Chcą stworzyć bazę danych o drzewach w Gliwicach. Powołają też Społecznego Ogrodnika Miasta

Inwentaryzacja zieleni miejskiej w Gliwicach, przy udziale aktywistów, urzędników, uczniów szkół oraz mieszkańców, może zyskać wkrótce zupełnie nowy wymiar. Powstanie aplikacja, za pomocą której możliwe będzie przekazywanie danych na temat drzew.

 
Inicjatywa pod nazwą Zielone Gliwice 3.0 to najnowszy projekt realizowany przez Fundację Media 3.0. Jego celem celem jest zaangażowanie gliwiczan w kształtowanie zieleni miejskiej oraz stworzenia aktualnej bazy drzew w mieście.

Dane to podstawa wiedzy o mieście, naszym celem jest zebranie zdigitalizowanych danych o drzewostanie w Gliwicach w ramach tzw. crowdsourcingu, czyli społecznego zbierania danych

– mówi Jadwiga Rydzyk, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji.

Mapa powstanie dzięki wykorzystaniu innowacyjnej aplikacji mobilnej, która umożliwi inwentaryzację drzewostanu poprzez nanoszenie danych związanych z konkretnym drzewem. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji aplikacja na zdjęciu będzie automatycznie oznaczać gatunek drzewa oraz pozycję (GPS).

Zautomatyzowana analiza danych zapewni m.in. informacje o wartości społecznej i ekonomicznej drzewostanu. Nie jest to powszechna wiedza, że drzewa przyczyniają się nie tylko do ograniczenia emisji CO2, ale wpływają także na energooszczędność budynków, efekt cieplny miasta czy zużycie dróg.

Chcemy ściśle współpracować z UM Gliwice z uwagi na fakt, że dostarczone przez nas zasoby danych mogą posłużyć do aktualizacji bieżącej mapy drzew miasta w postaci danych otwartych oraz mapowych (GIS)

– podkreśla Marek Uziel z Fundacji.

Aby usprawnić komunikację mieszkańców i aktywistów z władzami miasta zostanie powołany Społeczny Ogrodnik Miasta Gliwice, który będzie odpowiedzialny za koordynowanie działań miejskich aktywistów, reprezentację interesów mieszkańców i organizacji pozarządowych przed Urzędem Miasta oraz prowadzenie stałego dialogu. Już teraz wiadomo, że tę funkcję objemie dotychczasowy aktywista w zakresie zieleni miejskiej – Paweł Harlender.

Kluczowa jest aktywizacja lokalnej społeczności, dlatego poszukujemy aktywistów chcących zaangażować się w projekt w formie wolontariatu, którzy będą zachęcać mieszkańców do udziału w działaniach na rzecz zieleni miejskiej

– mówi Harlender. W tym celu zostanie powołana grupa 12 Zielonych Liderów, którzy będą aktywować lokalne społeczności i wspierać realizację koncepcji Fundacji.

Dla wolontariuszy zostanie zorganizowana seria szkoleń i warsztatów z zakresu podstaw dendrologii, zrównoważonego rozwoju, projektowania terenów zielonych, ogrodnictwa czy prawa ochrony środowiska. Wolontariusze mogą przesyłać zgłoszenia na adres koordynatora projektu: j.rydzyk@media30.pl. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie zielonegliwice.pl.

Projekt jest finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS