Spacery z Gliwickimi Metamorfozami po historycznie ważnych miejscach miasta. W każdą niedzielę

Od 30 czerwca do 1 września w każdą niedzielę Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy” będzie organizować wyjątkowy spacer historyczny.

To dobra okazja by zwiedzić Stare Miasto i budynki związane z rozwojem Gliwic na przełomie XIX i XX w. Podczas jednego ze spacerów poznamy także szlak przemysłu i myśli technicznej. Innym razem wsłuchamy się w echa dawnych wojen.

Przemierzając trasę dzieł gliwickich ewangelików, odwiedzimy nie tylko kościoły, ale też cmentarz Hutniczy i dawny Dom Towarzystwa Ewangelickiego.

Zobaczymy także liczne w Gliwicach ślady pamiątek kultury żydowskiej i poznamy historię miejskich rzeźb i pomników. Przez dwie niedziele będziemy zgłębiać koncepcję miasta ogrodu. Cały cykl spacerów zakończy się w dzielnicy Zatorze, gdzie spojrzymy na Gliwice oczami literatów, takich jak Horst Bienek czy Adam Zagajewski.

Wzorem dla każdej z turystycznych eskapad po naszym mieście jest zeszyt wydanego przez Muzeum w Gliwicach przewodnika „Wycieczki z Wędrowcem”. Szczegółowe informacje są dostępne mejlowo (gliwickie_metamorfozy@op.pl) i telefonicznie (601 065 019).

Harmonogram

Start w każdą niedzielę o godz. 9.30. Czas trwania: maksymalnie 4 godziny. Miejsce: zgodnie z harmonogramem.

30 czerwca: Stare Miasto, start: Rynek, meta: Zamek Piastowski, prowadzenie: Małgorzata Malanowicz

7 lipca: Rzeźby i pomniki, start: Rynek, prowadzenie: Marek Klimurczyk

14 lipca: Śladem pamiątek kultury żydowskiej, start: Rynek, meta: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, prowadzenie: Małgorzata Lichecka

21 lipca: Echa dawnych wojen, start: park Starokozielski, meta: Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. M. Skłodowskiej-Curie, prowadzenie: Marek Kołodziej

28 lipca: Miasto ogród – spacer pierwszy, start: park Chrobrego, meta: Palmiarnia, prowadzenie: Bogna Żukowska

4 sierpnia: Miasto ogród – spacer drugi, start: pl. Grunwaldzki, prowadzenie: Barbara Zmyślona

11 sierpnia: Miasto przełomu wieków XIX i XX, start: dworzec kolejowy, meta: Willa Caro, prowadzenie: Ewa Pokorska-Ożóg

18 sierpnia: Szlakiem przemysłu i myśli technicznej, start: dworzec kolejowy, meta: Oddział Odlewnictwa Artystycznego, prowadzenie: Wojciech Kwietniewski

25 sierpnia: Dzieło gliwickich ewangelików, start: skwer Dessau, meta: szkoły ETE, prowadzenie: Maciej Porański

1 września: Gliwice oczami literatów, start: Zatorze, ul. Horsta Bienka, prowadzenie: Adam Łysiak

(żms)/UM(mm)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Fiku Miku
Fiku Miku

Haus Oberschlesien można skwitować czterema słowami. Był hotel, jest burd*l.

''
''

Byłem onegdaj na spacerze z Metamorfozami śladami Kanału Kłodnickiego, gdzie przewodnik niejaki pan Jabłoński opowiadał bzdury, że młyn Heize był sasilany wodą z kanału. Gdyby tylko zechciał się przygotować, przed wycieczką zapoznał się ze stroną internetową swojego stowarzyszenia i sprawdził umieszczone tam mapki, nie wspominając już o innych portalach ze starymi mapami.

Imiu
Imiu

będą oprowadzać z głową czy powiedzą tylko coś z głowy?

Kolik
Kolik

Będzie odwrotnie do Twojego komentarza- z głową