Przeszkoda na chodniku. Zaparkowane auto od kilku tygodni blokuje nowo wyznaczony ciąg pieszy

Srebrny ford focus, parkujący tuż przy ogrodzeniu Willi Caro, od ponad 3 tygodni blokuje wyznaczony niedawno ciąg pieszy. Czy drogowcy znają problem i znajdą jakieś rozwiązanie?

 
Niedawno zlikwidowano część miejsc parkingowych wzdłuż ogrodzenia Willi Caro, od strony ulicy Dolnych Wałów. Oznakowaniem pionowym i poziomym wyznaczono trzy stanowiska, gdzie zgodnie z przepisami można pozostawić auto. Wcześniej mogło tam stać nawet 8 pojazdów.

Pozostałą przestrzeń zabezpieczono przed parkowaniem słupkami. Jest też nowy przebieg ciągu przeznaczonego dla pieszych, którzy dotąd poruszali się częścią chodnika przy krawędzi jezdni – teraz mają poruszać się wzdłuż płotu. Na razie jednak muszą kluczyć – najpierw między rzeźbą lwa, murkiem okalającym drzewo, by wreszcie obejść zaparkowanego tam od dawna forda focusa. Dodajmy – postawionego „po staremu” czyli zderzakiem tuż przy ogrodzeniu.

Samochód ten stoi tam co najmniej od 27 kwietnia, kiedy prowadzono prace przy uporządkowaniu miejsc postojowych w tym miejscu.

Przez zaparkowane auto drogowcy musieli się wstrzymać z montażem jednego ze słupków. Właściciel pojazdu dostał szansę na usunięcie pojazdu „bez przeszkód”. Samochód jednak wciąż stoi w tym samym miejscu. Pytamy więc Zarządu Dróg Miejskich, który zlecał uporządkowanie parkingu, czy widzi szansę na rozwiązanie tego problemu.

Już 27 kwietnia, kiedy wprowadzano nową organizację parkowania w tym miejscu, ford stał tam zaparkowany

Sprawa parkowania forda jest nam znana. ZDM przesłał zgłoszenie w tej sprawie do Straży Miejskiej. Po odjeździe pojazdu lub jego usunięciu słupek zostanie zamontowany – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM Gliwice.

Kiedy pojazd zostanie usunięty przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej?

Właściciel focusa powinien się pospieszyć – lepiej zabrać swoje auto osobiście, aniżeli później odbierać je z płatnego parkingu i pokrywać koszty jego holowania i przechowywania.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym art. 130a ust. 1 pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

  • Pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
  • Pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.
  • Pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Jeśli chodzi o koszty, to za usunięcie pojazdu z drogi w przypadkach określonych w art. 130a ust. 1-2 ustawy Prawo o ruchu drogowym ustala się opłatę w wysokości 459 zł, w przypadku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przechowywanie takiego samochodu na parkingu strzeżonym to wydatek rzędu 46 zł brutto za każdą kolejną dobę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

(żms)

43 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze