Część urzędów wyprowadzi się z centrum. UM: „Utrzymanie jednego obiektu jest gospodarniejsze”

Kilka instytucji, które na razie mieszczą się w centrum Gliwic, w kolejnych latach ma zmienić lokalizację – jednak wszystkie przeniesione zostaną do jednego budynku. Chodzi o PUP, ZGM, częściowo także OPS, PINB i niektóre wydziały Urzędu Miejskiego.

 
W przyszłości jednostki te będą mieściły się w budynku przy ulicy Jasnej 31 B na Trynku. Aktualnie trwają jeszcze procedury w postępowaniu przetargowym na wykonanie dokumentacji do adaptacji tej nieruchomości na cele urzędnicze.

Potrzeba więcej miejsca

Przy ulicy Jasnej 31 B w przeszłości mieściła się m.in. siedziba Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych, później, gdy doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę, zorganizowano tam punkt pomocy uchodźcom z tego kraju. Ten jednak został już zlikwidowany (pomoc Ukraińcom świadczona jest przez OPS i Przystań 35 przy ulicy Warszawskiej).


fot. D. Nita-Garbiec /UM Gliwice

Miasto przymierza się do adaptacji budynku do innych celów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przeniesione zostaną tam niektóre jednostki, obecnie działające w centrum Gliwic – jak Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Inspektorat Budowlany oraz niektóre wydziały Urzędu Miejskiego (część komórek magistratu w minionych latach zostało przeniesionych na ulicę Jasną do innego budynku UM, gdzie obecnie działają).

Wstępny plan zakłada przeniesienie w całości PUP i ZGM oraz części pracowników OPS. Jednostki te od dłuższego czasu zgłaszają potrzeby zwiększenia ilości dostępnego miejsca. Przeniesione będą zapewne również kolejne wydziały Urzędu Miejskiego. Na tym etapie nie jesteśmy w stanie napisać, które konkretnie, ponieważ inwestycja przy Jasnej 31B nie ma obecnie określonego harmonogramu realizacji – informuje rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak.

Na ten czas brakuje środków

W poprzedni poniedziałek wyłoniono wykonawcę dla zadania „Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej adaptacji budynku usługowego przy ul. Jasnej 31B w Gliwicach”. To jednak etap wstępny planu, który zmaterializuje się najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat.

Z uwagi na kłopoty finansowe polskich samorządów, o których wielokrotnie w ostatnich miesiącach pisaliśmy projekt ten nie ma obecnie zapewnionego finansowania. W najbliższym czasie będą się toczyć prace projektowe, w wyniku których powstanie również kosztorys inwestorski. Następnie zapadną decyzje o finansowaniu

– mówi Oryszczak.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła gliwicka Pracownia Projektowa k_art, z siedzibą przy ulicy Daszyńskiego. Zlecenie wyceniono na blisko 300 tys. złotych. Jak wynika z dokumentacji, zakres projektowania obejmuje m.in. wymianę różnego rodzaju instalacji, wind, termomodernizację i remont elewacji, montaż fotowoltaiki, czy wreszcie utworzenie pomieszczeń biurowych o powierzchni od 15 do 30 m2, sali konferencyjnych dostępnych dla mieszczących się tam instytucji, a także archiwum państwowego w piwnicy.

Aktualna siedziba ZGM przy placu Inwalidów Wojennych (tuż obok mieści się PUP)

– Szacowana liczba pracowników poszczególnych miejskich jednostek organizacyjnych i Urzędu, którzy docelowo mają zostać ulokowani w budynku: Urząd Miejski – 170 osób; Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – 70 osób; Powiatowy Urząd Pracy – 80 osób + do 10 stażystów; Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – 8 osób, Ośrodek Pomocy Społecznej – 75 osób + 20 osób (grupy robocze) – czytamy w dokumentacji przetargowej.

Przewiduje się wstępnie utworzenie tam 13 pomieszczeń jednoosobowych i 7 sekretariatów dla pracowników magistratu, zaś dla miejskich jednostek organizacyjnych 8 pomieszczeń i 4 sekretariatów.

Realizacja projektu ma nastąpić do końca listopada, na przeniesienie urzędów trzeba będzie jeszcze poczekać. – Perspektywa wykonania inwestycji i przeprowadzek to kwestia co najmniej kilku lat – informuje rzecznik prezydenta. Dopytywany o dojazd w ten rejon Gliwic transportem publicznym (na pobliskim przystanku zatrzymuje się jedna linia autobusowa) wyjaśnia, że w czasie adaptacji budynku trzeba będzie zadbać również o polepszenie dostępności komunikacji publicznej.

Ogólny pomysł zakłada koncentrowanie miejskich jednostek w jednym miejscu, co wpływa na poprawę efektywności współpracy między nimi oraz jest wygodniejsze dla mieszkańców (np. OPS i ZGM, czy OPS i PUP obsługują często te same osoby). Nie bez znaczenia jest również temat ograniczania kosztów bieżących administracji. Utrzymanie jednego obiektu jest gospodarniejsze niż utrzymywanie wielu budynków w różnych lokalizacjach. Lokalizacja na Trynku ma tę zaletę, że obecnie w jej sąsiedztwie funkcjonuje już część wydziałów Urzędu Miejskiego. Dysponuje ona również miejscami parkingowymi, o które trudniej w ścisłym centrum miasta – podsumowuje rzecznik prezydenta Gliwic.

A co z budynkami zwolnionymi przez wspomniane instytucje? Miasto na razie nie ma dokładnie sprecyzowanych planów odnośnie ich przyszłości. Możliwe, że zostaną sprzedane, ale decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. 24gliwice.pl/ŁG, D. Nita-Garbiec/UM Gliwice, UM Gliwice

Siedziba gliwickiego OPS przy ulicy Górnych Wałów (w budynku znajdującym się tuż obok, przy ulicy Ziemowita 1, mieści się siedziba PINB dla miasta Gliwice)