Różnice między damskimi i męskimi bluzami – czy płeć noszącego ma znaczenie?

Czy Ty również myślisz, że bluzy postawiły sobie jeden cel: wszyscy muszą je lubić? Co ciekawe, udało się im go osiągnąć! Bo przecież nawet najwięksi miłośnicy elegancji czasem mają ochotę wskoczyć w miękką i przyjemną w dotyku bluzę. W dodatku można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka modele dla kobiet i mężczyzn niczym się nie różnią. Czy rzeczywiście tak jest?

 

Moda dla niej, dla niego, dla nich

Masz wrażenie, że dziś granice między damskimi i męskimi ubraniami powoli się zacierają? Kobiety chętnie wybierają szerokie jeansy, a mężczyźni gustują w krojach slim. Dodajmy do tego kolory i desenie, które kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla jednej płci, a dziś coraz śmielej balansują na granicy damsko-męskiej. I bardzo dobrze, bo przecież nie od dziś wiadomo, że moda nie zna ograniczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo wszystko bazuje na pewnych regułach.

Bluza od wielu lat odnajduje dla siebie miejsce wśród kolekcji ubrań zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. I chociaż ma standardowy, prosty fason, pamiętaj, że istnieją pewne cechy szczególne, odróżniające modele dla każdej z płci. Dlaczego warto je znać? Po prostu, aby podczas kolejnych zakupów w sklepie odzieżowym dokonać świadomego wyboru.

Bluza z kapturem, czyli tzw. hoodie to już kultowy fason

Rozmiar i fason bluzy mają znaczenie

Przejdźmy zatem do konkretów. Najważniejszym, co różni bluzy męskie i damskie, jest oczywiście rozmiar. Mówiąc wprost: ubrania tworzone dla kobiet są po prostu mniejsze. Sprawdź tabele rozmiarów bluz na stronie: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Bluzy-meskie-303.html. Przykładowo, damska bluza XL odpowiada zwykle męskiej w rozmiarze M. Wynika to z różnic w budowie sylwetki.

A skoro o nich mowa, zwróćmy też uwagę na kroje ubrań. Na pozór wszystko wydaje się proste. Do wyboru jest klasyczna bluza z kapturem, rozpinana albo hoodie. Ale damskie bluzy mają zwykle nieco krótsze rękawy i dodatkowo są węższe w barkach. Zdarza się także, że mają delikatnie taliowany fason. Z kolei bluzy dla mężczyzn są proste – bez charakterystycznego wcięcia w pasie.

Wśród tego, czym różni się bluza damska od męskiej, jest też wzornictwo

Wzory i kolory bluz damskich i męskich – z pozoru podobne, a jednak inne

Czym jeszcze różnią się bluzy damskie od męskich? Wzorami i kolorystyką. Chociaż różnice te obecnie dość mocno się zacierają, mężczyźni częściej wybierają neutralne desenie – geometryczne czy abstrakcyjne. Nie stronią od wyrazistych, czasem nawet kontrowersyjnych printów. Dają szansę zwierzęcym i floralnym nadrukom, ale pod jednym warunkiem – że niosą ze sobą określony przekaz.

A jak sprawa wygląda w bluzach damskich? Zwykle są bardziej subtelnie i mniej krzykliwie, chociaż powiedzmy sobie szczerze: kobiety też potrafią wyrazić swój temperament stylizacją. Lubią ponadto bawić się kolorami. Pastelowe odcienie, żółć, pomarańcz, róż, zieleń, fiolet czy paleta niebieskich tonacji to dla nich inspiracje do tworzenia oryginalnych outfitów.

Mężczyźni z kolei wolą bardziej stonowane kolory. Prym od lat wiedzie czerń i nie pozwala zrzucić się z piedestału, chociaż usilnie o to zabiega granat i szarość. Ogromną popularnością cieszą się też białe bluzy męskie, będące często świetnym uzupełnieniem ciemnych spodni. Jaka jest dodatkowa korzyść z takiej stylizacji? Sylwetka optycznie wydaje się szersza w barkach i węższa w biodrach, czyli po prostu wpisuje się w męski kanon.

Moda na bluzy trwa w najlepsze i nic nie zapowiada, że miałaby przeminąć. Zastanawiasz się, które warianty wpisują się w trendy sezonu? Wszystkie. Ważne jest tylko to, aby ubrania dobrze układały się na Twojej sylwetce. Bo przecież to zrozumiałe, że najlepiej wyglądasz w tym, w czym po prostu dobrze się czujesz.

materiał partnera