Przy ul. Andersa powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Teren koło ronda już przygotowany

Na działce między ulicami Andersa a Sowińskiego wkrótce może powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Teren został już uporządkowany, wycięto drzewa i krzaki.

O samej inwestycji wiadomo jednak niewiele.

– Deweloper chce tu budować mieszkania – informuje biuro prasowe prezydenta Gliwic.

– Wystąpiono o pozwolenie na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu (I etap inwestycji). Obecnie postępowanie na wniosek inwestora jest zawieszone –

dodają urzędnicy.

Nieruchomość vis a vis dyskontów spożywczych Lidl i Biedronka, przez lata była niezagospodarowana. Jest to jednak teren z interesującą – i trudną zarazem – przeszłością. Choć o jego historii informuje pamiątkowy obelisk, mało kto wie, że w trakcie II Wojny Światowej znajdował się tutaj podobóz IV KL Auschwitz (jeden z czterech nazistowskich podobozów zlokalizowanych w Gliwicach).

Według relacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, podobóz powstał w miejscu koszar wznoszonych przez Wehrmacht w 1944 roku. Przebywali w nim więźniowie wielu narodowości: Polacy, Węgrzy, Żydzi, Rosjanie, Francuzi. Zatrudniano ich m.in. przy budowie ogrodzenia z drutu kolczastego oraz baraków, w tym kuchni, łaźni oraz latryn. Pracowali także w warsztatach zajmujących się przeróbką silników do ciężarówek wojskowych oraz w porcie nad Kanałem Gliwickim. W przeddzień ewakuacji w obozie przebywało 444 więźniów. W styczniu 1945 roku większość z nich została wyprowadzona z obozu.

Obecnie na części terenu obozowego znajdują się ogródki działkowe “Biała róża”. Na pozostałym, odsłoniętym przez dewelopera terenie z łatwością można dostrzec charakterystyczne słupy ogrodzeniowe. Nie ma jednak pewności czy są to słupy pamiętające tragiczne wojenne wydarzenia.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zen
Zen

Domów i osiedli przybywa, a mieszkańców ubywa. Jak oni to robią i jak na tym zarabiają?

Bogusia
Bogusia

Kto jeszcze wykupuje mieszkanie w gliwickim syf ie? Dwa dni temu smog przekroczony o 600 PROCENT. Ale widać jak to deweloperzy rządzą miastem, nie tylko w Gliwicach.

asdf
asdf

Wyludnia się centrum, zaludniają się peryferia. Dlatego w Gliwicach przybywa samochodów – przy tak kiepskiej komunikacji autobusowej nie da się inaczej podróżować mieszkając w dzielnicach peryferyjnych.

Mati
Mati

Bo przyjeżdżają tutaj mieszkać z tych wszystkich wsi jak Rybnik, Ruda, piekary czy Zabrze…

VAkk
VAkk

Rejon NW miasta mocno się rozbudowuje i może być skomunikowany z centrum prawie wyłącznie dwoma ulicami: Andersa i Kozielską. Jak do tego dodać podstrefę, to trudno tam będzie się dostać z stamtąd wyjechać.

Fruit
Fruit

I tak trzymać. Zajechać to dziadowskie miasteczko na amen.

krzysztof
krzysztof

tak właśnie myślicie ludzie zza wschodniej granicy tam koczowaliście na stepach a jak zobaczyliście kibel to piliście z niego wodę i płukaliście ziemniaki

Grażyna
Grażyna

krzysztofie, zadziwiająco dobrze znasz procedurę korzystania z toalety. Z opowieści rodziny, czy z codziennej autopsji? Stan toalety na JPII to też twoja robota?

MariannaA
MariannaA

Najstarsi jeszcze pamiętają najazd ze wschodu i “centrum”.

Noe
Noe

Taaa, pamiętają… A zapytaj ich co jedli na śniadanie? Cisza.

pffff
pffff

Pamięć mają wybiórczą a wzrok coraz słabszy. O tym jak gospodarowaliście tym terenem informuje tablica pamiątkowa.

Hedwig
Hedwig

Te tablice to jeszcze zabierzesz ze sobą jak będziesz wracał w rodzinne strony

(_x_)
(_x_)

MariannaA Niemki za to witały żołnierzy z dalekich azjatyckich stepów szeroko otwartymi ….nogami.

Pamiętamy!
Pamiętamy!

Zazdrościcie, ale przed wojną każdy miał w chałupie czy to familoku taki wielki pokój kompielowy z francuską armaturą w kości słoniowej i oddzielną toaletę ze złotą muszlą i srebrnym bidetem, a papier był z jedwabiu. I chociaż podłoga była z gliny, albo z heblowanych desek, to czy rolnik, czy górnik, jak brudny wracał po 12 godzinach fizycznej orki, to się do północy pławił w różowej pianie pachnącej fiołkami. Tak było.

Soka
Soka

Ależ Ty jesteś dno. Jesteś dnem dna, kretynko! !!!!!!!

Gisela
Gisela

Do (x) Kto dał Ci prawo obrażać moją Mamę i Babcie? To, że tu mieszkamy od zawsze nie upoważnia nikogo do wypisywania o nas takich opinii. Wstydzę się współmieszkańców, nieznających trudnej historii tej ziemi, a próbujących się wypowiadać w tej materii. Anonimowo oczywiście.

Ten z wagonu
Ten z wagonu

@ Gisela
Kto takim krzysztofom dał prawo obrażać nasze Mamy i Babcie pisząc obraźliwe teksty o przywożeniu w bydlęcych wagonach, płukaniu ziemniaków i piciu wody z kibla?
Dopóki nie nastąpi kilkukrotna wymiana pokoleniowa takie stare, zmierzłe, nienawidzące wszystkiego i wszystkich, ksenofobiczne kristophfy będą pielęgnować zaszłości. Takie stare cepy nigdy już nie zrozumieją, że w przepychankach na powojenne perturbacje nie ma wygranych.

Harald
Harald

Wymienić to was powinni.

(_x_)
(_x_)

@Gisela. Czasem trzeba użyć środków adekwatnych do sytuacji, inaczej nie dotrze.

Tak na marginesie chciałem przypomnieć że na terenie Gleiwitz były cztery pododdziały KL Auschwitz. Na gospodarstwach niewolniczą pracę wykonywali pracownicy przymusowi.
Teraz na terenie po jednym z niemieckich obozów powstanie osiedle.

M.
M.

Pani Giselo …….szkoda słów dla takich *****…..są jak *****….zaczepiają,żeby wciągnąć kogoś do błota i gnoju w którym sami są po pachy,dopiero wtedy człowiek widzi jakie szambo siedzi im w głowach,to sfrustrowani nieudacznicy,historię naszych Górnoślązaków,Nas…mają za nic-musiałabym mocniejszych słów użyć.Oni w ogóle nie wiedzą co znaczy słowo historia i lepiej z takimi ***** nie polemizować..Bardzo Panią pozdrawiam.

Edi
Edi

A wasze babcie podróżowały z nimi na czołgach

krzysztof
krzysztof

spytaj się babci jak jej kibel kartofle połykał

LOL
LOL

@krzysztof, ale który kibel? Ten złoty czy srebrny? :)))
Bo tak serio, to nawet nie wiesz, że jako śląski dziedzic kibla po pradziadku ciągle mówisz o wiadrze.

Edi
Edi

Ten który ukradła, bo innego nie miala

Juraz02
Juraz02

Dobre

Marek
Marek

Ty *****.
Moi dziadkowie zostawili na KRESACH murowany dom. Nikt tu z własnej woli nie chciał przyjeżdżać, zostali przesiedleni przymusowo.
Więc zamknij ***** . a jeśli masz trochę odwagi to spotkajmy się w cztery oczy i “porozmawiajmy” na te tematy.
Myślę ze jesteś ohydnym TCHÓRZEM

klakier
klakier

ale po co od razu ten potok nienawiści? Rozmawiajcie o historii nawet tej trudnej w spokoju i bez niepotrzebnego nabzdyczania się

TOBI
TOBI

Moi przodkowie zostawili tam więcej – bo trwanie i budowanie Państwa prze 600 lat, i różnili się od Nacji Panów tym że mieli biblioteki, znali łacinę, mieli wyczulenie dla piękna, Myślę że piszący nigdy nie był we Lwowie… To nadal tam jest – choć w części – i nadal uważani jesteśmy za nację ludzi mądrych – to tyle do nacji Panów bez atrybutów pańskości.

Michaela
Michaela

Taa, taa… wy wszyscy mieliście murowane domy z prądem i łazienką… i wszyscy mieszkaliście we Lwowie… a w rzeczywistości większość z was mieszkała w lepiankach na jakimś zadupiu 100 km od Lwowa :-)

gość
gość

masz dziewucho tak ciemno pod kopułą jak u sztygara w życi, nie rozpleniaj tej ciemnoty dalej tym bardziej w necie, po Polakach zostały na Kresach zabytki tej klasy, że można by urządzać wycieczki jak po zamkach nad Loarą, gdyby Ukraińcy tego nie roznieśli w ostatnich 70 latach

Juraz02
Juraz02

Wiesz co gosciu
Nawet nie wiesz o czym piszesz

Edi
Edi

Racja :-) Dzięki tym werbusom piękne miasto zamienia się w ruinę.

.pat.
.pat.

chcą wykorzystać budującą się obwodnicę zapewne ale rondo Andersa w tej chwili jest wąskim gardłem, ludzie nie potrafią jeździć na rondzie a najbardziej sygnalizować zamiaru zjazdu z rond (stąd dodatkowo ograniczenie ruchu przez rondo, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie wjedzie na rondo kiedy nie widzi kierunkowskazu auta jadącego po nim – i tak kilka cykli kiedy spokojnie możnaby przejechać Andersa -> Łabędzka się marnuje)

21:18
21:18

To że kierunkowskazy ostatnio wyszły z mody to fakt, ale rondo i tak jest zbawieniem na tym skrzyżowaniu. Dużo większym wąskim gardłem są światła koło Lidla. O światłach na Kozielskiej-Okulickiego już nie wspomnę bo nóż się w kieszeni otwiera.

Tomek
Tomek

Bezpośredni przy początku obwodnicy Gliwic. “Idealne” miejsce do zamieszkania. A już za kilka lat mieszkańcy nowych budynków będą protestować, że pod oknami mają za duży ruch samochodowy.

ta z sikornika
ta z sikornika

Obok jest piekny park szwajcaria – połączyć te tereny , zrobić miejsce odpoczynku i zielone płuca dla Gliwic ! Więcej zieleni a mniej smogu !!!!!

Maciej
Maciej

Zdajesz sobie sprawę z tego że ten super zielony teren musiałby przechodzić przez cmentarz, rondo (o stacji benzynowej i garażach nie wspomnę), pozazdrościć myślenia – no ale najlepiej całe miasto zaorać i zrobić ogródek aby ludzie z innych miejscowości sobie do niego przyjeżdżali plewić :))

ta z sikornika
ta z sikornika

NO TO WYKUP SOBIE TAM MIESZKANIE – JEZELI ODPOWIADA CI TAKA LOKALIZACJA !!1

Maciej
Maciej

Żeby je wykupić musza najpierw wybudować :)

ta z sikornika
ta z sikornika

Maciuś , czy ty czasami nie jestes deweloperem ? lub tym co dal pozwolenie na tę budowę ?

Maciej
Maciej

Hahahahahaha zgadłaś, jestem deweloperem i tracę swój cenny czas żeby kłócić się w komentarzach pod postem apropo mojej inwestycji, napisanym na tendencyjnym portalu :))) aż sam polubie Twój komentarz

Nurek
Nurek

@Maciej. Nie muszą. Od dawna atrakcyjne mieszkania kupuje się zanim deweloper wykopie dziurę w ziemi. Dlatego wielu nabywców zostaje z tą dziurą, kiedy deweloper okazuje się oszustem. W Gliwicach jest problem innej natury. Rosną nowe osiedla, ale mieszkańców nie przybywa, tylko ubywa z każdym rokiem, co oznacza, że to wyłącznie ruch wewnętrzny. Można się domyślać, że gliwiczanie uciekają z centrum i zaniedbanych dzielnic, które są coraz mniej przyjazne do życia i wyprowadzają się z ruder do nowych domów, które rosną coraz dalej. Za tym idą rosnące koszty infrastruktury i coraz większy ruch samochodowy, a więc i nowe koszty inwestycji w… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej

Częściowo opisałeś problem ale nie do końca poprawnie. Statystyka ruchu migracyjnego ogółem w Gliwicach wynosi -606 osób (dane z 2018 roku) co nie oznacza że tyle osób wyjechało ale że różnica osób które wyjechały od tych które przyjechały wynosi -606 osób. Osoby które przyjeżdżają bardzo często szukają nowych mieszkań – stąd popyt na mieszkania od developerów, oczywiście popyt także tworzą osoby zmieniające lokalizacje ale nie wyłącznie. Poza tym mają do tego prawo :) Popyt kształtuje podaż, mieszkania w Gliwicach są drogie, co spowodowane jest niedoborem podaży. Deweloper nie buduje mieszkań dlatego że mieszkańcy uciekają z miasta do miast ościennych (wtedy… Czytaj więcej »

Nurek
Nurek

@Maciej. Nie obraź się, ale to bełkot. Liczba gliwiczan spada od lat i prognoza, której nikt nie odważa się podważać jest negatywna. Ja nie zabraniam, ja pokazałem zdiagnozowany przez ekspertów mechanizm kosztownego niszczenia miast na własną prośbę, którego nie możesz albo nie chcesz zrozumieć. Ale zastanów się, czy to nie dziwne, że w średniej wielkości mieście, jakim są Gliwice, którego centrum pieszo pokonuje się w najgorszym przypadku w ciągu pół godziny, 80-90 % mieszkańców nie wyobraża sobie codziennej egzystencji bez samochodu? Podpowiem, że to nie jest normalne. A z czego to wynika, to już opisałem.

Maciej
Maciej

Nurek ja nie neguje wyludniania się Gliwic, jeśli przeczytasz moje komentarze uważnie dojdziesz do wniosku że piszę o popycie na nowe mieszkania który bez złudzeń jest ;) a nie o populacji miasta. Więc co nazywasz bełkotem? :)

ja234
ja234

Jak już, jest to wykreowany popyt na mieszkania.Wiadomo, że ludzie chętnie kupią mieszkanie przy ruchliwej ulicy.
I jeszcze jedno, mieszkanie w glajwicach są drogie nie dlatego, że podaż jest niższa od popytu, tylko dlatego, że to są glajwice…a przez to ceny są wyższe niż powinny gdyż ceną windują budowniczy tychże klocków.I koło się zamyka.

Maciej
Maciej

Ktoś tu miał pałę z ekonomii, o ile w ogóle miał takie zajęcia ;)

LOL
LOL

Komunały, banały, truizmy i gołosłowie – z tego składają się twoje, (dzisiaj) Macieju, komentarze. W skrócie: bełkot. :)

Maciej
Maciej

Konstruktywna opinia widzę :D

LOL
LOL

@ Maćku Taka próbka twojego kreatywnego myślenia: “Popyt kształtuje podaż, mieszkania w Gliwicach są drogie, co spowodowane jest niedoborem podaży.”
I tak w każdym zdaniu, jakby ci płacili od znaku. Banał goni banał, woda leje się wartką rzeką, ale najśmieszniejsze jest to, że ty w ogóle nie piszesz na temat, nie odnosisz się do tego na co rzekomo odpowiadasz. I wiesz, z tego co widzę, twój czas jest bardzo tani.

Maciej
Maciej

Jeśli czegoś w tym zdaniu nie rozumiesz, to nic na to nie poradzę ;) O mój czas się nie musisz martwić. Twój natomiast poświęciłbym na naukę logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem, podstaw ekonomii i paru innych dziedzin które pozwoliłyby na egzystowanie na przyzwoitym poziomie intelektualnym ;)

LOL
LOL

O! Gdybyś rzeczywiście miał jakieś zdolności intelektualne, to zacząłbyś od wyrażania swoich myśli w sposób zrozumiały. A gdyby jednak komuś trzeba było coś objaśnić, bo twoje wodolejstwo jest niestety nielogiczne, to zrobiłbyś to bez trudu. Ale ty twierdzisz, że nic nie poradzisz i ja ci wierzę. Domyślasz się, z jakiego powodu, czy mam pomóc? Bo wiesz, ja potrafię.

Noe
Noe

Z daleka widać, że Maciej na ekonomii zna się jak mało kto. Mam prośbę, żeby wyjawił tajemnicę, w jakim porównywalnym do Gliwic mieście nowe mieszkania są tanie? Jak to się dzieje, że chociaż popyt kształtuje podaż, to w Gliwicach ta zasada się nie sprawdza, bo jak sam Maciej przyznaje, wysoki popyt nie przekłada się na zwiększoną podaż, co w rezultacie mogłoby nieco obniżyć koszty budowy ale niekoniecznie ceny mieszkań. Ba! Przy założeniu, z którym wszyscy się zgadzają, że deweloper najpierw zbiera kasę, a potem buduje, wygląda na to, że deweloperzy w Gliwicach celowo nie chcą zaspokajać wysokiego popytu, żeby utrzymywać… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej

Brak słów… pomieszane z poplątaniem… wyciągasz zdania z kontekstu i dopisujesz to czego nie napisałem… Jeśli Twoim zdaniem aktywność dwóch krajowych deweloperów + kilka inwestycji lokalnych deweloperów o łącznej ilości ponad 2tyś mieszkań rocznie (w takiej miejscowości jak Gliwice) jest brakiem reakcji na wysoki popyt to gratuluje… i stwierdzam że głupoty nie da się wyleczyć, a prowadzenie konwersacji jest zbędne.

Noe
Noe

Ale ubaw. Macieju, twoje zdolności czytania ze zrozumieniem i umiejętność prowadzenia polemik, są… wyjątkowe. Spędzić dzień na pisaniu komentarzy i niczego w nich nie powiedzieć to musi być bardzo wyczerpujące psychicznie. Ale ty raczej się nie męczysz.

Jan
Jan

Macieju, teorie ekonomiczne na temat popytu i podaży być może miałyby tutaj zastosowanie, gdyby nie jeden istotny fakt. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie wolnym rynkiem. Miasto może sterować popytem, uatrakcyjniając pewne tereny. Przykładowo pusty plac otoczony ruchliwymi ulicami, w pobliżu kamienic ogrzewanych “kopciuchami”, w okolicy o dużym wskaźniku przestępczości, z brakiem miejsc parkingowych i z najbliższym przystankiem oddalonym o kilometr, nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem deweloperów, bo żaden potencjalny klient nie będzie chciał zamieszkać w takim miejscu. Gdyby w pobliżu miasto zbudowało nowy skwer i miejsce do wypoczynku, nowy przystanek autobusowy, uspokoiło ruch uliczny w tym miejscu,… Czytaj więcej »

Jan
Jan

Reasumując moją długą wypowiedź: Twój błąd polega na przyjęciu błędnych założeń. Zakładasz, że deweloper może wybudować gdzie tylko chce i co tylko chce, w zależności od swojego widzimisię. I że nikt nie może mu tego zabronić ani wpłynąć na jego decyzję.
A to jest oczywista nieprawda.

ta z sikornika
ta z sikornika

Tyle juz wybudowano nowych osiedli i tyle powstalo NOWYCH BUDYNKOW , ktore stoją puste ! ul Zygmunta St, pszynska, sikornik itd… PO CO BETONOWAC GLIWICE , JAK JUZ JEST TYLE POSTAWIONYCH PUSTOSTANOW ??? !

Szczery
Szczery

co Ty za bzdury piszesz – gdzie masz te pustostany – jedynie pojedyncze nie są wykupione – reszta jest kupiona i jeszcze nie wykończona….

realista
realista

Ja bym w zyciu nie mieszkal na miejscu bylego obozu koncentracyjnego. Powinni lanie zagospodarowac teren ladna zielenia.

Imię
Imię

To był obóz pracy, nie obóz zagłady.

realista
realista

Masz pojecie ile osob ginelo rowniez w obozach pracy i jak byli traktowani.

Noe
Noe

No i? Chciałbyś sakralizacji każdego miejsca, gdzie ktoś umarł? Jakby dobrze poszukać, to wszędzie leżą jakieś kości i bardzo prawdopodobne, że obecnie mieszkasz na miejscu jakiejś starej nekropolii.

realista
realista

Chodzi tylko o szacunek do drugiego czlowieka,ale Ty pewnie nie masz o tym zielonego pojecia.

AAA
AAA

taki wielki szacunek dopiero teraz objawiony? do tej prory zarośnięta łąka nie kłuła w serduszko? na pewno trupa bardzo to obchodzi tym bardziej, że leży na cmenarzu a nie na nieużytku. a to co tu prezentujesz nie ma nic wspólnego z szacunkiem dla człowieka, tylko wynika z fanatyzmu religijnego.

Juraz02
Juraz02

To nie tak ale może mam rację może nie a choćbyś żeby kogoś pochowali na grobach twoich bliskich bo ja nie

Imię
Imię

Nie przeszkadzało Ci, że długie przez lata na tym terenie ludzie się relaksowali, grillowali, umilali życie słodkimi owocami wyhodowanymi na “prochach poległych”?

Noe
Noe

No pewnie, że mu nie przeszkadzało bo dowiedział się o tym dopiero teraz i nawet ogłosił, że on nigdy by tam nie zamieszkał, jakby to kogoś obchodziło. Zakładam, że ci, któży tam zamieszkają bardzo się ucieszyli z jego deklaracji. Pomyśl tylko, mieć takiego świra za sąsiada…

pffff
pffff

Niech budują. Im więcej mieszkań tym tańsze.

asdf
asdf

To tak niestety nie działa.
Mieszkań co roku przybywa, a mimo to ceny nadal rosną.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Pustostan to jest gdzie indziej….

Imię
Imię

Jeśli wspominamy filię obozu – tam gdzie zaczyna się Sowińskiego jest brama na działki. Brama już jest współczesna, ale słupki, na których wisi są oryginalnymi obozowymi.

Obserwator
Obserwator

Pytanie;
Co ze strumykiem płynącym przez ten teren? Czy będzie zasypany, zarurowany, czy……?

Może Wydział Środowiska odpowie.

jurek
jurek

Wjazd na działki od tyłu ogrody Nowy Start jest to brama obozowa jak ogrodzenie basenu pożarowego są z czasów wojny a na kilu działkach są jeszcze pozostałości barakowych fundamentów

romek
romek

Z opowieści mojego ojca wynika że teren działek Biała Róża i Nowy Start to były tereny obozu a obok ronda to była jednostka wojskowa Niemiecka

olo
olo

A co znawcy gliwickiej historii co na ten temat mają do powiedzenia , miejscówka kapitalna

Radek
Radek

Może deweloper planuje zbudować osiedle zamknięte, żeby wpisać się w historię tego terenu?

P.S. Gdyby ktoś chciał się dowiedzieć na temat nazistowskich obozów w Gliwicach, niech szuka haseł “Arbeitslager Gleiwitz I” itd. (aż do IV)

WD-40
WD-40

A buduje się jeszcze osiedla niezamknięte? Szkoda, fajne miejsce na tereny zielone

Anna
Anna

Każdy możliwy fragment w Gliwicach betonują i zabudowują. To było idealne miejsce na tereny zielone.

Bogna
Bogna

Kto jeszcze wykupuje mieszkanie w gliwickim syf ie? Dwa dni temu smog przekroczony o 600 PROCENT.

HGW
HGW

Dodaj komentarz…Zwłaszcza fajny jest smród z dawnego POCHU …

ja234
ja234

SKANDALEM jest budowanie klocka mieszkalnego na terenie byłego obozu koncentracyjnego.
To tak,jakby budowali w Oświęcimiu.
Nie powinni stawiać tam klocków.W ogóle dziwię się, że deweloper miał czelność, odwagę, występować o pozwolenie na budowę w takim miejscu a urzędasy mu ją wystawiły.Że w ogóle ktoś mógł pomyśleć o budowie tam czegokolwiek.

Deweloperze opamiętaj się i NIC tam nie buduj.(14:18)

rozkaz to rozkaz
rozkaz to rozkaz

Nie każdy developer inwestuje całość. Licho wie czy miasto nie planuje zainwestować w TBS-y co oznacza 30% naszych podatków. Kto tak naprawdę korzysta z tych

marcin
marcin

Czytam te komentarze i nie wierze… nie da się tego strawić… wszyscy mądrzy, pełno tu od ekologów, przez historyków, demografów, inżynierów drogownictwa, deweloperów po architektów terenów zielonych… Coraz gorzej jest, mądrali przybywa ale jakoś na ulicy kultury i wiedzy coraz mniej, za to chamstwo, bezczelność i brak poszanowania innych powszechny.

Więcej szacunku ludzie do innych, a jak chcecie być skuteczni to zapraszam do wyborów, aktywnie a nie biernie i zmieniajcie świat na lepsze skoro tak wszystko wiecie najlepiej…. Z czytania wikipedii wiele sie nie osiągnie :)

mieszkaniec-gliwice
mieszkaniec-gliwice

Proponuje nazwę osiedla na nazwę związaną z obozem – byłoby to dobre upamiętnienie miejsca i pamięci zagłady.

ziomek
ziomek

Ludzie się będą pchać drzwiami i oknami żeby mieszkać w na osiedlu “Wesoły obóz”, zresztą po co wymyślać nową nazwę nawiązującą skoro można użyć oryginalnej, sukces murowany!

Kliś
Kliś

To w ramach słynnej obietnicy PiS “Mieszkanie+”? Jak ja się cieszę…

rozkaz to rozkaz
rozkaz to rozkaz

Już widzę to osiedle tanio wybudowane na surowo powyżej wartości na sprzedaż. Oczywiście z widokiem z jednej strony na blaszane garaże a z drugiej na parking złomu i gdzieś tam w kącie placyk zabaw dla dzieci.

Juraz02
Juraz02

Nie obrażajmy się nawzajem mieszkam w gliiwicach 56 lat i widzę zmiany np w drogach itp szanujmy miasto gdzie mieszkamy

Abc
Abc

Amerykanie stawiali domy na byłych cmentarzach, a my na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Temat na niezły horror. ;-)

Max
Max

Jeżeli już budują nowe bryły mieszkalne na Kozielskiej to niech tam do końca wykorzystają te puste tereny. Od wielu lat jest informacja o działce do sprzedaży między Leroy Merlin a Kozielską. przed zjadazdem do Areny. Tutaj jest duży teren. Do tego działka kompletnie zachaszczona przy Skrzyżowaniu Kozielska i Okulickiego przez Cmentarzem Centralnym. A tutaj od Andersa przy rondzie rozbudowane działki lub zrobiony park gdzie jest dużo zieleni. Coraz więcej nowych TBSów ale tutaj powinni uszanować włodarze miasta że to jest teren gdzie ludzie byli zabijani przez faszystów. To nie powinna być taka wolna amerykanka bo ktoś posmarował w urzędzie miasta… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Fatalnie.Mają jakąś manie stawiania klocków mieszkalnych.
Ten teren stał pusty tyle lat i dalej powinien taki pozostać.
Oby inwestor nie postawił klocków.(10:47)

Anna
Anna

A co z ludźmi, którzy mają tam działki? Będą nam zaglądać do ogródków jak plewimy i robimy grille ze znajomymi? Masakra :(

Wanda
Wanda

Czego tu się wstydzić? Naród wstał z kolan, grilluje i podpatruje.

hahaha
hahaha

Wydaje ci się, że to takie ciekawe, żeby się wam przyglądać?

olo
olo

Jakimś grubasom w majtasach

Grzegorz
Grzegorz

Zaprosicie nowych mieszkańców na gtilla.Wlasciciele ogródków niech sie ciesza,że mogą tam jeszcze plewic

Imię
Imię

Odwrócę pytanie. A co z ludźmi, którzy będą tam mieszkać? Będą musieli wąchać wasze grille i inne palone śmieci? Masakra :(

Anna
Anna

Nie palimy śmieci i mamy tam ogródki od 30 lat.
Na prawdę tak ciężko zrozumieć, że człowiek zewsząd jest otoczony betonem – spędza sobie dla odprężenia czas na ogródku i nawet to mu zabiorą?

mieszkaniec-gliwice
mieszkaniec-gliwice

za niedługo tamtędy będzie przechodziła obwodnica.. Mam nadzieje że to pogodzi jedną i drugą już zwaśnioną stronę :)

Anna
Anna

Nie ma się kończyć na daszyńskiego?

Maciej
Maciej

A co z ludźmi którzy chcą kupić mieszkanie? Czy deweloperzy maja stawiać osiedla 10km za miastem aby w centrum i na jego obrzeżach mogły być działki? To jest normalny etap rozwoju miasta/urbanizacji. Kiedyś (30 lat temu) było w tych rejonach klepisko ale po 30 latach nie ma lepszych miejsc do stawiania osiedli, tak samo za 30 lat pola w koło daszyńskiego będą zabudowane.

Kółko
Kółko

No super, ludzie chcą kupić mieszkanie, więc trzeba innym coś zabrać, utrudnić, trzeba wszystko naokoło zniszczyć. Niech sobie kupią gdzie indziej.

Maciej
Maciej

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś…

ta z sikornika
ta z sikornika

Tyle już wybudowano nowych osiedli i tyle powstalo NOWYCH BUDYNKOW , ktore stoją puste ! ul Zygmunta St, pszynska, sikornik itd… PO CO BETONOWAC GLIWICE , JAK JUZ JEST TYLE POSTAWIONYCH PUSTOSTANOW ??? !

Maciej
Maciej

To powiedz mi dlaczego jednocześnie są pustostany, a mieszkania od deweloperów bardzo szybko się sprzedają (przykład osiedle murapol – jeszcze drugi budynek nie wyszedł z ziemi a już połowa mieszkań jest sprzedanych – pierwszy budynek cały wyprzedany)?

ta z sikornika
ta z sikornika

przeczytaj moja odpowiedź powyzej-

ta z sikornika
ta z sikornika

MALO MASZ DOPIERO CO WYBUDOWANYCH OSIEDLI ??? Caly budynek na zygmunta starego stoi pusty

Maciej
Maciej

Mało nowych budynków się sprzedaje? Jest wolny rynek i możesz sobie bleblać. Denerwuje mnie podejście ,,ja mam mieszkanie więc już nie muszą budować, niech nowi kupują mieszkania do remontu” – każdy chce mieć możliwość – wybór, a Ty chcesz ten wybór zlikwidować. Egoizm do kwadratu

Kółko
Kółko

A kto pisze o mieszkaniach do remontu? NOWE mieszkania stoją puste. Ale dla niektórych pewnie byłoby za daleko do marketu, wszystko musi być pod nosem. Sam prezentujesz egoizm do kwadratu “ja chcę tak, więc musi być tak”.

Maciej
Maciej

Vice versa :) ja mówię że ludzie chcą mieć wybór który Wy chcecie ograniczyć :)

olo
olo

Legalne te działki?

gość
gość

powinno powstać stowarzyszenie ochrony pamięci czy coś wystawa i muzeum, działkę w użytkowanie dać stowarzyszeniu, zawsze to lepiej niż 1 mln na na dzwony rurowe, przy okazji jedno bez sensu wciśnięte na chama osiedle mniej oraz może dokumentacja faktu gdzie dziadkowie z Wermachtu wyrabiali lata pracy