Startuje Śląski Tydzień w Bibliotece

Spotkanie autorskie z Sabiną Waszut, opowieści o tradycjach śląskich górników, spotkanie z bebokami, a nawet Pippi Langstrump po śląsku. Szósta edycja Śląskiego Tygodnia organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach zapowiada się interesująco.

 
Śląski Tydzień rozpocznie się już we worek, 22 listopada, i potrwa do 2 grudnia, a wszystkie wydarzenia odbędą się w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Celem tego cyklicznego przedsięwzięcia jest prezentacja szeroko pojętej historii, kultury, sztuki i muzyki Śląska poprzez różnorodne formy aktywności: spotkania autorskie, warsztaty, wystawy. Szczególnie ważna jest promocja literatury, a także gwary.

22 listopada o 10:30 Małgorzata Pietrzak, kulturoznawczyni z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego opowie dzieciom o śląskim stroju ludowym.

Z kolei na godzinę 18:00 zaplanowano spotkanie z Sabiną Waszut – mieszkającą na Śląsku nagradzaną pisarką i felietonistką, autorką kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.

„Na tropie beboka” będą dzieci podczas warsztatów prowadzonych przez Kamila Iwanickiego, które rozpoczną się 28 listopada o godzinie 10:30. Uczestnicy zajęć poznają postaci śląskich stworów, w które dawniej wierzyli mieszkańcy regionu, zaznajomią się z lokalnymi tradycjami oraz nauczą się, jak kreatywnie opowiadać legendy.

29 listopada Beata i Paweł Pomykalscy opowiedzą o dziedzictwie kulturowym pozostawionym przez rody Ballestremów, Donnersmarcków i Schaffgotschów.

Prelekcja rozpocznie się o godzinie 18:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Dziedzictwo śląskich potentatów”, którą można będzie podziwiać w trakcie trwania Śląskiego Tygodnia.

„Pippi Langstrump” Astrid Lindgren w wersji śląskiej będzie tematem spotkania dla rodzin, które rozpocznie się 30 listopada o godzinie 18:00. Popularna opowieść o rezolutnej dziewczynce z dwoma warkoczykami została przetłumaczona na śląski przez Rafała Szymę – górnośląskiego autora, tłumacza i popularyzatora śląskiej mowy, który będzie gościem MBP.

Zainteresowanych górniczymi tradycjami i obrzędami zaciekawić może spotkanie z Kamilem Iwanickim.

2 grudnia o godzinie 18:00 w swojej prelekcji „Niech żyje nam górniczy stan” skupi się na tradycjach i zwyczajach związanych z kultem św. Barbary oraz popularną na śląsku „Barbórką”. Po spotkaniu przewidziano poczęstunek inspirowany śląskimi smakami.

(żms)/UM Gliwice
fot. zdjęcie poglądowe/px