Społecznicy: “drzewa wzdłuż obwodnicy zasadzono na gruzie”. ZDM: “wprowadzacie dezinformację”

fot. Zielone Gliwice

Wzdłuż nowego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic niedawno pojawiły się młode drzewka. Zdaniem społeczników z grupy “Zielone Gliwice” posadzonno je w niewłaściwy sposób, w rezultacie sadzonki nie będą się prawidłowo rozwijać. Drogowcy zaprzeczają, zarzucając społecznikom dezinformację i mijanie się z prawdą.

Zarząd Dróg Miejskich w ostatnim czasie informował o kolejnych nasadzeniach prowadzonych w mieście. Jednak według relacji zamieszczonej przez “Zielone Gliwice” w mediach społecznościowych, w przypadku obwodnicy nie dopilnowano, by drzewa miały odpowiednie warunki.

fot. Zielone Gliwice

UWAGA. Chcieliśmy pochwalić ZDM za nasadzenia przy obwodnicy dlatego wybraliśmy się na miejsce wykonać zdjęcia. Niestety widok, który zastaliśmy bardzo nas zasmucił. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaproście nas, to wam pokażemy jak się prawidłowo sadzi drzewa w mieście. Podstawą jest zaprawienie dołu glebą urodzajna, posadzenie w glinie i gruzie nie spełni dobrych warunków do rozwoju sadzonek. Drzewa będą nadmiernie narażone na przesychanie w czasie miesięcy letnich, a także pobieranie składników pokarmowych z takiej gleby będzie ograniczone. Składamy wniosek o kontrolę nasadzeń przy obwodnicy zachodniej – czytamy na profilu “Zielone Gliwice” w serwisie facebook.com.


Treść wniosku złożonego w ZDM jest następująca:

    • Wnioskujemy o pilną kontrolę nasadzeń wykonywanych przy obwodnicy zachodniej Gliwic. W naszej ocenie sadzonki zostały posadzone niezgodnie ze sztuką ogrodniczą, w glebie gliniastej pełnej pobudowlanego gruzu co stwierdzamy po odbytej wizycie w terenie. W załączeniu zdjęcia. Pragniemy również wziąć udział w kontroli terenowej jeżeli do takiej dojdzie. Służymy także wszelką poradą.

fot. Zielone Gliwice

O wątpliwości “Zielonych” zapytaliśmy ZDM. W nadesłanej odpowiedzi zaznaczono, że drogowcy bardzo cenią sobie uwagi mieszkańców, jak również organizacji społecznych, które kierują swoje obawy co do prac realizowanych na zlecenie jednostki, jednak w przypadku nasadzeń prowadzonych wzdłuż odcinka obwodnicy zachodniej są one bezpodstawne.

Nasadzenia w wymienionym miejscu nie zostały jeszcze odebrane. Co więcej, zdjęcia, które wykonano i zamieszczono na jednym z portali społecznościowych wprowadzają w błąd, dezinformują, rozmijają się z prawdą i tym samy przedstawiają ZDM w złym świetle

– poinformowała Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

– Do założenia zieleni w pasie drogowym w/w odcinka drogi wykorzystana została warstwa orna gleby rodzimej, wcześniej zebrana i spryzmowana na czas budowy. Ziemia pochodziła z czynnie uprawianych pól, dobrej jakości. Ta sama, gleba została wykorzystana podczas sadzenia drzew. Istotnie, w trakcie przygotowywania dołów pod rośliny, szczególnie w okolicy ogrodów działkowych przy ul. Ku Dołom, wykopano częściowo gruz, który usunięto w trakcie prac związanych z formowaniem mis ziemnych wokół drzew. Zdjęcia gruzu i kamieni wokół drzew zostały wykonane w trakcie prac, tzn. po posadowieniu drzewa w dole i jego obsypaniu glebą urodzajną, a przed uporządkowaniem terenu – dodaje Stiborska.

fot. Zielone Gliwice

Część drzew przesadzono

Jak zaznacza rzeczniczka ZDM, pracownicy Referatu Utrzymania Zieleni Zarządu Dróg Miejskich, to zawodowcy, specjaliści w swojej dziedzinie, osoby z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim doświadczeniem.

Na bieżąco pozostają w stałym kontakcie z wykonawcą realizującym prace. I właśnie dzięki tej współpracy i bieżącej kontroli, część nasadzeń została przeniesiona w inne miejsca. Powodem było m.in. zagruzowanie terenu oraz stagnująca w wykonanych dołach woda

– podkreśla Stiborska.

– Krótko mówiąc w miejscach opublikowanych na zdjęciach, drzewa nie zostały nasadzone. Odbiór prac związanych z nasadzeniem drzew wzdłuż odcinka zachodniej obwodnicy, zostanie przeprowadzony pod koniec listopada br. Ponadto, nasadzenia objęte są gwarancją wykonawcy – podsumowuje rzeczniczka.

(żms)
fot. Zielone Gliwice, 24gliwice.pl/emfab

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marcin

Jak Cię złapią za rękę, to mów, że to nie twoja ręka…

Ja.

To ZDM można jeszcze “przedstawić w złym świetle”?
Przecież tam już tylko ciemnota panuje.

Zakład D****** Miejskich

To nie nowość. Na nowym wspaniałym skwerze nad tunelem DTŚ trawę posiano na mieszance ziemi z gruzem z przewagą gruzu. A jak społecznicy próbowali zasiać tam zboża, to musieli nawieźć ziemię. Ale to w końcu tylko Gliwice. Poza nimi świat jest znacznie lepszy i ciekawszy.

Gruntowy przymrozek

Jaki sens ma inicjatywa siania zboża w takim miejscu? To tylko świadczy o poziomie tych “społeczników”.

kick

Trawnik na gruzie ma sens?

Laszlo_egesz

trawnik tak, korzystnie wpływa na estetykę.

Balbunka

A to ZDM siał tam trawę?

Jack

Balbunko, ZDM niczego nie sieje. No może z wyjątkiem mądrości inaczej. Od wszystkich innych prac mają podwykonawców.

mysza

tak samo jest na ul. Częstochowskiej na starym zjeździe z mostu już usychają posadzili drzewa a pod spodem jest stary asfalt

Lolek

“Odbiór prac związanych z nasadzeniem drzew wzdłuż odcinka zachodniej obwodnicy, zostanie przeprowadzony pod koniec listopada br.”
Przepraszam, ale jak beda dokonywac odbiorow czegos, czego nie widac, bo jest pod ziemia?
Beda kazde drzewo odkopywac? Nie mozna zrobic raz, a dobrze. Tylko poprawiac, i wykonywac ponownie odwolujac sie do gwarancji. I tak na kazdym kroku cos, co jest wykonywane i nazdorowane przez UM lub ZDM.

mietek powroźny

Cyt. “zawodowcy, specjaliści w swojej dziedzinie, osoby z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim doświadczeniem.”
Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle. Większość drzew nasadzonych w okolicy ul. Wschodniej w pobliżu DTS uschła. To samo z drzewami na ul. Ligockiej. O posadzone 2 lata temu drzewa w centrum na al. Przyjaźni też nie potrafiono zadbać. Na ul. Warszawskiej na wysokości komisariatu zabetonowano drzewa. Posadzone kilka lat temu drzewa na Tarnogórskiej na wysokości nr 239 pousychały.

Informacja Turystyczna

To jak najbardziej są osoby z doświadczeniem i specjaliści.
Specjaliści od zalewania betonem i asfaltem, z wieloletnim doświadczeniem w niszczeniu zieleni.

Blofeld

Od urzędniczego bełkotu drzewom nie będzie rosnąć się lepiej

emeryt

Drzewa są jak chwasty! Gdy złapia korzeniami grunt ,nie ma siły by sie nie rozrastały!
Bardzo istotne jest podłoże korzeni.Gruz czy mieszanka gleby z żwirem nie stanowi oporu przed ich ukorzeniem.
Jedynie tak ja na dtś- beton,asflat i brak wody, to przyczyna ich obumierania.
Niekontrolowany rozrost drzew na gruzowiskach,był widoczny w Gliwicach w latach 50-60/XX w/ gdy w mieście jeszcze były stojące opuszczone i zaniedbane rudery.

Gruntowy przymrozek

Halda na przezchlebiu, która była jak krajobraz księżycowy też pięknie zarosla.

Ad

“Pragniemy również wziąć udział w kontroli terenowej jeżeli do takiej dojdzie. Służymy także wszelką poradą”

doradzimy, podpowiemy… coraz więcej na świecie ludzi, którzy by tylko doradzali, podpowiadali i stali z założonymi rękami a na koniec najchętniej wystawialiby jeszcze fakturę za swoje “usługi”

90% ludzi, którzy znaleźliby się na bezludnej wyspie, zdechło by z głodu, takie mamy teraz społeczeństwo, nie potrafiące przeżyć bez komórek, facebooka i kilkugodzinnej przerwie w dostawie prądu (pamiętacie jeszcze, jak kiedyś wyłączali prąd?)

DD

Ja natomiast uważam, że są wokół nas osobniki, które świadomie i celowo swoim zachowaniem i podejmowanymi decyzjami doprowadzają do tego, że coraz więcej osób pada ofiarą świrusa.

Janek

Tacy to i społecznicy, Jeżeli drzewa się zakorzeniły i rosną, to nie ma problemu.

Batalion Parasol

Raczej się jeszcze nie zakorzeniły, bo nie miały kiedy. Po prostu zostały wsadzone od razu większe. Czy rosną, to się też okaże dopiero po roku.

Gdzie jest Ampuła???

Zawodowcy, specjaliści…

Ampuła

Współczuję tym drzewkom. Od małego przyjdzie im wegetować w depresyjnym, frustrującym poczuciu, że ktoś im źle życzy. Dyszy z żądzy dojrzenia pierwszych oznak usychania. Obsesyjnie nasłuchuje odgłosów nornic podgryzających korzonki. Śledzi doniesienia o migracjach i gradacjach szkodników łyka, bielu i twardzieli. Co gorsza, społeczniczy aktywniak wcale nie musi ograniczać się do modlitewnych błagań o zesłanie huraganu na sadzonki i plucia przez lewe ramię na czarnego kota, żeby drzewku odebrało soki… Zzieleniały z nerw, jest w stanie posunąć się do czynu, byle doznać rozkoszy tryumfu. Może przez tydzień odżywiać się wyłącznie produktami o jak najwyższej zawartości jak najszkodliwszych E-ileśtam, żeby przez… Czytaj więcej »

Batalion Parasol

Czyli sugerujesz, że to “społecznicy” uszkadzają nowe sadzonki? Zmartwię Cię – organy miejskie i podwykonawcy robią to uszkadzanie tak dobrze, że nie trzeba nawet żadnego sabotażysty.

Ampuła

To obserwacja rzeczywistości sugeruje mi, że przynęta rządowego etatu pozarządowego społeczniaka czy zapach stu tysięcy dotacji z ministerstwa na “pakiet określonych działań”, mogą popychać ludzi do zachowań nawet dużo gorszych, niż podsikiwanie drzewek w intencji ich uschnięcia. Poszczególne osobniki mogą dążyć do stania się nornicą czy karczownikiem przez manipulacje genowe domowym sposobem. Z użyciem krochmalu i wiązki promieniowania z prodiża. Inne zielone mogą wrócić do korzeni, dobywając z ziemi za blokiem krzemienne buły do wyrobu prymitywnych siekier. Ze szwagrem, w jego półziemiance.

Batalion Parasol

Zaraz… Gwarancja wykonawcy? Czyli mają podwykonawcę? Trzeba faktycznie sprawdzić, czy te drzewa jednak nie zostały wsadzone w gruz, żeby było łatwiej, taniej i z gwarancją na kupno przez miasto kolejnych sadzonek za kolejne tysiące złotych. Przedsiębiorstwo sobie zarabia, a tymczasem coraz więcej ludzi musi żyć na trawiasto betonowym klepisku przez kolejne dziesiątki lat, bo sadzonka pożyje dwa-trzy lata i do wymiany.

Perez

Jakos mnie to nie dziwi, marnosc powoli staje sie naszym nowym mottem przewodnim :(

przyjezdny

Kiedy otwarcie obwodnicy południowej /od ul.Okrężnej do ul.Bojkowskiej/.

Laszlo_egesz

Onkolodzy pewnie żyją dobrze bo mają trochę spokoju od pacjentów, a i prywatnie mogą więcej sobie przydłubać.

Maciej

Mam takiego”społecznika na swej klatce schodowej którego nigdy nie widziałem na Wilczych Dołach,. nigdy na budującej się obwodnicy, ale gdy trzeba było pyskować,wieszać afisze to był jeden z pierwszych, wciąż nie rozumiem skąd taki element się bierze,specialiści od wszystkiego,od 37 gatunków ptaszków na polach Sikornika.

Piotr

Ciekawe na ilu z tych drzew, w przyszłości będzie rozbite auto?

Obserwujący

Nauczcie się jeździć przepisowo to nie będzie wypadków.Ale wy, umiecie tylko pędzić jak szaleni,potem sienie dziwicie,że zaliczacie dzwona z drzewami.Latarnie też wam przeszkadzają.Na pustej drodze też wypadek spowodujecie.
W ogóle to nauczcie się jeździć autem.

Laszlo_egesz

Gdybyś kiedyś wreszcie jakimś cudem zdał ten egzamin na prawo jazdy (czego szczerze Ci życzę), wówczas byłbyś bardziej wiarygodny w swoim krytykanctwie. Obecnie przypominasz psa, który ma nieuleczalny uraz bo został wyrzucony z samochodu i teraz szczeka na wszystko, co przejeżdża obok.

Kasiek

A ciekawe ile samochodów będzie zniszczonych i okien (szyb rozbitych)przez przewracające się suche i sprochniale drzewka? Dlatego przy ul trójkąta bermudzkiego wolę .podsypywac drzewka pożywna,wodą z solą w dużym stężeniu:)

Grześ

Mam pytanie , kto zadecydował o posadzeniu drzew na nowo wyremontowanym odcinku przy kopalni Sośnica ? Drzewa pomiędzy chodnikiem a jezdnią to głupota , proszenie się o śmierć oraz konieczność przycinania…

harry portier

To są drzewa kolumnowe. Jeśli jeździ się zgodnie z przepisami i dostosowuje prędkość do warunków drogowych to drzewa rosnące poza jezdnią nie są zagrożeniem.

Gruntowy przymrozek

Chyba nigdy nie musiałeś awaryjnie hamować na ulicy pokrytej opadniętymi liśćmi. Nawet przepisowa prędkość potrafi być zgubna.

WRD

To że jedziesz z dozwoloną prędkością nie znaczy że jedziesz przepisów. Na oblodzonej drodze też jedziesz 50-tką, bo Tak?

Obserwujący

No przecież urzędasy nic nie potrafią zrobić porządnie.Nawet drzew posadzić porządnie i poprawnie nie potrafią.Porażka te glajwice na wstecznym. Urzędasy zwolnijcie z pracki,idźcie pracować do fabryki,efekty waszej kiepskiej jakości pracki widać w całej wioseczce.Nawet ulicy porządnie i dokładnie nie potraficie wyremontować.Masakra i porażka.
Wsteczny jest tu.

nauka jazdy

jestem twoim fanem