Restauracje i kawiarnie na ulicach? Magistrat zachęca do budowy ogródków gastronomicznych

Magistrat zamierza wyznaczyć nowe przestrzenie do prowadzenia działalności gastronomicznej. Wkrótce kawiarnie i restauracje mogą otworzyć swoje usługi na uliczkach starówki, a nawet na ul. Zwycięstwa.

Na razie urzędnicy wystosowali prośbę do firm prowadzących lokale gastronomiczne o “zadeklarowanie ewentualnego zainteresowania organizacją nowej formy funkcjonowania ogródków kawiarnianych w sąsiedztwie ich lokali, w przestrzeni dróg publicznych”.

Chodzi przede wszystkim o gliwicką starówkę i ul. Zwycięstwa, ale jak się dowiedzieliśmy, z podobnymi prośbami mogą występować także restauratorzy działający w innych częściach miasta.


W ramach wcześniej przyjętego Gliwickiego pakietu dla przedsiębiorców, wprowadzono o 70% mniejszą opłatę za zajęcie pasa drogowego na ogródki gastronomiczne. Restauratorzy będą musieli jednak z własnych środków pokryć koszty zagospodarowania nowych ogródków.

Ogródki na własny koszt restauratorów

– Ogródki, kawiarenki powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowników oraz nie stwarzając zagrożenia w ruchu drogowym, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

– Organizator ogródka zobowiązany będzie do wykonania (na własny koszt) zabezpieczenia w postaci stabilnych elementów np. poręczy, ogrodzeń lub płotków, które będą separowały klientów od ruchu samochodowego – informują drogowcy.

Wprowadzono też szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogródków. W przypadku, gdy konstrukcja nawierzchni zawierać będzie różnice poziomów (krawężniki) wymagane będzie utworzenie podestów (zalecane materiały naturalne).

Ogrodzenia ogródków powinny być ażurowe lub przezroczyste, wykonane z materiałów naturalnych. Drogowcy wykluczyli zastosowanie materiałów nie standardowych, takich jak maty ze słomy. Elementy stabilizujące powinny zostać zasłonięte zielenią lub pełnić role dekoracyjne. Dopuszczone zostało wykorzystanie elementów zadaszenia.

Ogródki na ulicach – będą ograniczenia w ruchu

Jak informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic, zmiany zaproponowane przez ZDM będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami Śródmieścia i przedsiębiorcami. Wyprowadzenie lokali gastronomicznych “na zewnątrz” będzie bowiem wiązało się z ograniczeniem ruchu samochodowego na wybranych ulicach. Na jak długo wprowadzane są zmiany? Na razie tego nie wiadomo, wiele zależy od rozwoju epidemii.

Warto jednak wspomnieć, że propozycja ograniczenia ruchu na starówce to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Adama Neumanna. Dotychczas była ona jednak uzależniona od wielu innych czynników (m.in. budowy parkingów wielopoziomowych wokół starego miasta). Teraz wprowadzenie tych zmian może wydatnie przyspieszyć, a Gliwice zyskają szanse na – postulowane przez wielu urbanistów – prototypowanie zmian w przestrzeni miejskiej. Jeśli rozwiązanie z ogródkami na starówce sprawdzi się – mogą one pozostać już na stałe.

Przypomnijmy, w dobie epidemii miasta szukają rozwiązań, które pomogą zachować zasady utrzymania dystansu społecznego. Niedawno swoją propozycję dla ul. Zwycięstwa przedstawił urbanista dr hab. inż. arch. Michał Stangel: Jak zachować dystans 2 metrów między pieszymi na ul. Zwycięstwa? Wystarczy… poszerzyć chodniki

Gdzie złożyć “wniosek o ogródek gastronomiczny”?

Zainteresowanych przedsiębiorców, ZDM zachęca do przesyłania propozycji lokalizacji „ogródków kawiarnianych” do 22 maja br., na adres mailowy: zdm@zdm.gliwice.eu lub przez platformę SEKAP/ePUAP. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod nr 32 300-86-54 oraz 32 300-86-55.

Jak informują urzędnicy, do korespondencji należy dołączyć mapę z proponowanymi lokalizacjami wskazując orientacyjnie, proponowaną powierzchnię zajęcia terenu. Mile wydziale będą także opisy elementów „ogródków kawiarnianych” oraz ich wizualizacje. Dla ułatwienia, informujemy o możliwości skorzystania z geoportalu inwestora znajdującego się w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP – msip.gliwice.eu). Złożone propozycje będą rozpatrywane indywidualnie w kolejności zgłoszeń.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
PhD

Niech najpierw gliwiczanie/haliczanie założą porządnie maski. Nie pod brodą, nie pod nosem.

Obserwujący

Najgorsze jest to,że suweren ma to gdzieś.Albo w ogóle nie noszą maseczki albo na brodzie.Natomiast bombelki w ogóle nie noszą maseczek.
W tych “ogródkach” będzie masa ludzi,oczywiście bez maseczek.

jeszczenormalny

a jak o mądry człowieku mają w tych ogrudkach konsumować ? cyfrowo?

Obserwujący

Mogą konsumować na wynos.Czyli,jeść w domu.Większość lokali przerzuciło się na sprzedaż posiłków na wynos.
Piwko też możesz sobie w domu wypić.

PhD

Precz z maseczkami!!!

Lolobolo

No taki dziadek w TV dokładnie też tak mówil i wymachiwał przy tym “nie damy się koronawirusowi ,nie damy ,precz z koronawirusem”podobno jako jeden z pierwszych był jego ofiarą ,gratuluję głupoty właśnie przez takie myślenie inni cierpią i umierają.

Xsenofob

Wreszcie jakiś rozsądny pomysł jak ominąć tę bezsensowna blokadę.
Koronawirusa łatwo się pozbyć. Wystarczy wyłączyć radio i telewizor. To jest główne źródło zagrożenia. Od razu będziemy zdrowsi na umyśle.

tell

Ehe, a samochody między stolikami. Dziękuję, nie skorzystam.

Bogna

Oby nie doszło do powtórki zapchanego Rynku, kiedy to nie można było przejść między stolikami. Na każdym piwo. Zdarzały się czasami wieczorne awantury.

helmut

A jaka będzie odległość między stolikami. Czy powstaną ścianki działowe. Wydaje się, że zajdzie potrzeba wyburzenia paru kamienic na rynku, by ustawić stoliki zgodnie z europejskimi zaleceniami.
Gość odchodzi od stolika i zacznie się 2-godzinny rytuał oczyszczania. Czy piwo przed wypiciem będzie sprawdzał Sanepid. Kufel, szklanka oczywiście do utylizacji. Pozostaje jeszcze pytanie czy otworem gębowym będzie możliwa konsumpcja. No tak, i jeszcze kto będzie mierzył temperatury ciał żywych. Czy te urządzenia będą miały stosowny atest. Pozdrowienia dla urodzonego w dwóch miastach.

anzelm bohatyrowicz

jeszcze wyssać ostatnią kroplę krwi , nie dość że ostatkiem sił przędą a jeszcze ssać , ssać ku chwale wodza z um

Cliper

Do wszystkiego można się przyzwyczaić-zatem czas na ostre wstrzymanie ruchu w obrębie rynku i zwycięstwa-czas pokazać ze Gliwice to miasto otwarte i przyjazne dla ludzi

141414

Jak pić piwo w ogródku skoro jest to przestrzeń publiczna a więc nie wolno ściągać maseczki??

Urko

“Organizator ogródka zobowiązany będzie do wykonania) zabezpieczenia w postaci stabilnych elementów np. poręczy, ogrodzeń lub płotków, które będą separowały klientów od ruchu samochodowego ”

Ale takich , które zabezpieczą gości przed gówniarzem na motocyklu, co to na jednym kółeczku tak ze 130 po Zwycięstwa też ? Lol …. To solidne te “płotki” muszą być ….

świerk

Dlaczego tylko przed motocyklem a nie również przed samochodem ?

Urko

Nie ma wystarczająco prymitywnego sposobu , by ci to wytłumaczyć .

świerk

Jest wiele sposobów aby to wytłumaczyć, zgodnie ze swoimi preferencjami wybierasz naturalnie ten najbardziej prymitywny, dlaczego mnie to nie dziwi ? Możesz wyjątkowo wyjść ze swojego prymitywizmu i wytłumaczyć w sposób naukowy, dasz radę ?

Urko

Czy poza bełkotliwym skamlaniem jesteś w stanie wydalić z siebie coś, co ma związek z tym artykułem ? Pytanie uznaj za retoryczne . Tak, wiem. Trudne słowo

świerk

Odpowiesz w końcu na moje pytanie, czy dalej będziesz brną w bełkotliwe skamlanie nie mające związku z tym artykułem ? Pytanie uznaj za retoryczne. Tak wiem jak ci trudno.

Urko

One brną i brną i przebrnąć nie mogą ….. A śniegu coraz więcej….

świerk

Tak, tak o nartach możesz zapomnieć.

Tomasz

Znowu miałeś w nocy wizje….. teraz widujesz motocykle na jednym kółeczku. Z gówniarzem. Daj sobie szanse i zobacz kobietę. Choć raz. Dojrzałą. W szpilkach. Chociaż w Twoim przypadku to i pantofel wystarczy.

Imiu

Bankierzy mają teraz stać na Zwyciestwa i oferować niskie długi? Przepraszam kredyty XD KPINA z ludzi od 3 dekad.

Fan

Niech magistrat z kosztow zjedzie a skoro gliwice takie murowane zostawil zygmunt odnowiciel wielki dwojga przydomkow to po co narazac mieszkancow

Celina

Dlaczego nie egzekwuje się noszenia maseczek przez straż miejską i policję ,potworne pobłażanie w tej kwestii i przyzwolenie na zarażanie innych i dlatego to u nas jest najgorzej w Polsce.Ogródki na środku ulicy to nie w przemysłowym mieście już jedne takie bzdurne były czy są na ulicy którą wyłączono z ruchu ,ale kurort koń by się uśmiał .

DzidZia

Już widzę Gliwice – Paryż Śląska

Obserwujący

Bezsensowny pomysł, stworzenie rozsadników wirusa plus utrudnienia dla pieszych, o auteczkowcach nie wspominając.Klienci może i się znajdą..na kafkie i ciacho w smrodzie auteczkowym.
Różnego rodzaju kiczowate “ogródki gastronomiczne” tylko oszpecą do reszty tą wioseczkę na wstecznym

AndrzejD

@Obserwujący
Kiedy w końcu przestaniesz nas męczyć swoim ciągłym jęczeniem i stękaniem ?
Sio ! idź sobie stąd ! Nie chcemy cię, nikt cię tu nie lubi.

suport

Mów za siebie.

AndrzejjD

@suport
Załóż fanclub @Obserwującego i idźcie sobie gdzie indziej jęczeć i narzekać.

suport

A czym jest teraz twoja pisanina ?

AndrzejD

Poleceniem żebyście się stąd wynieśli. Zrozumiałeś ? Czy mam pisać większymi literami ?

suport

Tak napisz dużymi literami najlepiej z podstawą prawną.

główny wykonawca

Czyli ciebie już też nikt nie lubi

suport

Na to liczyłem.

helmut

do “AndrzejD”
A pamiętasz rynek z postojem taksówek pod Trojakiem.
Żadnego badziewia. Piwa lub czegoś mocniejszego mogłeś się
napić, tuż obok w restauracji, chyba “Arkady”.
Nazwy nie pamiętam, bo chodziłem do Myśliwskiej lub
Agawy, Warszawianki. Tam także bywał Żywiec.
Spaliny z rur wydechowych są zabójcze dla naszych płuc.
Kiedyś, pewnych obywateli także przewożono z punku A do
punktu B, racząc ich płuca, właśnie spalinami. Jak myślisz
ilu z nich dojeżdżało żywych do punktu B.