Produkcja Teatru Miejskiego w Gliwicach zostanie wyemitowana w TVP. Gdzie i o której godzinie?

Spektakl Teatru Miejskiego pt. „Feblik”, dostępny dotychczas tylko w Internecie, zostanie wyemitowany dla szerszej publiczności na antenie TVP Kultura. We wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 20:00 przedstawienie na podstawie dramatu Małgorzat Maciejewskiej, będą mogli zobaczyć widzowie w całej Polsce.

 
Autorka zwyciężyła w I edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, organizowanego przez gliwicki teatr. Dzień przed emisją w TV – w poniedziałek, 22 kwietnia, o godzinie 10:00 na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego odbędzie się projekcja tego spektaklu i spotkanie z jego reżyserem w ramach cyklu „Teatr od kuchni”. Udział jest biletowany (20 zł, w cenie jest poczęstunek – kawa i ciasto – w teatralnej kawiarni).

Praca nad spektaklem w formule telewizyjnej była wyzwaniem i przyjemnością. Dziękuję wszystkim twórcom za stworzenie na ekranie tego pięknego świata, a także tłumaczkom języka migowego, dzięki którym spektakl oglądają również osoby z niepełnosprawnościami słuchu

– mówi Lech Mackiewicz, reżyser przedstawienia.


Na realizację „Feblika” w wersji audiowizualnej, upowszechnionej nieodpłatnie w Internecie, grant przyznało Narodowe Centrum Kultury. Jeśli nie oglądaliście jeszcze tego spektaklu, jest on dostępny poniżej:

A w wersji na osób z niepełnosprawnościami można zobaczyć tutaj:

Bardziej szczegółowo na temat spektaklu „Feblik” pisaliśmy w grudniu ub. roku:

„Absolutnie subiektywny, przedziwny, niepojęty, okrutny wszechświat”. Spektakl „Feblik” już dostępny online

Trwa kolejna edycja konkursu

W Teatrze Miejskim w Gliwicach zakończył się nabór utworów do III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Zgłoszono 112 utworów. W najbliższych tygodniach przeczyta je sześcioosobowa Komisja Kwalifikacyjna, która wybierze 20 najlepszych dramatów i skieruje do kolejnego etapu.

Gliwicki Konkurs wyróżnia się tym, że na każdym z trzech etapów jurorom nie są znane nazwiska autorów, co jest rękojmią bezstronności, a zarazem profesjonalizmu – utwory są oceniane wyłącznie na podstawie walorów literacko-teatralnych. Nazwiska finalistów poznamy dopiero w listopadzie po wyborze przez pięcioosobową Kapitułę Konkursu trzech najlepszych sztuk, a następnie otwarciu kopert z personaliami twórców.

Tytuł zwycięskiego utworu oraz jego autora poznamy dopiero podczas listopadowej uroczystości organizowanej na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego.

Konkurs przynosi dramatopisarzom, prócz pewnego splendoru, również wymierne korzyści. Oprócz sporej nagrody finansowej, wydania wyróżnionych tekstów w formie książkowej rozsyłanej do recenzentów, krytyków i instytucji, podejmujemy się także realizacji nagrodzonej sztuki. „Feblik” wyprodukowany przez nas w formie audiowizualnej będzie emitowany w TVP Kultura. Cieszy mnie także niezmiernie, iż właśnie teraz trwają próby w Teatrze Narodowym w Warszawie nad scenicznym wystawieniem „Feblika” w reżyserii Leny Frankiewicz. To wszystko sprawia, że jak sądzę skutecznie wywiązujemy się z naszego zasadniczego zamierzenia jakim jest wspieranie autorów piszących dla teatru – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor teatru i przewodniczący Rady Programowej Nagrody.

(żms)/mat. TMG
fot. TMG