Rusza Radio Centrum Gliwice. Na początek niepublikowany reportaż ze stanu wojennego

– W niedzielę, w samo południe nadawanie regularnego programu rozpocznie internetowe Radio Centrum Gliwice. I nie bez powodu stanie się to 13 grudnia 2015 roku – informują pomysłodawcy projektu.

34 lata temu nie było Teleranka. Generał Jaruzelski obwieścił początek stanu wojennego co stało się końcem wielkiego studenckiego zrywu studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. O tym opowiada reportaż Jarosława Sołtyska, wówczas studenta drugiego roku Architektury i jednocześnie reportera Ośrodka Radia Studenckiego Centrum.

– W tej chwili mało kto pamięta już tamte wydarzenia. Ze względu na specyfikę tamtego czasu, bohaterowie materiału nie przedstawiali się. Chciałbym po tylu latach „poprawić” reportaż i wraz ze słuchaczami wspólnie rozszyfrować niektóre głosy, poznając imiona i nazwiska – mówi Sołtysek.


Reportaż ten nigdy wcześniej nie był publikowany. Przeleżał w archiwum autora 33 lata.

Kolejny materiał, który usłyszymy w niedzielę 13 grudnia nie czekał tak długo. Cztery lata temu Andrzej Jarczewski, działacz opozycyjny na Politechnice Śląskiej udzielił wywiadu o tamtych dniach.

Radio Centrum ma w swojej nazwie słowo Gliwice. I dlatego w pierwszym, specjalnym programie inaugurującym działalność stacji nie może zabraknąć gawędy o początkach miasta. Opowie o tym Damian Recław, kierownik działu Muzeum w Gliwicach.

Co jeszcze usłyszymy w niedzielę? Więcej informacji pojawi się na stronie internetowej radiocentrumgliwice.pl

Radio Centrum Gliwice to inicjatywa obywatelska. Organizatorem przedsięwzięcia jest Spółdzielcza Agencja Informacji Lokalnej, a osobą odpowiedzialną za rozruch stacji jest właśnie Jarosław Sołtysek.
– Radio w swym założeniu ma być tworzone przez mieszkańców dla mieszkańców. Nieważny jest wiek, ale inicjatywa i zaangażowanie – komentuje Sołtysek.