Rzadkie gatunki ryb w Palmiarni. „Udaje się je rozmnażać, młode okazy trafiają do głównego zbiornika”

Gliwicka Palmiarnia skrywa wiele ciekawych okazów roślin, krzewów, czy drzew, jednak także pawilon akwarystyczny cieszy się wśród odwiedzających ogromnym zainteresowaniem. Spotkać tam można różne gatunki ryb, bo ekspozycja obejmuje cztery środowiska słodkowodne: Amazonię, Tanganikę, rzeki Azji południowo-wschodniej oraz polskie.

 
Zaglądając do zbiornika Tanganika ujrzeć można Cyprichromis leptosoma. Jest to gatunek zwany potocznie sardynką lub szprotką z afrykańskiego jeziora Tanganika. Należy do pyszczaków, a więc samica inkubuje ikrę we własnej jamie gębowej. Inkubacja młodych trwa nawet przez 4 tygodnie. Z jednego tarła jest od 5 do 15 młodych. Żywią się młodym planktonem.

Ciekawym okazem jest Xenotilapia boulengeri. To gatunek należący do tak zwanych pielęgnic piaskowych. Bytuje w strefach przydennych, piaszczysto – mulistych, na głębokościach nawet do 30 m. Duże oczy są jednym z przystosowań do przebywania w środowisku o słabym naświetleniu. Gatunek należy również do pyszczaków, inkubujących ikrę w pysku. Ten sposób inkubacji pozwala na maksymalną ochronę ikry, a następnie młodego narybku.


Oba gatunki są endemitami, a więc występują naturalnie jedynie w wodach jeziora Tanganika.

W Palmiarni udaje się je rozmnażać, wówczas młode ryby po okresie dojrzewania trafiają do głównego zbiornika ekspozycyjnego.

(żms)/MZUK Gliwice

1 Komentarz
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze