Radni, wodzeni na pokuszenie ustawą, ulegli. Przyznali sobie podwyżki

Gliwiccy radni będą mieli większe diety. Dyskusja na ten temat wywołała emocje podczas sesji. Sami radni uważają bowiem, że pieniądze nie wszystkim się należą.

 
Jako 15. punkt czwartkowej sesji Rady Miasta pojawił się projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet radnym oraz zwrotu kosztów podróży służbowych. Punkt chyba najbardziej interesujący po tym, jak podczas ostatniej sesji uchwalono ogromną podwyżkę dla prezydenta. Podwyższając jednocześnie mieszkańcom podatek od nieruchomości.

Dlatego jeden z ostatnich punktów sesji stał się dla naszych radnych prawdziwym sprawdzianem. Z pewnością byli świadomi, że w przypadku uchwalenia dla siebie wyższych diet, spotkają się z falą krytyki.

Wiedzieć trzeba, że podwyżki wynikają z nowelizacji ustawy, jaką we wrześniu ubiegłego roku podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

Zgodnie z nią, radni największych gmin w Polsce (czyli tych powyżej stu tysięcy mieszkańców, jak Gliwice) będą mogli pobierać maksymalnie niecałe 4300 zł brutto (teraz jest to ok. 2700 zł brutto). Ale nie z automatu. Zasady wysokości diet ustalają rady gmin czy powiatów. I to właśnie było przedmiotem obrad Rady Miasta Gliwice.

Maksymalna wysokość diet zależy od kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – wynosiła dotąd 1 789,42 zł, i to akurat się nie zmieniło. Zmienił się natomiast przelicznik. Do tej pory wynosił 1,5 kwoty bazowej, a teraz, maksymalnie, 2,4.

Dieta radnych zależy też od liczby komisji, do których należą. Dla przykładu: jeśli radny nie działa w żadnej z komisji, jego dieta to 30 procent podstawy. Ale jeśli należy do dwóch lub trzech, dieta wynosi już 85 proc. W Gliwicach każdy z 25 radnych jest członkiem jakiejś komisji.

Przed głosowaniem Paweł Wróblewski z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, broniąc podwyżek, postanowił wyjaśnić, czym dieta w ogóle jest.

– Pojawiła się szeroka dyskusja medialna wokół tego tematu. Naszym mieszkańcom należy się więc wyjaśnienie. Dieta to nie jest wynagrodzenie, dieta ma charakter rekompensacyjny. Radni mają swoje zajęcia zawodowe, z których się utrzymują, zaś diety rekompensują im wydatki – zdaniem Wróblewskiego, większe środki dla radnych to lepsza pomoc dla mieszkańców.

Mimo to nie wszyscy podwyżki pochwalają.

Zdaniem Agnieszki Filipowskiej (Koalicja Obywatelska), są stanowczo za duże, zaś według Katarzyny Kuczyńskiej-Budki (KO), większe pieniądze dla radnych oznaczają większe podatki dla gliwiczan.

Kuczyńska-Budka wspomniała też, że nie wszystkim te pieniądze się należą, bo niektórzy nie są aktywni i nie współpracują z mieszkańcami (tu trudno nie przyznać racji).

Z przeciwnej strony głos zabrał m.in. Stanisław Kubit z KdG, który wspomniał, że radni nie mieli podwyżek od roku 2002. Stwierdził też, że „za” powinni głosować radni aktywni, a „przeciw” ci, którzy nic nie robią. Zaproponował przy tym każdemu osobisty ogląd tego, co uczynił podczas kadencji.

– Ja uważam, że zrobiłem dla miasta bardzo wiele – zakończył Kubit.

Z kolei inny członek KdG, Tadeusz Olejnik, nawiązując do osób sprzeciwiających się podwyżce, stwierdził, że… będą wydawać pieniądze z obrzydzeniem. To oburzyło radną Filipowską.

Ostatecznie uchwałę przegłosowano. „Za” było 17 radnych, a przeciw tylko dwie osoby – Katarzyna Kuczyńska-Budka i Agnieszka Filipkowska. Od głosu wstrzymali się Łukasz Chmielewski, Zdzisław Goliszewski, Adam Michczyński, Krzysztof Procel oraz Adam Majgier – wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości.

Ostateczna wysokość diety jest oczywiście zależna od obecności radnych na sesjach czy komisjach. Szkoda, że przy okazji zależna nie jest także od aktywności. W Gliwicach nie brakuje wszak „leniuszków”, ograniczających się tylko do głosowania. Dobrze byłoby więc nagradzać finansowo osoby działające. Pytanie tylko, jak i kto tę „aktywność” powinien zmierzyć. Mogą to zrobić chyba tylko mieszkańcy, podczas wyborów.

Marysia Sławańska

77 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
20/01/2022 18:52

Mam tylko prośbę do radnych -nigdy, ale to przenigdy nie mówcie, że robicie coś społecznie!! Obiecacie? Tylko wspomnijcie o Waszej pracy dla społeczności… Money, money, może money!!

Mateusz
20/01/2022 19:13

Mam pytanie do dwóch radnych. Panie Kubit czego tak wiele zrobił pan dla miasta? Nie pytam złośliwie, serio chciałbym wiedzieć bo jestem mieszkańcem. I panie Wróblewski ile dokładnie i na co wydaje pan te dietę, skoro na działalność radnego ? Dziękuje za odpowiedz z góry.

WD-40
20/01/2022 20:19
W odpowiedzi na  Mateusz

Przyłączam się do pytania. Zwłaszcza Pan Kubit i Olejnik.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez WD-40
Zibi
20/01/2022 21:27
W odpowiedzi na  Mateusz

Mateusz, nie czepiaj się. Radny Kubit robi modele samolotów i one potem latają i rozsławiają Gliwice. A radny Wróblewski ma z racji bycia radnym same straty więc musi dostać rekompensatę. Czego nie rozumiesz?

Arek
20/01/2022 20:05

No i mamy.My podwyżki rachunków oni podwyżki pensji.Wstyd Panowie i Panie radni.To najgorszy moment na takie decyzje
Wy macie bardziej pojemne kabzy niż szary obywatel.

DD
20/01/2022 21:11
W odpowiedzi na  Arek

Właśnie dlatego za nasze podatki działają przeciwko naszym potrzebom i oczekiwaniom.

kop
20/01/2022 19:24

„zaś diety rekompensują im wydatki ” Panie Radny Wróblewski, proszę o konkrety, jakie to są wydatki?

Greg70
21/01/2022 04:05

Pan Gabriel Bodzioch w kampanii wyborczej głosił że jak zostanie wybrany radnym to swoje wynagrodzenie z tego tytułu przeznaczy na cele charytatywne. Po wygranych wyborach jednak zmienił zdanie i bierze jak inni. Teraz oczywiście głosował za.

Michał
20/01/2022 22:30

A ja proponuję zmniejszyć o połowę liczbę radnych. Po co tyłu darmozjadów. Chętnie się podpiszę pod taką petycją. O i jeszcze za nepotyzm natychmiastowe zwolnienie bez odprawy. Szkodliwe decyzję i tym podobne. Zmieniajmy kraj od naszych podwórek

Lucky
20/01/2022 18:44

Po to była ta ustawa. Pokazała klasę polityczną, obnażyła ich. Szkoda strzępić aparatu mowy ;)

Beton
20/01/2022 22:46

No chyba nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że tak będzie. Różnica pomiędzy nimi a resztą świata jest taka, że im się po prostu należy, a reszta musi sobie na wszystko zapracować.

DD
20/01/2022 21:19

Sami sobie przyznali!!!, wow, czyli sprawdza się moja opinia, że są to niebezpieczni „ludzie”, zdolni nawet przyznać sobie cudzą własność w nowym ładzie. Podaj im dłoń to ci złamią rękę narzędziami” prawnymi.

Bogdan
23/01/2022 18:28
W odpowiedzi na  DD

Co ma now ład co tego ? Ah ten zły PiS zrobił ustawę więc radni ” musieli ” sobie podwyższyć

Perez
21/01/2022 07:32

Kiedy ludzie w koncu zrozumieja, ze normalni ludzie sie do polityki nie pchaja :D

DD
23/01/2022 00:12
W odpowiedzi na  Perez

A powinni, wtedy komentarze byłyby pozytywne a społeczeństwo bardziej odpowiedzialne za własne działania.

Potas
21/01/2022 00:52

Najbardziej łasi na kasę oczywiście radni z Koalicji Obywatelskiej oraz ekipy od Frankiewicza/Neumanna.

Blofeld
21/01/2022 02:15

Prosta sprawa. Dlaczego sobie podwyższyli? Bo mogli.

Cliper
20/01/2022 20:12

PanTadeusz przemówił!zrobił to pierwszy raz od 25 lat ale konkretnie i w słusznej sprawie

Złotousty ci on
21/01/2022 07:32
W odpowiedzi na  Cliper

Niestety otwiera aparat mowy częściej. Głównie, aby podtrzymać status aroganta.

XXXXX
21/01/2022 09:11

Program Koryto RADNY+ . Brawo! Lista wstydu i braku umiaru. Lista żenujących postaci anonimowych – bo nie widać ich działań ani efektów – które drą ryja tylko kiedy chcą kasę. Jak ***** które piszczą bo koryto puste..

Angelika
20/01/2022 19:22

To dobrze bo władzy się pieniądze należą za ciężką pracę, powinni mieć więcej każdy co najmniej 100 tysięcy powinien dostawać!!

DD
20/01/2022 21:09
W odpowiedzi na  Angelika

Słusznie prawisz, 100K dwa razy w miesiącu.

Ciekawski
20/01/2022 22:09

Czy ta podwyżka będzie od 1.01.2022 czy będzie z wyrównaniem od 1.102021?

Bella
20/01/2022 23:22

Radny Olejnik to niezły kawalarz. Kubit z kolei wyróżnia się niebywałą wprost skromnością. Szacunek dla dwóch pań radnych. Tylko one się sprzeciwiły. Pamietajmy o tym ludzie przy urnach wyborczych !!!

mieszkanka
21/01/2022 06:37
W odpowiedzi na  Bella

Panie napewno wzięły pod uwagę to.że będą w mniejszości,a sprzeciwem nabiją punkty!

cwanaczek
21/01/2022 07:17
W odpowiedzi na  mieszkanka

Czyli zwykła babska przebiegłość. Brawo Wy!

DD
23/01/2022 00:20
W odpowiedzi na  Bella

A wy faceci nie potraficie ich już od koryta odciągnąć albo taczkami wywieść?

twój proboszcz
20/01/2022 18:32

Dzięki Bogu, nic tylko Polski Ład chwalić.

szkop
21/01/2022 09:53

za te diety państwo radni byłoby parę okien do projektowanego szpitala ,pazerni i przebiegli wy

Obserwując
21/01/2022 12:43

Budkowa nigdzie nie pracuje,jest na utrzymaniu męża.Kubit jest na emeryturze,ale kasy ma dużo.
Można powiedzieć,że „pracuje” charytatywnie w radzie miejskiej.
Najlepiej byłoby wywalić wszystkich radnych,szkoda na nich kasy.

DD
23/01/2022 00:27
W odpowiedzi na  Obserwując

A kto to ma zrobić, dzieci czy kobiety a może wasze babcie?

Yano
08/02/2022 08:38
W odpowiedzi na  Obserwując

Kubit dodatkowo,od 30 lat bierze kasę w PSS Gliwice jako Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Klubie Modelarzy i z dotacji które spółki miejskie wpłacają. Żyje jak pączek w maśle.

moje mam
20/01/2022 19:14

uuuuuuffffffffffffffff

WCprezydent
21/01/2022 22:22

Urban jeden raz powiedział prawdę że władza się wyżywi !!!
Reszta to mydlenie oczu !!!
Kaska kaska i tyljo kaska

XXXXX
21/01/2022 09:13

Rozumiem tych co byli na NIE.. że w takim razie ową podwyżkę mam nadzieję przekazywać będą na cele charytatywne?

Pieszo-w-Gliwicach
21/01/2022 10:09

Radni, chodnik na ul. Nadrzecznej !
Radni samochody stojące gdzie popadnie w Centrum.

Ktoś z was coś robi w tej sprawie ?

Obserwując
21/01/2022 12:45
W odpowiedzi na  Pieszo-w-Gliwicach

Oni tylko udają,że coś robią.”Zalatani i zarobieni są”.
Zwolnić ich wszystkich.

Pieszo-w-Gliwicach
21/01/2022 18:41
W odpowiedzi na  Obserwując

Olejniki i Kubity i tak zostaną wybrani na kolejną kadencje. Jacy inteligentni gliwiczanie tacy radni.

Przykład z góry
21/01/2022 14:40

„Te pieniądze im się po prostu należały”

twój proboszcz
21/01/2022 15:07
W odpowiedzi na  Przykład z góry

Każdy radny powinien mieć po 2 synów w seminarium duchownym.