Radne piszą do prezydenta w sprawie koszenia trawy. “Nie chcemy w mieście wypalonych trawników”


– Chcecie w Gliwicach wypalone, żółto-brązowe “trawniki”, czy łąki? My zdecydowanie stawiamy na zieleń i ekologię

– napisała na facebooku radna Agnieszka Filipkowska (KO). Wraz z Katarzyną Kuczyńską-Budką (KO) radne złożyły interpelację w sprawie zmiany zasad koszenia trawy na terenie Gliwic.

Na początku lipca informowaliśmy o zaniedbaniach miejskich służb, które w czerwcu wyjątkowo opieszale zajmowały się wykaszaniem traw wzdłuż ulic i w parkach. Temat był szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Oprócz głosów krytycznych pojawiły się też opinie na temat ograniczenia koszenia traw w okresie letnim. Zwolennicy tego drugiego rozwiązania właśnie otrzymali solidne wsparcie w postaci stanowiska radnych Koalicji Obywatelskiej.


– W ostatnim czasie panują wysokie temperatury, brakuje opadów. Parki, podwórka i trawniki przy ulicach wyschły. W wyniku intensywnego koszenia po majowych opadach skoszone trawniki przestały wyglądać estetycznie. Stały się pożółkłe, z widocznymi ubytkami od intensywnego użytkowania, a gleba na której rosną, szybciej się wysusza – piszą w interpelacji Filipkowska i Kuczyńska-Budka.

Radne zawnioskowały do prezydenta o m.in. “wyznaczenie powierzchni trawiastych w parkach”, które będą koszone raz lub dwukrotnie w ciągu roku (w tej chwili MZUK wykasza trawy w centrum miasta nawet do pięciu razy w ciągu roku – red.) oraz o wyznaczenie powierzchni pasów drogowych do rzadszego koszenia.

Radne chcą też odejścia od sztywnego harmonogramu koszenia traw na rzecz elastycznego podejścia, w zależności od warunków pogodowych. W interpelacji znalazł się także postulat wyznaczenia miejsc dla tzw. łąk kwietnych (“wprowadzenia krzewów, bylin i traw ozdobnych w miejsca niektórych trawników pasach drogowych”).

– Łąka dłużej niż płaski trawnik utrzymuje wilgoć i pozostaje zielona. Jest też miejscem schronienia dla ptaków i źródłem pokarmu dla owadów, w tym miododajnych pszczół – czytamy w piśmie.

Odpowiedź magistratu na interpelację poznamy w ciągu najbliższych tygodni. Już teraz wiadomo, że będzie to decyzja kontrowersyjna. Sądząc po komentarzach Internautów, pomysł ma tyle samo zwolenników co przeciwników.

(msz)

Poniżej w całości zamieszczamy pisma z interpelacją radnych.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Joe

Ciekawe, czy któraś z lansujących się pań zajmowała się kiedyś ogrodem? Wszystko wymaga ogromnej pracy – ogród nie pielęgnowany zarasta chwastem i pokrzywą. Tylko laikowi może się wydawać, że wystarczy obsiać, zostawić i będzie cymes.

Ben Akiba

Jak jest susza to misi być sucho. Może zamiast bajać o dwutlenku węgla i globalnym ocipleniu należałoby zadbać o podlewanie trawników.

adam

Pan Prezydent jest bardzo wrażliwy w temacie zieleni ze szczególnym uwzględnieniem drzew. W czasie swojej bardzo długiej kadencji wydał zgodę na wycinkę kilkudziesięciu tysięcy zdrowych drzew.

Robert

Tylko to akurat radnym z PO wybitnie nie przeszkadzało, a szkoda.

:)

Dla ścisłości, radnym PiS-u też nie przeszkadzało. Ostatecznie to rząd PiS zezwala na wycinanie setek tysięcy drzew.

Ostatni Sprawiedliwy

@:). Gdybyś miał choć minimalną wiedzę na temat gospodarki leśnej, to wiedziałbyś, że lasy uprawia się tak jak owies. Sadzi się, a jak już osiągną swój wiek to drzewa ścina się. Tyle że ten proces nie odbywa się z roku na rok, tylko co kilkadziesiąt lat. Na miejsce ściętego drzewa sadzi się 12 nowych. powierzchnia lasów powiększ się, z roku na rok. Po wojnie było to 21% powierzchni kraju, za chwile przekroczy 30%. Drzewa chore wycina się, tak żeby nie zagrażały całej populacji.
Trudne do ogarnięcia?

:)

Zdumiewający zakres wiedzy na każdy temat. Byłby z ciebie prawdziwy człowiek renesansu, gdybyś miał otwarty i głodny wiedzy umysł, a nie zakiszony partyjnym kitem baniak. Lepiej pomóż Morawieckiemu zasadzić 0,5 mld drzew, bo znowu będzie wstyd jak ze stępką, mierzeją, domami dla młodych, itd.

Ostatni Sprawiedliwy

:). Gdybyś potrafił dołączyć do dyskusji z merytorycznymi argumentami, to mogło by być ciekawie. Jak brakuje wiedzy to niezawodne jest dowalenie w politykę, co też nie wyszło Tobie dobrze bo spudłowałeś.

autobusiarz

Lasy traktowane jak plantacje drewna są pozbawione różnorodności, są jednogatunkowe, pozbawione kilkusetletnich drzew, podatne na atak szkodników. Poza tym to nieprawda, że chore drzewa się usuwa. Wycina się to, co się opłaca. Proponuję przejść się po lesie i porównać propagandę z rzeczywistością.

Anka

Wielu proboszczów z radością załapało się na wycinki po pisowskiej ustawie dopuszczającej rzeź drzew na masową skalę. Tych strat nikt nawet nie starał się naprawić, a jak dodać do tego masowe wycinki w Parkach Narodowych, to obraz tragedii jest ogromny.

Ostatni Sprawiedliwy

@Anka. Właśnie dlatego w Parkach Narodowych wycina się chore drzewa, żeby za chwile w tym miejscu nie było pustyni.

mieszkanka Gliwic

Niekoszone trawniki to obraz absolutnego żaniedbania i dorabianie do tego nowomodnej teorii nie wpłynie na poprawę estetyki miasta.Nie wspomnę już o tym,że taka wyrośnięta trawa to cudowna wylęgarnia tysięcy kleszczy (uwielbiają wysokie trawy) !!! Na koniec jeszcze tylko nieśmiało w imieniu alergiķów przypomnę,że kwitnące trawy bardzo uczulają.

Maryjo

Zabetonuj miasto, to nie będzie cię uczulać. Znaczy nadal będzie, ale co innego, np pyły. W czym przeszkadzają kleszcze w wysokiej trawie w mieście? Chyba nie biwakujesz na trawnikach, a kleszcz nie wskoczy na chodnik, żeby cię zamordować.

mieszkanka Gliwic

@ Maryjo Temat kleszczy przerabiam przez pół życia, chorując na ciężką boreliozę,czego Tobie, mimo,że pojadłeś wszystkie rozumy – nie życzę.

treya50

Alergicy mogą spokojnie łąki omijać !

Dobrý den

Od wielu lat zajmuje się pielęgnacją zieleni miejskiej, więc dużo mogę powiedzieć w temacie zieleni i jej wizerunku dla miasta, a także od strony inwestycyjnej. 1. Zadbane miasto to lep na muchy dla inwestorów budowlanych, biur podróży, handlowców czy gastronomii. Zadbane drogi, chodniki, zieleń, przyciąga kapitał i turystów. Pozostawanie choć by jednego z tych elementów w nieładzie niweczy pozostałe jako całość. Więc poniekąd UGORY(czytaj zaniedbałe trawniki) dalej zwane “łąkami” są destruktywne dla miast i jego wizerunku, a w konsekwencji prowadzą do utraty środków finansowych. 2. Wyżej wspomniane UGORY pozostawione zaniedbałe, wcale uroku nie dodają, a odstraszają nie wspominając od owadach,… Czytaj więcej »

:)

Taka ciekawostka: łąka w mieście to rzekomy ugór. Taka sama łąka na wsi to już czyste piękno natury.

Nina

Brawo, nareszcie wypowiedź mająca sens i pokrycie w rzeczywistości. Właśnie takie niechlujne koszenie w pasie przydrożnym na Słowackiego i Daszyńskiego zgłosiłam do ZDM-u pod koniec zeszłego miesiąca. Kierownik działu nie zgodził się z moją opinią. Niewiele się zmieniło do dzisiaj więc można sobie standardy cięcia trawy obejrzeć. No i te dogorywające róże wzdłuż pasa drogowego na Daszyńskiego obrośnięte ciągle trawą a wręcz na stałe wrośniętą i przerastającą krzaki róż od lat. Broń mnie Boże od współpracy z takimi wykonawcami i ich zleceniodawcami.

Barbara

Trawy nie kosi się w czasie suszy i to wie każdy kto w podstawówce miał biologię .

dzidek krępak

Dobra inicjatywa. Ale chciałbym też żeby ruszył program sadzenia drzew w naszym mieście. Za każde jedno wycięte posadzone powinny być dwa, wzorem niektórych miast w Polsce, zwłaszcza tu u nas gdzie na przestrzeni ostatnich lat dokonano rzezi na zdrowych drzewach. Ale nie jakieś miotły, tylko takie, które kiedyś urosną i dadzą nam cień a ptakom i owadom schronienie.

molibden

A ja chciałbym też, żeby w miejsce powalonych przez ostatnią wichurę drzew posadzono nowe.

LOL

***** premier w Katowicach zapowiedział, że do końca roku posadzi 500 tys. drzew. Sala oszalała z zachwytu, owacjom nie było końca. Nikt w PiS nie zwrócił uwagi na szczegół, że leśnicy musieliby sadzić ponad 32 drzewa na sekundę. Szydło powiedziałaby: “damy radę!”.

Frankiewicz też podjął wysiłek sadzenia. W grudniu 100 klonów na 100-lecie niepodległości posadzono przy Radiostacji.
W kwietniu na łące przy Szymanowskiego grupa lokalnych aktorów, aktywistów i celebrytek sadziła 100 drzewek, bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Ciekawe jak się mają po fali upałów. Pytam o drzewka, bo sadzący są kwitnący i raczej nigdy potem nie widzieli swojego dzieła.

LOL

A odkąd to “krzywousty” jest wyrazem niecenzuralnym?
(MOD: Regulamin punkt 3/j )

P.S. Przypomniałem sobie o miejskich aktywistach z OSOM, którzy w 2017 w ramach modnej “zielonej partyzantki” zasiali zboże w otoczeniu rabaty z bratków. Na kamienistym ugorze udającym skwer nad DTŚ miał miejsce ten pionierski czyn. Nie chodzę tamtędy, ale jestem ciekaw, czy były już plony, ile z tego było mąki i jak to dzisiaj wygląda? Wierzę, że aktywiści cały czas pielęgnują uprawę, co rok jest dosiew i żniwa.

wzburzona

To są nasze marzenia o bardziej zielonych Gliwicach. Beton i beton, wszędzie będzie beton, bo taniej, bo nie trzeba będzie płacić za pielęgnację. Przykre, ale te niegdyś zielone Gliwice powoli stają się wspomnieniem

easy

Z drugiej strony proponujecie chaszcze, bo tak to będzie wyglądało w Gliwicach, bo taniej, bo nie trzeba płacić za pielęgnację. A z czym Wam się kojarzy beton i chaszcze? Mmm? mi z Czarnobylem.

Maja

Zadbana zieleń to nie “chaszcze” tylko zadbanie w odpowiednich terminach o nią ,a nie wtedy kiedy służby które mają to robić mają czas.

VICA

Popieram tę opinię . Proszę wziąć pod uwagę zachowanie zieleni na Trynku i Żwirki i Wigury . nie chcemy tu zabudowy JAKIEJKOLWIEK

Ostatni Sprawiedliwy

@dzidek krępak. Zamiast wycinać drzewa (te zdrowe), powinno się je bezwzględnie przesadzać. To drzewa dają cień, obniżają temperaturę otoczenia, jezdni i budynków. Pod drzewami tak łatwo nie wysycha trawa. Może tutaj powinno doszukiwać się problemu.
W gospodarce Lasów Państwowych, na miejsce jednego wyciętego drzewa, sadzi się 12 nowych, stąd powierzchnia lasów co roku powiększa się.

To nigdy nie przejdzie

“Radne chcą też odejścia od sztywnego harmonogramu koszenia traw na rzecz elastycznego podejścia…”
Oszalałyście?! Przecież to by wymagało od urzędnika wykonania pracy (monitorowanie stanu trawników) i podjęcia prawidłowej decyzji (“teraz kosimy tu, tu i tu.”). Dwie rzeczy, które są arcytrudne w gliwickim magistracie. No i jak ogarnąć sposób rozliczania się z kosiarzami? Od średniej wieku wszystkich kosiarzy? Od ilości mięcha, które jedzą na śniadanie?

hanek mały

Jak rozliczać kosiarzy ? najlepiej od metrów kwadratowych – identycznie głupio jak rozliczają nas za korzystanie z wind i wywozu śmieci !

Ryszard

Niech głupot nie piszą, bo się same ośmieszają. Niech sobie busz i dżungle robią u siebie na działce bądź ogrodzie. Gliwice muszą jakoś wyglądać, a jedyny tego sposobem jest m.in. odpowiednie przycinanie terenów zielonych. Mam nadzieję, że nikt już więcej nie będzie wybierał takie bezRADNE kobiety.

Żoliborska Kanalia

Bardzo słusznie. W ogóle to powinno się te miejsca wyłożyć piękną kostką Bauma, albo może wylać nowoczesny asfalt i problem byłby rozwiązany na całe lata.

treya50

Ale teraz po upałach nie ma ani trawników, ani łąk tylko same żółte rżyska

DD

A co z kleszczami, mogą wyginąć bez naszej ochrony i empatii drogie panie radne. Już ja wolę te kleszcze od was.

jana

Kleszcze i karaluchy tudzież szczury przeżyją wojnę atomwą

klasyk

Bo taki mamy klimat -sorry

Przyrodniczka

Chłopie ty chyba z domu nie wychodzisz i nie wiesz co to “busz” a co łąka kolorowa i przyjazna owadom bez których żadna roślina nic nie urodzi,żadnych owoców, warzyw itd…Tylko laik może napisać to co Ryszard.Łąki kosi się po kwitnieniu

Atka

Co za idiotyczny pomysł!!! czyli po wspaniałej zmianie z dzieckiem na trawnik w parku już nie będzie można wyjść, bo albo trawa po pas albo siana po koszeniu trawy….może lepiej przemyśleć gruntownie pomysł a nie udawać pseudo-ekologów a jakże wygodny sposób czyli nie kosić nie robić czekać aż samo się zrobi…

Adrian

Dobrze się siedzi z maluchem na ściernisku wypalonym słońcem? Taką masz pokutę czy co?

Janusz Polak

Polacy są przekonani, że trawniki są po to, żeby psy na nich defekowały. Potem idzie matka Atka z dzieckiem na trawę i obie wracają do domu całe w “czekoladzie”. Ale na psie kupy w trawie matka Atka się nie skarży. Nieogolony trawnik jej belką stoi w oku.

ja234

Interpelacja nic nie da.Urzędasy lubią kosić trawę do gołej ziemi oraz wycinać drzewa.
Radnym, Filipkowskiej i Budce sugerowałbym zająć się:1. smogiem 2.zadbaniem o drzewa 3. zadbaniem o ład i estetykę przestrzenną 4. zmniejszeniem liczby auteczek 5.czystością chodników, ulic, elewacji budynków 6.stanem szpitali i ogólnie stanem służby zdrowia 7.tworzeniem miejsc pracy dla osób nie technicznych.(1715)

Kleszcz

A co z kleszczami w takich “chaszczach”?

''

Prowadzone były obserwacje i nie ma ich więcej niż w koszonej.

Anka

Mają się tak samo dobrze jak w skoszonej trawie.

Lubią je, mają cień i wilgoć

Kleszcze występują zwłaszcza w nieskoszonych trawach na wysokości 20 do 70cm. Najbardziej lubią tereny przejściowe – pomiędzy różnymi typami roślinności, np. skraj lasu i łąki, polany czy brzegi ścieżek. Sporo ich w paprociach, czarnym bzie i leszczynie. Nie przepadają za słońcem, lubią ciepło, ale nie gorąco (powyżej 25°C), i wilgoć.

Stokrotka

Miasto Gliwice nie potrafi też w sposób należyty utrzymać terenów zielonych w porządku. Dla przykładu wystarczy wskazać plac Grunwaldzki – do dziś nie zostały posprzątane pozostałości po silnym wietrze sprzed 2 tygodni. Od zawsze nie sprzątane są chodniki i okolice ławek, gdzie liczba niedopałków i innych śmieci przeraża. Przy krawężnikach liście z zeszłego roku. Brak koszy na śmieci. Czym zatem zajmuje się MZUK i jakie jest jego podstawowe zadanie? Bo raczej nie dbanie o wizerunek miasta:(

krzysztof

no frankiewicz popatrz jaką świnię – pastowanego kabana ci podkładają radne z KO uznając granicę i szczyt twych możliwości co do wycinki trawy i załatwienia jej w terminie przewidzianym prawem.nie odchodź na stołek senatora bo radni miasta nie dadzą sobie rady-są jak dzieci we mgle niepoRadne i zagubione. Jedynie co zrobiły to napisały pismo i za taką ciężką pracę należy się sowite wynagrodzenie, a może i medal za zaangażowanie dla Gliwic

Nuucz

Frankiewicz pisze się z dużej litery i tego uczą w I-szej podstawówki

Joe

Jeszcze budki dla ptaków i pszczół!!

Pusty forumlaż

i jeszcze domki dla kotów i kapliczki!!

bbb

Oczywiście, O C Z Y W I Ś C IE

Beatka

No tak Budka i wszystko jasne. Rozumiem że pani Budka pokryje koszty leczenia osób które ucierpiały w wypadkach spowodowanych brakiem widoczności w obrębie pasa drogowego. A cały skandal z brakiem koszenia jest spowodowany brakiem kompetencji kierownictwa zdm Gliwice. Przydałaby się tam porządna kontrola.

guy fawkes

Łąki mają pozytywny wpływ na ekosystem miasta. Nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Zaletą kwietnych łąk jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia.

Realista

Kto będzie o te łąki dbał? MZUK? Nie sądzę. Jak magistrat zrozumie pojęcie “łąka”? Powiem Wam.
Łąka = Można olać
To o czym wszyscy piszecie w wykonaniu gliwickim będzie zwykłymi chwastnikami. Takimi jak “łąka” między Mat-Budem – Squashem a Biedronką na Andersa. Będzie miejscem, gdzie można wrzucać śmieci, butelki i puszki z piwa i nikt ich nie widzi. Mało wam przykładów niespełnionych wizualizacji? Namioty wystawowe na Rynku, pustynia nad DTŚ. Nie zapominajcie, że zdjęcia i wizualizacje nie pokazują zapachów.

Sośnik

Nie sądzę, żeby MZUK gorzej dbał o łąki niż pewien proboszcz z Sośnicy. Nieogrodzony teren z katastrofą budowlaną i chaszczami wysokimi do ramion dorosłego, a nikomu z was nie przeszkadza i nikt się nie skarży na proboszczowe kleszcze ani alergeny. Cuda jakieś.

(_x_)

Ostatnio na spacerze z psem chciałem pozbierać II-czkę, bo akurat przyszła mu ochota na tę czynność w takiej nieskoszonej trawie. Jeżeli na średnim trawniku nie ma z tym problemu, to w wysokiej trawie ładunek o konsystencji lekko twardszej od budyniu jest nie do pozbierania.

Maryjo

Patrz, i świat ci runął na głowę… Naucz kundla korzystać z ubikacji, albo karm tak, żeby nie robił na rzadko.

Gerrd

Również trawa nieźle maskuje psią stałe i wszelakie smieci

erwin

Skierować piso ***** do podlewania trawników. ******

antyKOD

nie ścinać nie będzie widać psich odchodów a dodatkowo sugeruje jakże troskliwym radnym nie sprzątać po zimie, warstwa soli na pewno znajdzie jakieś innowacyjne wykorzystanie…

DD

Oczywiście, tylko niech sypią sól z jodem to rośliny na wiosnę nie dostaną niedoczynności tarczycy.

DD

Panie radne a może by tak krowy i kozy zaprosić do cięcia traw zamiast infantylne firmy. Będzie najtaniej, najefektywniej ekologicznie dla ludzi i zwierzątek bo odzyskają wolność.

hanek mały

Wątpię,czy panie radne zajęły by się kozami.

Jan

Nie kosic, zostawić bazoly, będzie pięknie i bezpiecznie wśród ostow i innych chwastów. Tu jest przyszłość.

Las Vegas

Odpowiedź już znamy – nie da się.

gmG

Przecież to zawiera się w dwóch słowach: ŁAD i PORZĄDEK ale P Prezydent i właściwe służby tego nie ogarniają. ciekawe czy tak samo mają na swoich posesjach?

gliwiczanin

Dzis czwartek i znowu w calym miescie smrod chemikaliow! Gliwiczanie juz byli truci azbestem, najazdem tirow, zapylonym powietrzem. Teraz chemicaliami. Kto, do biabla, wybiera Frankiewicza?! Naplywowy elektorat. Z Gliwic ucieklo ok. 40% gliwiczan. Przeciez gdyby nie on, Gliwice bylyby pieknym miastem przyjaznym dla ludzi!

Jan

Frankiewicz nawet nie potrafi przypilnować podstawowych rzeczy jak trawniki a pcha się do senatu .Dno i wodorosty.

Gliwiczanka

Tak ładnie nigdy nie wyglądały Gliwice jak teraz na dowód polecam zdjęcia z początku 90-tych lat i dużo prez Frankiewiczowi zawdzięczają.Piszę to choć jego fanką nie jestem ,ale trzeba trochę myśleć i patrzeć dookoa

Jan

W tym przypadku głupota nie ma zabarwienia politycznego ,ona wynika z chęci zaistnienia ,bycia kimś ważnym i mądrzejszym a narzucając innym swoją wolę w tak bzdurnej w sumie sprawie wykorzystując obecną pozycję przynosi na myśl refleksję nad sensem wyboru w przyszłości takich nadgorliwych radnych.Zajmij się paniusiu jedna z drugą lepiej szpitalami w mieście i czymś ważnym dla ludzi,bezpieczeństwem ,smrodem z kominów itp.

Prawdziwy

Czytając te pismo uświadamiam się w przekonaniu, że nigdy więcej nie zagłosuje na żadnego kandydata bądź kandydatkę z PO. “W ostatnim czasie panują wysokie temperatury..” Tak, ale chyba na Maderze czy innej wyspie, na której pewnie teraz wypoczywacie. Ja w ostatnim tygodniu nie odczułem żadnych letnich upałów, a wypala się chyba wasz mózg od pisania takich głupot. Ciekawe czy na swojej posiadłości też tak “dbacie” o zieleń.

Żoliborska Kanalia

Przeczytałeś ***** pisowski datę tego listu, czy myślowe cofnięcie się w czasie cię przerasta i 3.14erdolisz jak towarzyszka Ho Lec Ka w TVPiS?
(temperatura w Gliwicach na przełomie czerwca i lipca powyżej 32 C)