To prawdziwa rewolucja na starówce. Identyfikatory i nowe uliczki zamknięte dla samochodów

Poważne zmiany na gliwickiej starówce. Od 9 sierpnia zamknięte dla aut zostaną kolejne uliczki, a na całym obszarze objętym zakazem ruchu powstanie stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów.

 
Zapowiadane przed wakacjami ograniczenia wreszcie zostaną wprowadzone w życie. Dzięki temu powinien zniknąć opisywany przez Czytelnika w liście do redakcji problem konfliktów powstających między pieszymi a zmotoryzowanymi bywalcami gliwickiej starówki.

Od 9 sierpnia na zamknięte ulice będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami. Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmować będzie Rynek oraz następujące ulice:


 • Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
 • Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
 • Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
 • Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
 • Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
 • Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
 • Szkolną,
 • Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
 • Krótką,
 • Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.

Do strefy będą mogli wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, które będą wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu.

Identyfikatory uprawniające do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności będą obowiązywać również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca będzie mógł wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7:00 do 10:00.

W innej sytuacji będzie wymagany identyfikator typu B, który umożliwia 15-minutowy postój również w innych godzinach.

Identyfikator typu B będzie niezbędny także m.in. w przypadku przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich. Zarząd Dróg Miejskich będzie wydawał też specjalny identyfikator typu R, zezwalający na wjazd na płytę Rynku np. parom młodym w związku z ceremonią ślubną.

Umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez posiadania identyfikatora.

Niemożliwy będzie postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.

Uwaga: w związku z ograniczeniem możliwości parkowania, osoby posiadające abonament mieszkańca będą miały możliwość bezpłatnego korzystania z dostępnych miejsc postojowych na parkingu wielopoziomowym przy ul. Jana Pawła II.

Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?

 • pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
 • pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
 • pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
 • pojazdy dojeżdżające do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865,
 • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
 • rowery,
 • urządzenia transportu osobistego,
 • hulajnogi elektryczne,
 • motorowery elektryczne,
 • służby miejskie,
 • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
 • dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
 • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.

Dla kogo identyfikatory?

Identyfikator typu A umożliwi właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.

Identyfikator typu B umożliwi krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:

 • postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
 • remontem i utrzymaniem infrastruktury,
 • transportem przesyłek kurierskich,
 • prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
 • przeprowadzką,
 • dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
 • dostawą towarów,
 • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.

Identyfikator typu R umożliwi wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:

 • ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
 • realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
 • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.

Jak uzyskać identyfikator?

Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności będzie można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Gliwic.

Wnioski od wydanie identyfikatora będzie można składać od 26 lipca br. w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) będzie dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).

Identyfikatory wydawane będą bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 323008673 lub 323008668.

(żms)/UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

Liczba powodów dla których można otrzymać jeden z trzech identyfikatorów jest na tyle duża, że w praktyce nic się nie zmieni. Tradycyjnie, w myśl starej zasady – “Ile to trzeba pozmieniać, żeby wszystko zostało po staremu.”

Poza tym, już to widzę jak ktoś będzie się przejmował papierowymi zakazami, równie skutecznymi jak te na “woonerfie” na Siemińskiego.

Aga

No tak Gliwiczanie nie dorośli do takich rozwiązań

Żorż Ponimirski

Świetnie. Problem w tym, że pozostałe ulice tej samej starówki zostaną zasrane samochodami, a korki się nie skończą. Kierunek dobry, ale nie przemyślany. Współczuję mieszkańcom sąsiednich ulic. Nie ma możliwości, żeby zaparkowali.

AndrzejD

No właśnie – gdzie powstały miejsca parkingowe w zamian za miejsca na wyłączonych ulicach ?
Czy została zwiększona ilość kursów komunikacji miejskiej na liniach prowadzących w kierunku centrum ?
Efektem tego wyłączenia będzie mniejsza ilość klientów w knajpach na/wokół Rynku i kompletnie zakorkowane ulice przylegające do strefy wyłączonej. Sam pomysł wyłączenia nie jest zły, ale wykonanie kompletnie beznadziejne.

Usmy

Czyli w dalszym ciągu nieuprawnione do tego samochody będą mogły wjeżdżać do strefy wydzielonej z ruchu. Sam brak przepustki nie uniemożliwia (fizycznie) wjazdu do strefy.

Ot Gliwice

Przepustki, identyfikatory, zezwolenia, sterty wniosków do zweryfikowania, rozpatrzenia, zaopiniowania … urzędnicza machina, która już i tak się kręci w najlepsze, w Gliwicach nabiera dodatkowego rozpędu. Czy to nie wspaniałe, że są ludzie, którzy jak mrówki przekładają te papierki z czerwonego segregatora do niebieskiego? Jak dobrze, że mamy urzędników, którzy wiedzą co robić i co robią. Pytanie tylko, czy będą w stanie ogarnąć własne pomysły, czy może jak zwykle potkną się o nie i wy……lą na łeb.
PS.
To może urzędnik pójdzie za ciosem i zakaże komarom kłucia?

Tosia

a ja się pytam , co z mieszkańcami na starówce? gdzie mają zaparkować swoje auta ? czy jaśnie oświecony prezydent przemyślał temat , czy podpisał tylko kolejne zarządzenie? dlaczego w zamian za brak możliwości parkowania w miejscu zamieszkania nie pomyślano aby zabezpieczyć jakiś parking w pobliżu WYŁĄCZNIE dla mieszkańców ? Myśli się tylko o tej hałaśliwej , wulgarnej chołocie , która całe noce zakłóca ciszę i nie pozwala mieszkańcom na odpoczynek !!!! A mieszkańcy nie dość , że w dalszym ciągu mają opłacać abonament , to jeszcze nie mogą swobodnie korzystać ze swoich aut. A obiecanki o możliwości bezpłatnego korzystania… Czytaj więcej »

Stanisław

Acha. Czyli jak przyjedziemy dajmy na to z meblami do kuchni to będziemy mieli 15 minut na rozładunek. Tak? Śnieg czy deszcz to mamy wywalić wszystko na chodnik i przeparkować samochód następnie te mokre ślizgie szafki spokojnie wnosić do mieszkania. Dobrze to rozumiem?

rovit

Cztery pierwsze bym wyłączył i zobaczył jak te zmiany zadziałają i potem ewentualnie…

Gonia

Z czy Corpore przeniosą w inne miejsce, gdzie będę mogła podwieźć schorowaną 80letnią mamę?

Cliper

Jeszcze tylko w Bytomiu jest więcej ruder w obrębie rynku niż u nas..

Henryk

Bytom to cały się sypie

Roman Ukulele

Hmm. Rewolucja na starówce. Tzn. będzie sprzątanie na bieżąco i odwiedzający będą się lepiej zachowywać ?

Gosia

Jak dla mnie knajpiarze powinni więcej płacić za sprzątanie, w tym zasikane klatki schodowe, bo to ich klientela najwięcej syfi.

Julia

Nie wyobrażam sobie życia na starówce. Mnie wkurza jeden przechodzący pod domem pijany wyjec. Jakbym miała słuchać co noc stada wyjców, to bym chyba wylądowała w psychiatryku. Albo więzieniu. Nie wiem jak mieszkańcy sobie z tym radzą, ale podziwiam ich wytrwałość. Szczególnie, że co trochę “uszczęśliwiani” są kolejnymi nowościami, mającymi rzekomo coś poprawić.

Pyra

Nie zawsze było aż tak głośno. Ale cóż.. “nowoczesność” i dziwnie rozumiana wolność, że skoro centrum, to wszystko wolno i mieszkańcy sami są sobie winni, ze tam mieszkają. Niektórym ciężko pojąć, ze sporo to starszych osób, którzy cierpią w mileczeniu, bo nie mają szans, środków, możliwości na zmianę miejsca zamieszkania. Zwłaszcza teraz, kiedy ceny mieszkań poszybowały w górę.

Ad

Tylko po co? Gliwice to nie Kraków…

Krzysztof

Czy owe “pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne” muszą być jakoś oznakowane, czy jeśli wiozę osobę niepełnosprawną, to mogę wjechać na “zakazane ulice”? Co w przypadku podwiezienia niepełnosprawnej osoby np. pod rynek, i kontroli podczas odjazdu bez niej?

Młodówka

Starówka to, jak w każdym mieście, miejsce do zaspokajania popędów gawiedzi. Jeśli ktoś uważa, że mieszkając tam zasługuje na splendor wielkomiejskości, to niech zrewiduje swoje życie, zabierze ostro do zarabiania pieniędzy i wyprowadzi na obrzeża. Bo płaczą tu chyba same nieudaczniki 500+…

Tosia

nie rozumiem , czy uważasz , że tam mieszkają sami nieudacznicy pobierający 500+ ? zastanów się co piszesz i nie obrażaj ludzi tam mieszkających narażonych na ustawiczne wrzaski , burdy i to przez całe noce.

gliwicjus

Ciekawe, jak nowe przepisy wpłyną na ruch w najbardziej imprezowej okolicy Starówki, gdzie chlejnia trwa praktycznie do rana, czyli szeroko pojęte skrzyżowanie ulic Raciborskiej i Średniej.

Bart

Mam nadzieję na kolejne fale covidu i zamknięcie tych zakichanych knajp na cztery spusty.

Tosia

to jedyny plus z covidu !

141414

Żeby wypić browara, zdefekować się i zwrócić treść żołądka utrudnia się życie tysiącom kierowców, którzy np. chcą dojechać do Empiku czy biura podróży. BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Obserwując

Żadnych przepustek.Nie wpuszczać ałteczek, wywalić je z centrum wioseczki.

Irek

Po jakiego wuja pchać się centrum, czy wogole jest sens odwiedzania tego miasta

Tosia

a co są ” ałteczki ” ????????

Kek

To termin wymyślony przez tego frustrata na samochód