Przybywa potrąceń na przejściach dla pieszych. Policja publikuje drastyczny film. Ku rozwadze

Gliwicka policja po raz kolejny apeluje o rozwagę do kierowców i pieszych i publikuje FILM, na którym zarejestrowano potrącenie pieszego na jednym z przejść w województwie śląskim.

Jak wskazują policyjne statystyki, w ostatnich latach na terenie województwa śląskiego spada ilość potrąceń na jezdni, a wzrasta liczba zdarzeń na przejściach.

Te same dane w innym ujęciu mówią, że ponad 85 procent kolizji i wypadków powodują kierujący pojazdami, podczas gdy piesi tylko około 8 proc.

Powierzchowna analiza mogłaby sugerować, że w głównej mierze to kierowcy są odpowiedzialni za wypadki z udziałem pieszych, którzy przecież na pasach znajdują się w pozycji uprzywilejowanej. Jednak, gdyby przyjrzeć się skutkom tych wypadków, to negatywne konsekwencje spadają przede wszystkim na pieszych.

(żms)/KMP Gliwice
fot. śląska.policja.pl – Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse
black_horse
Wielu wypadków można by było uniknąć, gdyby piesi zachowali odrobinę rozsądku i instynktu samozachowawczego. Ja osobiście będąc w wodzie mam respekt dla niej, bo to nie jest moje środowisko. W górach mam respekt dla wysokości. Przed wejściem na przejście dla pieszych wchodzę tylko, jeżeli mogę to zrobić bezpiecznie: Samochód jest wystarczająco daleko, zostanę przez kierowcę dostrzeżony, co objawia się wyraźnym zwolnieniem samochodu, zostanę zachęcony przez kierowcę gestem do wejścia na przejście. Ta ostatnia zasada nie obowiązuje na drogach o kilku pasach ruchu. Tam każdy pas traktuję indywidualnie. Rozglądam się w obie strony. Ot i cała tajemnica. Kierowca może się zagapić,… Czytaj więcej »
Iwona
Iwona

Nie bronie kierowców (Tu też jest dużo ich winy), ale gdyby pieszy popatrzył przed wejściem na drogę. Tych zdażeń napewno byłoby mniej.

Kazimierz
Kazimierz

I dobrze że nie bronisz kierowców parę dni temu na ul Kozielskiej przechodziłem przez przejście na zielonym świetle ,ledwo zdążyłem uskoczyć ,kierowca z piskiem opon się zatrzymał za przejściem i z prtęsjami że mu się pod samochód ładuję ,a sądy orzekają że pieszy przechodzący na zielonym będąc w połowie przejścia zostaje potrącony ,kierowca zostaje przez Sąd uniewinniony bo Sąd stwierdził że pieszy wtargnął na jezdnię ,a żeby było śmieszniej ta osoba miała 76 lat ,JAK SĄDY POBŁAŻAJĄ KIEROWCOM TO JAK MA BYĆ DOBRZE

Tomasz Tarkiewicz

Tych którzy uciekli znaleźć i opublikować zdjęcia. Jak można uciec…

Tomasz Klimek

Stara sprawa z ul. oswiecimskiej w rudzie sl. W tym przypadku wszystko o moglo poszlo nie tak. Zachowanie pieszego przy wejsciu na pasy, zachowanie swiadkow wypadku, rowniez tych ktorzy ‘probowali’ udzielic pomocy w kierowca ktory nie zachowal nalezytej ostroznosci na czele. Dodam tylko ze ostateczie wina zostala osadzona po stronie pieszego z tego co slyszalem z dobrego zrodla. Mozecie sie domyslic dlaczego.

Urko
Urko

Nie . Nie domyślam się . Napisz proszę coś o spisku , posmarowaniu , przekupstwie , nieudolności policji , prokuratury, sądów . Wytłumacz mi proszę , dlaczego w tym przypadku ( Ruda Śląska) , ktoś uznał , że pieszy wtargnął na jezdnię . I dlaczego to jest przecież oczywiście nieprawidłowe .
Wytłumacz mi proszę, bo twoja zahaczająca o bełkoty wypowiedź niczego mi nie wyjaśnia .

heli1b
heli1b

Dlatego, że wtargnął na jezdnię? Wymusił pierwszeństwo?
Jakoś pozostali dwaj piesi wiedzieli jak się zachować.

Blue
Blue

Może byli w szoku

JAŚ
JAŚ

Lepiej odrazu dać w z…….y

Damian Rogowski

trzech winnych na tym filmie.. Buc w aucie… Buc przechodzacy przez pasy ktory nie popatrzal w obie strony zeby sie upewnic ze moze isc no i swiadkowie ktorzy spendalowali ;P

Damian Rogowski

tia wiem…Ale dobrze ze przypominaja takie rzeczy… Bo masa uczestnikow ruchu dalej z mysleniem na bakier :/

heli1b
heli1b

Buc przechodzący popatrzył, tylko stwierdził, że samochody wyhamują. Tak jakby miał prawo do tego doprowadzać. Pewnie usłyszał tu i ówdzie, że pieszy “ma pierwszeństwo”.

Grzegorz Ożga

Damian Rogowski nie każdy jest tak dobry jak ty, nie każdy ze świadków potrafi się właściwie zachować w takiej sytuacji.
Myśli że te osoby które to wydziały nie były w szoku , a wiesz że jedna z tych osób do dzisiaj się leczy .
Nie oceniaj bo kiedyś podobnie cię ocenią .

Anonim
Anonim

jeszcze jest jeden buc – TY

Damian Rogowski

nigdzie nie napisalem jaki jestem dobry… Przykra sprawa ze osoba sie leczy co nie zmienia faktu by pisac ze to zachowanie bylo niewlasciwe majac nadzieje by inni to czytajac postapili inaczej gdy spotka ich taka sytuacja

OLO
OLO

Jeżdżę samochodem od 40 lat zachowanie pieszych jest coraz bardziej niebezpieczne coraz więcej przywilejów dla pieszych , czują się nietykalni na przejściu.Inna reakcja i zachowanie ludzi starszych przed wejściem na przejście a inna młodych,słuchawki na uszach,kaptury naciągnięte na głowę i brak jakiejkolwiek rozwagi i ostrożności.Nie spojrzy w żadną stronę i wchodzi bezpośrednio na przejście bo jest nietykalny do czasu.

heli1b
heli1b

Najlepsze jest to, że oni wcale nie maja coraz więcej przywilejów. Od 40 lat mają te same.
Co zmiana rządu rozważa się opcję zwiększenia ich uprawnień, co niektórzy mylą ze stanem istniejącym.

Ro
Ro

Akurat tu ewidentnie była wina pieszego. Widać że wszedł na pasy mimo że na pewno widział samochod który nadjezdza z duża prędkością. Jeśli świateł nie ma to logiczne, ze trzeba czekać az samochod sie zatrzyma albo wejść na pasy jeśli samochod jest daleko. Ale ludzie którzy uciekli zamiast udzielić pomocy powinni być ukarani.

Sęk
Sęk

Całkowicie abstrahując od kwestii regulacji przepisami, to jakim skończonym idiotą trzeba być, żeby wejść na jednię przed samochód i dać się potrącić?
Chociaż z drugiej strony niezwykłe jest to, że pomimo całej naszej cywilizacji promującej ochronę głupoty i życie w złotej klatce bez klamek, matka natura nic sobie z tego nie robi i prowadzi dalej proces selekcji naturalnej.

łabędziak
łabędziak

dawno temu już w podstawówce uczyli mnie.. przed wejściem na jezdnię popatrz w lewo, później w prawo i raz jeszcze w lewo !! Jak nic nie jedzie to przechodź przez jezdnię. Filmik kilka razy oglądałem i niestety potrącony pieszy był idiotą !! Głowa w dół a na przejściu patrzył w prawo..dopiero przed samym autem popatrzył w lewą stronę! I stało się. Sam sobie był najwięcej winny. Wtargnął na jezdnię nie upewniwszy się czy może.

Alex
Alex
Większość takich sytuacji wynika – niestety – z przekonania zarówno pieszego, jak i kierowcy, że ma niezaprzeczalną rację. Gdyby kierowca wziął pod uwagę, że zza autobusu stojącego na przystanku może wyjść pieszy, a pieszy wziął pod uwagę, że autobus może być mijany przez samochód, to obydwoje nadal prowadziliby spokojne życie. W tym sensie wina rozkłada się na obie strony, na co w pewnej mierze wskazuje zachowanie dwóch pozostałych osób, które zachowują sporo ostrożności, a w końcu rezygnują z wejścia na przejście. Powierzchowna analiza mogłaby sugerować, że w głównej mierze to kierowcy są odpowiedzialni za wypadki z udziałem pieszych, którzy przecież… Czytaj więcej »
heli1b
heli1b

Pisanie “Pieszy na pasach po prostu ma pierwszeństwo” w tym przypadku jest wprowadzeniem w błąd. Należy wyraźnie podkreślić, że pierwszeństwo ma pieszy będący w trakcie przechodzenia a nie włażący bezczelnie i chamsko przed nadjeżdżające samochody jak ten na filmie. Film pokazuje typowe zachowanie dzisiejszych pieszych, którym wydaje się, że mają prawo decydować o wstrzymywaniu ruchu samochodów. Pieszy z filmu nie miał nawet prawa wchodzić przed samochody nadjeżdżające z prawej strony a co dopiero przed samochód z lewej.

Jan
Jan
Pieszy ewidentnie wszedł na pasy stwierdzając “mam pierwszeństwo” i licząc na to, że kierowcy się zatrzymają – widać to po odległości od białego samochodu. Pieszy widział go i wszedł na pasy, aby wymusić zatrzymanie się kierowcy. Dziwi mnie natomiast kierowca czerwonego auta – na filmiku nawet nie widać, żeby próbował hamować. Pewnie próbował zdążyć przed autobusem, który być może już włączył kierunkowskaz do skrętu – jest to niestety nagminne, że kierowcy wtedy naciskają mocniej gaz, byle tylko “nie wlec się” za autobusem. A tymczasem przepis mówi wyraźnie, że kierowca zbliżający się do oznaczonego przystanku na obszarze zabudowanym jest obowiązany zmniejszyć… Czytaj więcej »
Alex
Alex
@heli1b Pisanie „Pieszy na pasach po prostu ma pierwszeństwo” w tym przypadku jest wprowadzeniem w błąd. Mylisz się, tak jest zapisane w Kodeksie Drogowym/PoRD Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Dodaj do tego: zasadę ograniczonego zaufania (Art. 4.) i masz pełną informację. To, że pieszy (cyt.)… Czytaj więcej »
heli1b
heli1b
W kodeksie jest napisane – “Pieszy znajdujący się…” Co należy wg mnie szczególnie podkreślać. Jakbyś napisał ” Pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo” bym się nie odzywał i tylko dał plusa (zresztą i tak dałem). Tak brzmi dokładny cytat. Semantyka w tym przypadku ma znaczenie kluczowe ponieważ piesi bardzo ochoczo błędnie nadinterpretują na swoją “korzyść” wszelkie takie “pieszy na na pasach ma to i owo” a wypadki na przejściach często biorą się właśnie z tej nadinterpretacji. Do pełnej informacji brakuje jeszcze Art. 14 PoRD, który przytoczył poniżej Black_Horse a zwłaszcza punktu 1 a i b, który słusznie pogrubił. Art.… Czytaj więcej »
Alex
Alex
@heli1b Rzeczywiście, wyraziłem się nieprezcyzyjnie. Co do cytowanego przez Ciebie Art. 14 – racja, ale… jest taki wyrok Sądu Najwyższego, bodajże z 2005r. w bardzo podobnej sprawie (tyle że z powództwa cywilnego): kobieta weszła na przejście dla pieszych zza zaparkowanego samochodu,no i została potrącona. Kierowca dostał skazany nakazem karnym grzywnę, a kobieta domagała się zadośćuczynienia. No i SN uznał, że mimo iż weszła na przejście zza samochodu, to jej “wkład” w wypadek komunikacyjny nie przekracza 10%, gdyż oparł się na innym orzeczeniu SN sprzed 30 lat, w którym szczególny obowiązek dbałości o bezpieczeństwo pieszego na przejściu nałożono na kierowcę. Takich… Czytaj więcej »
Jakub Michalski

Przejścia powinny byc bardziej oswietlone

Roman Sitarek

Bardziej nie, inaczej, skuteczniej TAK

Aleksandra MAłgorzata Witruk

Pasy to nie przedłużanie chodnika. Wszystkich pieszych odsyłam do art. 14 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Magdalena Kampa

A przed przejsciem nalezy zachowac szczegolna ostroznosc …rowniez kierowcy sie to tyczy. Zwalniamy…spodziewamy się ,ze moze jakis pieszy bedzie chcial z przejscia skorzystac… no, chyba ,ze wspomniany artykuł poprawi nam humor i osłodzi nam nieco odglos kosci na masce… slyszalam to kiedys i modle się wsiadajac za kierownicę,zeby nigdy nie bylo mi dane. Obojetne czy bede winna czy nie.

heli1b
heli1b
Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja pieszych, którzy za nic w świecie nie chcą zaakceptować, że według obowiązujących póki co przepisów, na drodze chcieć to sobie mogą. W ruchu ulicznym bardzo wielu uczestników ruchu coś chce, ale pozostaje to tylko chciejstwem bo stosować się muszą do obowiązujących przepisów. Ja też skręcając do bramy i przejeżdżając przez chodnik chcę to zrobić z marszu, chcę żeby piesi się zatrzymali, chcę mieć “bezwzględne” pierwszeństwo, chcę… to i owo, ale muszę grzecznie czekać aż się zwolni bo tak mi nakazuje prawo. Większość pieszych swoje chciejstwo egzekwuje w sposób pokazany na filmie, ale nie to… Czytaj więcej »
Roman Sitarek

Od kiedy w mediach zrobiło się głośniej o bezwzględnym pierwszeństwie pieszego, o bezwzględnym ustępowaniu pieszemu, nie raz i nie dwa, musiałem mocno … zmieniać kierunek jazdy i prędkość, bo jeden z drugim, bez rozglądania właził na drogę.

heli1b
heli1b

I tu dotknąłeś sedna. Nie ważne co dokładnie i jak kreatywnie mówią w mediach, piesi, rowerzyści i inni zainteresowani i tak wyciągną z tego tylko dwa słowa “klucz” – bezwzględne i pierwszeństwo. Nie ważne, że to tylko projekt ustawy, że nie wszedł w życie, że nie ma czegoś takiego jak “bezwzględne” bo pierwszeństwo (zwykłe pierwszeństwo) albo się ma albo nie ma. To wszystko nieważne. Lawina poszła.

Magdalena Kampa

a bez przesady panie Romanie, chyba jeżdżę w innym państwie. Jak się użalać to na całego. Po prostu każdemu się spieszy, każdy jest zamyślony, zestresowany -pewnie też temu państwo i TVP winne ,ale cóż ;P w takim żyjemy.Ponarzekać każdy może,zle co nam to da? Wsiadajac za kierownicę każdy z nas jest potencjalnym zabojcą -to powiedział młody chłopak, który śmiertelnie potrącił kobietę na przejściu…utkwiło mi to w pamieci, jak również fakt,że zamiast uczestniczyć w wychowaniu nowonarodzonej córeczki odsiaduje wyrok. Więc zmieniania kierunku jazdy życzę wszystkim kierującym, sobie również!

Sylwia Nowak

Kierowca nie widział przejścia. Ani znaku, ani ludzi.
Właśnie mijał przystanek a widoczność ograniczył mu autobus, z którego nagrano ten film.

Artur Pako

Jesienią jest gorsza widoczność dlatego kierowcy i Piesi powinni zachować szczególną ostrożność

Sylwek
Sylwek

To jest nie jedno krotnie wprowadzanie pieszych przez samych kierowców puszczanie pieszego z przeciwnej strony a nie jeden niema szans na chamowanie

Łukasz Kocur

Ja wiem że są pasy i kierowca zawalił ale gość też wbił patrząc się w drugą stronę. O tych co uciekli nawet nie wspominam

Sylwia Nowak

I druga rzecz – nigdy nie wychodzimy tak pewnie, gdy jesteśmy przy autobusie, który zasłania drogę.

Co ludzie wyszli z busa. Kamera jest na busie.

Mogli patrzeć x razy. I tak nie widzieliby nadjeżdżającego samochodu.

rocki
rocki

Dlatego też przechodząc przez ulicę w niedozwolonym miejscu przechodzień jest bezpieczniejszy. Po prostu, bardzo uważa i nie pakuje się pod samochód. Na pasach czuje się pewnie, zupełnie nie licząc się z tym, ze kierowca może popełnić taki czy inny błąd.

Krzysiek
Krzysiek

To, ze uważać muszą piesi i kierowcy jest podstawą. Istotną sprawą jest też oświetlenie przejść dla pieszych. Na ul. Toszeckiej niektóre lampy przy przejściach nie świecą od dłuższego czasu.

Ad
Ad

Na tym filmiku widać zbyt duże stężenie głupoty na metr kwadratowy, głupi przechodzeń, którego de facto już nie ma na tym świecie, głupi kierowca, który mijał/wyprzedzał autobus a potem zamiast udzielić pomocy zbierał buty, głupi ci którzy uciekli z miejsca zdarzenia… oby jak najmniej takich przypadków, bo wszyscy są w nich poszkodowani…

Sylwia Kol

przeciez chłopak który uciekł wrócił… może nie zareagował od razu, ale pod koniec filmiku widać, że idzie do poszkodowanego

Blee
Blee

Nawet zdążył się przebrać

Ad
Ad

Okulary! Zmień okulary!

Lesia Lesko

Być moze przeżyli szok…. najbardziej prawdopodobne

Dariusz Brol

Nie stety nie przeżył

Bartłomiej M. Zieliński

Nie dalej jak wczoraj widziałem, z jakim wysiłkiem kierująca samochodem zatrzymała się na czerwonym świetle przed przejściem na ul. Andersa. Tak bywa, gdy się prowadzi samochód i pisze smsy…

Pies Cywil
Pies Cywil

BRAWO POLICJA za…………………………coraz więcej publikacji.Narobili się.A prawdziwa robota ? A prewencja ?

Dawid Ma

Przeżył ??

poziomka
poziomka

Nie zle zahowanie ludzi ktorzy szli z poszkodawnym…
Uciekli.
Niema to jak dumny narod polski… z flaga na piersi a tchorzem podszyty.
Ale to widac po statystykach ludzi ktorzy uciekaja z miejsca wypadku itd.
Spoleczenstwo – dramat.

luis
luis

Niestety jestesmy na drogach wciaz wsia europy

Sęk
Sęk

Sołtys się odezwał

luis
luis

sęk w tym ze nie jestem soltysem ;)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@poziomka. Po jaką cholerę snujesz fałszywe oskarżenia. Masz jakieś problemy? Trudno się pohamować z komentarzami typu : “dumny naród polski” “z flagą na piersi” ? Gdzie i jaką Ty tutaj widzisz flagę na piersi?

Sęk
Sęk

No faktycznie, poziomki radykalnie zaniżają poziom społeczeństwa.

Henryk
Henryk

Wielu wypadków można uniknąć przez rozwagę pieszego jak i kierowce .
Przejście dla pieszych to nie miejsce święte , które chroni przed wypadkiem .
Chociaż dla mnie największym problemem na drogach są kierowcy w wieku mojego praprapradziadka , pędzący z obłędną prędkością 20 km/h na pustej drodze i aby tę prędkość osiągnąć potrzebują tyle czasu , ile mi zajmuje przejechanie 10 km …i chyba tego problemu nikt nie chce dostrzec !!!