16 tysięcy śrub do dokręcenia, część na skutek naprężeń wystrzeliła. Alpiniści weszli na wieżę Radiostacji

16 tys. mosiężnych śrub dokręcają alpiniści przebywający na najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. W miejscach, w których pod wpływem rozprężającego się drewna śruby wystrzeliły, nakręcane są nowe.

– Sprawdzamy stan stężeń poziomych i ukośnych drewnianych kratownic oraz prawidłowość dokręcenia 16 tys. mosiężnych szpilek. Przegląd wypada pomyślnie – po zimie wieża jest w dobrym stanie – mówi Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która zarządza obiektem.

Przeglądy są przeprowadzane dwa razy w roku i finansowane z budżetu Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Radiostacja to perełka i wizytówka Gliwic. Ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.

Kilka lat temu Miasto zmodernizowało teren wokół zabytku. Gliwiczanie oraz liczni goście, również z zagranicy chętnie odwiedzają Radiostację, wypoczywają w jej pobliżu, poznają tajemnice dźwięku w parku sensorycznym i biorą udział w imprezach oraz koncertach odbywających się przy obiekcie.

Ostatnio licznie skorzystali z atrakcji zorganizowanych w ramach Industriady, która corocznie przyciąga tłumy zainteresowanych dziedzictwem przemysłowym. W 2017 r. Radiostacja została uznana za Pomnik Historii.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rrolch
rrolch

“poznają tajemnice dźwięku w parku sensorycznym” – proszę o aktualne dane, które z urządzeń jest jeszcze czynne?

“proszę o aktualne dane, które z urządzeń jest jeszcze czynne?”
Proszę bardzo-Te pierwsze zaraz od płotu przy ul. Tarnogórskiej

A co
A co

Mariusz Kopeć czyli gliwicki orędownik ROBOTY WYKONANEJ ELEGANCKO gwarantuje dokręcenie śrób w odpowiednim kierunku. Tego określenia fuchowego określenia użył na okoliczność wykonanego remontu terenu przy Politechnice.Terenu w którym zakopał się po osie samochód Polonez

Młody Technik
Młody Technik

Podoba mi się ten cały Kopeć. Wyrecytował bezrozumnie tekst o kratownicach o stężeniach o dokręcaniu szpilek. Tekst przygotowany zapewne przez jakiegoś jajcarza z Politechniki. Jajcarza równego temu ,który aktorce o nazwisku Socha przygotował tekst chwalący gliwicki rynek wytyczony na planie koła. Chwała więc gliwickim jajcarzom. A Kopeć ? Za karę nauczy się obliczania kratownic płaskich metodami panów M,B,C. …..Wykonać !

śledź
śledź

Obrażasz pokolenia gliwickich inżynierów. Nawet nie wiesz jacy oni są lojalni. A jacy zawistni! Bardziej niż mordercy w białych kitlach. Może bardziej niż hitlerowcy. Masz przejajane.

inżynier
inżynier

@ śledz.Nie wszyscy pracujemy w OBRUM

HAL
HAL

Wiadomo, wielu pracuje w ŚSM. I to jest dopiero tragedia.

Rappaport
Rappaport

“Radiostacja to perełka i wizytówka Gliwic. Ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.”

I żadnej w tym zasługi Polaków. A nie… jedna jest. Przecież mogli porąbać i spalić w piecach.

HAL
HAL

Hahaha… To niestety podwójna prawda. Ale jak widać trudna do przełknięcia przez powstałych z kolan.

AMF
AMF

Skąd wiesz, że żadnej? No tak u wujka adolfa i frau srajbach nic nie było o tym, że przed 39 tu mieszkali Polacy…
Rąbanie i palenie było specjalnością ruskich.
Lepiej jakby tak po niemiecku po prostu roz… bo tak, w ramach odskoczni od “Kultur muss sein” albo przerobili na szubienicę?

Urko
Urko

@AMF . “że przed 39 tu mieszkali Polacy…”. No. Mój opa jednego znał. Nazywał się Pollack . Dietlev Pollack .

siekierowy
siekierowy

Rąbanie i palenie specjalnością Ruskich? Szyszko by się obraził a plemię Polan, które sumiennie wypaliło sobie tytuł europejskiej stolicy smogu by się wściekło.

Oberschlesien
Oberschlesien

Znani na świecie z uczciwości i prawdomówności Polacy powinni przykręcić dużą widoczną z daleka tablicę z napisem WYKONANE W NIEMCZECH PRZEZ NIEMCÓW.

Paulo
Paulo

Jaki jest plan wymiany uszkodzonych paneli ogrodzenia ze szkła hartowanego? Jeden panel miał być wymieniony na wiosnę.
W między czasie został uszkodzony drugi.
Kiepsko prezentuje się taka usterka. Chlubimy się że wieża Radiostacji jest perełką a nie potrafimy paneli ogrodzenia wymienić. Super.
A już wiem… mamy już nowy rok do następnej industriady. Może do tej pory ktoś pomyśli o wymianie i tym razem zdąży.

Ampuła
Ampuła

petrOSOM przymierzał się do społecznego zawłaszczenia tej wieży. Miała powstać Gliwicko-Karaibska Wyspa Skarbów. Na środku wieża jako latarnia morska. Dookoła metr wody, trzymanej w ryzach przez szalunek wykładany ortalionem. Molo z palet. Stado fok z worków po nawozach. Łajba Piratów, piroga krajowców i wycieczkowiec CalypsoLuxurySeaCruiser. Wszystkie zwodowane przez PROjARCH. Dlatego z dykty, papy rozbiórkowej i złomu skrzyniowego Żuka. Na dnie wrak Galeonu Admirała z działami – czyli królicze klatki dociążone rurami kanalizacyjnymi. Płatne: owoce tropikalne, napoje z rurką, dania kuchni wyspiarskiej, brodzenie po akwenie, pokaz walki dmuchanego różowego żarłacza z półmanekinem damskim w płetwach, penetracja Galeonu Admirała pogrzebaczem. Na specjalne… Czytaj więcej »

student aktywista
student aktywista

Mój ulubiony komentator <3 xd

Darek
Darek

A ja za każdym razem wypociny tego głupka kończę czytać po czerwonym napisie “Ampuła” :)

asdf
asdf

mosiężne szpilki – hmmmm
. W miejscach, w których pod wpływem rozprężającego się drewna śruby wystrzeliły, – WYSTRZELILY?? strach sie bac :)

Jan
Jan

Przegląd po zimie wykonywany w połowie czerwca? Który geniusz to wymyślił?
Przegląd należało wykonać najpóźniej przed Industriadą. To dosyć oczywisty wniosek, na który specjaliści z ŚSM nie wpadli.

Ewa
Ewa

Dziwne że Ruski tego nie podpalił

ja234
ja234

Glajwiccy techniczni powinni się uczyć od budowniczych wieży kunsztu i sztuki inżynierskiej.Porządnie niech dokręcają te śruby.
W mieście zwijanego sukcesu na wstecznym, gdzie bylejakość jest.

mgr inż
mgr inż

Uczyć to się powinni glajwiccy psychiczni

fs
fs

No i jak ci idzie, bardzo pod górkę?

Polak mały
Polak mały

O dobre dokręcenie śrub jestem spokojny. Nikt jak Polak w całej UE tej czynności tak dobrze nie wykonuje. Dosłownie i w przenośni. Mam jednak pewne obawy co do wykonawców. Czy po założeniu trzeciego obozu na wysokości 90m zdecydują się na atak szczytowy ?