Strażnicy ostrzegają: kontakt z tą rośliną może grozić nawet śmiercią

W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi pojawienia się w rejonie Gliwic barszczu Sosnowskiego, Straż Miejska apeluje o ostrożność.

– Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem. Następstwem oparzeń są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat, a w skrajnych przypadkach mogące przyczynić się do śmierci osoby, która miała kontakt z rośliną – informują strażnicy.

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, tyle że jest od niego o wiele wyższy. Dodatkowo barszcz ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części pokryta jest fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm) o zaostrzonych końcówkach, a białe kwiaty zebrane są w gęsty i duży baldach. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren i najczęściej można go spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka tj. leżące odłogiem pola, łąki i drogi.

Jak informuje Straż Miejska, w przypadku zauważenia niebezpiecznej rośliny należy powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986. Jeśli roślina ta znajduje się na terenie należącym do Gminy ? odpowiednie służby dokonają jej usunięcia, a jeśli rośnie na terenie prywatnym ? to powiadomiony o tym fakcie właściciel terenu, zostaje poproszony o zabezpieczenie terenu porośniętego przez niebezpieczną roślinę przed dostępem osób postronnych i jej zlikwidowanie.