cóż widać że każdy ma dość tego cyrku….
Kto bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem ;)

Obserwujący

Maseczkę trzeba nosić.Bez mędrkowania i kombinowania.

#NOŚ MASECZKĘ

Franek

Pewnie już zaszczepiony…

Marcin

I dlatego rzecznik prezydenta milczy? Na pewno…
A fakt, że zdjęcia nie zostały jeszcze usunięte tylko dowodzi, jak wielkie jest poczucie bezkarności Neumanna.

Obserwujący

Poczucie bezkarności i arogancji.
Nojmann już dawno wyparł ten fakt ze świadomości.Poza tym, coś mi się wydaje,żę przyjął strategię siedzenia cicho i przeczekania tej sprawy.
Mam nadzieję,żę dojdzie do rozprawy sądowej i skażą nojmana.

Urko

Oj tam, oj tam … Może “Polskęzbaw” bez maseczki ? Może. To i prezydent prowincjonalnego miasta też może …

Obserwujący

Nojmann powinien dostać mandat w wysokości 200 tys i wylecieć ze stanowiska.

Gondola

Prezydent zapragnął być osoba publiczną- bez maskarady!

Anna Br.

Gliwice!co z Wami ?! Cała Polska się otwiera i maski ściąga.Pozazdroscic Prezydenta

Julia

Głupi lód nie pomyśli że jak są przeciwskazania zdrowotne to maseczka nie obowiązuje….

Fiku Miku

@Julia. Sugerujesz, że Prezydent Gliwic nie jest zdrów?

Brajanek

Śnieg i lód już dawno stopniały.