Rekord zachorowań na grypę w województwie śląskim. Najgorzej jest w Gliwicach, Zabrzu i powiecie

Ponad 4,4 tysiąca osób na terenie objętym przez gliwicki Sanepid zapadło na grypę w zaledwie 7 dni. Dla porównania na obszarze podlegającym pod stację w Katowicach było to niespełna 800 przypadków. Ogółem na terenie całego Śląska w okresie między 8 a 15 lutego zachorowało łącznie 27 tysięcy osób.

Tak wielu zachorowań na grypę nie było od lat – jak pokazują dane zebrane przez śląską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną liczba przypadków w tym samym przedziale czasowym w latach poprzednich zwiększyła się z 1187 w 2010 roku do 27,3 tysięcy w 2019 roku.

Wśród zarażonych sporą grupę, bo około 10 tysięcy, stanowiły dzieci poniżej 14 roku życia.

– Współczynnik zapadalności na grypę w drugim tygodniu lutego 2019 roku wyniósł 601,52/100 tys. mieszkańców i jest wyższy od współczynnika zapadalności w analogicznym okresie 2018 roku (487,98/100 tys. mieszkańców), jest to również najwyższy współczynnik zapadalności jaki zanotowano w województwie śląskim w porównaniu z analogicznymi okresami lat poprzednich (2010-2018) – podaje wojewódzki Sanepid.

Niestety część chorych musiała podjąć leczenie w szpitalu, zdarzyły się także przypadki śmierci wskutek grypy.

– W w/w okresie hospitalizowano 179 osób, w tym: 33 osoby z powodu objawów ze strony układu krążenia, 5 osób z powodu objawów ze strony układu krążenia i układu oddechowego łącznie, 139 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego oraz 2 osoby z powodu innych objawów. W okresie od 8 do 15 lutego br. w województwie śląskim zarejestrowano 7 zgonów z powodu grypy – czytamy w opracowaniu WSSE w Katowicach.

Czym jest grypa

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.

Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

(żms)/WSSE w Katowicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
B.
B.

No tak ludzie zobaczyli trochę słońca wyższe temperatury i juz wiosenno letnie ciuszki. Opamietajcie się jest luty!!! Więc nie dziwie się ze kichaja i prychaja i grypsko rozprzestrzeniają.

Olo
Olo

no . stado matołów w sobotę w koszulkach z krótkim rękawem :)

LOL
LOL

Nie szczep się! Będziesz bardziej polski!

syzex
syzex

kichanie i prychanie to akurat objawy przeziębienia, a nie grypy, jak już się wymądrzasz, to na temat tego o czym masz jakieś pojęcie; zaś, co do samych przyczyn rozprzestrzeniania się w pierwszej kolejności zaliczyłbym raczej miejsca z dużą ilością osób, jak szkoły, sklepy itp

Jura
Jura

nie zapomnij o komunikacji miejsiej i zakładach pracy.
Ludzie czując że prątkują, nie mają obiekcji przed udawaniem się i przebywaniem w miejscach publicznych.
Cos co na Zachodzie jest uważane za nieetyczne, i jest stygmatyzowane, u nas jesst normą

...
...

Na Śląsku trwają ferie. 10 tysięcy zachorowań dzieci? To co by było gdyby chodziły do szkoły?

Anna
Anna

Najgorsze jest to, że trudno dostać się do lekarza. Mój mąż też jest chory, w środę próbował się zarejestrować, otrzymał informację, że wizyta dopiero w piątek. Więc pojechał na opiekę nocną gdzie przepisano mu popularny lek na objawy choroby. W czwartek próbował zarejestrować się na wizytę do dodatkowej opieki, którą opłaca pracownikom pracodowaca i gdzie w umowie mają zagwarantowaną wizytę w ciągu 24h od zgłoszenia. I tu szok bo najbliższy termin w poniedziałek…. Brak słów po prostu. Więc opieka nocna bo czuł się coraz gorzej. Pani rejestratora stwierdziła, że niepotrzebnie przyszedł ponieważ to jest normalne, że czuje się gorzej i… Czytaj więcej »

jura
jura

nie ma leków przeciw wirusom! Biologia – poziom licealny.
Tylko leczenie objawowe

Wuit
Wuit

Reklama środka, którego nazwy podawać nie będę, mówi, że można złagodzić objawy grypy i iść na imprezę… Nie rezygnuj z planów…

Edek
Edek

Więcej śmieci palcie skur………. Synowie i córki…

Szot
Szot

Ok zrobię to tak

aknajik
aknajik

taa, palenie śmieci główną przyczyną grypy – brawo dla Edka!

Olo
Olo

Kasjerki w biedronkach kichają. Prychaja, powinno być obowiązkowe szczepienie, jakoś by to ograniczyło tego syfa

Ja
Ja

To zmień sklep. Na lidla lub aldi. Albo w ogóle z domu nie wychodź. W dobie zakupów przez internet. Ty sam napewno się zaszczepiłeś, więc czego się boisz?

Olo
Olo

jeden kij jaki sklep , co do reszty, nie zaszczepiłem sie

Alf
Alf

To nie ma nic wspólnego ze szczepieniami. Ludzie nie mają wyboru. Ich się zmusza do chodzenia do pracy mimo choroby. Wiem coś o tym. Też nie choruje ;)

Imię
Imię

Najskuteczniejszym sposobem na nadmiar L4 jest własna działalność

Olo
Olo

co ty gadasz. idziesz na l4 i dalej pracujesz :)

Lolek
Lolek

Tylko po co? Żeby dostać 80% wypłaty za tą samą robotę?

Imię
Imię

Nie idziesz na L4 bo nie będziesz mógł wystawić faktury

Aga
Aga

W roku, którym firma zaszczepiła u nas wszystkich najwiecej ludzi chorowalo i naciezej- ciekawe co? Zresztą nigdy nie wiadomo na jaki szczep wirusów się trawi to jak loteria. Wirusy mutują. Dopiero po zimie wiadomo co grasowało i opracowują szczrpionke na przyszłe lata. Lepiej wyleżec + witamina C w dużych dawkach..

Plague
Plague

Na zachodzie szczepi się 80% pracowników – w Polsce poniżej 30%. Na zachodzie choruje na grypę ok 30% – w Polsce 70%. Ciekawe, co?

Urko
Urko

Zapomniałaś dodać, że szczepili was na grypę a chorowaliście na biegunkę .

tak
tak

chorują po szczepionkach na grypę, eliminacja ludzi słabo myślących, sami lekarze nigdy się szczepią

Imię
Imię

Nie rozprowadzaj kłamstw. Lekarze się szczepią – odsetek zaszczepionych wśród lekarzy jest większy niż nielekarzy.

MariannaA
MariannaA
gods and monsters
gods and monsters

Nie mylcie przeziębienia z grypą. A najgorsze jest to, że atakuje nie zwykła grypa ale świńska – sam choruję od czwartku, ledwo na nogach stoję

salowa
salowa

Lekarz napisał: leżeć!

Nicknibib
Nicknibib

To moze niech przestana syf z samolotów zrzucać !! To nikt chorować nie będzie !!!

Nicknibib
Nicknibib

Hahaha łapki w dół lepiej udawać ślepego !!!!

Ja
Ja

Tyś się chłopie ewidentnie jakiegoś syfu nawdychał.

Imię
Imię

Trzeba zbudować działo orgonowe i będziesz miał po sprawie. Nie dziękuj.

Joe
Joe

Proszę – rekord zachorowań na grypę – zobacz Frankiewicz do jakiego stanu doprowadziłeś to miasto!

filekton
filekton

idź się lecz!!!

Joe
Joe

Ale ja nie mam grypy!

Ja
Ja

To na nogi. Bo na głowę już za późno.

ewa
ewa

Pewnie chodzi po mieście i każdemu kicha w nos

07:45
07:45

Tego z pewnością nie robi. Choć gra na nosie wszystkim.

Joe
Joe

Przyjemnie zobaczyć inteligentny komentarz wśród tych wszystkich tępych “nie lubię”. Cóż – Frankiewicz doprowadził do totalnego ogłupienia obywateli miasta.