Sobotni spacer, wykład oraz poczęstunek. Jaki był wpływ Gliwic na dzieciństwo uznanych pisarzy?

Spacer po Gliwicach i wykład „Wpływ Gliwic na dzieciństwo trzech pisarzy: Bienek, Kornhauser, Zagajewski” to wydarzenie, które gliwicka biblioteka przygotowała na sobotni poranek. Rozpoczęcie już od godziny 10:00.

 
Tęsknota za pełnią dzieciństwa jest stara jak sztuka – Jerzy Ficowski, „Regiony wielkiej herezji. Szkice o Brunonie Schulzu”. Cytat ten, stanie się punktem wyjściowym, pozwalającym na przyjrzenie się jednemu z najpopularniejszych motywów literackich, jakim jest tęsknota za utraconym dzieciństwem.

Nostalgia i tęsknota, towarzyszące świadomości nieodwracalnej utraty dzieciństwa, są uczuciami uniwersalnymi i naturalnymi. Doznania te dotykają wszystkich zmysłów, przywołują z pamięci utracone zapachy, dźwięki, smaki, starając się tym samym przywrócić wyimaginowany świat i nadać wspomnieniom realności.

Zaplanowany na sobotę, 18 listopada, wykład przybliży twórczość wybranych gliwickich literatów, którzy w swoich utworach powracają do beztroskich krain dzieciństwa.

Ukazują przy tym nie tylko świadectwo zapamiętanych przez siebie krajobrazów, ale przede wszystkim dzielą się refleksjami na temat przemijającego czasu. Literackie powroty do czasów młodości, stają się nie tylko sentymentalną podróżą do utraconego świata dzieciństwa, ale także literacką kroniką Gliwic.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Makowska – kulturoznawczyni, nauczycielka i lektorka języka polskiego, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prywatnie pasjonatka literatury gliwickiej i zapomnianego dziedzictwa kulturowego. Współautorka literackiej mapy miasta Gliwice, prelegentka konferencji regionalnych.

Po spacerze uczestnicy zostaną zaproszeni na śląski poczęstunek przygotowany przez Bożenę Tomaszewską i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka.

PROGRAM:

godz. 10:00 – Miejsce rozpoczęcia spaceru – Urząd Miasta Gliwice;
godz. 12:00 – Biblioteka Centralna – wykład „Wpływ Gliwic na dzieciństwo trzech pisarzy: Bienek, Kornhauser, Zagajewski”.

Wydarzenie organizowane jest w ramach „Śląskiego Tygodnia” w Bibliotece. Projekt realizowany jest ze środków Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

(żms)/MBP Gliwice