Sprawdź co może powstać w Twojej dzielnicy. Takiej mapy jeszcze nie było, stworzyli ją społecznicy

Gliwicki Ośrodek Studiów o Mieście zaprezentował interaktywną mapę gliwickiego budżetu obywatelskiego.

Na stronie budzetdlagliwic.pl można odnaleźć wszystkie zgłoszone przez mieszkańców inwestycje. W tym roku to rekordowa liczba 339 wniosków.

Mapa zawiera specjalne oznaczenia z charakterem każdego zadania i krótkim opisem, a także odnośnikiem do wniosku.
– To ma być narzędzie, które przyczyni się do aktywizacji mieszkańców i rozwoju świadomego społeczeństwa obywatelskiego – mówią miejscy aktywiści i zwracają uwagą, że mimo nalegań, podobnej strony nie stworzyli gliwiccy urzędnicy.

Obecnie w Magistracie trwa weryfikacja wniosków. Publikacja listy zadań, które przeszły etap sprawdzenia nastąpi 4 maja. Głosowanie ruszy 15 maja i potrwa do 12 czerwca. Do dyspozycji gliwiczan w tym roku będzie 4,5 mln złotych.

Gliwicki Budżet Obywatelski to projekt skierowany do każdego mieszkańca Gliwic, który chciałby zainicjować lub wesprzeć swoim głosem nowe przedsięwzięcie w jednym z 21 gliwickich osiedli. W 2017 roku w każdym osiedlu jest szansa na wybór co najmniej jednego zadania, które zostanie skierowane do realizacji ze środków budżetu miasta w roku kolejnym.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bajtek
Bajtek

Bardzo dobry pomysł. Dzięki mapce dowiedziałem się co ma szansę powstać w mojej dzielnicy. Autorom należą się podziękowania, zwłaszcza, że zrobili to chyba pro publico bono. Szacun

Michal
Michal

Widze ze z tych 46 baniek przeznaczonych na miejscki klub kiboli mozna by duzo zrealizowac z tych ciekawych projektow. Dodajac do tego kase utopiona na budowe podium…..chyba wszystkie. Biorac pod uwage ze te projekty sa zglaszane przez mieszkancow ktorzy wiedza czego chca, a nie przez urzad miejski ktoremu sie wydaje ze wie czego ludzie chca, to wszyscy byliby zadowoleni :)

tamten
tamten
Kasa na budowę Podium to jest już temat na pracę magisterską. Za cenę tej budowy można by było np. w całym mieście zbudować sieć dróg rowerowych według opracowanej kilka lat temu koncepcji. Jeszcze połowa pieniędzy by została. A jeżeli doliczymy prawdopodobne dofinansowanie z UE (miasta dostają nawet 80% na takie projekty), to wręcz sporo więcej by zostało… Albo za pieniądze z budowy Podium można by było przebudować całkowicie kilkanaście ulic w mieście lub wymienić nawierzchnię na kilkudziesięciu ulicach. Albo podłączyć do sieci ciepłowniczej wszystkie dzielnice, zapewnić wszystkim dostęp do centralnego ogrzewania z PEC-u. Dużo można tego wymieniać… No ale będziemy… Czytaj więcej »
Adam Jabłoński

Kolejny przykład na to że trzeba oddać Gliwice w zarządzanie młodym. Stare dziadki z pokolenia ZF już nie nadążają za światem.

Marx
Marx

Taka mapa powinna być rozpowszechniona przed głosowaniem. Nic nie mam do seniorów, ale darmowy kurs językowy to nie jest raczej projekt do budżetu obywatelskiego. Fajnie też byłoby mieć mapkę z historycznymi inwestycjami.
Dobrze byłoby też uzupełnić informację o koszt inwestycji

mapx
mapx

W samych wnioskach zgłaszanych przez mieszkańców nie ma podanych kwot (jeśli są to tylko szacunkowe).
Kwoty dopiero podane będą przy projektach poddanych pod głosowanie – ewentualnie wtedy będzie można uzupełnić wnioski na mapie.

( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aż dziwne że żaden gliwicki portal tego nie wrzucił, skoro już o interaktywnych mapkach mowa,
Poniżej jest link do mapki policji gdzie można anonimowo z domu zgłaszać wykroczenia (złe parkowanie, niszczenie zieleni, etc.), nie dziękujcie!
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

tamten
tamten

Redakcja 24Gliwice informowała już o tym jakiś czas temu.

tamten
tamten

Właściwie władze miasta powinny się wstydzić, że mieszkańcy muszą im pokazywać np. gdzie jest chodnik do remontu, gdzie brakuje oświetlenia na ulicy, gdzie jest potrzebna nowa nawierzchnia itd. Przecież to są zadania samorządu, które powinny być realizowane z “normalnego” budżetu. I prezydent miasta, jako zarządca dróg, powinien się tym zająć “z automatu”, bo według prawa należy to do jego obowiązków. A nie czekać aż mieszkańcy mu pokażą co ma zrobić i jeszcze brać udział w głosowaniu – np. czy ten chodnik ma już dosyć dziur, żeby się nim zająć…

Nulka Nowakowa

Zachęcam do poparcia wniosku o stworzenie sieci dostępnych dla wszystkich defibrylatorów w Śródmieściu – bezcenna rzecz jeśli chodzi o możliwość udzielenia skutecznej pierwszej pomocy :)

Marzena Polak

Oj jak dobrze by było mieś tężnię solankową w śródmieściu…genialny pomysł

Rozum
Rozum

Dodaj komentarzPrzecież takowa jest.Nie wyczuwasz solankowego zapachu moczu w podcieniach rynku czyli miejscem spotkań gliwiczan ?

KKK
KKK

Dobry pomysł na następny rok:
W Katowicach powstały stacje rowerowe ‘nextbike’ zbudowane z Budżetu Obywatelskiego!

Szpagin
Szpagin

Rower miejski ruszył w Gliwicach miesiąc po zakończeniu składania wniosków o pieniądze z BO, więc naturalne jest, że u nas nikt tego nie zaproponował ;) Ale idę o zakład, że za rok pojawią się propozycje lokalizacji nowych stacji.

Szpagin
Szpagin

Fajna mapka, można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że złożono jeden wniosek na budowę drogi pieszo-rowerowej od zapory na Portowej do Staromiejskiej oraz drugi, na dokładnie to samo. Żeby nie było, całkowicie popieram pomysł (bo niejednokrotnie tamtędy jeździłem rowerem i wiem, że jazda poboczem jest tam wyjątkowo niebezpieczna), ale mam nadzieję, że takie kwiatki są w jakiś sposób potem weryfikowane i dwa podobne projekty nie muszą walczyć ze sobą.

mapx
mapx

Tak. W przypadku gdy dwie osoby złożą podobny wniosek, wówczas istnieje możliwość połączenia ich i to dzieje się właśnie na etapie weryfikacji wniosków (czyli teraz)

OSOM Gliwice

czas na składanie wniosków jest za nami. Aktualnie trwa weryfikacja, a 4 maja poznamy listę zakwalifikowanych pod głosowanie

gliwiczanin
gliwiczanin

Na ulicy Kolberga jest coraz gorzej kiedyś to była spokojna ulica teraz jest taki ruch że nie idzie przejść na drugą stronę ulicy Co jest powodem nie wiem .Następną sprawą jest to że na początku ul Kolberga był prowadzony remont kanalizacji tragedia firma która prowadziła ten remont wykopała znak drogowy zakaz wjazdu samochodów ciężarowych teraz na poboczu parkują tiry mam na to dowód przy okazji niszcząc chodnik Po remoncie kanalizacji przy obfitych opadach zalewa klatkę schodową ,a przed remontem chodnika i kanalizacji było na klatce sucho .Tak piszę o tym ale czy to kogoś obchodzi

Marx
Marx

tutaj – #nikogo. Napisz do odpowiednich służb zamiast płakać na forum.