Rozpoczynają się prace na alei wzdłuż ul. Mickiewicza. W nowej odsłonie zobaczymy ją w II połowie 2024 roku

Rozpoczyna się długo wyczekiwana przebudowa ciągu pieszo-rowerowego na alei biegnącej wzdłuż ulicy Mickiewicza. Na początek zabezpieczone zostaną rosnące tam drzewa. Wykonawca pojawi się na miejscu w poniedziałek, 6 listopada.

 
Inwestycją objęty zostanie 700 metrowy odcinek tego traktu: od skrzyżowania z ul. Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Zawiszy Czarnego. Realizacja prac będzie przebiegała zgodnie dokumentacją projektową i warunkami, a także wymogami uzgodnionymi i wskazanymi przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace zasadnicze obejmą wymianę nawierzchni alei. Oprócz tego pojawią się m.in. nowe lampy oświetlenia ulicznego, przebudowany zostanie odcinek kanalizacji deszczowej w obrębie ulic Juliusza Ligonia, Aleksandra Puszkina i Małej. Na skrzyżowaniach tych ulic wybudowane zostaną wyniesienia, których rolą będzie spowolnienie ruchu. Natomiast w obrębie skrzyżowania ulic: Mickiewicza i Sobieskiego zamontowane zostaną aktywne znaki STOP – informuje Zarząd Dróg Miejskich.


Finalnie, wzdłuż alei pojawią się odrestaurowane ławki i dodatkowe nowe. Inwestycja obejmie również montaż szesnastu koszy na śmieci, siedmiu stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów

– dodają drogowcy.

Bezpośrednio po zabezpieczeniu drzew, planowane jest całkowite wyłączenie z ruchu odcinka alei między ul. Jana III Sobieskiego a ul. Zawiszy Czarnego. Piesi poruszać się będą przejściami znajdującymi się w obszarze skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą Mickiewicza.

Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza/Zawiszy Czarnego będzie wyłączone z użytkowania. Nie będzie również możliwe wejście na aleję od strony parku Grunwaldzkiego, na wysokości ul. Oleśnickiego. O terminach i szczegółach utrudnień, które mogą się pojawić – w związku z realizacją inwestycji – informowali będziemy na bieżąco osobnym komunikatem – zapewnia ZDM.

Zakończenie prac przy przebudowie alei planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku (2024). Przebudowa ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż ulicy Mickiewicza zyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawcą prac, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, będzie konsorcjum PRUiM i Eurovia Polska.

(żms)/ZDM Gliwice

37 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze