Program Kolej Plus – ogłoszono listę inwestycji. Alternatywne połączenie Gliwice – Katowice do realizacji

fot. 24GLIWICE /MF

Ogłoszono listę projektów, które będą realizowane w ramach rządowego programu Kolej Plus. Dwa z nich, dotyczące Gliwic i Pyskowic, złożyła Metropolia wraz z samorządami, na terenie których powstanie ta infrastruktura.

 
Łącznie z terenu G-ZM wniesiono 13 propozycji rozwoju kolei. – Dotyczą one zarówno budowy nowych torów lub ich modernizacji, jak również budowy nowych przystanków kolejowych. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,5 mld zł – informowała w listopadzie ub. roku Metropolia. Wszystkie zakwalifikowano do drugiego etapu naboru wniosków. Teraz strona rządowa opublikowała listę tych, których realizacja jest planowana w ciągu najbliższych 6 lat.

Zakwalifikowanie wszystkich naszych projektów liniowych, które zgłosiliśmy to bardzo duży sukces. Przede wszystkim przybliża nas w dużym stopniu do powstania Kolei Metropolitalnej w GZM

– mówi Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.


– Realizacja projektów kolejowych jest bardzo kosztowna. Sfinansowanie inwestycji z budżetu Programu „Kolej Plus” realnie przyspieszy rozwój kolei na obszarze GZM. Pozwoli nam płynnie przechodzić z fazy planowania do realizacji inwestycji – dodaje.

Wśród propozycji, które dotyczą Gliwic i powiatu, mamy dwie:

  • Odbudowa rozebranej linii kolejowej nr 198 Pyskowice – Pyskowice Miasto dla przywrócenia połączenia na trasie: Katowice – Gliwice – Pyskowice Miasto;
  • Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald.
  •  

    Przypomnijmy, że program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.

    Ważnym elementem dofinansowania inwestycji jest uwzględnienie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Modernizacja obejmie miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia np. w postaci mijanek, czy łącznic kolejowych. Planowana realizacja programu to 2028 r.

    (żms)