Przetarg na pumptrack ogłoszony. Tuż przy lodowisku powstanie tor dla rowerzystów i rolkarzy

Jeszcze w tym roku powstanie w Gliwicach specjalny tor do ekstremalnej jazdy na rowerze i rolkach. Inwestycja zostanie zrealizowana przy ul. Akademickiej 29, w sąsiedztwie lodowiska “Tafla”.

– Pumptrack będzie posiadał nawierzchnię asfaltową o długości minimum 100m. Na torze znajdować się będą specjalnie profilowane zakręty i muldy, wszystko po to aby móc się rozpędzić i utrzymać prędkość na całej trasie bez konieczności pedałowania – mówi Iwona Janik z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Oferty w postępowaniu przetargowym można składać do 25 kwietnia. Zwycięzca przetargu będzie miał 7 miesięcy na wykonanie zadania. Wstępny koszt jego realizacji szacuje się na 167 tysięcy złotych.

– Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy rowerzyści i młodsi i starsi. Poza dobrą zabawą, tego typu tory rowerowe uczą utrzymania równowagi, refleksu i dynamiki jazdy na rowerze

– komentuje Iwona Janik.

Czym jest pumptrack i jak się z niego korzysta? Wideo: Dobrerowery.pl

Pierwszy w Gliwicach pumptrack powstanie dzięki głosowaniu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa zebrała ponad 350 głosów choć jej realizacja i tak była pewna. Po wstępnej selekcji, tor o który zawnioskował dyrektor Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej Krzysztof Czapla, został jedynym zadaniem poddanym pod głosowanie dla osiedla Politechniki. Co ciekawe, pumptracków w Gliwicach mogło być więcej, ale dwa inne zgłoszone przez Gliwicką Radę Rowerową (w Parku Chrobrego i Parku Chorzowskim) nie zyskały akceptacji urzędników.

– Nie obrażamy się, wręcz przeciwnie, jesteśmy zadowoleni z nowej inwestycji rowerowej w mieście – mówi Tomasz Herud z GRR. – Mamy jedynie obawy o jakość wykonania. Realizacja takiego toru wymaga szczególnej wiedzy, a często zdarza się, że firmy budowlane niespacjalizujące się w tego typu inwestycjach, nie czują jej klimatu. Mam nadzieję, że w Gliwicach będzie inaczej – dodaje.

W ostatnich latach tory terenowe do jazdy na rowerze – głównie za sprawą budżetów obywatelskich – coraz śmielej zaznaczają swoją obecność w polskich miastach. Na Śląsku powstały m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Będzinie. Większość cieszy się dużą popularnością.
Aby z nich skorzystać nie jest konieczne posiadanie specjalnego roweru. Zaleca się natomiast jazdę w sprzęcie ochronnym.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
fan
fan

Warto dodać, że pierwszy pumptrack, dzięki wysiłkowi dzielnych drogowców powstał w ubiegłym roku na skrzyżowaniu ulic Panewnickiej i Kujawskiej https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/szkody-gornicze-na-nowym-skrzyzowaniu-zdm-uspokaja-to-celowe-rozwiazanie/

Tylko proszę błagam żeby nie robiła tego ta sama firma co na Kraku

Przecież skoro dombud jest „pionierem” budowy skateparków w Polsce, to mogą zostać specjalistami od pumptracków!

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

NIe wiem dlaczego ale wydaje mi się że to się nie uda.. Będzie tak samo gów… jakości jak siłownia ta od strony Arena Gliwice oraz wypożyczalni rowerów. Plastiki oraz gów… jakość drążki

rejs
rejs

Oby zrobili parking wielopoziomowy dla samochodów bo jak wiadomo ścieżek rowerowych brakuje więc rowerzyści będą dojeżdżać samochodami.

Tomasz
Tomasz

TEN TOR POWINNA REALIZOWAĆ TA SAMA FIRMA
KTÓRA WYKONAŁA ZABRZAŃSKI ODCINEK D-T-Ś

Cliper
Cliper

100 metrów za 167 tysięcy to coś mało..MZUiM chyba nie kalkulował tego przedsięwzięcia

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

daj im szanse. Będą mogli się poprawić jak się okaże że podłoże za miękkie, jakieś krzaki będzie trzeba wyciąć …. zazwyczaj cena szybuje w góre jak o tym nie wiem.
a cena Woofera na Siemianskiego to kpina

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

Cyt.:”Co ciekawe, pumptracków w Gliwicach mogło być więcej, ale dwa inne zgłoszone przez Gliwicką Radę Rowerową (w Parku Chrobrego i Parku Chorzowskim) nie zyskały akceptacji urzędników.”
Zatrważający jest fakt, że urzędnicy odrzucają takie pomysły. Robią to na złość czy z niewiedzy (głupoty)?

rrolch
rrolch

Właśnie czyjś trzeźwy osąd sprawił, że pumptracków nie będzie więcej.

wiśniewski
wiśniewski

Urzędniczy “trzeźwy osąd” sprawia, że na każdym osiedlu buduje się siłownie, z których korzystają tylko gołębie.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Widocznie jesteśSteve Wonder skoro aż tyle widzisz

Josef
Josef

Kolego Wiśniewski – nie wiem na jakim osiedlu podglądałeś użytkowników siłowni. Np. na Sikorniku siłownia jest cały czas w użyciu.
Faktycznie, nie ma tam karków – ale za to jest pełno ćwiczących dzieciaków, ruszających się kobitek w mniejszej lub większej sile wieku, wpadnie też biegacz, czy inny rowerzysta. Gołąb też się pewno trafi.

rozbawiony propagandą
rozbawiony propagandą

Podaj adres kamery monitoringu, która wszystkim pokaże użycie tego złomu cały czas. Mieszkam niedaleko, codziennie przechodzę obok minimum dwa razy i nigdy nikt nie używał inaczej niż do siedzenia z petem i piwem.

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

te silownie to najczęsciej badziewie zobaczcie tą co jest koło Arena Gliwice to kpina ta sztanga jest zrobiona z jakiego gown.. materiału. Wszyzstko jeszcze nie oddane a już zużyte.

rrolch
rrolch

A co z tym torem w Szwajcarii?

Bajtek
Bajtek

To co innego. W Szwajcarii jest bardzo krótki tor do ekstremalnej jazdy, ewolucji skoków itp. Z pumptracka można korzystać właściwie każdy, wystarczy w miarę solidny rower górski.

Ciekawe czy będzie ułożony z kostki brukowej ?

krzysztof
krzysztof

to kilometr wychodzi 1 700 000 BRAWO WY

Jaś
Jaś

Proponuję ul Jagiellońską i Zabrską będzie bez wydatków jazda ekstremalna dla rowerzystów bo dla kierowców już jest na pierdoły pieniądze są ale na remont tych ulic jak zwykle nie ma

Ampuła
Ampuła

Puścić toto środkiem ulicy Siemiczorka. Zagęści się ruch, a przez to zwolni, co jest ideą wonerfa.

Ad
Ad

niech zrobią pumptrack na woonerfie a zamiast restauracji niech będą chillout roomy

Xsenofob
Xsenofob

Żeby tylko zdążyli przed wyborami …

Gość
Gość

Super inicjatywa mieszkancow-fajnie, ze jest ktoś kto ma pomysly i chce je wdrożyć.

Fachura
Fachura

WOW! Pozytywny komentarz na tym portalu. Nic dziwnego, ze napisane jako Gość :) Brawo :)

ja234
ja234

Czyli kolejna inwestycja wykonana zostanie byle jak, zastosują jakiś badziewny materiał.
Cena coś za niska, powinni sobie zażyczyć od razu 5 mln.

Ampuła
Ampuła

Nauka jazdy rowerem bez pedałowania? Miejscy terroweryści radzieccy nie ustają w tworzeniu Nowego Ładu Rowerowego.