“Student nie dostałby za to zaliczenia”. Nowy wygląd Urzędu Miejskiego w ogniu krytyki

Kto konkretnie odpowiada za powszechnie krytykowaną formę modernizacji budynku Urzędu Miejskiego?

Kto wybrał akurat ten projekt? Dlaczego w Gliwicach nie organizuje się konkursów architektonicznych na projekty dotyczące ważnych budynków?

Do programu Pod Prasą zaprosiliśmy dr inż. arch. Justynę Wojtas-Swoszowską (Politechnika Śląska) i Jakuba Kowalskiego (serwis Gruba Tektura).

– Student, który przyszedłby do nas z takim projektem, nie dostałby zaliczenia

– nie ma wątpliwości dr inż. arch. Justyna Wojtas-Swoszowska. – Ta przebudowa zniszczyła elewację budynku, opakowaną teraz tandetnym styropianem. Portal, który znajduje się przed wejściem głównym jest niesymetryczny, nie wpisuje się w kontekst, właściciwie nie wiadomo dlaczego się tam znalazł.

– Cała zabudowa placu Piłsudskiego jest utrzymana w odcieniach szarości, na kolorystykę tego obszaru był stworzony projekt. Dziwi mnie, że obiekt, który wydaje się być najważniejszy w mieście, bo mieści się w nim siedziba władz, całkowicie odrywa się od tego co dzieje się w jego otoczeniu

– skomentował Jakub Kowalski z serwisu Gruba Tektura.

Do programu zapraszaliśmy również przedstawicieli Urzędu Miejskiego i projektanta modernizacji. Urzędnicy nie znaleźli dla naszych Widzów czasu, natomiast pracownia projektanta, mimo wstępnej zgody, w ostatniej chwili zasłoniła się innymi obowiązkami.

POD PRASĄ to program, w którym gliwiccy dziennikarze, komentatorzy i goście specjalni dyskutują o bieżących wydarzeniach w Gliwicach. POD PRASĄ jest wspólnym projektem Nowin Gliwickich i Gazety Miejskiej/portalu 24GLIWICE.pl, z założenia otwartym na inne, niezależne media w Gliwicach, zarówno te tradycyjne, jak też społecznościowe.
Program dostępny jest na m.in. kanałach YouTube i profilach Facebook wybranych gliwickich mediów. POD PRASĄ emitowane jest również na platformie UPC (kanał 393).
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kolik
kolik

Ktoś chyba nie jest z Gliwic, jeśli uważa że urząd miejski znajduje się na placu Piłsudskiego! ***** uważa że wszystko powinno być szare i kwadratowe. Więc nie dziwny się że młodzi architekci projektują potem budowle rodem z czarnej dziury.

Krycha
Krycha

kolik@ Trudno poważnie traktować kogoś, kto z lekceważeniem wyraża się o dyskutujących w programie osobach. Więc tylko minus.

Nie bierz się człowieku za komentowanie nie rozumiejąc i nie widząc.Właśnie dzięki wsparciu takich ignorantów jak Ty,Gliwice t a k wyglądają !

Jolie
Jolie
To twoi rodzice chyba nie są z Gliwic, nawet okolic, że nie rozumiesz tutejszej historii i poszanowania zabytków. Po co tu przyjechali ludzie, którym się nie podoba tutejsza architektura, którzy chcą tu wszystko zmieniać, którzy mają uprzedzenia i kieruje nimi nienawiść…? Niszczą resztki uczuć ludziom, którzy tu zostali z przed wojny. Niektórym zabrano nawet tożsamość bo zmuszano do zmiany nazwiska, najszczęście tylko niektórym. To jest czysta złośliwość i pokazanie kto tu rządzi… To jest kicz i budują następne szklane pudełko, które wogóle nie pasuje do tej architektury i coż możemy sobie tylko zapłakać nad tym, ale będziemy przypominać i piętnować!
szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Zgadzam się w 1000% z każdym słowem w tym komentarzu.

Gleiwitzer
Gleiwitzer
Smutne jest to, że odkąd gospodarzami Gliwic stali się Polacy miasto jest cały czas dewastowane. Widać, że władza to potomkowie wieśniaków przybyłych do cywilizacji…. totalne bezguścia…. oczywiście nie mówię tu o wszystkich obecnych mieszkańcach (nie chcę nikogo obrażać), ale Ci którzy rządzą obecnie to ewidentne wieśniactwo…. Przedwojenne Gleiwitz miało swój charakter, osoby odpowiedzialne za jego wygląd m.in Schabik zostawiły miasto, z pozostałości którego i dzisiaj można być dumnym…. niestety niedbałość władzy o zachowanie najpiękniejszych budowli miasta i jego charakteru, tylko dlatego bo są niemieckie poraża… Przykładem może być do czego doprowadzono Zameczek Leśny, można zobaczyć jak wyglądał kiedyś i jak… Czytaj więcej »
Ślonzok
Ślonzok

A czego nie zdewastowali to rozkradli…..

Barbara
Barbara

Nieśmiało pozwolę sobie przypomnieć, co Pana rodacy uczynili z całą Polską!!! I zanim kolejny już raz będzie Pan wylewał żale i miał pretensje do przybyłych (nie z własnej woli) proponuję chwilę pomyśleć.Dla mnie bolesna jest świadomość,że moja rodzina musiała zostawić wszystko (a było tego sporo) i zamienić,jak przysłowiowy stryjek – siekierkę na kijek……..czyli Lwów na (bez obrazy) Gliwice ! Co do rządzących mam podobne zdanie – niszczą to miasto.

Niech Pani zobaczy dzisiejszy Bojków przed wojną Schönwald, niech Pani zapozna się z historią tego miejsca i niech Pani zobaczy do jakiego stanu doprowadzili to miejsce Kresowiacy przybyli spod Lwowa…. Znam wiele takich zasiedleń o których dzisiaj piszecie “siekierka na kijek”… wiele miejsc w Gliwicach zostało doprowadzonych do ruiny, a Pani pisze mi o mitycznym Lwowie ? To trzeba było go nie opuszczać…. część rdzennych Gliwiczan też została…. Problem w tym, że teraz jesteśmy w mniejszości.. rządzi Polska większość, a skutki tego rządzenia widać na każdym kroku…..

piotr
piotr

tylko nikt pozostałych Gliwiczan nie wysyłał na białe nidzwiedzie , a Lwowiaków tak

Barbara
Barbara

Nie będę się z Panem licytowała – kto,co i dlaczego? – bo jest to poniżej mojej godności,zważywszy,że nie stać Pana na obiektywizm !

Do Piotra@ Rozumiem, ze na te białe niedźwiedzie to do Gliwic was wysłali…. A tymczasem Gliwiczan wysyłali do sanatoriów w uralskich kopalniach…. Oj wy biedacy kresowiacy…..

Autochton
Autochton

To, że Was wygnano z waszej ziemi było także złe…. chyba nikt tego nie neguje…. ale nie zmienia to faktu, że przez ostatnie 70 lat zapuściliście Gliwice strasznie…. więc jak wam wierzyć na słowo, że Lwów był taki piękny ??? Kiedy gołym okiem widać jacy z Was gospodarze…….

Nie rozmawiamy o “całej Polsce” tylko o Gliwicach… Gliwice nie były zrujnowane, a obecnie po 70 latach polskiego gospodarzenia, jak wyglądają to widać…..

111
111

Niemcy przyniosły również rozpierduchę wojenną… jak czytam te Wasze biadolenia to śmiać mi się chce…

Ślonzok
Ślonzok

Jak widzę z kogo dzisiaj warszafka robi bohaterów, też chce mi się śmiać…. Jak widzę stawianie w Gliwicach które były niemieckim miastem tablic “gliwickim cichociemnym” to jeszcze bardziej chce mi się śmiać…. Niemcy wywołały wojnę to niezaprzeczalny fakt ale dla Śląska to co przyszło po wojnie było jeszcze tragiczniejsze…..

AndrzejD
AndrzejD

…otóż to. Tym co tu przyjechali w 1945roku w wagonach bydlęcych, to proponuję zapoznać się historią tych do których przyjechali tu w gościnę:
https://gornyslask.wordpress.com/tragedia-gornoslaska-1945-48/

Gabriela
Gabriela
Nie tylko Gliwice – vide Bytom, dawna perełka zmieniła się w stos ruin. Ja pamiętam Gliwice od 1945 wszystko było zadbane, każdy dom z wypielęgnowanymi trawniczkami, na ścianach podwórek tabliczki “przypominajki” w których godzinach można trzepać dywany, zamiatano w soboty chodniki, w kamienicach na strychu lub w piwnicach były pralnie i magiel dostępne dla lokatorów. W centrum kwitły jaśminy i bzy, parki piękne i zadbane, na cmentarzu centralnym fontanny z wodą, a nie jak dzisiaj zasypane ziemią. Niestety przyjezdni zakwaterowali w garażach poniemieckich willi krowy i konie, które pasły się na skwerach, a nowi Bojkowianie zaczęli od sprzedawania ziarna, hydroforów,… Czytaj więcej »
Nie Polak
Nie Polak

Niestety dzisiaj jesteśmy już chyba zbyt spolonizowani i przyzwyczajeni do tego polskiego syfu…..

Dziobak
Dziobak

Jaki pan, taki kram.

Tak sobie
Tak sobie

Zmieni się elewację, przywróci się dostojny wygląd Urzędu. Zmieni się też tych, którzy za takie sprawy są odpowiedzialni.

Ewelina Gellert

Bo to kuriozum jest jakieś.Wydzial Architektury Pol.Sl. na miejscu i taki bubel w centrum miasta

Danuta Nowicka

Szkaradne

Alicja Małańczuk

Paskudne jak listopadowa noc. Zatwierdzali ten projekt chyba w alkoholowym widzie, w oparach absurdu.

Elżbieta Szewczenko

Dla mnie to jeszcze jest niedokończone.

Darek Poniński
Darek Poniński

Tak. Trzeba to przywrócić do stanu pierwotnego

Moją szczególną uwagę przykuła informacja zamieszczona w ramce.Już n-ty raz jesteśmy arogancko traktowani przez pysznych urzędników,mających nas w głębokim poważaniu………jak długo jeszcze?

marcin
marcin
Tak długo jak mieszkańcy będą na to pozwalać w wyborach. Jeżeli od 23 lat urzędujący prezydent otrzymuje przyzwolenie na takie traktowanie mieszkańców, to czy coś może się zmienić? On wie, że nie musi się starać, bo cokolwiek by nie zrobił w mieście, to ludzie potulnie wybiorą go znowu. A gliwiczanom najwyraźniej wystarczy organizacja jarmarku świątecznego na rynku albo budowa “rzeźb kwiatowych”. O dziurawych i zakorkowanych drogach, o niebezpiecznych skrzyżowaniach, o zanieczyszczeniu powietrza, o likwidowanej komunikacji miejskiej, o brudzie w mieście, źle oświetlonych ulicach, o traktowaniu pieszych jako niechcianego elementu i przede wszystkim o totalnym olewaniu gliwiczanie w dniu wyborów po… Czytaj więcej »
rodak
rodak

Brawo!Panie Marcinie,nic dodac nic ująć,mam wrazenie,że mieszkańcy Gliwic to lemingi,nie chodzą na wybory wiec wybiera za nich kolesiostwo UM,a potem mamy to co mamy.

111
111

dziurawe drogi to sa w Zabrzu, jak również kolizyjne skrzyżowania…

Anonim
Anonim

Masz rację – jak trzeba wspomnieć o dziurawych drogach, to oczywiście przypomina się Zabrska. Tylko że to gliwicka ulica.

tubylec
tubylec

Pokaż Pan na kogo tu głosować?
No na kogo …

Szkoda, że to będzie latami szpecić. Mamy tylu młodych architektów ze świetnym świeżym podejściem a więc dlaczego wybrano Panią, która już nie jeden budynek spierdzieliła? Znajomości?

wiewióra
wiewióra

Mam nadzieję na niezwłoczne wyburzenie szpecącej ścianki z dziurami. Reszta tymczasowo może pozostać. No i czas na jakąś solidną kontrolę w UM odnośnie marnowania pieniędzy dotyczącą inwestycji oraz braku kompetencji architekta.

T.Blonkowska
T.Blonkowska

Pewnie tak.Jeśli mamy na stołkach ludzi którzy tam siedzą od lat to jedna klika,dobra dla tz.swoich.Ale co się dziwić jak gliwiczanie z uporem wybierają Frankiewicza

Franciszek Brzycki

Ohyda, paskudztwo.

Krzysztof Mieszczak

Zrobione po kosztach….

Jacek Konieczny

Po kosztach to by było bez tego ‘oryginalnego’. Ktoś zadecydował, żeby dopłacić za ten kawał betonu.

misiek sikornik.
misiek sikornik.

Jeżeli chodzi o mnie to wystarczy to cudo maznac żywymi kolorami tęczy i będzie spoko.

Taxi5
Taxi5

Oj, tęcza to nie bardzo pasuje do obecnej poprawności politycznej

ta z sikornika
ta z sikornika

dziury mi się podobają , ale nie szary kolor ! Urzad miast powinie zachwycać , a ten taki szary i ponury….ze az się wchodzić do niego nie chce…

Nikt ważny
Nikt ważny

Może oto chodzi, żeby do niego nie wchodzić i nie zawracać głowy zapracowanym urzedasom

ta z sikornika
ta z sikornika

misiek -mamy podobne odczucie :) to chyba ten sikornik….

Podziękowania dla Redakcji za realizowanie takich programów.Może dzięki nim przynajmniej część społeczności gliwickiej będzie doedukowana – w końcu kropla drąży skałę!

asd
asd
Myślę, że gliwiczanie odwiedzający ten portal są dosyć doedukowani i świadomi, że w Gliwicach jest jeszcze dużo do zrobienia. Bo Gliwice nie są miastem złym – są miastem mocno przeciętnym, niczym nie wyróżniającym się (no chyba że jako wyróżniki potraktujemy obecność autostrad czy Palmiarni). Gorzej z tysiącami innych gliwiczan, którzy swoją wiedzę czerpią jedynie z propagandowego MSI. Oni wierzą we wszystko co tam jest napisane i w nic innego – bo nic innego nie czytają, nie oglądają. Więc jeżeli w MSI będzie napisane, że elewacja UM zdobyła milion nagród, że w mieście się cudownie dzieje, że wszyscy są zadowoleni, że… Czytaj więcej »
układy
układy

ale dlaczego redakcja nie wjedzie do Urzedu Miejskiego i nie zrobi wywiadów z osobami za to odpowiedzialnymi pokazując przy tym ich buźki ???

Czytaj i słuchaj uważnie,a nie będziesz musiał zadawać “mądrych” pytań.Pisząc o wjeżdzie do UM podejrzewam,że masz na myśli czołg jako pojazd mogący sforsować niejedne drzwi !

układy
układy

to co – jego nie mogą zapytać. Dlaczego od razu podchodzicie do tego jak do niemożliwego. To jest jego zas…ym obowiązkiem odpowiadać na pytania dziennikarzy. Nie tylko ustawki z Fedorczykiem czy Morawiakiem.

Bajtek
Bajtek

Osobą odpowiedzialną jest Zygmunt Frankiewicz. To on ostatecznie ma decydujące zdanie przy takich inwestycjach, to również on odpowiada za tryb wyboru projektu. Jak wygląda jego buźka, każdy w Gliwicach wie, nie trzeba jej znowu pokazywać.

Ola R-g

Dobra rozmowa, szkoda, że “druga strona” nieobecna. Ciekawe, co by powiedzieli.

Laura Stawowczyk

Jeszcze sie taki nie urodził,który by wszystkim dogodzil.o gustach się nie dyskutuje,jak dla mnie jest baardzo ładnie :-) lepiej niż przed…

Paweł Till

Bardzo bardzo ladnie tylko wytlumacz mi co ma znaczyc ta tafla betonu z dziurami jak w serze przed wejsciem ??

A co chiałbyś żeby znaczyła?

Laura Stawowczyk

Napisalam,ze o gustach się nie dyskutuje.moje zdanie poznales i na tym zakończymy.

wiewióra
wiewióra

O swoich domowych gustach może się nie dyskutuje ale o publicznych już tak. Straszliwe zapaskudzili ten budynek UM. Kompletnie bez gustu i wyczucia.

ja234
ja234

Laura, są pewne kanony estetyki które są uniwersalne czyli każdemu podoba się lub nie.
Twoje zdanie nie ma znaczenia bo jesteś bezguściem.

Kacper Blajer

Tu nie chodzi o gust ani estetykę tylko zasady, które zostały złamane.

Agata Kędzierska-Bożek

Błąd. Nie zgadzam się, Pani ślepo powtarza wytarty frazes. Jak można nie dyskutować o tym jak ma wyglądać najważniejszy budynek w mieście. Wyglada teraz jak tani hotel, a przecież jest to budynek z ogromną historią.

Laura Stawowczyk

Szanuje Pani zdanie,ze się nie podoba wiec proszę i uszanować moje,ze jest ładnie! Dziękuję za uwagę!

abc
abc

To straszny ma Pani gust……

AndrzejD
AndrzejD

…właśnie dlatego że każda głupia kwoka powtarza ten wytarty frazes, to miasto niestety wygląda jak wygląda.
Tutaj mówimy o organizacji przestrzeni publicznej, wykonywanej za publiczne (czyli nasze) pieniądze,
a nie o wystroju twojego kibla w chacie !

Amfora
Amfora

Niektórym wystarczy że ma lepiej “po” niż “przed” i nie używają tak trudnych wyrazów jak “przestrzeń publiczna”, “zabytek”. “Kibel w chacie” pewnie zrozumieją – tam zawsze lepiej “po” niż “przed”.

ja234
ja234

Niektórzy to mają kibel na dworze i im się podoba.

Tatuś albo mamusia pracują w UM ? A może Ty skarbie ?

gliwicjus
gliwicjus

O gustach jak najbardziej powinno się dyskutować a nie bezmyślnie powtarzać wytarte frazesy.

Anna Zawisza-Kubicka

a czy można poznać nazwisko tego gliwickiego Gaudiego?, to chyba nie absolwent Pol.Śl.

Patrycja Nowak Gudyka

lepiej wygladałoby bez tego

Mieszkaniec
Mieszkaniec

O jak fajnie. Ścianka wspinaczkowa w centrum.

Patryk Dembler

A może oni liczyli na to, że robiąc budynek w jasnym kolorze za dwie zimy przyciągnie on do siebie trochę okolicznego smogu i dzięki temu uzyskamy piękny odcień szarości wpadającej w brzoskiwniość

zrzedliwosci ciag dalszy. zadna z osob wystepujacych nie jest ani wyrocznia ani jakimkolwiek autorytetem, mnie sie podoba i wasze prawo do opinii odmiennej ale niezbyt mnie ona interesuje.

T.Blonkowska
T.Blonkowska

Skoro tak ci się podoba to czemu piszesz jako anonim?

asd
asd

Ty też nie jesteś ani wyrocznią, ani jakimkolwiek autorytetem. Nam się nie podoba, masz prawo do opinii odmiennej, ale niezbyt nas ona interesuje. Zwłaszcza że głosy krytyczne przeważają – zdecydowaną mniejszość stanowią osoby, którym się to “dzieło” podoba.

WacUaf
WacUaf

Myślę, że większość ma to gdzieś. Jak zresztą wszystko inne. To właśnie różne mniejszości są zbulwersowane. Jak mówi Korwin (z którym poza tym się nie zgadzam), tak to jest w demokracji, że rządzi durna większość… Niestety

ewa
ewa

tak bedzie do puki mieszkancy na to beda pozwalac w wyborach.Przed obiecanki a potem ignorancja.Szpital,operetka, ul.Zwyciestwa,tramwaj, Plac Piastow i ogolnie centrum.Szybkie polaczenia miedzy najwiekszymi osiedlami.Wystarczy ruszyc do innego miasta nawet mniejszego zeby porównac.Czy u nas architekt miejski jest od brania pieniedzy.Wstyd i juz.

realista
realista

Mozna tylko powiedziec-KTO TAK TO SPER*OLIL.
Tego co to zatwierdzil poslal bym z powrotem do podstawowki na lekcje plastyki.

a dostała awans

tubylec
tubylec

No nie można całego zła zwalać na Pokorską …
Braki są poważniejsze: nie ma jakiejś spójnej i całościowej “polityki” urbanistyczno-architektonicznej dla miasta.

Beata K-a

Wstrętne

JestemZaAnawetPrzeciw
JestemZaAnawetPrzeciw

Doda się kwiatki i jakoś uleci…