Silne mrozy i psy w nieocieplonych budach. Wniosek o ukaranie właściciela trafi niebawem do sądu

Pies pozostawiony na dworze przy minusowych temperaturach? Mimo licznych apeli, to się niestety wciąż zdarza. Straż miejska podejmowała ostatnio dwie interwencje dotyczące trzymania czworonogów w nieodpowiednich warunkach. Jedna z tych spraw trafi do sądu.

 
Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to zwierzęta też mają swoje prawa. Ich egzekwowaniem zajmuje się m.in. eko-patrol SM Gliwice, który realizuje m.in. kontrole wykonywania obowiązków przez właścicieli psów, co jest szczególnie ważne w zimie. Kilka dni temu, gdy na zewnątrz był silny mróz, do jednostki wpłynęło zgłoszenie na temat złych warunków, w których przebywa pies w dzielnicy Szobiszowice.

Na miejscu znaleźliśmy psa zamkniętego w kojcu, w złym stanie fizycznym, buda niezabezpieczona przed niską temperaturą, brak stałego dostępu do wody. Skontaktowaliśmy się z właścicielem psa, który oświadczył, że nie jest w stanie pojawić się na miejscu, by zabrać zwierzę

– relacjonuje straż miejska.

Z rozmów ze świadkami wynikało, że pies nie wychodził z kojca. Po niezbędnych konsultacjach ustaliliśmy, że pies w asyście policji zostanie odebrany i przewieziony do schroniska – kontynuuje formacja. Na szczęście okazało się, że pies po leczeniu i rekonwalescencji wróci do pełni sił i zdrowia. W najbliższym czasie do Sądu trafi wniosek o ukaranie właściciela.

Dwa dni później strażnicy otrzymali kolejne zgłoszenie o niewłaściwych warunkach, w jakich przebywa pies, tym razem w dzielnicy Wójtowa Wieś.

Na miejscu znaleźliśmy psa w kojcu, nieocieploną budę i brak dostępu do wody. Przeprowadziliśmy rozmowę z właścicielem psa i przypomnieliśmy mu o obowiązkach właściciela, w kontekście właściwych warunków trzymania zwierzęcia

– kontynuują strażnicy. – W związku z niebudzącym wątpliwości niestosowaniem się do obowiązujących zasad, wyciągnęliśmy konsekwencje prawne wobec właściciela psa – dodają.

Ostatecznie mężczyzna zabrał czworonoga do domu i zobowiązał się, że przy niskich temperaturach powietrza nie będzie zostawiać go w kojcu. Straż miejska dziękuje świadkom tych sytuacji za zainteresowanie się losem zwierząt.

Pies stróżujący – obowiązki właściciela. Co mówi prawo?

Straż miejska przypomina właścicielom psów stróżujących, że – szczególnie w okresie silnych mrozów – powinni zadbać o to, by pies miał:

1. suchą, ocieplaną budę,
2. wysokokaloryczną, suchą karmę – to jedzenie, które najlepiej przysłuży się psu w zimie,
3. wodę w misce, która jest często zmieniana, by zapobiec jej zamarzaniu.

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt: Obowiązki utrzymującego zwierzę domowe

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

(żms)/Straż miejska Gliwice
fot. SM Gliwice

21 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze