Restauracje i kawiarnie na ulicach? Magistrat zachęca do budowy ogródków gastronomicznych

Magistrat zamierza wyznaczyć nowe przestrzenie do prowadzenia działalności gastronomicznej. Wkrótce kawiarnie i restauracje mogą otworzyć swoje usługi na uliczkach starówki, a nawet na ul. Zwycięstwa.

Na razie urzędnicy wystosowali prośbę do firm prowadzących lokale gastronomiczne o „zadeklarowanie ewentualnego zainteresowania organizacją nowej formy funkcjonowania ogródków kawiarnianych w sąsiedztwie ich lokali, w przestrzeni dróg publicznych”.

Chodzi przede wszystkim o gliwicką starówkę i ul. Zwycięstwa, ale jak się dowiedzieliśmy, z podobnymi prośbami mogą występować także restauratorzy działający w innych częściach miasta.


W ramach wcześniej przyjętego Gliwickiego pakietu dla przedsiębiorców, wprowadzono o 70% mniejszą opłatę za zajęcie pasa drogowego na ogródki gastronomiczne. Restauratorzy będą musieli jednak z własnych środków pokryć koszty zagospodarowania nowych ogródków.

Ogródki na własny koszt restauratorów

– Ogródki, kawiarenki powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowników oraz nie stwarzając zagrożenia w ruchu drogowym, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

– Organizator ogródka zobowiązany będzie do wykonania (na własny koszt) zabezpieczenia w postaci stabilnych elementów np. poręczy, ogrodzeń lub płotków, które będą separowały klientów od ruchu samochodowego – informują drogowcy.

Wprowadzono też szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogródków. W przypadku, gdy konstrukcja nawierzchni zawierać będzie różnice poziomów (krawężniki) wymagane będzie utworzenie podestów (zalecane materiały naturalne).

Ogrodzenia ogródków powinny być ażurowe lub przezroczyste, wykonane z materiałów naturalnych. Drogowcy wykluczyli zastosowanie materiałów nie standardowych, takich jak maty ze słomy. Elementy stabilizujące powinny zostać zasłonięte zielenią lub pełnić role dekoracyjne. Dopuszczone zostało wykorzystanie elementów zadaszenia.

Ogródki na ulicach – będą ograniczenia w ruchu

Jak informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic, zmiany zaproponowane przez ZDM będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami Śródmieścia i przedsiębiorcami. Wyprowadzenie lokali gastronomicznych „na zewnątrz” będzie bowiem wiązało się z ograniczeniem ruchu samochodowego na wybranych ulicach. Na jak długo wprowadzane są zmiany? Na razie tego nie wiadomo, wiele zależy od rozwoju epidemii.

Warto jednak wspomnieć, że propozycja ograniczenia ruchu na starówce to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Adama Neumanna. Dotychczas była ona jednak uzależniona od wielu innych czynników (m.in. budowy parkingów wielopoziomowych wokół starego miasta). Teraz wprowadzenie tych zmian może wydatnie przyspieszyć, a Gliwice zyskają szanse na – postulowane przez wielu urbanistów – prototypowanie zmian w przestrzeni miejskiej. Jeśli rozwiązanie z ogródkami na starówce sprawdzi się – mogą one pozostać już na stałe.

Przypomnijmy, w dobie epidemii miasta szukają rozwiązań, które pomogą zachować zasady utrzymania dystansu społecznego. Niedawno swoją propozycję dla ul. Zwycięstwa przedstawił urbanista dr hab. inż. arch. Michał Stangel: Jak zachować dystans 2 metrów między pieszymi na ul. Zwycięstwa? Wystarczy… poszerzyć chodniki

Gdzie złożyć „wniosek o ogródek gastronomiczny”?

Zainteresowanych przedsiębiorców, ZDM zachęca do przesyłania propozycji lokalizacji „ogródków kawiarnianych” do 22 maja br., na adres mailowy: zdm@zdm.gliwice.eu lub przez platformę SEKAP/ePUAP. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod nr 32 300-86-54 oraz 32 300-86-55.

Jak informują urzędnicy, do korespondencji należy dołączyć mapę z proponowanymi lokalizacjami wskazując orientacyjnie, proponowaną powierzchnię zajęcia terenu. Mile wydziale będą także opisy elementów „ogródków kawiarnianych” oraz ich wizualizacje. Dla ułatwienia, informujemy o możliwości skorzystania z geoportalu inwestora znajdującego się w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP – msip.gliwice.eu). Złożone propozycje będą rozpatrywane indywidualnie w kolejności zgłoszeń.
Michał Szewczyk