Strajk pracowników oświaty zawieszony. Od poniedziałku w szkołach normalne zajęcia?

Od godziny 6 rano w sobotę, 27 kwietnia, obowiązywać będzie zawieszenie strajku nauczycieli w placówkach oświatowych. ZNP opublikowało w czwartek oświadczenie prezesa Sławomira Broniarza.

Nie ma na razie oficjalnych informacji, czy od poniedziałku zajęcia szkolne będą odbywać się w normalny sposób. Można natomiast spodziewać się, że matury w szkołach średnich zostaną przeprowadzone.

Protest nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i trwał przez 18 dni. W czwartek na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego w serwisie facebook.com Sławomir Broniarz przekazał, że strajk zostaje tymczasowo zawieszony.

– Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie – żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków. Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy – napisał Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Przedłużający się protest nauczycieli mógł przeciągnąć się na czas majowych egzaminów dojrzałości w ten sposób zagrażając ich prawidłowemu przeprowadzeniu.

Strona rządowa co prawda przygotowała już na to rozwiązanie – przyjęto projekt noweli Prawa oświatowego, zgodnie z którym dyrektorzy szkół będą mieli prawo dopuszczenia uczniów do matury. Prezes Broniarz twierdzi jednak, że to nie załatwiłoby problemu.

– Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – komentuje prezes ZNP za pośrednictwem serwisu facebook.com.

Strajk ma zostać wznowiony 2 września, chyba, że strona rządowa spełni postulaty nauczycieli.

Należą do nich m.in. zwiększenie wynagrodzenia za pracę o 10% od września 2019 roku, a także skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat oraz uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – co powinno skutkować wzrostem pensji.

ZNP oczekuje również wprowadzenia programu “Szkoła na szóstkę”, w ramach którego miałyby nastąpić: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister), zmiana modelu nauczania na kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli oraz wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

(żms)/ZNP

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Konrad
Konrad

Za rządów PO-PSL zlikwidowano 1146 szkół i zwolniono 47 tysięcy nauczycieli. W latach 2008-2011 z polskiego krajobrazu szkolnego zniknęło 595 szkół zarówno podstawowych, średnich oraz gimnazjów. W latach 2012-2014 przyśpieszono tempo likwidowania placówek oświatowych, zamknięto ich 551. Łącznie w latach 2008-2014, ubyło aż 1146 szkół. ZA PREMIER KOPACZ PODWYŻKI WYNOSIŁY ZERO!!! GDZIE BYŁO ZNP, GDZIE BYŁ BRONIARZ I GDZIE BYLIŚCIE WY, NAUCZYCIELE, KTÓRZY TERAZ TAK USILNIE STRAJKOWALIŚCIE?

Maciej
Maciej

W sedno!

Nowicjusz
Nowicjusz

Czesto pada liczba 18 godzin tygodniowo pracy nauczyciela. Ile godzin tygodniowo w szkole pracuje ksiądz-katecheta? Ma jakieś inne szkolne obowiązki jak nauczyciele? Daje dobrze płatne korki na zakrystii w cztery oczy? Bardzo mnie ten temat ciekawi, bo szykuję się na księdza ale nie chcę się zatyrać na śmierć w wieku 50 lat.

ironia
ironia

Idź na WFistę. Też ma 18 godzin a dziewczyny w leginsach też są ok. A po godzinach daje korki ze skoku przez kozła.

*****
*****

Gdzie wtedy była “Solidarność” nauczycieli? Napisz koniecznie, bo gdzie była podczas tego strajku to wiemy.

manek
manek

Może ***** zaczniesz się wypowiadać pod własnym nikiem.
Brak odwagi, czy jako “@troll mierzwa” się wstydzisz?

manek
manek

Tak oto zakończył się majdan totalnej opozycji. Histeryczne wrzaski zatrudnionych od kilku miesięcy nauczycielek, że …zablokują ten kraj…., żądania płacowe wzięte z książki telefonicznej, straszenie dzieci i młodzieży w okresie egzaminów. Festiwal ludowych przyśpiewek w wykonaniu zebranych wokalistek. Zero poważnej argumentacji, troski o wychowanków i zero propozycji co do kształtu systemu oświatowego. A teraz na stadionie odbędzie się zlot przypadkowy pod hasłem “Szukamy pomysłu na oświatę”. Gdzie lud pracujący miast i wsi wyznaczy dalsze kierunki jedynie słusznego rozwoju. I wreszcie głos mogą zabrać chłopi mało i dużo rolni, traktorzystki, inteligencja pracująca i niepracująca, rodzice z 500+ i bez, posiadacze kotów,… Czytaj więcej »

Maniek
Maniek

Wyśmiewasz okrągły stół Morawieckiego, który jest prostokątny? Wyśmiewasz uczestników z Piniokiem, Szydło i Korwin-Mikke na czele? Wyśmiewasz wybranych przez “algorytm” nauczycieli ze szkół katolickich? TY nie jesteś POLAKIEM!!!

manek
manek

Aj waj :-)

związkowiec
związkowiec

Od czasu Śniadka i Dudy “S” stoi tam gdzie ZOMO.

Gerrda
Gerrda

Nauczycielom wypada strajkować tylko,poprzez głodówkę i cel osiągnąć.Ciekawye ile dostali dostali na pasek..Pewnie kasą przyda się na nadchodzące wakacje.

Egon
Egon

Każdy średnio rozgarnięty człowiek od razu wiedział, że to tak się skończy… nauczyciele tego nie przewidzieli ;-) Teraz wypłaty dostaną prawie zero a Broniarz 12 000 ;-)

Maniek
Maniek

Na tym polega średnie rozgarnięcie, że wszystko się wie od razu. Ale dlaczego tak liczni średnio rozgarnięci nie zostają milionerami, tego nie wiedzą nawet oni sami.

Imię
Imię

Może gdyby uzbroili się w śruby, gable i szlojdy oraz podpalili opony pod URM to zdziałaliby więcej (jak górnicy)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Egon. Zbił kapitał wyborczy. Startując z jedynki listy PO do Parlamentu Europejskiego awansuje na wyższy poziom zarobków, przechodząc na emeryturę już dożywotnio. Tak się nagradza swoich, miernych ale wiernych. Komuna ma się dobrze. Desantowali się bezpiecznie z PRL do III RP. Przykre ale prawdziwe.

Imię
Imię

Broniarz kandydatem? Celowo mijasz się z prawdą?

LOL
LOL

Ostatni prawdomówny pomylił Broniarza z Szydło, Zalewską i resztą kapiszonów z list PiS.

TKL
TKL

Panie Konradzie, a gdzie jest ten PiS, który w 2011 roku zapowiadał w swoim programie wyborczym podwyżki dla nauczycieli nawet do 2500 zł brutto i reformę oświaty? Zapomnieliście o tym zwolennicy dojnej zmiany? Jedno jest pewne, wcześniej czy później sposób postępowania z nauczycielami, arogancja, buta i zwyczajne chamstwo obróci się przeciwko PiS i mam nadzieję, że będzie to miało miejsce już jesienią!

realista
realista

Widzac w tv spiewajacych pajacow “nauczycieli” smiac mi sie chcialo, chociaz z drugiej strony zal ,bo jak mozna zrobic z siebie posmiewisko na oczach swoich uczniow.

OTUA
OTUA

Myślisz o pseudoartystkach ze szkółki nr. 32 ?

RealistA
RealistA

Pan Broniarz jeszcze długo będzie odbijał się czkawką nauczycielom. Nie może być tak, że nauczycieli reprezentuje człowiek z taką przeszłością… Nauczyciele otrzymają podwyżki, ale… nie tysiąc złotych. To zbyt wygórowane rządania. Podczas strajku nauczyciele nagrywali jakieś piosenki i publikowali je w internecie – powiem krótko: to to po prostu była żenada. Wiem jednak, że zdecydowana większość nauczycieli tak się nie zachowała a ww incydenty to jedynie mały promil spośród wszystkich strajkujących. Nie mniej puenta jest jedna: autorytet moralny nauczycieli został bardzo nadszarpnięty, zwłaszcza w szkołach gdzie utrudniano młodzieży przystąpienie do egzaminów i podobnie straszono w przypadku matur. Mam nadzieję, że… Czytaj więcej »

Xionc Teofil
Xionc Teofil

Jeszcze ci dzwoni wczorajsza homilia Antka Tupolewa w TV Trwam? Dobry poddany. Takich nam potrzeba.

Imię
Imię

Pan Broniarz działa w słusznej sprawie. Tak przy okazji – zestawiając katechetów z nauczycielami proszę pamiętać, że katecheci wprawdzie biorą kasę, ale nie podlegają kuratorium.

DDD
DDD

Czytam te komentarze i się zastanawiam, kto ma interes w tym, żeby nauczyciele zarabiali nędzne pieniądze za kształcenie i wychowywanie małych Polaków, co powoduje coroczne obniżanie jakości tych usług, bo każdy nauczyciel z wysokimi kwalifikacjami zmienia pracę na lepiej płatną poza systemem edukacji? Kto ma interes w niskoopłacanych pracownikach budżetówki? Kto zyskuje na tym, żeby pielęgniarki i lekarze pracowali na zachodzie? Komu zależy na tym, żeby Polacy wyrastali na niedouczoną hejterską ciemnotę bijącą pokłony przed klerem i obijającą kijami (póki co) kukły Żyda? Ktoś ma propozycje?

LOL
LOL

Spokojnie. Jesień będzie strajkowa. Budżetówka to nie tylko pracownicy, ale też ich rodziny, które w wyborach zagłosują zgodnie z własnym interesem. A jak się nie uda abortować PiS, to odbiorą paszport z modlitewnikiem, bogiem i honorem od Szczerskiego i pojadą w siną dal, gdzie miliony mądrzejszych Polaków żyją spokojniej i dostatnio od wielu lat. W Polsce zostaną księża, zakonnice i pisowcy. To będzie ta Dolina Krzemowa Europy, o której bredzi Pinokio Morawiecki.

Ampuła
Ampuła

Kościół katolicki. To beneficjent ludowej, masowej ciemnoty. Wśród analfabetów można być półbogiem, przechadzając się między łanami z książką w ręku (“Chłopi”). Można być wygodnie noszonym w lektyce i bezpiecznie gromadzić złoto, wywołując zręcznie egzystencjalną trwogę wśród mas bez wiedzy (“Faraon”).
W dziele utrzymywania narodowych mas w ciemnocie albo redukowania poziomu edukacji ku analfabetyzmowi, kler katolicki zawsze szuka sojuszu ze sprawującymi świecką władzą centralną.
Tym drugim też jest łatwiej rządzić ciemnotą, której starczy rzucić jałmużnę, żeby dostać głos do urny.
Ostentacyjnie pierwsze ławy rządowe na mszach transmitowanych przez reżimową telewizję są wizualizacją tego antyspołecznego sojuszu.

tylewtemacie
tylewtemacie

Widzisz to nie chodzi o to, że każdy chce aby nauczyciele mało zarabiali. Ale słowo nauczyciele jest zbyt ogólne. Chodzi o pewną sprawiedliwość społeczną. Jeżeli jeden nauczyciel ma wychowawstwo i naprawdę wykonuje pracę po swoich “18” godzinach to ok niech zarabia. Należy mu się. Ale jeśli Pan od WFu ma dostać taką samą podwyżkę co ten w/w to czy to jest ok? Czy on po swoich “18” godzinach sprawdza ciśnienie w piłce lekarskiej? Czy nauczyciel który większość czasu spędza na komórce ( co w przedszkolach jest nagminne) ma być tak samo traktowany jak ten, który się stara i naprawdę pracuje?… Czytaj więcej »

DDD
DDD

@tylewtemacie Odrobiłeś zadanie domowe z nakazu partii rządzącej. Tzw. “wychowawstwo”, to 12 zł miesięcznie, które na pewno wiesz jak podzielić przez liczbę dni w miesiącu i zweryfikować pod kątem odpowiedzialności i czasu poświęcanego uczniom i rodzicom. ŻART. I od razu wiem, z kim mam do czynienia. Doceniam wysiłek poświęcony kopiowaniu fałszywych stereotypów oraz zgodne z chrześcijańskimi wartościami wyrachowane acz szatańskie oszustwo, ale argumenty przeciw strajkowi kierujesz wyłącznie wobec rzekomo leniwym i mało pracującym nauczycielom, a strajk podjęli wszyscy pracownicy oświaty, nie tylko nauczyciele, ale przedszkolanki, kadra zarzadzająca, sprzątaczki i woźni. Zdradza cię też “Pan Broniarz”, z którego PiS, trolle na… Czytaj więcej »

tylewtemacie
tylewtemacie

Idź ochłoń polityczny trollu. W komentarzu do którego się odnosisz nie ma polityki tylko argumenty a ty do wszystkiego widzę odnosisz się osobiście polityczny pionku. Dla twojej wiadomości jestem zwykłym rodzicem.

AN
AN

Tzw. “wychowawstwo” to jest 12 groszy dziennie. Nie wiesz, pieniaczu, o czym rozmawiasz. Wyciągasz w-f-istę i na jego przykładzie budujesz teorię o “sprawiedliwości społecznej”? Pogadajmy zatem o 1,5 mld rocznie wydawanych na katechetów w sutannach. Czy to są dobrze wydane pieniądze na EDUKACJĘ? Co ten ksiądz robi po 18 godzinach ględzenia o legendach i mitach? Prowadzi koła zainteresowań? Twoje dzicko chwali sobie katechezy? Tym razem nie zdążyłeś, ale lepiej zawalczyć o nauczycieli będziesz miał okazję jesienią. Zapisz sobie i pamiętaj.

tylewtemacie
tylewtemacie

Moje dziecko nie chodzi na katechezę. A Pan Pani czemu nie prowadzi teraz zajęć?

AN
AN

Nie trzeba być nauczycielem, żeby mieć wiedzę o pracy nauczyciela. Jak widać, najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy mają o niej mgliste pojęcie. Nie widzę troski o 1,5 mld na katechetów, ani bólu z powodu samotnego przesiadywania dziecka przez godzinę w świetlicy. Może tatuś nie wie, że lekcje katechezy są w środku zajęć a nie jako pierwsza lub ostatnia lekcja. Może uważa za fajne wyciekanie takiej kasy z funduszy na edukację.

tylewtemacie
tylewtemacie

Ja rozumiem , że nie lubisz katechetów i najlepiej przygarnąłbyś lub przygarnęła byś ich pieniądze. Taka natura twoja. Ale naprawdę nie chce mi się z tobą dyskutować o nauczycielach. Brak Tobie szerszego spectrum widzenia ponieważ widok masz przysłonięty jak widzę katechetą. Może jest twoją konkurencją ale nie wnosi niestety to nic merytorycznego do dyskusji o pracy nauczyciela.

salowa
salowa

@tylewtemacie Opowiedz coś więcej o wuefistach, których nie lubisz i przysłaniają ci szersze “spectrum” (naprawdę taki z ciebie erudyta?) widzenia. Może to coś wniesie do dyskusji, w której merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. :)))

Ampuła
Ampuła

Żądania płacowe dużej, jednolitej i dobrze wykształconej grupy społecznej zostały szeroko nagłośnione. Adresat tych żądań, czyli rząd, nie zdołał ich zamilczeć, tanio rozegrać ani zbyć obietnicami. Rzetelne i szczegółowe informacje o skandalicznie niskim poziomie zarobków polskich nauczycieli dotarły pod strzechy. W dobrym czasie, bo tuż po tym, jak trafiło tam potwierdzenie, że pewna rusycystka zarabia 50.000 miesięcznie w Narodowym Banku Spermy prezesa Glapińskiego, nominata partii rządzącej. Jednocześnie doszło do upublicznienia tajemnicy poliszynela, według której katecheci są ciałem obcym w pokojach nauczycielskich gromadzących ciało pedagogiczne. Obcym, bo po kursach biskupich zamiast studiów pedagogicznych i programowo zaprzeczającym wiedzy przekazywanej uczniom przez nauczycieli… Czytaj więcej »

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Ampuła rzadko się z Tobą zgadzam ale w temacie polityki mówimy jednym językiem. Generalnie dochodzi do sytuacji w której nie będzie potrzeba nauczycieli, a do uzyskania matury wystarczy legitymacja PiS i pieczątka z parafii.

ja234
ja234

Szkoda, strajk powinien być kontynuowany.Dobrze, że będzie kontynuowany we wrześniu.
Szastanie kasą widać jak na dłoni, na kler, pińćet, 13tka dla staruchów obiboków mają,ale na służbę zdrowia, pracowników budżetówki nie ma.Jesienią będzie fala strajku.A suweren niech dalej głosuje na pisiorów.(12:01)

OTUA
OTUA

wsteczny ja234 chcesz nam wmówić, że nauczyciele pincet na swoje dziecka nie dostali?

W pogoni za octem
W pogoni za octem

Co polityczni wichrzyciele mieli właśnie strajkowac do wrzesnia.banda marionetek broniarza. Wstydzić się będziecie za tą hucpe jeszcze przez wiele lat…

Gliwiczanin
Gliwiczanin

I o co było tyle szumu? Przecież wiadomo że od partii rządzącej nic nie dostaną ciemnym i nie wykształconym ludem lepiej kierować naobiecywać różnych plusów ciemny lud to kupi tylko nikt nie pomyśli z kąd na to pieniądze i że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy tylko wszystko my na to płacimy

wujek dobra rada
wujek dobra rada

Niech zmienią pracę i wezmą kredyt.

CCC
CCC

Dobra propozycja, szczególnie dla tych wszystkich którzy obrażają nauczycieli, którym nie podoba się system nauczania i zorganizowany strajk. Przepiszcie swoje pociechy do szkół prywatnych, a jeśli was nie będzie stać na opłacanie nauki, zmieńcie pracę albo podejmijcie dodatkową.

Wdzięczny Jarosławowi
Wdzięczny Jarosławowi

Fizjoterapeuci i laboranci rozpoczynają strajk w maju. Następni niewdzięczni i roszczeniowi. Biedny nasz wspaniały rząd, który dopiero co wymodlił zawieszenie niesłusznych strajków nauczycieli zdeformowanego szkolnictwa, a już musi się martwić ciężkim losem pacjentów, którzy z dnia na dzień zostaną pozbawieni rehabilitacji. A przecież wiadomo, że samo klęczenie na różne pooperacyjne i zwyrodnieniowe dolegliwości nie pomoże. Polacy! Należy utworzyć FRONT JEDNOŚCI NARODU W OBRONIE RZĄDU. Nie może być tak, że coraz to nowe grupy zawodowe z tzw. “budżetówki” będą uprawiać rozrabiactwo, wszczynać niepokoje i utrudniać spokojną egzystencję zwykłym pobożnym Polakom. Praca w “budżetówce” to z definicji służba dla Narodu, a nie… Czytaj więcej »