Stopniowa likwidacja Bumaru Łabędy i Obrum? Związkowcy piszą list do prezydenta Dudy

Zakup Abramsów w praktyce będzie oznaczał stopniową likwidację Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy i Obrum, które zajmują się remontami i modernizacją PT 91 Twardy i Leopardów A4 – piszą związkowcy w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

 
Oznacza to likwidację tysięcy miejsc pracy na Śląsku. Oznacza utratę rzeszy wysoko wykwalifikowanych fachowców – dodają przedstawiciele m.in. Obrum i Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy.

List opublikowano w poniedziałek, 19 lipca, na stronie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Chodzi o plany zakupu czołgów M1A2 Abrams SEPv3, o których 14 lipca poinformowali wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować ok. 23 mld zł.


Jak wskazali związkowcy, Abramsy byłyby trzecim rodzajem czołgu wykorzystywanym przez polską armię. Obecnie Siły Zbrojne RP dysponują rodzimymi PT-91 oraz niemieckimi Leopardami.

– Większość nowoczesnych armii na świecie bazuje na jednym typie czołgu i sukcesywnie rozwija go oraz dostosowuje do własnych potrzeb – argumentują autorzy wystąpienia do prezydenta Dudy.

Dokument został podpisany przez szefa śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominika Kolorza, przewodniczącego Regionalnej Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność” Krzysztofa Strzelbickiego, szefa związku w ZM Bumar Łabędy Zdzisława Goliszewskiego oraz przewodniczącego „S” w Obrum Ryszarda Szynkiewicza.

Związkowcy podkreślają, że każdy typ czołgu wymaga odmiennego doposażenia i uzbrojenia. Równoczesna eksploatacja trzech rodzajów czołgów będzie więc niezwykle kosztowna.

Zbrojeniówka pominięta w programie „Polityka Przemysłowa Polski”

Liderzy regionalnych oraz branżowych struktur „Solidarności” wyrazili również zaniepokojenie całkowitym pominięciem sektora zbrojeniowego w programie „Polityka Przemysłowa Polski”. Dokument zaprezentowany w czerwcu przez ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina ma określać priorytetowe kierunki rozwoju krajowego przemysłu w najbliższych latach.

Zaznaczają, że w rozwiniętych krajach przemysł zbrojeniowy jest motorem napędowym i źródłem innowacji oraz nowych technologii wykorzystywanych później w przemyśle cywilnym. Branża obronna stanowi też jeden z filarów bezpieczeństwa i niezależności państwa.

Całkowite pominięcie zbrojeniówki w „Polityce Przemysłowej Polski” każe przypuszczać, że albo autorzy programu zupełnie lekceważą tę w gruncie rzeczy oczywistą wiedzę na temat fundamentalnego znaczenia przemysłu zbrojeniowego dla całej gospodarki, albo celowo dążą do marginalizacji rodzimych przedsiębiorstw tego sektora

– czytamy w piśmie przesłanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Do wystąpienia dołączona została lista działań, które w ocenie związkowców są niezbędne dla rozwoju rodzimej branży obronnej. Wśród nich wskazano m.in. zmianę polityki dotyczącej prototypów oraz udostępniania dokumentacji technicznej w przetargach, zwiększenie finansowania badań i rozwoju w sektorze zbrojeniowym oraz dokapitalizowanie rodzimych firm w celu poprawy ich infrastruktury technicznej.

Całość wystąpienia znajduje się tu: Pismo do prezydenta RP Andrzeja-Dudy

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność (ŁK)
fot. Źródło foto: flickr.com/The U.S. Army CC 2.0/Śląsko-Dąbrowska Solidarność

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mms

No tak jak w górnictwie związkowcy trzymają się mocno, może mi ktoś podpowie co produkują ci związkowcy ?

euroentuzjasta

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchamia właśnie nową kopalnię węgla koksującego, który eurokołchoz wpisał do swoich rejestrów jako największe unijne dobro, gdyż koks jest jedynym paliwem do wielkiego pieca hutniczego a ze surówki wyrabia się stal potrzebną do budowy wielkich pseudoekologicznych wiatraków zgodnie z obłędem zielonego eurokołchozowego komunizmu.

gliwicjus

A węgiel to koks, to antracyt!

mms

Do tej kopalni super węgla na koks dopłaci każdy Polski podatnik, bo ten cud w postaci węgla jest tak pożądany że niemal bezcenny dlatego kopalnie są na minusie nie zapominając o dojnych spółkach żyjących na łonie matki kopalni.

6V53N

Amerykanie przykładowo stosowali jeden typ silnika do ciężarówek, transporterów opancerzonych, lżejszych pojazdów gąsienicowych, łodzi patrolowych, agregatów prądotwórczych, pojazdów specjalistycznych. Jakie z tego płyną korzyści chyba nie trzeba wyjaśniać.

W-2

Amerykanie przykładowo naciskali na inne kraje NATO aby używały standardowego naboju NATO kalibru 7,62 x 51, po czym wprowadzili u siebie w czasie wojny w Wietnamie sławny zacinający się w błocie M-16 na amunicję kalibru 5,56 x 45, czym wywołali zdumienie i konsternację wśród swoich sojuszników. Jakie z tego płyną korzyści chyba nie trzeba wyjaśniać.

6V53N

Mniejszy kaliber to mniejsza waga, mniejszy odrzut a przez to większa celność. Kaliber 5,56 wprowadzono też trochę z przyczyn humanitarnych. Na polu walki chodzi o to żeby przeciwnika wyeliminować z walki a nie zdematerializować, co nieekonomicznie robi kałach. Po postrzale 5,56 przechodzi ci ochota do walki. Po postrzale 7,62 eksploduje ci pół pleców. Po co?

W-2

No więc po co było to wcześniejsze lansowanie 7,62 a potem nagły od tego odwrót ? Po co ?

The Tiger@

Bo wcześniej 7,62 miał sens (i zastępował np. 7,7), a dopiero później wprowadzono 5,56.

W-2

I zgodnie z tym sensem przedstawionym przez 6V53N Wietnam zalewano napalmem i czynnikiem pomarańczowym ?

The Tiger@

Inne historia.

W-2

Ta sama wojna, ta sama historia ci sami ludzie, ten sam tej wojny sens.

The Tiger@

Mówimy o standaryzacji amunicji.

W-2

I sensie z tego płynącym.

The Tiger@

To co tutaj szukają działania w Wietnamie?

W-2

Bo standaryzowana amunicja amerykańskiej armii brała udział w działaniach w Wietnamie.

The Tiger@

Ale wojna w Wietnamie nie miała nic wspólnego ze standaryzacją podczas powstania NATO.

W-2

Bo nie przestrzegali standaryzacji.

The Tiger@

Nie wygłupiaj się. Przestrzegali, tylko wprowadzili innowację w amunicji, bo 5.56×45 też zostało standaryzowane

6V53N

@V2
Sens tej wojny był taki, jaki jest i dziś. Skoro już tak się trzymasz tego Vietnamu, to wiesz jakiego helikoptera wyprodukowano najwięcej na świecie? Żaden w historii ludzkości producent sprzętu lotniczego nawet się nie zbliżył do tych 16 000 wyprodukowanych przez Bell’a “Irokezów”. Ot masz sens wojny. Ile wyprodukowano późniejszych modyfikacji tego chyba nikt nie zliczył.
Przykro to stwierdzić, ale nic tak jak wojna nie napędza postępu i przemysłu.
PS.
Amerykanie nie zrezygnowali z cal. 7,62. W skład standardowego uzbrojenia Huey”ów wchodził właśnie karabin M-60 popularnie zwany świnią, czy M134 minigun

bud bundy

Tu nie o humanitaryzm “szło” tylko o to, że po postrzale z 5,56 rannym trzeb się opiekować angażując dodatkowe zasoby. Martwym opiekować się nie trzeba, tylko zakopać.

e tam

Opatrujesz szybko niewielką ranę lekko rannego a dalej to już on zajmuje się sam sobą i może nadal brać udział w walce w ograniczony oczywiście sposób, kopanie grobu, pogrzeb i stypa zajmuje więcej czasu, potem trzeba go pielęgnować sadzić na nim kwiaty i palić znicze a opłakująca i pogrążona w bólu rodzina martwego żołnierza zaczyna wątpić w sens wojny i przestaje aktywnie wspomagać Vietcong.

kanalia52

Ale pół zostaje.

na miarę możliwości

A czy obecnie stosują też jeden typ silnika a konkretnie elektrycznego ekologicznego na paliwo z wiatru, energii słonecznej, wodnej i pływów morskich ?

gliwicjus

Dlatego sprzedają nam nieekologiczne Abramsy, bo u siebie wprowadzają czołgi nowoczesne, wykonane zgodnie z ideą “fair trade” wyłącznie z materiałów z recyklingu, zeroemisyjne, przy produkcji których nie ucierpiały ani delfiny ani misie panda.

mieszkaniec

Po co jakieś polskie zakłady, na strefie jest praca w montowniach, ewentualnie w dyskontach na kasie. Cwaniacy urządzą się w spółkach i urzędach samorządowych.

Irek

Niby masz rację.
Problem jednak w tym,że ten polski zakład od kilkudziesięciu lat udowadnia,że wszystko potrafi zawalić.Ile Leopardów udało się zmodernizować?Jak zakończył “sukces” z produkcją PT – 91 do Indii?
Tak długo,jak Bumar będzie państwowy tak długo załoga i zarząd będzie miała w dooopie wyniki,rentowność produkcji itp.

The Tiger@

Zakup Wisły (Patriot) z wolnej ręki – OK, jakiś tam sens w tym jest.
Zakup Homara z wolnej ręki – jednak jakaś konkurencja była.
Zakup Harpii (F-35) z wolnej ręki – militarnie w sumie sensowne, ale gospodarczo klapa.
Zakup Abramsa – militarnie pod znakiem zapytania ze względu na koszty bieżące, specyfikę produktu i dodatkowy model czołgu podstawowego. No i gospodarcza to jedna wielka klapa – bez przetargu, bez negocjacji, bez offsetu. Jeśli za coś jest trybunał stanu to właśnie za coś takiego.

Jehudi

Sens jest oczywisty i całkowity spłata żądań z ustawy Just 447.

gliwicjus

A po co o tym mówić, to niedobra jest!

The Tiger@

Bez komentarza, bo to nielogiczne.

Jechudi

Dla tych do których płynie kasa jest jak najbardziej logiczne.

The Tiger@

“Trochę” się znam na dyplomacji, gospodarce i militarich i to nie tak działa.

Jehudi

Działa to tak w dyplomacji, że silny porządnie miażdży słabego, nie trochę.

The Tiger@

Miażdży go tylko jak mu się to opłaca. A to rzadka sytuacja.

Jehudi

Miażdży stale i permanentnie a używa się do tego dyplomatycznego języka.

Its sad

Odnoszę wrażenie że nasze Ministerstwo marzy o splendorze. Za 23 miliardy złotych. Mr. Donio musiał zdążyć jeszcze wcisnąć te 250 ciężkich czołgów. Wystawiłbym je po cenie na OLx.

Obserwując

Pisiory niczego nie umieją rozegrać poprawnie.Nie znają się na polityce gospodarczej ani polityce zagranicznej.Zakup abramsa to zupełna porażka,kontrakt był wcześniej wynegocjowany i dlatego muszą wywalić ciężkie miliardy.Politycznie nie poprawi to relacji.Jak już to powinni kupić leoparda od niemców,ale oczywiście są skłóceni z niemcami, z całą Europą.

gliwicjus

Po pierwsze Abrams ma wszystkie części zwymiarowane w systemie calowym a po drugie z leopardami byłoby bliżej do serwisu.

Antonii

23mld za TVN? Drogo

na miarę możliwości

Jeszcze drożej na nienadające się do niczego samoloty F-35.

kamil

Sprzedajcie kawałek poligonu czy tego ośrodka wypoczynkowego w Lasku Łabędzkim. Skoro nie macie kasy to po co wam prywatne jeziorka, kempingi, altanki, łódki? Wujek maps.google wszystko widzi chociaż zwykli śmiertelnicy nie mają tam wstępu.

Czaslawus

Poligon nie jest własnością Bumaru !!!

Vito

Bumar nie produkuje nic na potrzeby obrony. Remont czołgu , traktora czy hulajnogi to nie produkcja. Doczekalem w bumarze emerytury nic nie robiąc. Ten zakład dawno powinni zaorać.

Arturo

Co proszę? Nikt nie wstrzymuje modernizacji T-72, PT-91 i Leoparda 2A4 i A5. Wszystko to jest w trakcie realizacji i będzie. Do tego dochodzi w dalszym ciągu zakup czołgów z offsetem z puli MON. Dużo bredni mało prawdy. W takim razie kto będzie remontował Abramsy? Krasnoludki?

parKing

Do USA się za kolejne 5 miliardów $ wyśle

prawda

O czym tu mowa. BUMAR-ŁABEDY OD KILKUNASTU LAT JEST “TRUPEM”. O TYM WIE KAZDY KTO PRACOWAL W TYCH ZAKLADACH W LATACH 71970-80.

Piotr

A za 5 lat merkavy……

Jehudi

Za 5 lat to wrócą na Merkavach do Polin na swoje bo już im polskojęzyczne władze wydają polskie paszporty.

Obserwując

Hehehehe…w czas się związkowcy obudzili…list nic im nie da.Duda nic nie może.
Związkowcy płaczą ,że miejsca pracy stracą,ale gorliwie popierali pisiowców to teraz macie związkowcy,dobrze wam tak.No i mateuszek przyjeżdża regularnie na śląsk by się pokazać…może niech do mateuszka się zwrócą…AAA nieee też nie,mateuszek też nic nie może.Naczelnik tysiąclecia też ma to gdzieś,jest za bardzo zacofany.

A niech pisiory zlikwidują obrum, życzę wam tego. Wylecicie z pracek swoich.

krystian

A czy nie można świadczyć usług dla inny kontrahentów, chociażby z zagranicy?

Neptunder

Kiedys OBRUM pracowal ze Szwedami nad lekkim czolgiem ,niestety ktos czarodziejska rozdzka zamknal ten program.
I wtedy tez zwiazkowcy byli wsciekli, jednak nic to nie dalo.
Bumar powinien kupic licencje na Bandvag 206S od szwedzkiego Haegglundsa, to najlepszy pojazd militarny na podmokla
Sciane Wschodnia.
Abramsy dla MON-u , beda mialy stara lufe na licencji niemieckiego koncernu Rheinmetall i beda ubozsze o reaktywny pancerz,a Bezmajtek z Orlenu bedzie 24//7 produkowal specjalne paliwo na te zarloczne potwory .
Jeszcze dwa Lockdowny i bedziemy mieli 2022 rok.
Dobranoc i zycze kolorowych snow o potedze “trojmorza” , moze “truj moze”.

Kibic Piasta

Pytanie się nasuwa co z projektem PL-01 Concept ?
Ktoś coś wie ?

Gang PiSena

Jak to co ? Pseudopatriotyczny PiS łyka wszystko co amerykańskie po zawyżonej cenie, polskie produkty go nie interesują.

Kibic Piasta

Rozumiem, że gwarancje USA kosztują i nie tylko my nabijamy kasę Amerykanom (patrz Niemcy, chęć zakupu F18 Super-Hornet, NS). Ja pytałem o projekt PL-01…

parKing

Ale co, czytać nie umiesz? OBRUM, który likwidują na rzecz amerykańskich produktów, miał się zajmować tym projektem

Marta

a nie potraficie tego co produkujecie sprzedać krajów tzw. trzeciego świata? jak nie m spadajcie. takie prawa rynku. dość związkowcow, uprzywilejowan itd. szczęście życzę

trzeci swiat

Abramsy to zostały zakupione w przetargu zgodnie z prawami rynku ?

MK

Proponuję nauczyć się pisać.