Przychodzi chłop na śmietnik, patrzy, a tam kobieta z błyskawicą. Felieton o wolności słowa

Bawi mnie zawsze, gdy słyszę, jak jakaś grupa społeczna woła na ulicach: „wolność słowa!”, „wolne media!”. Choć jako dziennikarka murem przecież za tą wolnością stoję. Czemu mnie bawi? Bo z doświadczenia i obserwacji wiem, jak to wołanie się skończy. Ci, co wołają najgłośniej, najbardziej potem tę wolność krytykują.

 
Podam przykład ze śmietnika.

Fotoreporter nasz, wynosząc śmieci, ujrzał widok taki: wśród zmieszanych i niezmieszanych, pojemników na papier, szkło i plastik, tudzież gabarytów, stał sobie samotnie, o ścianę wsparty, porzucony i smutny jakiś, transparent. Na drewnianym kiju czarna plansza, na planszy czarnej biały profil – kobieta z czerwonym piorunem.

O rety! Symbol strajku kobiet! Ich buntu, niedawnej walki zażartej o prawa do własnych ciał, demokracji, wolności – w tym wyboru i słowa. Aby tę wolność słowa jeszcze przypieczętować, klęły panie podczas strajków jak szewcy. (A propos, zastanawiam się nad feminatywem od słowa szewc. Ta szewca?)

Klęły w każdym razie panie, bo mogły. Bo wolność słowa. A wolne media ich strajki relacjonowały – my również.

Wracając na śmietnik. Fotoreporter, jak to fotoreporter, zrobił zdjęcie porzuconego transparentu. Wrzuciliśmy je na nasz redakcyjny profil z pytaniem, czy już się nie przyda (w domyśle: co ten transparent na śmietniku robi?!).

No i się dowiedzieliśmy: ani wolności mediów, ani wolności słowa nie ma.

Głosy krytyki, a nawet groźby „odlajkowania” strony 24gliwice, pojawiły się na profilu grupy, której członkinie organizowały strajki w Gliwicach.

Jedna z kobiet pisze: „Jak odczytać przekaz tego wpisu? Jak dla mnie strona do odlajkowania. Pytanie “retoryczne” mocno stronnicze”.

Inna przytakuje: „Wskazuje na to, że panu ŁG nie ufamy” (ŁG – winowajca, czyli twórca zdjęcia).

Aha. Czyli, jak rozumiem, wygląda to tak. Wolne media tylko wtedy, gdy są po naszej stronie. Wolność słowa tylko wtedy, gdy my się wypowiadamy lub gdy mówi się o nas dobrze. Pokazywać tylko to, co my chcemy. Bo nasza prawda jest najnajsza.

Gdyby na tym śmietniku nasz fotoreporter znalazł transparent takich, dajmy na to, działaczy organizacji pro-life”, też byśmy go zamieścili. Może nawet z takim samym komentarzem, bo też by pasował. I wtedy, idę o zakład, panie nie miałby nic przeciwko. Wtedy coś przeciwko mieliby ci od pro-life. Klincz.

Drogie Koleżanki (pozwólcie, że jako kobieta tak się do Was zwrócę), dam radę na przyszłość. Nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie same doskonalsze wznieść. Nie zostawiajcie na śmietniku, wśród odpadów wszelakich, transparentów z symbolem Waszej walki, mimo że strajki należą już, jak widać, do przeszłości. To naprawdę wygląda źle. Jakbyście chciały pokazać Gliwicom: o, tu pasują nasze hasła i ideały. Przegrałyśmy, rezygnujemy, nie miałyśmy racji, wracamy do garów.

Naprawdę, tak to wygląda.

Trzeba było niepotrzebny już transparent spalić, zniszczyć w ukryciu, a nie wystawiać na śmietnik, na pokuszenie fotoreportera. Winna jest ta, która błyskawicę tak brzydko porzuciła, a nie ten, który to uwiecznił (jak uwiecznia zawsze i wszystko).

Chyba że błyskawica wśród odpadów to symbol powrotu do czystości języka. Bo, szczerze to sobie powiedzmy, język podczas strajków był jak ze śmietnika…

I tylko się teraz nie oburzajcie. Jeśli będziecie mnie za tę szczerość „hejtować”, a niektóre z Was wyrzucą nawet ze znajomych na Facebooku, to znak, że nie wierzycie w wolność słowa, której chcecie, a którą właśnie tu zaprezentowałam.

Marysia Sławańska

38 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Romina
02/01/2022 09:08

I wreszcie coś innego (ambitniejszego) niż tematy okołopolicyjne –
spécialité de la maison Pani Redaktor.

Prawda czasu, prawda ekranu
03/01/2022 07:37
W odpowiedzi na  Romina

Że w tym ,, niezależnym” portalu o określonej orientacji taki artykuł śmiący co kolejek krytyczego o wspóbratyńcach, no, no…Co do błyskawic na ulicach, ma refleksja jest jedna- “śmietnik wyszedł na ulice”

Prawda czasu, prawda ekranu
03/01/2022 08:00

Wkradł się błąd miało być co kolwiek pojawiło co kolejek

gliwicjus
03/01/2022 10:07

A wystarczyło wiedzieć, że “cokolwiek” to jedno słowo a nie dwa…

zniesmaczona
02/01/2022 07:24

W punkt ! Dosadniej nie można…… brawo

Sting
02/01/2022 08:54

Felieton jak to u P. Marysi -majstersztyk. Jeszcze raz gratuluję 24gliwice nowego członka redakcji!! Marysia jeszcze bardziej rozhuśta nastroje czytelników. Jesteście najważniejszym medium w Gliwicach i powiecie! Brawo

Last edited 18 dni temu by Sting
fanatyk napoi alkoholowych
02/01/2022 14:15
W odpowiedzi na  Sting

Majstersztyk to są te gustowne kafelki na ścianie śmietnika, no i ta przyozdabiająca zieleń w rogu fotografii, nic nie szkodzi że trochę uschła, ciekawe gdzie takie wyrafinowane śmietniki występują, pewnie w jakiejś eleganckiej dzielnicy, chętnie bym w takim lokalu zamieszkał i przy okazji trochę postudiował jak to się stało, że taka szczytna idea tak nisko upadła.

heniek
02/01/2022 14:38

PIS też tam trafi

Uczestnik strajku kobiet
02/01/2022 08:34

Pani Marysiu, po tym artykule macie mojego lajka

Pfff
02/01/2022 11:50

Lepiej tego nie można było ująć! Kłaniam się, brawo!

Magda
02/01/2022 14:01

Brawo, Pani Marysiu!
Bo o tę wolność właśnie chodzi a nie o to żeby o niej tylko krzyczeć.
Żeby za hasłami szły czyny a nie tylko dużo dymu.
Brawo za prawdziwe dziennikarstwo a nie tylko pismactwo.
Brawo

Borys
02/01/2022 10:58

No proszę, jestem w szoku, pozytywnym szoku. Gratulacje za artykuł!

gliwicjus
02/01/2022 11:16

Brawo, tekst pierwsza klasa!

lockdown
02/01/2022 13:44

No proszę taka górnolotna i szczytna idea ale tylko kiedy prezes Kaczyński kazał otworzyć galerie handlowe wszystkie Julki pier……y swoje ideały na śmietnik historii i pognały na shoping.

Julka
02/01/2022 22:45
W odpowiedzi na  lockdown

Pani Marysiu moje serdeczne gratulacje, ale pani to ma chody u tego redaktorka Marcina, bo mnie za uwielbianie tych błyskawic nie jeden raz stąd wyeliminował.
być może stała się pani kruszarką i tu tez od dzisiaj za-króluje tu prawda i wolność słowa.

Blofeld
02/01/2022 23:04

Puenta zawarta w felietonie dotyczy wszystkich oszołomionych wyznawców jakichś poglądów – ekologów, rowerzystów, antyszczepionkowców, feministek, moherowców i każdego towarzystwa, które uznaje za wroga wszystkich, którzy ośmielą się mieć swoje (inne) zdanie. Dobry tekst.

Obajtek Press
02/01/2022 11:36

Tabliczkę z obrazkiem należałoby powiesić na ścianie w redakcji jako pamiątkę po czasach słusznie minionych a drążki towarzyszące obrazkowi można zagospodarować na ogródku działkowym jako tyczki do krzaków pomidorów.

PamPamRam
02/01/2022 11:18

Jakby to rzekł Mateusz Borek,ktoś tu pomylił odwagę z odwaznikiem.

Grzegorz
02/01/2022 09:52

LUDZIE LUDZIE LUDZIE!!!! to nie możliwe czyżby na Nowy Rok wracała normalność ,słowa, wypowiedzi, poglądów ,szanowania siebie wzajemnie. To tak piękne że idę odświeżyć dawkę % w krwi i to w dobrym gatunku czego sobie i Wam LUDKOWIE życzę z całego serca .

Czy mnie oczy mylą
02/01/2022 14:56

Sławańska, kiedyś dziennikarka lewackiego komuszego tygodnika krytykuje strajk kobiet ? Idzie nowe w nowy rok!!

To nic nie znaczy
02/01/2022 18:10
W odpowiedzi na  Czy mnie oczy mylą

To że ktoś pracował w lewackiej gazecie jeszcze nie oznacza że sam jest lewakiem. Zreszta już tam nie pracuje więc….

Tymon
02/01/2022 09:52

Pani Redaktor, ale żeby tak w Nowy Rok odrazu tak z grubej rury, kto to widział ;). Ludziska jeszcze maści na ból dupy nie pokupowali. Inna sprawa, że zaraz pewnie drugi obóz dostanie artykuł pod swoim adresem. Ja tam zamawiam kukurydzę na popcorn już dziś :-)

Człowiek
02/01/2022 11:28

A ja zawsze myślałem że p. Marysia to „siostra”. Wkońcu wywodzi się z Nowin a ta same feministki , z których największa jest Lichecka

Iza
04/01/2022 20:48

Brawo, Pani Redaktor! W pewnym momencie było mi wstyd za kobiety biorące udział w strajkach.

marianzhasioka
02/01/2022 12:24

błyskawice są tylko w lecie może pizło w grudniu w hasiok podejrzewam że w TVP1 będzie to numer one

heniek
02/01/2022 12:43
W odpowiedzi na  marianzhasioka

Dla takich jak ty na pewno , bez wątpienia

Obserwując
03/01/2022 12:32

No więc właśnie.Panienki pokrzyczały ,ale większość się pogodziła z wyczynami pisiorów i kleru.No i błyskawica poszła do kosza.A głosować kobiety będą nadal na pislamistów…bo pińćeta dają…tylko jakim kosztem jest ten pińćet…jakim kosztem…choćby kosztem funduszy unijnych…pomyślcie o tym panienki i kobiety…

ziomek
02/01/2022 11:12

Co to ma do wolności słowa?

Burza
02/01/2022 11:26
W odpowiedzi na  ziomek

Może to że autorka pisze co myśli ?

DD
02/01/2022 13:47
W odpowiedzi na  Burza

Przede wszystkim wie do jakich odbiorców pisze.

Obserwując
03/01/2022 12:37
W odpowiedzi na  DD

Pisiory zminusują zaraz.

heniek
02/01/2022 13:36

PIS ze względu na paranoiczną potrzebę kontroli wszystkiego implantuje swoich ludzi gdzie się da w celu opluwania swoich przeciwników , swoich ludzi wysłaliby nawet do Stowarzyszenia Babć Klozetowych gdyby istniało

Heniek
02/01/2022 11:54

Widać artykuł PISanki zwolenniczki 1-2 stacji TV i radiowych nadających jedynie słuszna linie PIS złożona z bzdet propagandowych i kłamstw. Ja to kiedyś ze względu na wiek przechodziłem i nie chce powtórki a komentujący lacznie z autorka tych wypocin jest za smarkata aby to zrozumieć albo mają sprane mózgi i powtarzają propagandowe brednie.

Borys
02/01/2022 13:56
W odpowiedzi na  Heniek

Widać post fanatycznego i.d.i.o.t.y który poza ciasne ramy swoim malutkim rozumkiem wyjść nie potrafi

heniek
02/01/2022 14:34
W odpowiedzi na  Borys

Jak brak argumentów to inwektywy i chamstwo idzie w ruch , to typowe cechy fanatyków z Pis

Last edited 18 dni temu by heniek
heniek
02/01/2022 14:41
W odpowiedzi na  Borys

Wy macie wielkie “intelekty” wystarczy puścić tv , tylko głupota wam szkodzi

Last edited 18 dni temu by heniek
Jan
02/01/2022 15:49
W odpowiedzi na  heniek

Proszę wejść trochę ponad to i spojrzeć na chłodno.

Beton
03/01/2022 07:19
W odpowiedzi na  Heniek

Drogi Heniu. Taki wiekowy jesteś, a PISać nie potrafisz. Twoja wypowiedź ze względu na częściowy brak polskich znaków i prawie całkowity brak interpunkcji, jest bełkotem. Wytrzeźwiej i napisz jeszcze raz!