Rajza po jednym z najpiękniejszych obiektów regionu. Spacer po pałacu w Pławniowicach i wykład historyczny

Stowarzyszenie Wrazidlok organizuje Rajzę po jednym z najpiękniejszych pałaców na terenie Śląska, który znajduje się w Pławniowicach. Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 3 marca.

 
Pałac w Pławniowicach (właściwie zespół pałacowo-parkowy), który wybudowano pod koniec XIX wieku, był siedzibą rodu von Ballestrem. W XX wieku, wskutek zawirowań historycznych, przekazany został do dyspozycji władz kościelnych, w kolejnych dziesięcioleciach mieścił się tam m.in. klasztor, a także biura administracji spółdzielni rolnej. W latach 90. obiekt stał się własnością Diecezji Gliwickiej, krótko po tym przeprowadzono jego generalny remont. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny diecezji.

Pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice i lukarny. Wokół pałacu rozciąga się park ze starannie dobranym drzewostanem.


Można przyjrzeć mu się z bliska

Malowniczo położony pałac, wśród zieleni i w sąsiedztwie Kanału Gliwickiego i jeziora Pławniowickiego to widok iście pocztówkowy, a jego zdjęcia wykonane z lotu ptaka niejednokrotnie pojawiały się w mediach społecznościowych. W tym tygodniu można obejrzeć go od środka i posłuchać o jego historii podczas Rajzy po Pałacu w Pławniowicach, organizowanej przez Stowarzyszenie Wrazidlok, znane z wielu wycieczek historycznych po różnych obiektach m.in. dziedzictwa przemysłowego naszego regionu. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 3 marca. Rozpoczęcie o godzinie 12:00 (Pławniowice, ul. Gliwicka 46).

Rajza składać się będzie z dwóch części:

  • Spacer po Pałacu – oprowadzać będzie ks. Dr Krystian Worbs, który jest znawcą tego obiektu.
  • Wykład pt.: „Bismarck; Ballestrem; Adenauer” wygłosi dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Jeśli liczba uczestników przekroczy 150 osób, grupa zostanie podzielona. Jedna grupa wysłucha wykładu, druga w tym czasie zwiedzi pałac, potem nastąpi zamiana.

W wykładzie przedstawiony zostanie portret trzech mężów stanu: Bismarcka, Ballestrema i Adenauera. Jedna z największych batalii politycznych w Prusach czasów kanclerza von Bismarcka to Kulturkampf. Po jednej stronie stanął kanclerz Otto von Bismarck po drugiej Partia Centrum, którą reprezentował Franz von Ballestrem z Pławniowic. Z Partii Centrum pochodził także przyszły kanclerz Konrad Adenauer twórca nowoczesnych, powojennych Niemiec – zapowiadają organizatorzy.

Cena wykładu i zwiedzania Pałacu wynosi 25 zł. Płatność na miejscu. Opłata dodatkowa za fotografowanie wnętrz Pałacu wynosi 15 zł.

Wydarzenie dotyczące Rajzy w serwisie facebook.com znajduje się tu (link).

(żms)

19 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze