Policja, straż miejska i urzędnicy skontrolowali składowiska odpadów na terenie Gliwic. Wnioski o ukaranie

Jedno z legalnie działających składowisk fot. Damian Dzieżyc

W Gliwicach, oprócz miejskiego wysypiska i PSZOKu, działają legalnie 22 składowiska odpadów. Tych nielegalnych jest nieco mniej – w wyniku kontroli prowadzonych przez policję, straż miejską i urzędników – takich składowisk w różnych częściach miasta ujawniono 7.

W rezultacie działań sprawdzających miejsca, gdzie gromadzone są odpady, w 4 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W 5 sprawach prowadzone są postępowania wyjaśniające.

REKLAMA

Nielegalne składowiska znajdują/znajdowały się przy ulicach: przy ulicy Kopalnianej, w dwóch miejscach przy ulicy Cmentarnej, a także przy ulicach Mechaników, Kozłowskiej, Sikorskiego i Pszczyńskiej.

To, położone przy ulicy Sikorskiego, zostało już zlikwidowane.

22 legalnie działające składowiska rozmieszczone są w rożnych rejonach Gliwic (ich dokładną lokalizację można sprawdzić w piśmie z dnia 20 czerwca, które zostało zamieszczone na końcu artykułu). Wykaz nie obejmuje podmiotów, które zajmują się zbieraniem samego złomu oraz przetwarzaniem odpadów w ramach prowadzonej działalności produkcyjnej.

Lista miejsc gromadzenia odpadów została upubliczniona przez Lecha Sztandara, założyciela stowarzyszenia Czyste Gliwice, które od kilku miesięcy zajmuje się problematyką zanieczyszczania powietrza, gleby i wody. Zwrócił się on do Urzędu Miejskiego z szeregiem zapytań w poruszanej kwestii.

Pytał m.in. o to, ile jest legalnie działających na terenie Gliwic składowisk i magazynów odpadów oraz surowców wtórnych. Interesowały go także nielegalne składowiska ujawnione w ostatnim czasie oraz działania, jakie podjęto celem ich likwidacji i ukarania winnych ich założenia.

(Żaneta Mrozek-Siewierska)
fot. Damian Dzieżyc

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
"Król szczurów"

Znam jeszcze jedno nielegalne składowisko odpadów . Piszę tu o tym w samym centrum miasta. Piszę tu o tym firmy “RYJmondis” znajdującym się pomiędzy siedzibą strazy Pożarnej a Sanepidem Piszę o azylu szczurów i innej gangreny ,które to składowisko gliwickiej klice urzędniczej nie przeszkadza. Piszę tu o składowisku akceptowanym przez SANEPID.

ja

To znaczy, że jest legalne

Oko

Nie jest legalne ! Z prostej przyczyny .Bezpośrednio o przysłowiowy płot sąsiaduje z zamieszkałymi przez gliwiczan budynkami.A to jest niezgodne z przepisami prawa oraz sanitarnymi. Budynki mieszkalne powstały (to ważne) przed powstaniem tego nielegalnego składowiska odpadów. A ,że jest tolerowane przez SANEPID świadczy jak najgorzej o tej “sforze” To ,że jest tolerowane przez UM nie dziwi .Wszak UM zdrowie mieszkańców nie interesuje. Interesuje biznes. Przypomnę ,że UM jest udziałowcem ponad 40% firmy Remondis Gliwice

HAL

Niektórzy będą zdziwieni, ale większym problemem są ci, którzy sprzeciwiają się likwidacji pieców węglowych (śmieciowych) i kominków, w których też spala się wszystko co daje chwilowe ciepło. Dużo was.

Tom

Odezwał się bogacz z centralnym ogrzewaniem

Tom

Tam już od ponad 4 lat nie ma sortowni odpadów chyba że cię zwolnili i się mścisz. Ja tam kiedyś pracowałem i wiem

Ciekawa

Zastanawiam się jaka jest różnica między dzikim wysypiskiem a nielegalnie działającym…… oczywiście w świetle prawa?

Widziane z Gliwic.

TERAZ SIĘ OBUDZILI ???

kop

Dzikie wysypisko jest w lesie, a nielegalne np. na terenie ogrodzonym :-)

Miruś

…ujawnili tylko to co widać na powierzchni. To co jest zasypane jeszcze nie znaleźli, a za tzw udostępnienie “dziury” całkiem fajną kasę płacili. A trochę oszołomów poszło na taki układ, zrzucone ,zasypane kasa przyjęta tematu nie było…

Tom

Z tym się zgodzę

RamPamPam

A co ze składowiskiem na ul. Zwycięstwa, które znajduję się za “Faunami” ?

Wyboraca

Należy w dniu wyborów poddać utylizacji

ja234

Trzeba zakasać rękawy i pójść na wybory.Samo się nie zrobi.

Urko

A Państwo Urzędostwo byli ma spacerze kole rury biegnącej między Pszczyńską a DTŚ , Frankozeum itd. ?
Tam znakomicie funkcjonuje jakieś 2 km wysypiska . Nie byli ? Byłoby mandacik na przedstawiciela właściciela , czyli Gminy Gliwice , czyli Zygmunta F ? :-)

krzysztof

ten syf na złączonym obrazku to ekologiczne składowisko tak. no to brawo frankiewicz już niebawem po Gliwicach będą spacerowały szczury aby dotarły do Czechowic

ja234

Skontrolowali i dobrze. Ciekawe czy prikaz otrzymali z centrali pisiorów.
Nielegalnie działające punkty zamknąć i wlepić mandaty.

Jan

Jak na razie wystosowano 4 wnioski o ukaranie, a jedną działalność zlikwidowano. 5 postępowań wyjaśniających jest prowadzonych. Więc jak na razie mamy 10% skuteczności.
A jeżeli mandaty będą wynosiły po 500 zł (jak to zwykle w Polsce bywa), to nie wróżę wielkich efektów. Kary powinny być wyższe niż potencjalne zyski z takiej nielegalnej działalności.

Lolek

Przy ul Chorzewskiej miej więcej w tej okolicy 50°18’12.7″N 18°43’13.3″E widać, że też ktoś pozbył się odpadów. Wygląda to na jedną tzw. “wannę” i puki co śmiecia nie przybywa, a właściciel terenu zastawił wjazdy szykanami z betonu. Obstawiam więc, że ktoś wjechał zrobił zrzut i tle go widzieli.

Kora

W całym kraju są składowiska śmieci sprowadzanych z Australii, Azji, Nigerii, Europy. Płoną bo to najtańsza utylizacja i za gaszenie zapłaci polski podatnik a nie ci którzy na tym procederze świetnie zarabiają. W między czasie Unia i jej wierny pies ministerstwo środowiska oraz kundel gminny prawnie przymusili nas do wtórnego płacenia za odpady które są już zapłacone w podatkach za każdą usługę i towar który kupujemy. Podsumowując; zmanipulowany ciemny lud został wciągnięty w pułapkę ukrytych kosztów i płacimy za cudze śmieci. Moje gratulacje!!!

gea

Co ty kurde wiesz…. Czy ktoś te śmieci wciska ? Nie, sami sobie sprowadzamy. Czego się czepiasz unii, kasa z niej nie śmierdzi ale kary już tak. Jesli polskim posłom to nie przeszkadza , a przecież jeden dzień wystarczyłby na uchwalenie przepisów niepozwalających na taki proceder. A o ministerstwie niszczenia środowiska to szkoda gadać.

Ewa

Da się? Da, , fajna akcja. I reakcja, reszta jest już winą systemu

Mieszkanka

Szkoda, że ta “fajna” akcja i reakcja ma dopiero miejsce, na skutek zainteresowania tematem osób spoza służb do tego powołanych. Świadczy o tym liczba nielegalnych wysypisk!

Kora

Trzeba kilku ważniaków wysłać na bezrobocie i od razu reszta oprzytomnieje i będzie wiedziała jaki jest jej zakres obowiązków służbowych.