„Student nie dostałby za to zaliczenia”. Nowy wygląd Urzędu Miejskiego w ogniu krytyki

Kto konkretnie odpowiada za powszechnie krytykowaną formę modernizacji budynku Urzędu Miejskiego?

Kto wybrał akurat ten projekt? Dlaczego w Gliwicach nie organizuje się konkursów architektonicznych na projekty dotyczące ważnych budynków?

Do programu Pod Prasą zaprosiliśmy dr inż. arch. Justynę Wojtas-Swoszowską (Politechnika Śląska) i Jakuba Kowalskiego (serwis Gruba Tektura).


– Student, który przyszedłby do nas z takim projektem, nie dostałby zaliczenia

– nie ma wątpliwości dr inż. arch. Justyna Wojtas-Swoszowska. – Ta przebudowa zniszczyła elewację budynku, opakowaną teraz tandetnym styropianem. Portal, który znajduje się przed wejściem głównym jest niesymetryczny, nie wpisuje się w kontekst, właściciwie nie wiadomo dlaczego się tam znalazł.

– Cała zabudowa placu Piłsudskiego jest utrzymana w odcieniach szarości, na kolorystykę tego obszaru był stworzony projekt. Dziwi mnie, że obiekt, który wydaje się być najważniejszy w mieście, bo mieści się w nim siedziba władz, całkowicie odrywa się od tego co dzieje się w jego otoczeniu

– skomentował Jakub Kowalski z serwisu Gruba Tektura.

Do programu zapraszaliśmy również przedstawicieli Urzędu Miejskiego i projektanta modernizacji. Urzędnicy nie znaleźli dla naszych Widzów czasu, natomiast pracownia projektanta, mimo wstępnej zgody, w ostatniej chwili zasłoniła się innymi obowiązkami.

POD PRASĄ to program, w którym gliwiccy dziennikarze, komentatorzy i goście specjalni dyskutują o bieżących wydarzeniach w Gliwicach. POD PRASĄ jest wspólnym projektem Nowin Gliwickich i Gazety Miejskiej/portalu 24GLIWICE.pl, z założenia otwartym na inne, niezależne media w Gliwicach, zarówno te tradycyjne, jak też społecznościowe.
Program dostępny jest na m.in. kanałach YouTube i profilach Facebook wybranych gliwickich mediów. POD PRASĄ emitowane jest również na platformie UPC (kanał 393).