Mniej miejsc do parkowania w rejonie starówki. Znikają parkingi wyznaczone niezgodnie z przepisami

Porządkowania parkingów ciąg dalszy. Po likwidacji niezgodnych z przepisami miejsc postojowych przy ul. Jana Pawła II, drogowcy zabrali się za zmiany w kolejnych lokalizacjach. Ostatnio przy Willi Caro i na początku ul. Zwycięstwa.

 
Przed ogrodzeniem Willi Caro, biegnącym wzdłuż ulicy Dolnych Wałów, na krótkim odcinku zamontowano słupki uniemożliwiające parkowanie. Miejsc do pozostawienia samochodu jest tam teraz mniej, zaś auta nie dojeżdżają już aż do samego płotu (mają stawać bliżej ulicy). Piesi powinni teraz przechodzić wzdłuż ogrodzenia, z naszych obserwacji wynika, że część pieszych zamiast kluczyć między rzeźbą lwa i obmurowaniem drzewa, idzie tak jak do tej pory i wybiera… krawędź jezdni.

Tak było do tej pory. Piesi szli wprost. Według przepisów było niebezpiecznie

Teraz piesi powinni skręcić pod ogrodzenie, klucząc między przeszkodami. Niektórzy wybierają więc krawędź jezdni. A wszystko dla bezpieczeństwa

Znikają kolejne legalne, ale niezgodne z przepisami parkingi

W Gliwicach nadal można znaleźć miejsca, gdzie samochód legalnie (bo wyznacza to tablica mówiąca o początku parkingu), ale wbrew przepisom, stoi na skrzyżowaniu czy przy przejściu dla pieszych, choć trzeba przyznać, że drogowcy w ostatnich latach robią z tym porządek.


I tak – zlikwidowano parkingi tuż przed pasami na ul. Bł. Czesława, Gruszczyńskiego, ostatnio Jana Pawła II, Lompy i Staromiejskiej.

O ostatniej wspomnianej lokalizacji informowała w mediach społecznościowych Rada Dzielnicy Łabędy. Jak wynika z treści wpisu i załączonych zdjęć, sprawa parkowania na chodniku na wysokości przejścia (!) dla pieszych została uporządkowana (słupkami) na wniosek mieszkańca.

Wracając do ostatnio zlikwidowanych parkingów – na krótko przed majówką, kiedy to na zlecenie ZDM rozpoczęło się odświeżanie oznakowania poziomego w mieście, na ulicy Dolnych Wałów, przed ogrodzeniem Willi Caro też pojawili się pracownicy. Poziomymi liniami na bruku wyznaczyli nowy układ miejsc do parkowania. Część terenu wygrodzili słupkami.

Prace prowadzone były 27 kwietnia

Gdy pytaliśmy drogowców o to, dlaczego podjęto takie decyzje, odpowiedź była dosyć krótka. – Zarząd Dróg Miejskich „porządkuje” miejsca postojowe zgodnie z obowiązującymi przepisami – poinformowała Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM Gliwice.

Pytaliśmy też o miejsce do poruszania się dla pieszych, którzy z uwagi na zbliżenie miejsc postojowych do krawędzi jezdni, chodzą teraz po ulicy. – Piesi mają zapewniony ciąg pieszy wzdłuż ogrodzenia Willi Caro – przekazała rzeczniczka ZDM.

Podobny los podzieliły miejsca przy ulicy Zwycięstwa – Trwają prace związane z regulacją miejsc postojowych. Zatem te, które znajdują się m.in. zbyt blisko skrzyżowania lub przejść dla pieszych są przesuwane – wyjaśniła Stiborska.

Niestety, nadal możliwe jest parkowanie np. na skrzyżowaniach ulic Grodowej i Kaczyniec, Plebańska i Kościelna, czy Raciborska oraz Przy Raciborskiej Bramie.

Te miejsca miały zostać jednak w tym roku objęte rozszerzoną strefą ograniczonej dostępności. Gdyby do tego doszło problem zostałby rozwiązany – parkowanie ograniczyłoby się do określonych miejsc w obrębie starówki, zaś miejsca postojowe byłyby dostępne wyłącznie dla mieszkańców tej części Gliwic. Jednak wskutek protestu przedsiębiorców rozszerzenie SOD stanęło pod znakiem zapytania. Jak ostatecznie będzie? Przekonamy się zapewne bliżej sezonu wakacyjnego.

Wcześniej na temat parkowania w niektórych miejscach na terenie Gliwic pisaliśmy tutaj.
(żms)

45 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze