Urlop na żądanie wzięła większość, od środy strajk włoski. Protest pracowników cywilnych policji

Większość pracowników cywilnych gliwickiej policji nie przyszła we wtorek do pracy. Wszyscy wzięli urlopy na żądanie. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, do zajęć cywili trzeba będzie skierować policjantów. Wtedy zabraknie ich na ulicach.

 

Pracownikom cywilnym policji, o których jednodniowym czarnym proteście pisaliśmy na początku października, puściły nerwy. Skarżą się już nie tylko na niskie płace. Po raz pierwszy zdradzają, jakie warunki panują w komendzie czy niektórych komisariatach.

Chodzi o rzeczy, wydawać by się mogło, prozaiczne. Jak krzesła. Niewygodne, kiepskiej jakości. Wciąż się psują, konserwatorzy nie nadążają z ich naprawą. A naprawiają, dodajmy, systemem chałupniczym, bo na części zamienne nie ma pieniędzy.

Dalej – od dawna nieremontowane pomieszczenia, ciągłe braki artykułów biurowych, psujące się drukarki (na serwis brak pieniędzy). Wymieniać można długo.


– W takich warunkach pracują urzędnicy państwowi. I nie są to standardy gliwickiego czy śląskiego garnizonu, ale całej Polski – mówi nam cywil z Gliwic.

Nieodpowiednie warunki pracy i niskie wynagrodzenia wywołały ogólnopolski protest oraz oficjalne wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

W garnizonie gliwickim zatrudnionych jest ponad stu pracowników cywilnych.

Zajmują różne stanowiska w administracji i obsłudze technicznej.

– W naszej jednostce jest tylko niewielka grupa osób, których wynagrodzenie przewyższa najniższą krajową. W przyszłym roku ta grupa się zmniejszy.

Cywile nie chcą zrównać się pensjami czy uprawnieniami z funkcjonariuszami z pierwszej linii frontu, tymi, którzy narażają się na ulicach. Ale, zdaniem pracowników KMP, dojdzie niedługo do sytuacji, w której sprzątaczka będzie zarabiać tyle samo, co cywil inspektor w kancelarii tajnej.

– Niejednokrotnie te same obowiązki wykonuje policjant i my. Z tą tylko różnicą, że pensja policjanta jest o połowę wyższa. Pracując od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, zarabiamy niewiele. Niedawno zabrano nam nawet głodowe premie, wypłacane kwartalnie, które, w skali roku i w porywach, dochodziły do tysiąca złotych. Tymczasem wciąż słyszymy o samokształceniu, podwyższaniu kwalifikacji. A za co? Państwo wymaga, lecz nic od siebie nie daje – tłumaczy jedna z pracownic komendy, chcąca zachować anonimowość.

Z garnizonu zaczynają odchodzić doświadczeni pracownicy oraz nowo przyjęci młodzi ludzie – uciekają, bo zakres obowiązków nijak się ma do „jałmużny” (tak właśnie nazywają swoje wypłaty).

– Wiele razy zostajemy po godzinach, odbieramy telefony po godzinach, przychodzimy w dniu wolnym. Owszem, słyszymy od przełożonych słowa uznania, ale tym nie zapłacimy za rachunki czy zakupy. Niestety, dla ministerstwa nasza grupa zawodowa jest niewidzialna – protestujący z Gliwic dodają, że komendanci miejscu czy nawet wojewódzcy z pewnością szybko daliby im podwyżki, ale… nie mają takich możliwości. To urok centralizacji budżetu.

We wtorek większość pracowników z Gliwic wzięła urlopy na żądanie. W środę wróciła do biurek, ale na strajk włoski. Wykonuje więc swoją pracę, lecz do przesady skrupulatnie i powoli.

Jeśli sytuacja potrwa dłużej, utrudni działanie garnizonu. Jeżeli pracownicy zaczną odchodzić na L4, garnizonu nie sparaliżują, bo… cywili zastąpią mundurowi. Wtedy jednak sytuację odczują zwykli gliwiczanie, bo policji mniej będzie na ulicach.

Jeden dzień strajku, nawet takiego, gdy ponad połowa pracowników siedzi w domach, dla kierownictwa garnizonu odczuwalny, niestety, nie jest. Tym bardziej dla rządu.

Marysia Sławańska

35 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Nadzieja
03/11/2021 10:28

Walczcie o swoje, Wasze prawo.Powodzenia!

Obserwując
03/11/2021 12:37

Tak to jest.Pisiory komunistyczne wywalają kasę na swoje pensje,spółeczki,fundusze,kler,pińćeta,13 i 14 dla emerytów.
Nie mają natomiast kasy dla lekarzy,nauczycieli,szkolnictwa,nauki…i tak oto ten kraj sięstacza coraz bardziej w dół,obecnie jesteśmy na poziomi białorusi co nie przeszkadza suwerenowi ani pisorom.

bełon
03/11/2021 12:55
Reply to  Obserwując

A POwiedz mi co ten wasz donald t. takiego zrobił dla kraju? Dla zwykłych obywateli? Nie wspominając tu o przekrętach i napychania kieszeni POzornie przyzwoitej władzy/kombinatorom/WATowcom itd. itp.

JFK
03/11/2021 18:53
Reply to  bełon

Chlopie, daj sobie na luz oni od 6 lat nie sa przy korycie. Zwyklym obywatelom aktualnie pewnie nie przeszkadza inflacja, podwyzki, dosypywanie do wyplat wybranym grupom zawodowym, brak odpowiedzialnosci za np.elektrownie Ostroleka, blok energetyczny w Jaworzni, itp.

Asik
03/11/2021 20:50
Reply to  JFK

To poczekajmy z narzekaniem na Pis do momentu aż przegrają wybory oraz minie 6 lat. Wtedy też napiszesz, żeby dać na luz bo pisiory już nie rządzą od 6 lat…..

bełon
04/11/2021 06:40
Reply to  JFK

@JFK, **** a czy inflacja i podwyżki są obecne tylko w naszym kraju? Szkoda gadać!

JFK
04/11/2021 09:17
Reply to  bełon

Zgadza sie ze nie. Ale ja zyje w Polsce i oczekuje od rzadu, ze zrobia wszystko aby chronic swoich obywateli, a nie tylko wlasne rodziny, znajomych czy tez wybrane grupy zawodowe.

bełon
04/11/2021 10:45
Reply to  JFK

@JFK, skoro żyjesz w Polsce to dlaczego w twoich wypocinach nie zobaczymy polskiej PISowni? Coś mi zajeżdża zachodem :-/

JFK
04/11/2021 14:07
Reply to  bełon

A jakąś inną riposte koledzy ze stron w których używa sie cyrlicy podrzucą?

Szpagin
03/11/2021 17:07
Reply to  Obserwując

Akurat na policję rząd kasę ma. Wiadomo, musi być ktoś od bicia protestujących. A jak widać z powyższego artykułu, całą resztę budżetówki, łącznie z personelem cywilnym policji, olewa.

Ampuła
03/11/2021 21:39

Gospodarka PiSocjalizmu katolickiego pod rządami dementywnego satrapy śpiącego do południa i hordy partyjnych aparatczyków. Drożyzna, inflacja, ubóstwo. Jałmużny, zapomogi, bony, dopłaty.

placowy
04/11/2021 20:12
Reply to  Ampuła

Ampula,to Ty zyjesz?A juz myslalem zes scovidzial!Brakowalo mi twoich wypocin ;)

Ampuła
04/11/2021 23:14
Reply to  placowy

Przymknęli mnie w Toszku. Pod pretekstem, że zostałem objęty przymusowym naborem do Centralnie Narodowego Programu Wyrównywania Opinii o Rządzie Zje… nej Prawicy, czy coś takiego. Nie było łatwo. Podłączali mi do jąder projektor z filmem “Smoleńsk”. Puszczanym od tyłu, w węgierskiej wersji językowej. W wucecie wisiały tylko Wystąpienia Sejmowe posła Suskiego. Kreda na wysoki połysk, gramatura jak w inkunabułach. Starczyło źle złapać za stronę i gotowe cięcie paluchów do krwi. A to już pielęgniarzom podpadało pod “próbę samobójczą w następstwie kabinowych myśli rezygnacyjnych”. I w ramach terapii przypinali mnie pasami do fotela, imitując pobyt na widowni podczas wielogodzinnego montażu scen… Czytaj więcej »

SS3
04/11/2021 08:44

“policji mniej będzie na ulicach”
Dobrze, że pod pomnikiem ich nie zabraknie.

PS: jakby cywilni utworzyli Ochotnicze Rezerwy Maltretowania Opozycji to prędzej zasłużyliby by na podwyżki.

Pracownik cywilny
04/11/2021 12:44

Jak mi się w pracy nie podobało to poszukałem sobie innej i teraz jestem zadowolony. Nie płakałem, że mi się należy tylko wziąłem sprawy w swoje ręce. Zamiast protestować szukajcie lepszego pracodawcy. Chyba, że wolicie narzekać i czekać aż ktoś zrobi coś za Was.

Arti
04/11/2021 17:18

To tylko próba sił ilu z nas jest gotowych:
“Jeden dzień strajku, nawet takiego, gdy ponad połowa pracowników siedzi w domach, dla kierownictwa garnizonu odczuwalny, niestety, nie jest. Tym bardziej dla rządu. “

gość
06/11/2021 05:49

Gdy pis zaczął rozdawać pieniądze, ekonomiści od razu mówili, ze to musi sie tak skończyć.
A ta inflacja to myślicie skąd sie wzięła?
Prawdopodobnie stan finansów państwa jest o wiele gorsza, ale informacja ta nie jest podawana do wiadomości publicznej.

Oburzonyo
03/11/2021 20:57

To raczej wygląda na działanie polityczne,trzeba tych ludzi dobrze zweryfikować.Może nie powinno się takich ludzi zatrudniać w tak newralgicznym miejscu.

Kamil
05/11/2021 13:08

miasto Gliwice jest bardzo bogatym miastem , może policji fundnąć stołki

Piotr
09/11/2021 06:15

Nic dziwnego… oto dochodzimy do momentu w którym kapitalizm weryfikuje jakość dotychczasowych rządów w naszym kraju. Wstępując do UE dostaliśmy przysłowiową wędkę i wsparcie innych wędkarzy…woleliśmy korzystać z cudzych ryb niż łowić własne…. oczywiście jakieś sukcesy gospodarcze mamy za sobą, lecz to za mało. Kasy w budżecie brakuje na pensje dla urzędników państwowych czy personel medyczny gdyż jest zły gospodarz! Gdy taki urzędnik pionu cywilnego policji jako pracownik administracyjny poszedł by do firmy prywatnej czy jakieś korpo, zarobi więcej…dlaczego? Bo tam nikt nie kradnie i nie trwoni kasy na bzdury. Oczywiście zdążają się czasem wyjątki ale w ogólnym rozrachunku nikomu… Czytaj więcej »

zawszealenigdy
06/11/2021 15:23

Większość to darmozjady. Byle odpalantować sprawę. Tutaj potrzeba takiej zmiany żeby policjant działał w interesie obywateli a nie w swoim.

zawszealenigdy
06/11/2021 15:28

Tu nie ma znaczenia kto rządzi a wy jak małe dzieci. Koryto jest jedno tylko świnie się zmieniają. A Policji to się po prostu pracować nie chce byle spawem umorzyć. Nawet mandaty na ilość liczą omg.

Tajemniczy Ktoś
03/11/2021 20:54

“Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, do zajęć cywili trzeba będzie skierować policjantów. Wtedy zabraknie ich na ulicach.”
Przynajmniej nie będą gnębić społeczeństwa głupimi covidowymi nakazami :)

Wrona
04/11/2021 07:51

Tajemnicze postaci itp. nicki kojarzą się z portalami randkowymi dla starych kawalerów. A ci wiadomo, dziwaczeją.

SS3
04/11/2021 08:46

Ale polują w galeriach a nie na ulicach.
Swoja drogą chyba drogówkę przekierowali bo tak mają opanowanie się krycie za zakrętem.

bełon
03/11/2021 12:37

większa pensja to się należy pracownikom fizycznym! Pierdzistołki powinni być zadowoleni, czyż nie PO to sie uczyli, żeby nie pracować fizycznie?

Adasia
03/11/2021 12:47
Reply to  bełon

Gdyby nie te pierdzistołki, jak mówisz, twoja czy twoich bliskich sprawa na policji nie zostałaby załatwiona. Myślisz, że to zależy tylko od policjanta? Dobre sobie :) Żyj dalej w iluzji.

Ernest
03/11/2021 13:15
Reply to  bełon

A czy ty byś pracował/a za 2200zl od tego dolicz 100zł tygodniowo na dojaz do pracy bo autobus nie dojeżdża Naprawy samochdu to ile zostaje z tych 2200zł? Co z opłatami czynsz jedzenie? Mądrować przed monitorem to każdy umie

Largo
03/11/2021 15:38
Reply to  Ernest

Trza było się uczyć. Ja pracuje zdalnie dla firmy IT. Siedząc w domu klikam w klawiaturkę czasem telefon odbiorę i 15k wpada na czysto co miesiąc.

bukaj
03/11/2021 19:55
Reply to  Largo

Nie ma co minusować Largo bo tak jest z pracą w programowaniu czy innym IT. Może nie iw pierwszym roku czy trzecim roku pracy. Napewno jeszcze przy klikaniu pomyśli jak coś ma działać i kasa wpada.
Pozdro.

Egon
03/11/2021 23:41
Reply to  bukaj

Tu nie chodzi o to ile zarabia @Largo tylko o jakąś względną sprawiedliwość. Mamy masę zawodów, od których jesteśmy zależni nawet jeśli są mniej prestiżowe (w tym i słabo wynagradzane). I problem się zaczyna w momencie gdy te zawody dadzą o sobie znać w jakiejkolwiek formie protestu – z pozoru niedostrzegany aspekt naszego życia nagle paraliżuje codzienność innych. PS: Miałem okazję kilak razy załatwiać swoją sprawę w tym miejscu i trzeba przyznać, że czas się tam zatrzymał. Nie mam syndromu francuskiego pieska, ale ich infrastruktura i wystrój wnętrz powoduje, że zaczynasz błądzić wzrokiem do okoła pomieszczenia z rozdziawioną japą, jednocześnie… Czytaj więcej »

Pracownik cywilny
04/11/2021 12:49
Reply to  Egon

Względna sprawiedliwość – wszystkim po równo czyli ***** ;)

Gołek
04/11/2021 19:33

Super rymowanka!

Adasia
04/11/2021 13:38
Reply to  Egon

Oj tak, czas się u nas zatrzymał, łącznie z zamykaniem drzwi na plastelinę czy choćby to, że my dalej używamy kalek!! Dramat.

gmG
04/11/2021 18:10
Reply to  Largo

Ja ładuję łopatą piasek do betoniarki w monitorze żebyś miał domek w którym siedzisz na zdalnym…