W 1991 w straży miejskiej służyło 20 funkcjonariuszy, dzisiaj 86. Mieszkańcy zgłaszają im codziennie ok. 50 spraw

fot. 24GLIWICE

Blisko 5,5 tys. zgłoszeń dotyczących zakłócania porządku, około 5 tys. odnośnie zagrożeń komunikacyjnych – straż miejska w Gliwicach to formacja niewątpliwie potrzebna. W poniedziałek, 29 sierpnia, przypada jej święto.

 
W ubiegłym roku jednostka ta świętowała 30-lecie utworzenia. Przy tej okazji zaprezentowaliśmy przegląd podejmowanych przez strażników interwencji – można się z nim zapoznać tutaj.

Do likwidacji?

Straż miejska powinna zostać zlikwidowana – takie sformułowanie nierzadko pojawia się w dyskusjach publicznych. Tymczasem – gdyby nie strażnicy, o wiele więcej pracy miałaby policja. Zatem, obok wyjaśniania spraw na przykład kryminalnych, policjanci (choć i tak zdarza się im to robić) musieliby podejmować wszystkie interwencje dotyczące tak – w gruncie rzeczy – bagatelnych wykroczeń jak palenie papierosów na przystanku czy parkowanie na zieleńcu.

Tymczasem to właśnie strażnicy miejscy zajmują się szeroko rozumianym dbaniem o ład i porządek publiczny.

To m.in. sprawy porządkowe – związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, interwencje komunikacyjne, kontrole dzikich wysypisk śmieci i przydomowych palenisk.

Interweniują także w sprawach związanych z uszkodzoną infrastrukturą techniczną, rannymi zwierzętami, często udzielają pierwszej pomocy potrzebującym oraz pomagają osobom bezdomnym.

Pomagają usuwać skutki klęsk żywiołowych i współpracują z innymi służbami przy pilnowaniu porządku podczas zgromadzeń oraz imprez publicznych.

Ważną częścią ich codziennej pracy są spotkania z mieszkańcami, działania edukacyjne oraz udział w wydarzeniach plenerowych, podczas których prowadzą akcje informacyjne i uczą mieszkańców m.in. jak udzielać pierwszej pomocy.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej regularnie prowadzą też akcje wspierające osoby bezdomne na terenie Gliwic – kontrolują ich potrzeby, miejsca przebywania, przekazują ciepłe ubrania zimowe.

Blisko 18 tys. wykroczeń

Tylko w 2021 r. straż miejska otrzymała ponad 16 tys. zgłoszeń od mieszkańców oraz z monitoringu miejskiego, przeprowadziła 13,4 tys. kontroli, w tym 1219 kontroli spalania odpadów w paleniskach domowych i 441 na ogródkach działkowych.

W związku ze zgłoszeniami i prowadzonymi działaniami prewencyjno-kontrolnymi ujawniono łącznie prawie 17,8 tys. wykroczeń oraz 16 przestępstw.

Najczęstszymi zgłoszeniami były zgłoszenia porządkowe – 5492 (w tym zakłócanie spokoju publicznego, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zanieczyszczanie powietrza/środowiska) oraz 4939 zgłoszenia dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Śródmieściu (3022) i Trynku (1032).

Ponadto w 2021 r. usunięto z ulic miasta 27 wraków pojazdów.

Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 r. decyzją Rady Miejskiej. Na początku siedziba jednostki mieściła się w pobliżu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa, później – w aktualnej siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 i w oficynie przy ul. Zwycięstwa 31. Od 2002 r. siedziba mieści się w budynku przy ul. Bolesława Śmiałego 2a.

W 1991 r. w jednostce służyło 20 strażników, obecnie jest ich 86. Łącznie w jednostce pracują 103 osoby. Ponad 30 lat temu średnia liczba zgłoszeń od mieszkańców wynosiła do 15 dziennie, aktualnie jest ich około 50.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. UM Gliwice

37 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Ksenomorf
29/08/2022 12:24

SM sprostytuowała się w chwili założenia tym , że ganiała staruszki sprzedające warzywa czy owoce a nie widziała pijaczków obok .

!?
30/08/2022 12:23
W odpowiedzi na  Ksenomorf

Nie ma jak mocne słowa. Od razu robi się wrażenie!

xxx
31/08/2022 14:38
W odpowiedzi na  Ksenomorf

A kostka brukowa ta co zniknęła to tez chyba SM ?

Ostatni Sprawiedliwy
29/08/2022 13:35

I największa chluba Straży Miejskiej – były komendant. Skazany dwoma prawomocnymi wyrokami z kk – m. innymi za kradzież 30 ton kostki brukowej.
Gliwice – przyszłość jest tu!

Ania
29/08/2022 16:36
W odpowiedzi na  Ostatni Sprawiedliwy

A niby ten nowy Bismor jest w czymś lepszy? No przynajmniej nie kradnie.

Emilja
29/08/2022 17:52
W odpowiedzi na  Ania

Przypomnij sobie co mówiła pani Szydło z Pis: wystarczy nie kraść

Ksenomorf
29/08/2022 21:06
W odpowiedzi na  Emilja

Może ta kostka mu się należała :))

!?
30/08/2022 12:24
W odpowiedzi na  Ania

A niby… co Pani o tym wie?

!?
30/08/2022 12:24
W odpowiedzi na  Ostatni Sprawiedliwy

A co mają z tym wspólnego ci, którzy teraz służą miastu i jego mieszkańcom?

obiektywny
29/08/2022 13:05

Powinni zrobić referendum, to jest formacja która jest całkowicie zbędna, zajmują się sprawami, które na co dzień są mało istotne, ma się nawet wrażenie, ze są bardziej złośliwi niż policjanci…

stanisław
29/08/2022 16:18
W odpowiedzi na  obiektywny

Zgadzam się z p.obiektywnym.To jest formacja nieudaczników którym się wydaje że mają władzę nad mieszkańcami. W średniowieczu byli to miejscy pachołkowie.W 1991 r było 20 a teraz 86 pasibrzuchów.

!?
30/08/2022 12:28
W odpowiedzi na  stanisław

Zna Pan którego z nich? Osobiście? Miał Pan kontakt z konkretna osobą. Jeśli tak, to który to Pana zdaniem jest ten nieudacznik lub ci nieudacznicy.

stanisław
30/08/2022 15:45
W odpowiedzi na  !?

pytający

Serwus malkontenci
30/08/2022 08:03
W odpowiedzi na  obiektywny

Przeczytaj jeszcze raz. Ze zrozumieniem.

!?
30/08/2022 12:26
W odpowiedzi na  obiektywny

No właśnie – „ma się wrażenie” Może raczej swoich wrażeń nie wpychać w sprawy bezpieczeństwa, porządku i ładu publicznego.

Gliwiczanin
29/08/2022 13:04

Komu niby ta formacja jest potrzebna? W większości to są odrzuty które nie dostały się do policji i za to mszczą się na ludziach

Serwus malkontenci
30/08/2022 08:05
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

Przeczytaj jeszcze raz. Ze zrozumieniem.

!?
30/08/2022 12:29
W odpowiedzi na  Gliwiczanin

A jakieś konkrety? Jakieś dowody? Dane? Skąd Pan ma taką „dogłębną” wiedzę?

Gliwiczanin
30/08/2022 12:55
W odpowiedzi na  !?

Witamy przedstawiciela straży miejskiej

AndrzejD
29/08/2022 19:17

„…w straży miejskiej służyło 20 funkcjonariuszy” – oni nie służą tylko tam pracują otrzymując za to wynagrodzenie.
Służą – to wolontariusze w hospicjum.

!?
30/08/2022 12:31
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zabawy językowe? No, no? Ukłony dla wiedzy.

xxx
01/09/2022 13:01
W odpowiedzi na  !?

strażnik a erudyta,

Cliper
29/08/2022 15:05

Byłem świadkiem interwencji strażników wobec handlarza balonami na hel.Kabaret to pikuś!na koniec strażnicy zostali wygwizdani i okrzyknięci złodziejami przez tłum gapiów.Gdzie tu poszanowanie?

!?
30/08/2022 12:30
W odpowiedzi na  Cliper

Poszanowanie czego? Porządku? Stosowania się do przepisów?

Blofeld
29/08/2022 20:26

Na fotografii widać najczęsciej wykonywaną czynność.

pan władeczek
30/08/2022 07:34

Do likwidacji? jak najbardziej! grupa darmozjadów którzy zamiast jeździć autobusami i pilnować porządku nawet tam, jeździ samochodami na targ kupić pomidora i szczypiorek na śniadanie

!?
30/08/2022 12:33
W odpowiedzi na  pan władeczek

Panie Władeczku, a jak Pan pracuje na rzecz naszego miasta?

xxx
01/09/2022 13:04
W odpowiedzi na  !?

odsyłam do artykułu o strażnikach bez maseczka gdzie sama pani strażnik srogo za to mandaty wlepiała https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/gliwice-straznicy-miejscy-w-barze-bez-maseczek-ochronnych-poniosa-konsekwencje/eerrsgm

Jolanta
30/08/2022 11:11

Jak wielu gliwiczan uważam że SM powinna zostać zlikwidowana.Patrole dwuosobowe , które kiedyś były widywane , dzisiaj wożą się samochodami patrolowym i i często nie chcą zauważyć potrzeby zatrzymania i interweniowania.Przejeżdżą swoje godziny i….dniówka zaliczona.Absolutnie nie widzę potrzeby utrzymania tej jednostki.Czas żeby ktoś władny/ nie myślę o prezydencie ponieważ mam wrażenie że on sobie nie radzi w wielu przypadkach,a szkoda bo głosowałam na niego/ pomyślał o marnowaniu naszych pieniędzy, które mogą być spożytkowane w bardziej racjonalny sposób.

!?
30/08/2022 12:34
W odpowiedzi na  Jolanta

Mam nadzieję, że Pani pisze, żeby pisać. Wielu gliwiczan to ilu?

mieszkaniec
29/08/2022 22:10

Potrzebni jak dziura w moście, przebrani w mundury ważniacy

jestem z miasta
01/09/2022 15:16

SM pełni służebną wobec lokalnego społeczeństwa funkcję – to zbiór zaangażowanych funkcjonariuszy dochowujący starań, by w każdym przypadku możliwie najlepiej i z godnością wykonać powierzone zadania – kto to powiedział ???? – Komendant SM

Art. 11.1.6
18/09/2022 10:08

DLACZEGO NIE BIORĄ UDZIAŁU W ZABEZPIECZENIACH IMPREZ NA STADIONIE MIEJSKIM ???

edwal
29/08/2022 23:46

SM powinna być, porządny człowiek nie musi się ich obawiać. Żule, nieroby i bandyci są przeciwni, bo im SM utrudnia „życie”

Serwus malkontenci
30/08/2022 08:04
W odpowiedzi na  edwal

Otóż to!

!?
30/08/2022 12:32
W odpowiedzi na  edwal

Prawda!!! Straż przeszkadza tym , którzy lekceważą innych i przepisy.

PamRamRam
29/08/2022 17:35

To może skoro jest ich aż tylu,to chociaż niech pracują w nocy a nie do 22 ? To może, również zajmą się targowiskiem na Lipowej,gdzie staruszki urządzają sobie eldorado,przechodząc gdzie chcą ?