Przejazd rowerowy śladem 3. etapu Tour de Pologne. „Pokażmy, że rower polepsza życie w miastach”

Od lat pomiędzy 16 a 22 września europejskie miasta świętują Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności (ETZM). Jego ostatnim dniem jest Dzień Bez Samochodu. Warto z tej okazji przerzucić się z czterech kółek na inny, korzystniejszy dla środowiska środek komunikacji.

ETZM ma na celu promocję rozwiązań w kierunku polepszenia zdrowia publicznego i jakości życia poprzez propagowanie czystej mobilności i zrównoważonego transportu miejskiego.

Zrównoważone formy transportu to przede wszystkim poruszanie się na piechotę, rowerem oraz transportem publicznym, przy jednoczesnym ograniczaniu wykorzystania samochodu. W dobie coraz częstszych rozmów o obecnym kryzysie klimatycznym warto zastanowić się, jak każdy z nas może ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko, w którym żyje.

W tym roku oprócz inicjatyw miejskich i metropolitalnych organizacje społeczne podjęły się przeprowadzenia przejazdu rowerowego śladem trzeciego etapu tegorocznego Tour de Pologne.

– Gliwicka Rada Rowerowa, Zabrzańska Masa Krytyczna i Wycieczki Rowerowe Śląsk zapraszają wszystkich chętnych do udziału w imprezie. Dystans o długości 18 kilometrów, pokonany w średnim tempie 10-15 km/h, umożliwia niemal każdemu przejazd i własnych siłach. Zapraszamy zatem zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, ponieważ przejazd jest przyjazny także nieco słabszym uczestnikom. Dostosujemy tempo grupy do najmniejszych rowerzystów – mówi Tomasz Herud, prezes Gliwickiej Rady Rowerowej.

– Pokażmy, że rower jest bardzo ważnym studiem transportu polepszającym jakość życia w miastach. Do zobaczenia w niedzielę 22 września. Ruszamy o godzinie 10:00 z Zacisza Leśnego w Knurowie, natomiast kończymy około 11:30 przy Arenie Zabrze. Bezpieczeństwo uczestników zapewniać będzie Policja i Ochotnicza Straż Pożarna. Zapowiada się przyjemna wycieczka w niedzielne przedpołudnie – dodaje Herud.

Dodatkowe informacje:

Wydarzenie w serwisie facebook.com

Dokładną trasę przejazdu można sprawdzić tutaj.

fot. Piernik/Zabrzańska Masa Krytyczna