Przy parkingu obok Kąpieliska Leśnego wycięto 25 drzew. MZUK: ich stan był zły

Parking przy Kąpielisku Leśnym największym powodzeniem, co zrozumiałe, cieszy się latem. Dotychczas samochody można było tam parkować w cieniu drzew. Niestety, od nowego sezonu większość samochodów będzie stała w pełnym słońcu.

Na parkingu przy ulicy Oriona dotychczas rosły wysokie drzewa. Niedawno zostały wycięte. Zapytaliśmy MZUK, dlaczego tak się stało i czy drzewostan w tym miejscu będzie uzupełniony.

– Wycinka została przeprowadzona w oparciu o decyzję nr 1779/OS/2018 z czerwca ubiegłego roku, wydaną przez Marszałka Województwa Śląskiego – poinformował Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK.

Na terenie parkingu wycięto łącznie 25 drzew gatunku topola balsamiczna z uwagi na – jak mówią komunalni – zły stan zdrowotny.

– Za wycinkę zgodnie z decyzją dokonamy, w ramach nasadzeń zastępczych, posadzenia 44 szt. drzew na terenie działki nr 4 obręb Kopernik stanowiącej wspomniany parking, w terminie do 31 listopada 2019 roku – zapewnił dyrektor MZUK.

Jak wyglądają drzewa posadzone w ramach nasadzeń zastępczych nikomu chyba nie trzeba mówić. O cieniu na parkingu przy Kąpielisku Leśnym na długo możemy więc zapomnieć.

Przykład nasadzeń zastępczych w rejonie ulicy Wybrzeże Armii Krajowej/Alei Przyjaźni

(żms)
fot. M.S., ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Imię
Imię

Topole i parking to nie najlszczęśliwsze połączenie.

Mum
Mum

rcja, należało zostawić drzewa i zlikwidować parking.

Szot
Szot

I spróchniałe drzewo przewróciło się na twój usc łeb

Tomasz
Tomasz

Wszystkie topole do wycięcia ! Brzydkie,nie efektowne i niebezpieczne drzewa !

Drugi Tomaszek
Drugi Tomaszek

Generalizujesz Tomaszku jak moja była żona-wszystkie,zawsze,wszędzie

Bonowentura
Bonowentura

Głupiś Tomaszku!

gość
gość

głupcy są najbardziej niebezpieczni

Jakostak
Jakostak

Połączenie parkingu i kasztanowca też nie idzie w parze

realista
realista

Powiekszyc parking o wyciete topole i nie zwracac uwagi na maruderow. Ci stekaja zawsze z byle powodu.

Kop
Kop

Tak, za minimum milion złotych, żeby auteczkom się wygodnie stało.

asdf
asdf

A wystarczyłoby zwiększyć liczbę kursów autobusów w wakacje… ale po co, skoro można zapchać miasto samochodami?

Em
Em

Kąpieliskiem chyba zarządza dzidrżawca – prywaciarz

palmface
palmface

Warto znać znaczenie słów, których się używa. Na przykład “maruder” w twoim zdaniu nie jest tym, czym byś chciał.

Urko
Urko

Po czym MZUK i ZDM poznają , że drzewo jest w złym stanie ? Po tym , że ma korę na pniu, gałęzie i zielone liście . No i po tym , że rośnie w Gliwicach.

ta z sikornika
ta z sikornika

można ustalic stan drzewa . Sa urządzenia prześwietlajace Na zdjęciach widać , ze są puste w srodku

...
...

na zdjęciach widać ze były to zdrowe drzewa a pusty pień jest z okolic “ulicy Wybrzeże Armii Krajowej/Alei Przyjaźni”, trzeba jeszcze czytać podpisy pod zdjęciami

BEKA
BEKA

Z Sikornika nie widać.

asdf
asdf

Oczywiście, że są urządzenia. Tylko pytanie czy MZUK takie posiada, czy ich używa i czy robi to prawidłowo? No bo nie będę już zadawał pytań typu “czy MZUK zatrudnia specjalistów dendrologów czy oceny dokonują osoby zupełnie nie posiadające takich kompetencji”.

autobusiarz
autobusiarz

To akurat nie szkodzi drzewom, że są puste w środku. Oczywiście specjaliści z MZUK mają prawo o tym nie wiedzieć.

Perez
Perez

99% dojrzalych drzew jest pustych w srodku….dokladnie jak glowy urzednikow. Moim zdaniem ktos swoje lody kreci….ot cala tajemnica. W zyciu tyle prawdy ile matematyki…a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE!

,,
,,

Niektórzy poznają po igłach.

Maciek
Maciek

wycinajcie, wycinajcie, a potem będzie krzyk, że powódź, że ocieplenie klimatu, lepiej zaorać i zabetonować , brawo wy!!

,,
,,

Kiedy drzewo zniszczy samochód, to trzeba wyprodukować nowy a to oznacza wyemitowanie do atmosfery 2,5 tony CO2.

Igor
Igor

Nie trzeba, nie stać cię.

,,
,,

A ja o sobie piszę ?

Informacja Turystyczna
Informacja Turystyczna

Kiedy samochód zniszczy drzewo to ile samochodów się wycina?

ja234
ja234

Wycina się niewinne drzewo.Auteczkowcy histeryzują, że złe drzewa napadają na nich.Kierującym przeszkadzają drzewa,bywa tak,że taki wrąbie na pustej, bezdrzewnej drodze…no,ale jak się pędzi jak świr…

W pogoni za octem
W pogoni za octem

Msciwy Zygmunt nie spocznie dopóki nie wytnie ostatniego drzewa w Gliwicach

asdf
asdf

Oceny stanu drzew dokonali Pan Ziutek z Panem Heńkiem.

jjj
jjj

czyżby teren przygotowywanym pod budowe…

Wkurzony
Wkurzony

Frankiewicz to najbardziej betonowy prezydent w Polsce. Człowiek, który wręcz nie nawidzi zieleni. Trzeba będzie go tak samo wyciąć jak on wycina te drzewa.

autobusiarz
autobusiarz

I tu sie mylisz. Większość tzw. samorządowców w Polsce woli asfalt, beton i ogolony do łysej ziemi trawnik od jakiejś tam przyrody. A najśmieszniejsze jest to, że ci którzy wydają decyzje o wycince, w upalne dni też chętnie chowają się w cieniu nielicznych pozostałych drzew. Taka jest logika samorządowca. A tych, którzy straszą że spróchniała gałąź ich pie…nie w łeb, śpieszę uspokoić. Statystycznie jest większa szansa na to, że stuknie was samochód na pasach.

pok
pok

“Statystycznie jest większa szansa na to, że stuknie was samochód na pasach.”
Ten sam samochód, dla którego rozbudowuje się drogi i buduje nowe parkingi. Im więcej dróg, tym więcej samochodów i większe ryzyko potrącenia przez samochód.

ja234
ja234

Większość ludzi tego nie rozumie.Kochają swoje auteczko, z uporem maniaka zajeżdżają pod drzwi.Nawet np.2 km pokonują auteczkiem.
Wszędzie trzeba cholernie uważać na auteczka.

kandyd_optymist
kandyd_optymist

trzeba było uczestniczyć w wyborach, odsunąć od cycka publicznych pieniędzy ten układ, który zrobi wszystko, abyśmy wyzdychali od spalin, od lipcowego skwaru, by nasze nieruchomości totalnie straciły na wartości, bo wtedy…. pojawią się u nas nowi gliwiczanie, z dużą kasą, pogardą wobec słabszych i wrodzonym szacunkiem do naczalstwa, którzy zjadą tu z Chin, Kirgistanu, Ukrainy czy nawet z rejonu konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Istotnym szczegółem jest również to, że nie będzie to ludność tubylcza, wrogo nastawiona do władzy, która pamięta Nasze Miasto z czasów, gdy cały Śląsk zazdrościł nam zieleni i harmonii. Marksistów, co służą diabłu, ale co niedziela idą do… Czytaj więcej »

Anomin
Anomin

Po pniach widać, że “ktoś” zrobił na tym dobry interes .
Nara

dfdf
dfdf

A ile wycięto pięknych zdrowych drzew na Rybnickiej. Nasze urzędasy mają jakąś obsesję na tym punkcie.

Krzysztof
Krzysztof

proponuje zobaczyć :) chyba wszytko wyjaśnia
https://www.youtube.com/watch?v=Ummhmfwebxg

BB
BB

To dość zabawne – narzekać na wycięcie drzew BO SAMOCHODY BĘDĄ TERAZ STAŁY W SŁOŃCU xd

Szot
Szot

Auteczka kolego

gość
gość

dorabiają se na wakacje poza Śląskiem, cena dwu drzewek styknie na udane last minute

Konstancja
Konstancja

wycinają drzewa i jednocześnie narzekają na smog hihihi

barg
barg

Statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń. W 2014 wycięto w Gliwicach 5 751 drzew. W zamian wykonano 14 035 nasadzeń zastępczych, z czego 10 000 w lesie komunalnym, a tylko 1 235 na terenie miasta (!). Pozostałe zasadzono poza miastem. W 2015 wycięto 5 097 drzew. W zamian zasadzono 4 878 drzew, z czego 1 478 na terenie miasta. W 2016 wycięto 6 454 drzew. W zamian zasadzono 4 298 drzew, z czego 1 552 na terenie miasta. W 2017 wycięto 3 831 drzew. W zamian zasadzono 2 699 drzew, z czego 1 257 na terenie miasta. Bilans netto? Każdy sobie… Czytaj więcej »

Bonowentura
Bonowentura

Co tu drzeć japę. Drzewa stare, chore – wycinamy. Sadzimy nowe.
Jeżeli chodzi o topole, to można je sadzić w miastach. Oczywiście w wybranych miejscach, odpowiednie odmiany. Sadzimy osobniki męskie (nie produkują wiosną “waty”) i nie czekając na ich starość wycinamy.

123
123

Tylko obawiam się, że zamiast prawdziwych drzew posadzą takie patyczki z kulką gałązek zamiast konarów i korony gdzie ptaki się lęgną i cień jest.

d*pa
d*pa

Odnoszę wrażenie że wśród mieszkańców Gliwic są tacy, którzy potrafią tylko marudzić na działania innych, a w szczególności UM i jednostek podległych. Nic poza tym. Kiedyś poznałam starszego mężczyznę, który bardzo dużo zrobił dla gliwickiej zieleni, a mimo to nie został doceniony i do dzisiejszego dnia jest krytykowany. Opowiedział mi rozmowę z takim “gliwickim maruderem” (ekoterrorystą), co to uskarżał się na brak zieleni w mieście. Po wysłuchaniu pustych wywodów, starszy pan odpowiedział mu, że on w swoim życiu posadził już tysiące drzew, z tego część we współpracy ze szkołami (edukując w ten sposób młodsze pokolenia) i na koniec zapytał “A… Czytaj więcej »

palmface
palmface

Bajka wyssana z brudnego palucha. I znowu ten sam “maruder” użyty bez sensu, za to nick bardziej twarzowy. Jeżeli takie są kadry w UM i jednostakach podległych, to nie dziwi jakość podejmowanych tam decyzji, które ogólnie można nazwać debilnymi.

asdf
asdf

Niech już nawet sadzą te rachityczne patyczki z kulką gałązek – byle tylko te drzewa przetrwały.
Niestety praktyka jest taka, że po posadzeniu nikt o te drzewa nie dba i po 1-2 latach usychają.

Ważne,
Ważne,

że odnotowano w statystykach

Janek
Janek

Nasadzenia zastępcze w rejonie ulicy Wybrzeże Armii Krajowej/Alei Przyjaźni są, ale zbudować chodnika przez nieużytek miasto nie potrafi. Nawet śmietnik znikł z wydeptanego traktu – zapewne było za daleko dla śmieciarzy.

ja234
ja234

Kolejna bezsensowna wycinka drzew.Żeby auteczka miały dobrze.Żeby jeszcze więcej auteczek zawalało drogi.Są autobusy korzystajcie z nich a nie,wszędzie cholernym auteczkiem wjeżdżacie…poza tym macie nogi do chodzenia, używajcie ich, im częściej tym lepiej, dla zdrowia w przyszłości.

Jan
Jan

Tym powinien zająć się prokurator.

krzysztof
krzysztof

widać jakie chore te drzewa Jeszcze ktoś z mieszkańców ma wątpliwości że w dniu wyborów źle wybrał “władzę”?

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Dlatego rząd powinien wprowadzić zasadę: prezydent miasta najwyżej na 2 kadencje.

fatal error
fatal error

Problem tylko w tym, który rząd? Bo każdy aktualnie sprawujący władzę się do tego nie kwapi. Może, gdyby wyłączyć z tego kilka największych miast to by przeszło.

,,
,,

A nie czasem obywatele przez referendum ? A może rząd wie lepiej ?

Edek
Edek

Przynajmniej bedzie mniej kleszczy, które i tak siedzą w trawie rzadko wyżej….

gość
gość

na takich Edkach ze wsi i bez mózgu bazuje zasiedzenie władzy w Gliwicach

ta z sikornika
ta z sikornika

A TERAZ DO TYCH “NAJMĄDRZEJSZYCH” na tym forum : po dzisiejszej wichurze zawalila się duża topola na alejkę na sikorniku, wielka tuja spadała na auta , a wielkie konary leżały na ulicy. Gdyby tak spadła na kogoś też byscie uważali ,ze nie należy kontrolować i wycinać słabe drzewa ???? Gdyby taki Urko dostał w głowę takim drzewem ,wiecej nie czytalibysmy jego opini tutaj

ten z szobiszowic
ten z szobiszowic

Po dzisiejszej wichurze niektóre znaki drogowe i tablice informacyjne z betonową podstawą wkopaną w ziemi leżały przewrócone. Należy usunąć je wszystkie! Dzisiejszej nocy pozrywało dachówki, należy zabronić budowania dachów z takim pokryciem. A co gdyby ta z sikornika dostała w głowę taką dachówką? Więcej nie czytalibyśmy jej opinii tutaj. U mnie na osiedlu przewróciło fragment betonowego murku, tylko cudem nie doszło do tragedii. Aż strach pomyśleć ile takich ogrodzeń jest w Gliwicach. A przejeżdżając dzisiaj ulicami widziałem kubły na śmieci wywalone na jezdnię. A co gdyby któryś kierowca nie zauważył i zderzył się z takim kubłem? Lepiej nie myśleć. (Wszystkich… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

Strach wycinać uszkodzone drzewa bo zaraz na forum “larmo”. Ale gdyby uszkodzone drzewo spadłoby na samochód forumowiczów to śpiewka byłaby zupełnie inna… Co jest ważniejsze bezpieczeństwo ludzi czy uszkodzone drzewo???

Jan
Jan

Szkoda, że urzędnicy nie podchodzą z taką samą troską np. do kwestii dziur w jezdni albo jakości chodników. Bo niestety stan wielu dróg w mieście stwarza ogromne zagrożenie – zwykłe uszkodzenie opony czy zawieszenia może skutkować utratą panowania nad samochodem przez kierującego i groźnym wypadkiem. Tak samo nierówny chodnik albo dziury w nawierzchni mogą skutkować tym, że któryś z mieszkańców skręci sobie kostkę albo potknie się i rozbije sobie głowę o asfalt. Ciekawe, że o to jakoś nie słychać lamentu, ale z wycinki drzew już się cieszysz? Pomijam już fakt, że te rzekome “uszkodzenia” i choroby drzew są bardzo często… Czytaj więcej »

olo
olo

lubię ten skowyt który tu się rozlegnie do wieczora:)
ja dorzucę do pieca- co będzie jeden z 2-gi jak takie zdechłe drzewo(co widac) się przewróci i zabije Twoje dziecko, matkę?
to sa tereny miasta . ktoś pójdzie siedzieć na długie lata. byc moze twoje dziecko. matka.

co będzie, co zrobisz. do kogo będziesz miał pretensję ?

olo
olo

ps. w tle posadzone są nowe drzewa które maja juz parę lat.

Szot
Szot

Ciąć ciąć i rżnąć drzewka i się tym nie chwalić

kolega
kolega

Nad ranem oglądałeś “Misia”?

Urko
Urko

Ty “olo” do parku, jak rozumiem , nie chodzisz, nie ? A do takiego lasu to już strach się w ogóle zbliżyć , prawda ? I te , no rzeki, przez miasto płynące też najlepiej przykryć betonem. Bo dziecko albo matka wpaść mogą .
PS. Ponawiam pytanie . Dalej nie zorientowałeś się, co oznacza twój nick ?

Fesia
Fesia

Poziom jego “rozmyślań” wskazuje, że nick dobrał celnie.

AndrzejD
AndrzejD

@Olo
..a co będzie jak w przyszłości dachówka ze starej kamienicy spadnie i zabije twoje dziecko którego jeszcze nie macie więc nie mówicie mi że siedzi z tyłu, to wtedy każesz wyburzyć wszystkie kamienice ?

autobusiarz
autobusiarz

Trzeba zakazać ruchu samochodów. Co będzie, jak samochód potrąci Twoje dziecko, matkę? A tak z ciekawości, policzyłeś ilu ludzi ginie od wypadków z autami, a ile od przewróconych drzew?

Cliper
Cliper

Autor martwi się o cień a nie o bezpieczeństwo użytkowników parkingu.
W niemieckim Xanten gdzie znajdują się rzymskie ruiny znajduje sie zero (0)drzew i samochody prażą się w pelnym słońcu a kierowcy to akceptuja bo i tak ciesza się ze mają parking