RZGW: Ustalono przyczynę pomoru ryb w Kanale Gliwickim. Zakaz korzystania z wody został przedłużony

Wody Polskie poinformowały o wynikach badań, jakie przeprowadzono w wodach Kanału Gliwickiego. Wykryto ichtiotoksyny, które są charakterystyczne dla zakwitu złotych alg. Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z części drogi wodnej o kolejne 7 dni.

 
Komunikat w tej sprawie Śląski Urząd Wojewódzki wydał w poniedziałek, 12 września. Zakaz, obowiązujący do 19 września, dotyczy odcinka Kanału od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec.

Przypominamy, że zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego. Obostrzenie to nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Znane są już wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego – potwierdziły wystąpienie ichtiotoksyn wytwarzanych przez Prymnesium parvum w wodach III sekcji Kanału Gliwickiego.

Toksyny są także śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela. Intensywny zakwit „złotych alg” oznacza, że na powyższym odcinku drogi wodnej znalazło się do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody. Zakwitowi „złotych alg” towarzyszy zwykle zmętnienie wody, która z czasem zabarwia się na złoto-brązowy kolor.

Obecnie, zgodnie z wcześniej podanymi informacjami, sytuacja na III sekcji Kanału stabilizuje się, a pomór ryb ustępuje – czytamy na rządowej stronie poświęconej katastrofie ekologicznej w Odrze. W ostatnich dniach wyłowiono stamtąd pojedyncze sztuki ryb. Kilka dni wcześniej, w pierwszym tygodniu września, z wody tego fragmentu Kanału podjęto ponad 5 ton martwych zwierząt.

(żms)
fot. gov.pl/odra, WIOŚ Katowice

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
serio
14/09/2022 12:41

Czy za ohydny wygląd oraz zapach również odpowiada algi?
Przecież ten syf nie bierze się znikąd i trwa od lat, a wszyscy udają ze tego nie widza.

racja
13/09/2022 13:03

A złote algi dlaczego zakwitły ?

Urko
13/09/2022 13:12
W odpowiedzi na  racja

Tusk z Putinem podrzucili . Sadzonki rozrzucali z niemieckiej barki. W Szczecinie.

Informacja Turystyczna
16/09/2022 16:14
W odpowiedzi na  Urko

Co prawda nie w Szczecinie a w Opolu, nie sadzonki a wodę gorącą, nie z barki a z elektrowni, nie rozrzucali a spuścili ale reszta się zgadza.

Szczery
13/09/2022 13:51
W odpowiedzi na  racja

No właśnie – o tym byśmy chętnie się dowiedzieli. Bo inaczej na wiosnę historia się powtórzy tylko mnie ryb padnie…

Kręcą
13/09/2022 15:16
W odpowiedzi na  racja

Brawo, o to samo chciałem zapytać. Upraszczając, należy ukarać złote algi, na co czekamy.

Pazur
13/09/2022 16:46
W odpowiedzi na  racja

Te algi występują w morzach czyli potrzebują słonej wody,reszta już chyba jest jasna.

racja
13/09/2022 22:22
W odpowiedzi na  Pazur

Czyli zero posypywania zimą solą ulic i chodników bo sól się potem dostaje do rzeki ?

wody dołowe
14/09/2022 21:30
W odpowiedzi na  Pazur

a czy czasami nie wypompowują wody z jakiś zalanych chodników kopalnianych, wegla brakuje, ciche przywolenie?? woda dołowa ma podobne zasolenie podobne do Morza Bałtyckiego?? Bardzo to wszystko pasuje. hmmmm

Obserwując
14/09/2022 12:07
W odpowiedzi na  racja

Z powodu wysokiej temperatury,niskiego stanu wód.Możliwe,że „pomogły” zrzuty wody przemysłowej np. z kopalni.

gliwicjus
13/09/2022 18:16

Z ostatniej chwili: zakaz kąpieli i picia wody z Kanału przedłużony zostanie do końca grudnia.

Bacha
17/09/2022 18:27
W odpowiedzi na  gliwicjus

Czy jest taki odważny na kąpiel i pobieranie wody z kanału???????

Cliper
13/09/2022 20:48

Spożywanie wody…kąpiel?!!od samego patrzenie robi się nie dobrze!a co by było gdyby po kanale odbywaka się żegluga…taka do jakiej został stworzony kanał?tak jak lotnisko jest prowizorką tak i kanał!a pomyśleć że niemcy skutecznie korzystały z obu tych tworów pełną parą

gazociag
15/09/2022 08:32

Zlote a skromne te algi… jak jak swietnie tlumacza wszystko !!!
Zapomneli tylko ze w kanale i klodnicy niemalze nie ma zycia biologicznego bo wytrute calkiem jest…
No to skad te algi ? Moze faktycznie Tusk z Putinem…

zdechła ryba
14/09/2022 16:11

Brak opinii Pani Poseł Przycholog która zadeklarowała sie zbadać sprawę jako najbardziej kompetentna osoba więc jest przesłanka ,iż przytoczeni specjaliści i instytucje mogą okazać się mało miarodajne

Bacha
17/09/2022 18:28
W odpowiedzi na  zdechła ryba

Gdzie są winni tego SKANDALU!!!!!!!

Informacja Turystyczna
16/09/2022 16:11

To wina braku zawierzenia Kłodnicy madceboskiej, należy natychmiast wygospodarować parę milionów na obrzędy.

vggvgv
13/09/2022 22:23

Moja ogórkowa jest znakomita. Woda na zupę oczywiście z Kanału.

WIADOMOŚCI
14/09/2022 09:15

w Polsce pis taki dobrobyt że nawet algi mamy złote

Marian Jabłoński
13/09/2022 12:55

Św. meduzy w natarciu!

Szczery
13/09/2022 13:51
W odpowiedzi na  Marian Jabłoński

Pan się już odkleił od rzeczywistości na każdym etapie działalności goniąc wyimaginowanych wrogów.

Obserwując
14/09/2022 12:06

No pewnie,pisiory wszystko niszczą i nad niczym nie panują.Nieudacznicy.

Urko
13/09/2022 12:32

„pomór ryb ustępuje…” No. Jak już wszystkie umarły , to w końcu przestały umierać . Brawo pisoidy. Któryś chętny na medal. ? Klapy w garniakach otarte z łupieżu? Klapa , rąsia, buźka , goździk.

Ampuła
13/09/2022 15:44

Podła żona straszyła Walentego Pupiaka z Bumaru, że na pewno będzie musiał puścić w lombardzie ostatni złoty ząb na opłacenie papugi. A tu okazało się, że sprawców pomoru w Odrze jest 170 milionów na litra… To nawet pracujący nieumyslowo łomomłotem Walenty pojął, że wina się rozmyła bez śladu. Kto wie, może Pupiakowi jeszcze wręczą nagrodę za to wymycie czołgu truciznami z beczek znalezionych w pokrzywach pod płotem zakładu.