Śląskie malarstwo nieprofesjonalne. Wykład w Willi Caro poprowadzi dr Arkadiusz Gola

Śląskie malarstwo nieprofesjonalne będzie tematem wykładu jaki w Willi Caro wygłosi dr Arkadiusz Gola. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 29 lutego, rozpoczęcie o godzinie 16:00. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

 
Warto przyjść do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) nieco wcześniej, bo temat spotkania wskazuje, że zainteresowanej publiczności nie zabraknie.

Erwin Sówka Wyhuśtane nocą

Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych> to tytuł wykładu, w którym będę mówił o największym rozkwicie malarstwa nieprofesjonalnego w Polsce. Przypadł on na lata 60 i 70 XX wieku na Górnym Śląsku. To czas, w którym zbiory muzealne i prywatne zasilone zostały przez niespotykaną dotąd liczbę wybitnych dzieł samorodnych artystów. Profesor Aleksander Jackowski, Ludwik Zimmerer, Andrzej Banach, czy Stanisław Gerard Trefoń zbudowali w tych latach swoje kolekcje liczone w setkach a niekiedy tysiącach, obrazów, grafik, czy rzeźb – mówi dr Arkadiusz Gola.


To lata w których rozkwitły wspaniałe grupy twórców nieprofesjonalnych, Grupa Janowska z takimi artystami jak Erwin Sówka, Ewald Gawlik, bracia Paweł i Leopold Wróblowie, Grupa Bielszowicka pod przewodnictwem Władysława Lucińskiego, czy katowicka grupa Gwarek 58 z grafikami specjalizującymi się w linorycie, Rudolfem Riedlem, Józefem Rockstrochem

– zapowiada Gola.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również sylwetki współczesnych artystów, Marka Idziaszka, Andrzeja Gruszki, czy Jana Nowaka, którzy z powodzeniem wystawiają w muzeach w kraju i za granicą. Wykład będzie wzbogacony o kilkadziesiąt slajdów prezentujących dzieła, oraz sylwetki najwybitniejszych śląskich twórców.

Ewald Gawlik Giszowiec

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum w Gliwicach w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej, realizowanej we współpracy z Polska Akademia Umiejętności i Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

(żms)/MwG
fot. materiały organizatora

Jan Nowak Walka kogutów

Paweł Wróbel Fotografia ślubna